Dopiero 9 maja Sejm zajmie się problemami rolnictwa

9 maja Sejm zajmie się problemami rolnictwa. Wcześniej nie, bo marszałek Sejmu wyjaśnia, że czeka na rządowe projekty ustaw. W piątek wznowiono tranzyt przez Polskę ukraińskiego zboża. Rząd kolejny raz zapewnia, że tym razem to będzie prawdziwy tranzyt, a nie fikcyjny. Gwarancją mają być konwoje.

Iga Świątek triumfowała w Stuttgardzie

Iga Świątek wygrała turniej tenisowy w Stuttgardzie i odjechała otrzymanym w nagrodę luksusowym samochodem. Świątek wróciła po dłuższej przerwie, spowodowanej przez kontuzję. Pokazała, że znowu jest w świetnej formie.

Po trzech latach wraca Ministerstwo Cyfryzacji

Nie ma żadnych zadań okołowyborczych - zapewnia Janusz Cieszyński, minister znany z afery respiratorowej, który został ministrem cyfryzacji, odpowiedzialnym m.in. za Centralny Rejestr Wyborców. Ministerstwo Cyfryzacji powróciło po prawie trzech latach niebytu.

"Żadna partia nie finansuje takich samochodów"

Posłowie PiS wspierają Ochotniczą Straż Pożarną. Inicjatywa cenna, choć w tym przypadku należy zapytać za czyje pieniądze i czy z potrzeby serca, czy jednak z potrzeby politycznej. Przekazywane strażakom ochotnikom wozy kosztują niemało, bo ponad milion złotych.

W Polsce zakwitły "żonkilowe parady". Trwa akcja "Pola Nadziei"

Niosą nadzieję w tym najtrudniejszym czasie i są podziękowaniem dla ofiarodawców za przekazane datki. Żonkile są symbolem akcji pod nazwą "Pola Nadziei", która ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację podopiecznych hospicjów. W całym kraju, podobnie jak w Pucku, zakwitły "żonkilowe parady".

PKOl ma nowego prezesa

Polski Komitet Olimpijski ma nowego prezesa i tym samym wkracza w nowy rozdział. Pojawiają się jednak pytania, czy prezes jest "polityczny", bo nazwisko Radosława Piesiewicza nie raz już padło obok nazwiska Jacka Sasina.

Rządzący przyznają, że nie poradzili sobie z inflacją

Duda, Kaczyński i Morawicki - cała trójka polityków zabrała głos w sprawie inflacji. Po tym, jak prezydent stwierdził szczerze, że spowodował ją rząd, prezes PiS przyznał, że władza sobie z drożyną nie poradziła. Szef rządu pozostaje jednak optymistą.

Rolnicy protestują, rząd zapewnia, że działa

Nie widać końca rolniczego kryzysu. Wprawdzie - zgodnie z zapewnieniami rządu - zboże z Ukrainy tylko przez Polskę przejeżdża, ale w magazynach i silosach polskich rolników wciąż zalega ich własne. Mija tydzień odkąd rząd wprowadził zakaz wjazdu do Polski ukraińskiego zboża i jednocześnie trzeci dzień, odkąd zakaz zniósł ten sam rząd.

Ukraina szykuje się do kontrofensywy. "To jest nasz główny cel"

Na froncie zaciętość Rosjan nie maleje. W Ramstein sojusznicy Ukrainy zadeklarowali przyspieszenie obiecanej pomocy militarnej. Ukraiński minister obrony w trakcie narady z zachodnimi partnerami omawiał między innymi plany Kijowa związane z wiosenną kontrofensywą. Do Ukrainy płyną już hiszpańskie Leopardy, amerykańskie Abramsy mają być szybciej przekazane, a teraz priorytetem jest obrona powietrzna.

Spotkanie, wiecie, obietnice. Liderzy partyjni zabiegają o głosy

Prezes PiS pojawił się na Lubelszczyźnie, gdzie w ostatnich dniach była Koalicja Obywatelska. W sobotę aktywna była też Lewica organizująca swoją rolniczą konwencję, a także Polskie Stronnictwo Ludowe. Od Polski 2050 pojawia się propozycja głosu wyborczego już dla szesnastolatków.

Jarosław Kaczyński wrócił do objazdu Polski. "Zjeżdżają autokary z całego regionu"

Jarosław Kaczyński ruszył w Polskę. PiS postawiło na swojego prezesa, choć w samej koncepcji jego spotkań z wyborcami nie zmieniło nic - przychodzą nie ci, którzy chcą, ale ci, którzy mogą. W Janowie Lubelskim Kaczyński mówił o niespełnionych obietnicach wyborczych. Władza musi mieć sprawczość, a sprawczość to pieniądze - mówił prezes PiS-u.

Sędzia Justyna Koska-Janusz wygrała z ministrem sprawiedliwości

Takiego wyroku Sądu Najwyższego w Polsce jeszcze nie było. Zbigniew Ziobro ma przeprosić sędzię Justynę Koskę-Janusz za oczerniający ją komunikat i podważanie jej kompetencji. Koska-Janusz jest pierwszą sędzią w Polsce, która pozwała urzędującego ministra sprawiedliwości i pierwszą, która z nim wygrała aż w Sądzie Najwyższym. Cały proces trwał 6 lat. Jego finał to ważny sygnał dla całego środowiska sędziowskiego: żaden minister - nawet minister sprawiedliwości - nie jest bezkarny.

"To najważniejsza nagroda muzyczna rozdawana w Polsce"

W sobotę odbędzie się wręczenie Fryderyków, czyli doroczne święto polskiej muzyki i wielka frajda dla fanów. Czołówka polskich artystów muzyki rozrywkowej i jazzowej spotka się w Gliwicach. Przekonamy się, kogo z nich Akademia Fonograficzna doceniła najbardziej. W nominacjach do Fryderyków brylują Dawid Podsiadło, Sanah i Rubens. Galę rozdania nagród zobaczą fani w gliwickiej Arenie, a także widzowie Playera i TVN.

Hojne dotacje z rezerwy budżetowej

Premier przekazał grube miliony złotych z rezerwy budżetowej różnym fundacjom. Część z nich jest powiązana z politykami PiS-u. Mateusz Morawiecki zapewnia, że wszystko jest zgodnie z przepisami, ale rezerwa budżetowa przeznaczona jest na nagłe, nieprzewidziane wydatki. Opozycja mówi, że krok po kroku wychodzi na jaw, jak przed wyborami władza wspiera swoich.

Umowa PKO z Franciszkiem Przybyłą została rozwiązana

Franciszek Przybyła, związany z władzą człowiek, który proponował zdesperowanym rodzicom chorych dzieci kosmicznie drogie i niesprawdzone terapie, dostał intratną posadę w spółce Skarbu Państwa. Ta wiadomość wywołała skandal. Najpierw była afera, potem cisza, a teraz jest posada w banku, więc sprawa wróciła do mediów. Gdy zrobiło się o tym ponownie głośno, władza się zreflektowała.

Tranzyt ukraińskiego zboża został przywrócony. Rolnicy wciąż protestują

Ani jedna tona ukraińskiego zboża nie zostanie już w Polsce - zapewnia rzad, a rolnicy pytają - co z tym zbożem, które w Polsce utknęło. Magazyny są pełne, choć nie powinny. Rząd długo zapewniał, że ukraińskie zboże tylko przez Polkę przejeżdża, ale tak nie było. Zostawało - w dodatku niebadane. Ceny poleciały w dół. Rolnicy są przerażeni. Kilka dni temu tranzyt został wstrzymany - teraz ruszył znowu. Jest konwojowany.

W nocy wraca tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę

Po krótkim zakazie w nocy z czwartku na piątek wraca tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę. Minister rolnictwa zapewnia, że tym razem będzie to prawdziwy tranzyt, a nie ukryty import. Mają być konwoje i plomby. Ma być też pomoc finansowa dla rolników z Unii Europejskiej. Rolnicy nadal protestują.

Głosy oddane za granicą mogą nie zostać policzone? RPO apeluje o zmianę przepisów

Poprawcie przepisy wyborcze - apeluje do parlamentu Rzecznik Praw Obywatelskich, bo inaczej Polacy glosujący za granicą nie będą mieli tych samych praw, co Polacy głosujący w Polsce. Inaczej niż w kraju zagraniczne komisje mają na policzenie głosów tylko dobę. W tym czasie może się to okazać niewykonalne, bo PiS skomplikował procedury. Liczenie głosów potrwa dużo dłużej.