PiS niby szuka posłów do większości, ale tego nie widać. "Nikt z nimi nie rozmawia, nawet Konfederacja"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
PiS niby szuka posłów do większości, ale tego nie widać. "Nikt z nimi nie rozmawia, nawet Konfederacja"
PiS niby szuka posłów do większości, ale tego nie widać. "Nikt z nimi nie rozmawia, nawet Konfederacja"
Bartłomiej Ślak/Fakty po Południu TVN24
PiS niby szuka posłów do większości, ale tego nie widać. "Nikt z nimi nie rozmawia, nawet Konfederacja"Bartłomiej Ślak/Fakty po Południu TVN24

Partie demokratycznej opozycji codziennie negocjują umowę koalicyjną i podział odpowiedzialności w parlamencie i rządzie. PiS twierdzi, że oni również prowadzą rozmowy, ale nie chcą mówić, z kim je prowadzą.

W PiS-ie trwa serial pod tytułem "rozmowy koalicyjne" albo "przeciąganie posłów na swoją stronę", do którego podobno też dochodzi. Podobno, bo tego, z kim przedstawiciele władzy rozmawiają, kogo chcą przekonać, nikt od kilkunastu dni powiedzieć nie chce. Posłowie i posłanki PiS-u mówią, że nie będą uczestniczyć w rozmowach mających na celu snucie teorii. Kogo należy jednak o to pytać, skoro na ten temat wody w usta nabiera nawet sam premier Mateusz Morawiecki? - Nie mają większości, mają klub niespełna 200-osobowy. Nikt z nimi nie rozmawia, nawet Konfederacja. Nikt nie traktuje Mateusza Morawieckiego poważnie - zapewnia Borys Budka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Z tego, co mówi prezydent, wynika, że w Sejmie są dwie większości. Jak to możliwe?

W opozycji, która w nowym Sejmie będzie miała większość, na próżno by szukać kogokolwiek, kto poważnie brałby opowieści przedstawicieli partii władzy o pozyskiwaniu nowych posłów. - Oni nurkowali w szambie takim politycznym, w takim szambie etycznym przez tyle lat. Tutaj trafili na ludzi z opozycji, którzy po prostu się nie wybierają do tego szamba - zaznacza Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Borowski: jeśli chodzi o Matuesza Morawieckiego, to w czasie jego urzędowania nie ominęły go żadne kompromitacje
Borowski: jeśli chodzi o Matuesza Morawieckiego, to w czasie jego urzędowania nie ominęły go żadne kompromitacjeTVN24

Pęknięcia wewnętrzne

Pojawiają się nawet rady, żeby spojrzeć na to, ile jeszcze można stracić, a nie zyskać. - Pan premier Morawiecki, który tym premierem za niedługo przestanie być, naprawdę powinien zacząć liczyć szable we własnym obozie politycznym - ostrzega Miłosz Motyka, polityk Trzeciej Drogi i PSL.

Zjednoczona Prawica sama może się rozpaść. Pojawia się pytanie, czy to właśnie przedstawiciele obozu Zbigniewa Ziobry nie spakują się i nie wyjdą z klubu PiS. Jak donoszą dziennikarze RMF FM, Zjednoczoną Prawicę coraz więcej dzieli i ziobryści mogą nie poprzeć rządu Mateusza Morawieckiego. Wtedy PiS-owi brakowałoby już nie 37, a 55 głosów do sejmowej większości. - Ta partia, ten klub, nie jest w stanie utrzymać się w takim samym składzie do końca tej kadencji - ocenia Miłosz Motyka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Liderzy opozycji: potwierdziliśmy gotowość tworzenia większości w parlamencie

- Przecież premier Morawiecki przez swoich koalicjantów był nazywany "miękiszonem". To nie są słowa opozycji, to są słowa koalicjanta - zauważa Anna Maria Żukowska, posłanka Nowej Lewicy. Dla polityków nowej sejmowej większości sprawa jest jasna - PiS gra na czas. - Mamy czas takiego trwania i wegetacji i tylko wypychania dokumentów do niszczarek oraz załatwiania fuch dla swoich - wyjaśnia Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. Ta gra będzie trwała przynajmniej do 13 listopada, bo szanse na to, że prezydent przed pierwszym posiedzeniem Sejmu nowej kadencji wyznaczy kandydata na premiera, są w najlepszym wypadku iluzoryczne.

Autorka/Autor:Bartłomiej Ślak

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS