PiS niby szuka posłów do większości, ale tego nie widać. "Nikt z nimi nie rozmawia, nawet Konfederacja"

Autor:
Bartłomiej
Ślak
Źródło:
Fakty po Południu TVN24
PiS niby szuka posłów do większości, ale tego nie widać. "Nikt z nimi nie rozmawia, nawet Konfederacja"
PiS niby szuka posłów do większości, ale tego nie widać. "Nikt z nimi nie rozmawia, nawet Konfederacja"
Bartłomiej Ślak/Fakty po Południu TVN24
Bartłomiej Ślak/Fakty po Południu TVN24PiS niby szuka posłów do większości, ale tego nie widać. "Nikt z nimi nie rozmawia, nawet Konfederacja"

Partie demokratycznej opozycji codziennie negocjują umowę koalicyjną i podział odpowiedzialności w parlamencie i rządzie. PiS twierdzi, że oni również prowadzą rozmowy, ale nie chcą mówić, z kim je prowadzą.

W PiS-ie trwa serial pod tytułem "rozmowy koalicyjne" albo "przeciąganie posłów na swoją stronę", do którego podobno też dochodzi. Podobno, bo tego, z kim przedstawiciele władzy rozmawiają, kogo chcą przekonać, nikt od kilkunastu dni powiedzieć nie chce. Posłowie i posłanki PiS-u mówią, że nie będą uczestniczyć w rozmowach mających na celu snucie teorii. Kogo należy jednak o to pytać, skoro na ten temat wody w usta nabiera nawet sam premier Mateusz Morawiecki? - Nie mają większości, mają klub niespełna 200-osobowy. Nikt z nimi nie rozmawia, nawet Konfederacja. Nikt nie traktuje Mateusza Morawieckiego poważnie - zapewnia Borys Budka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Z tego, co mówi prezydent, wynika, że w Sejmie są dwie większości. Jak to możliwe?

W opozycji, która w nowym Sejmie będzie miała większość, na próżno by szukać kogokolwiek, kto poważnie brałby opowieści przedstawicieli partii władzy o pozyskiwaniu nowych posłów. - Oni nurkowali w szambie takim politycznym, w takim szambie etycznym przez tyle lat. Tutaj trafili na ludzi z opozycji, którzy po prostu się nie wybierają do tego szamba - zaznacza Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Borowski: jeśli chodzi o Matuesza Morawieckiego, to w czasie jego urzędowania nie ominęły go żadne kompromitacje
Borowski: jeśli chodzi o Matuesza Morawieckiego, to w czasie jego urzędowania nie ominęły go żadne kompromitacjeTVN24

Pęknięcia wewnętrzne

Pojawiają się nawet rady, żeby spojrzeć na to, ile jeszcze można stracić, a nie zyskać. - Pan premier Morawiecki, który tym premierem za niedługo przestanie być, naprawdę powinien zacząć liczyć szable we własnym obozie politycznym - ostrzega Miłosz Motyka, polityk Trzeciej Drogi i PSL.

Zjednoczona Prawica sama może się rozpaść. Pojawia się pytanie, czy to właśnie przedstawiciele obozu Zbigniewa Ziobry nie spakują się i nie wyjdą z klubu PiS. Jak donoszą dziennikarze RMF FM, Zjednoczoną Prawicę coraz więcej dzieli i ziobryści mogą nie poprzeć rządu Mateusza Morawieckiego. Wtedy PiS-owi brakowałoby już nie 37, a 55 głosów do sejmowej większości. - Ta partia, ten klub, nie jest w stanie utrzymać się w takim samym składzie do końca tej kadencji - ocenia Miłosz Motyka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Liderzy opozycji: potwierdziliśmy gotowość tworzenia większości w parlamencie

- Przecież premier Morawiecki przez swoich koalicjantów był nazywany "miękiszonem". To nie są słowa opozycji, to są słowa koalicjanta - zauważa Anna Maria Żukowska, posłanka Nowej Lewicy. Dla polityków nowej sejmowej większości sprawa jest jasna - PiS gra na czas. - Mamy czas takiego trwania i wegetacji i tylko wypychania dokumentów do niszczarek oraz załatwiania fuch dla swoich - wyjaśnia Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. Ta gra będzie trwała przynajmniej do 13 listopada, bo szanse na to, że prezydent przed pierwszym posiedzeniem Sejmu nowej kadencji wyznaczy kandydata na premiera, są w najlepszym wypadku iluzoryczne.

Autor:Bartłomiej Ślak

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS