Po banerach wyborczych na Ukrainę trafią opony. Rozkręca się kolejna akcja pomocy ukraińskim żołnierzom

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Po banerach wyborczych na Ukrainę trafią opony. Rozkręca się kolejna akcja pomocy ukraińskim żołnierzom
Po banerach wyborczych na Ukrainę trafią opony. Rozkręca się kolejna akcja pomocy ukraińskim żołnierzom
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Po banerach wyborczych na Ukrainę trafią opony. Rozkręca się kolejna akcja pomocy ukraińskim żołnierzomKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

W warunkach wojennych każda sprawna opona jest na wagę złota. Ukraińscy żołnierze często muszą je wymieniać w swoich pojazdach.

Wyjątkowa akcja "baner polityczny ratuje życie" dobiega właśnie końca. Zebrane materiały niedługo trafią do strefy wojny. Posłużą za deficytowe tam plandeki. - Sprawdzają się (banery - przyp. red.) raz że jako podłoga, a dwa jako zabezpieczenie sufitu też przed deszczem - mówi Dorota "Doritos" Kwietniewska z Sił Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy. Jeden z inicjatorów akcji rusza z kolejną.

- Każda opona, podobnie jak produkt spożywczy, tak naprawdę ma swój termin przydatności do spożycia i u nas część tych opon ląduje w koszach na śmieci, ląduje w zakładach utylizacyjnych. W sytuacji, kiedy one na sobie jeszcze mają 5-6 milimetrów bieżnika i mogą być śmiało wykorzystywane na froncie w Ukrainie - wyjaśnia Tomasz Szydlak, wolontariusz, który pomaga w walczącej Ukrainie.

O tym, jak opony będą cenne na froncie, opowiada pani Dorota. Najpierw wolontariuszka niosąca pomoc humanitarną, potem członkini międzynarodowego legionu, a od sierpnia w szeregach Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy. Zajmuje się ewakuacją rannych prosto z pola walki, obecnie jest w okolicach Bachmutu. - Tutaj opony, tak jak i samochody, czasami traktujemy tak jak kubeczki jednorazowe. Wyjeżdżając na pozycje, wyjeżdżając na misję, no, czasami te opony już z nami nie wracają. Albo dostają odłamkami, albo trafią na taką nawierzchnię, gdzie są gwoździe - mówi Dorota "Doritos" Kwietniewska.

Uchodźcy z Ukrainy dziękują Polkom i Polakom. "Bez Was nie byłoby nas"
Uchodźcy z Ukrainy dziękują Polkom i Polakom. "Bez Was nie byłoby nas"Partnership Hub

Ogromne potrzeby

Opony są też przestrzeliwane. Czasami wytrzymują godzinę, czasami jeden dzień. Tam nie ma znaczenia ich rocznik czy marka. Najważniejsze jest to, żeby nie były dziurawe czy łyse. - W tej tak zwanej strefie zero żołnierze jeżdżą tak naprawdę różnymi typami, różnymi modelami samochodów. Nie są to tylko ciężkie samochody wojskowe czy samochody opancerzone, ale są to różnej maści pick-upy, różnej maści vany, busy, a także samochody osobowe - tłumaczy Tomasz Szydlak. Pierwsze zakłady wulkanizacyjne już dołączyły do inicjatywy. Udział w niej może wziąć każdy. - W miarę możliwości - czy to osobiście, czy kurierem - można te opony wysłać i my je odbierzemy, przejmiemy i przewieziemy bezpośrednio na linię frontu - zapewnia Tomasz Szydlak.

Informacje o zorganizowanej w Kielcach akcji dostępne są w mediach społecznościowych. Przy podróży z daleka można zorganizować wspólny transport większej liczby opon. - W warunkach wojennych żołnierze nie muszą mieć dwóch jednakowych opon na tej samej osi - podkreśla Tomasz Szydlak. Że każda sztuka ma znaczenie, warto uświadomić sobie szczególnie teraz. W Białymstoku na wymianę opon już trzeba czekać dwa tygodnie. - Temperatury spadają poniżej 10 stopni, przez to mieszanka letnia staje się twarda, więc należy już zmieniać na zimowe - podkreśla Kamil Toczydłowski z firmy Wulkanizacja Toczydłowscy w Białymstoku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN