Po banerach wyborczych na Ukrainę trafią opony. Rozkręca się kolejna akcja pomocy ukraińskim żołnierzom

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Po banerach wyborczych na Ukrainę trafią opony. Rozkręca się kolejna akcja pomocy ukraińskim żołnierzom
Po banerach wyborczych na Ukrainę trafią opony. Rozkręca się kolejna akcja pomocy ukraińskim żołnierzom
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Po banerach wyborczych na Ukrainę trafią opony. Rozkręca się kolejna akcja pomocy ukraińskim żołnierzomKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

W warunkach wojennych każda sprawna opona jest na wagę złota. Ukraińscy żołnierze często muszą je wymieniać w swoich pojazdach.

Wyjątkowa akcja "baner polityczny ratuje życie" dobiega właśnie końca. Zebrane materiały niedługo trafią do strefy wojny. Posłużą za deficytowe tam plandeki. - Sprawdzają się (banery - przyp. red.) raz że jako podłoga, a dwa jako zabezpieczenie sufitu też przed deszczem - mówi Dorota "Doritos" Kwietniewska z Sił Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy. Jeden z inicjatorów akcji rusza z kolejną.

- Każda opona, podobnie jak produkt spożywczy, tak naprawdę ma swój termin przydatności do spożycia i u nas część tych opon ląduje w koszach na śmieci, ląduje w zakładach utylizacyjnych. W sytuacji, kiedy one na sobie jeszcze mają 5-6 milimetrów bieżnika i mogą być śmiało wykorzystywane na froncie w Ukrainie - wyjaśnia Tomasz Szydlak, wolontariusz, który pomaga w walczącej Ukrainie.

O tym, jak opony będą cenne na froncie, opowiada pani Dorota. Najpierw wolontariuszka niosąca pomoc humanitarną, potem członkini międzynarodowego legionu, a od sierpnia w szeregach Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy. Zajmuje się ewakuacją rannych prosto z pola walki, obecnie jest w okolicach Bachmutu. - Tutaj opony, tak jak i samochody, czasami traktujemy tak jak kubeczki jednorazowe. Wyjeżdżając na pozycje, wyjeżdżając na misję, no, czasami te opony już z nami nie wracają. Albo dostają odłamkami, albo trafią na taką nawierzchnię, gdzie są gwoździe - mówi Dorota "Doritos" Kwietniewska.

Uchodźcy z Ukrainy dziękują Polkom i Polakom. "Bez Was nie byłoby nas"
Uchodźcy z Ukrainy dziękują Polkom i Polakom. "Bez Was nie byłoby nas"Partnership Hub

Ogromne potrzeby

Opony są też przestrzeliwane. Czasami wytrzymują godzinę, czasami jeden dzień. Tam nie ma znaczenia ich rocznik czy marka. Najważniejsze jest to, żeby nie były dziurawe czy łyse. - W tej tak zwanej strefie zero żołnierze jeżdżą tak naprawdę różnymi typami, różnymi modelami samochodów. Nie są to tylko ciężkie samochody wojskowe czy samochody opancerzone, ale są to różnej maści pick-upy, różnej maści vany, busy, a także samochody osobowe - tłumaczy Tomasz Szydlak. Pierwsze zakłady wulkanizacyjne już dołączyły do inicjatywy. Udział w niej może wziąć każdy. - W miarę możliwości - czy to osobiście, czy kurierem - można te opony wysłać i my je odbierzemy, przejmiemy i przewieziemy bezpośrednio na linię frontu - zapewnia Tomasz Szydlak.

Informacje o zorganizowanej w Kielcach akcji dostępne są w mediach społecznościowych. Przy podróży z daleka można zorganizować wspólny transport większej liczby opon. - W warunkach wojennych żołnierze nie muszą mieć dwóch jednakowych opon na tej samej osi - podkreśla Tomasz Szydlak. Że każda sztuka ma znaczenie, warto uświadomić sobie szczególnie teraz. W Białymstoku na wymianę opon już trzeba czekać dwa tygodnie. - Temperatury spadają poniżej 10 stopni, przez to mieszanka letnia staje się twarda, więc należy już zmieniać na zimowe - podkreśla Kamil Toczydłowski z firmy Wulkanizacja Toczydłowscy w Białymstoku.

Autorka/Autor:Katarzyna Czupryńska-Chabros

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS