Informacja o ciąży będzie wpisywana do Systemu Informacji Medycznej

Informacja o ciąży od teraz będzie wpisywana przez lekarzy do Systemu Informacji Medycznej i będzie to ich obowiązek. Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że to tylko poszerzenie elektronicznej karty pacjenta i nie ma powodów do obaw. Ale niepokój kobiet jest: słyszą go ginekolodzy i organizacje zajmujące się prawami kobiet. Wśród nich są pytania - czy w razie utraty ciąży będą one musiały się z tego tłumaczyć i kto będzie miał do tych informacji dostęp.

Inflacja przyspiesza. We wrześniu wyniosła 17,2 procent rok do roku

Inflacja nie hamuje, tylko przyspiesza. We wrześniu wyniosła 17,2 procent rok do roku. Prezes NBP zapowiadał, że po wakacyjnym szczycie spadnie, ale tak się nie stało. Słychać komentarze, że to nie koniec jej wzrostu i że jej odczuwalny poziom - widoczny w codziennych, podstawowych kosztach życia - jest znacznie wyższy. Opozycja ocenia, że to wynik polityki rządu i braku środków na KPO.

Pizzerie walczą o przetrwanie. Wykańczają je podwyżki cen żywności i energii

Przed oczami mają czarne scenariusze, zastanawiają się, czy jest sens wciąż prowadzić biznes. Właściciele poznańskich pizzerii wyliczają rosnące koszty: prąd, gaz, większe raty kredytów i leasingów. Wprowadzają plany oszczędnościowe, ale nie ukrywają, że liczą na pomoc z budżetu państwa. Jednak na razie właścicieli małych firm rząd w programach wsparcia nie uwzględnił.

Samorządy mają problem. Nie mogą znaleźć dostawców prądu i ciepła

Są miasta i gminy, które w przetargach na 2023 rok nie dostały żadnych ofert na dostarczenie energii elektrycznej. To może oznaczać, że od stycznia samorządy zostaną klientami sprzedawców rezerwowych i zapłacą za prąd dużo więcej, co jest przez nich nie do zaakceptowania. Rozwiązań systemowych na razie brak, a oszczędności w zużyciu energii nie wystarczą.

Michał Dworczyk złożył rezygnację z funkcji szefa kancelarii premiera

Nie będzie zmiany premiera, jest za to zmiana na stanowisku szefa jego kancelarii. Michał Dworczyk potwierdził w piątek wpisem na Twitterze to, o czym mówiło się od kilku dni. Złożył rezygnację, choć w przekazaniu informacji wyprzedził go szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Powodów swojej rezygnacji sam zainteresowany nie podał, choć wiele wskazuje na polityczny deal i ratowanie Mateusza Morawieckiego.

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku. Co to oznacza dla klientów?

Getin Noble Bank przestaje istnieć. Jego działalność zostaje przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych. Decyzja wynika z bardzo złej sytuacji kapitałowej banku. Dla większości klientów przymusowa restrukturyzacja banku nic nie zmienia - wyjaśniają eksperci.

Radni chcą kontroli składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej. Sprawę nagłośnił reportaż "Superwizjera" TVN

Po reportażu Superwizjera TVN "Śmieci pod politycznym parasolem", który pokazał splot politycznych i biznesowych powiązań w branży odpadów, jest teraz wniosek bezpartyjnych radnych sejmiku województwa dolnośląskiego. Chcą głosować nad wnioskiem o przeprowadzenie kontroli na składowisku w Rudnej Wielkiej, bo ich zdaniem te dotychczas przeprowadzane są niewiarygodne.

Podatku Sasina nie będą płacić wszyscy? W projekcie ma być wyjątek

Wciąż nie są znane szczegóły podatku od "nadmiarowych marż". Jak donosi Business Insider, w projekcie, który wicepremier miał przedstawić premierowi, znalazł się zapis, który obniża daninę, albo w ogóle z niej zwalnia firmy, które inwestują w kluczowe obszary gospodarki - czyli choćby w energetykę i obronność. Z tej propozycji wynika, że podatku może uniknąć PKN Orlen czy Polska Grupa Górnicza.

Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów

PiS przeforsowało wydłużenie kadencji samorządów przy sprzeciwie całej opozycji. To oznacza, że wybory samorządowe odbędą się wiosną 2024 roku, a nie jesienią 2023 roku. Posłowie partii rządzącej tłumaczą, że chodzi o aspekty organizacyjne, ale opozycja nie wierzy w ten argument. Bo wiosną 2024 roku mają się też odbyć wybory do Parlamentu Europejskiego.

18-latka zginęła w wypadku podczas egzaminu na prawo jazdy. Egzaminator usłyszał wyrok

Przed Sądem Rejonowym w Nowym Targu zapadł wyrok w sprawie wypadku, do którego doszło w 2018 roku na przejeździe kolejowym w Szaflarach. 18-letnia Angelika zginęła w trakcie zdawania egzaminu na prawo jazdy. W samochód, którym kierowała, uderzył pociąg. Egzaminatorowi udało się na czas wybiec z samochodu. Mężczyzna został uznany winnym wypadku. Sąd skazał go na 1,5 roku więzienia. Edward R. ma także pięcioletni zakaz wykonywania zawodu instruktora i egzaminatora. Przez dwa lata nie może w ogóle prowadzić pojazdów. Wyrok jest nieprawomocny.

Sejmowa komisja zajmie się projektem wydłużającym kadencje samorządów

Sejm w środę debatuje nie tylko o cenach prądu i "daninie Sasina", ale także o pomyśle PiS dotyczącym wydłużenia kadencji samorządów o pół roku. Pozwoliłoby to przesunąć wybory samorządowe z jesieni 2023 roku na wiosnę 2024 roku, aby nie kolidowały z wyborami parlamentarnymi. Projekt skierowano do dalszych prac w komisji. Opozycja mówi o "politycznym krętactwie".

Obniżka cen prądu przez likwidację obliga giełdowego. Do Sejmu wpłynął nowy projekt

W środę pojawiła się nowa koncepcja w sprawie zamrożenia cen energii dla gospodarstw domowych. Pomysłodawcą ma być poseł PiS Marek Suski, który twierdzi, że dzięki mechanizmowi znoszącemu obligo giełdowe ceny energii mogą spaść nawet o 2/3. Obligo giełdowe to obowiązek zabezpieczania transakcji na rynku energii depozytami zależnymi od ceny energii. Sejm rozpoczął pracę nad innym projektem: o zamrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych.

Kaczyński o wojnie w byłej Jugosławii: trochę strzelali, trochę tańczyli

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Opolu stwierdził, że nie można porównywać wojny w Ukrainie z konfliktem na Bałkanach w latach 90. - Ta wojna była taka, że tu chwilę postrzelali, tam tańczyli. Ja mówię z własnego doświadczenia, bo tam byłem - opowiadał szef partii rządzącej. Warto przypomnieć, jak krwawe były starcia na południu Europy. Wystarczy choćby wspomnieć o bombardowaniu Dubrownika czy o masakrze w Srebrenicy.

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy. Bez nich wiele rodzin może nie otrzymać pomocy

Za mniej niż 100 dni pomoc materialna zorganizowana przez darczyńców trafi do potrzebujących rodzin w ramach kolejnej edycji Szlachetnej Paczki. By to się jednak stało, potrzeba wolontariuszy. To oni odwiedzają potrzebujących, poznają ich historie oraz pośredniczą w przekazywaniu paczek. W całej Polsce potrzeba jeszcze ponad 5000 wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Każdy nowy wolontariusz to szansa na zmianę życia dla trzech rodzin w potrzebie.

Politycy PiS lekceważą pieniądze na KPO. Terlecki: jak ich nie będzie, to się obejdziemy

Rząd PiS lekceważy miliardy euro unijnych pieniędzy. Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS, pytany o środki na KPO, odparł, że "dobrze by było, jakby były, ale jak ich nie będzie, to się obejdziemy". Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówi z kolei o procesach wobec Brukseli i zapowiada, że Polska i tak dostanie te środki, ale po wyborach. Tymczasem tylko we wtorek Komisja Europejska potrąciła ponad 33 miliony euro za niestosowanie się do wyroków TSUE.

Żołnierze ukraińscy dotarli do granicy z Donbasem. Na wyzwolonych terenach odkrywają kolejne zbrodnie Rosjan

W Ukrainie kontrofensywa nie ustaje. Żołnierze dotarli już do granicy z Donbasem i według lokalnych władz udało im się wyzwolić kolejne tereny spod rosyjskiej okupacji. Z każdym kilometrem przesuniętego frontu ujawniane są zniszczone i spalone wsie, które pokazują skalę rosyjskiej agresji. Armia Putina niszczy nawet tereny, które bezprawnie chce anektować. W czterech ukraińskich obwodach we wtorek mają zakończyć się pseudoreferenda o przyłączeniu ich do Rosji.