Trwają ćwiczenia wojskowe Zalew-23

Trwają ćwiczenia wojskowe Zalew-23, między innymi w rejonie Mierzei Wiślanej. Bierze w nich udział 2,5 tysiąca żołnierzy Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz sił sojuszniczych.

"Niestety nie możemy odebrać paszportów tym, którzy w Brukseli kłamią i działają przeciwko Polsce"

Minister klimatu Anna Moskwa na spotkaniu z wyborcami w niedzielę w Kozienicach na Mazowszu została zapytana o wyciągnięcie konsekwencji wobec polityków, którzy "oszukują wyborców" i krytykują Polskę w Brukseli. - My niestety nie możemy odebrać paszportów tym, którzy w Brukseli kłamią i działają przeciwko Polsce. Nie ma takiego narzędzia, ono byłoby niezgodne z prawem europejskim - odpowiedziała. - Przekażę ministrowi Ziobrze, żeby przemyślał jakieś instrumenty prawne dla tych, którzy szkalują Polskę - dodała.

Pani Urszula wraca do zdrowia

Wybuch uszkodził jej wzrok, a lekarze musieli amputować jej dłoń. To tylko część obrażeń, jakie odniosła pani Urszula. Przed Świętami znalazła pod domem paczkę. W środku była bomba, która miała zabić ją i dzieci. Dziennikarze "Uwagi!" TVN pokazali, jak kobieta wraca do zdrowia.

Rolnicy protestują w Szczecinie. Domagają się rozliczenia ministra Kowalczyka

Na ulicach Szczecina pojawiły się traktory. Było widać też transparenty ze znajomymi hasłami. To, co boli najbardziej, to brak interwencji w sprawie ukraińskiego zboża, które zalega w polskich magazynach. Co na kilka miesięcy przed żniwami jest powodem do strachu o przyszłość. Mają się odbyć rozmowy z przedstawicielami resortu. Po stronie opozycji słychać jednak, że rządzący w sprawie wsi abdykowali.

Co z miliardami dla Polski? Rząd czeka na decyzję TK

Minister do spraw Unii Europejskiej przekonuje, że bez unijnych miliardów budżet się nie zawali. Pytanie - czy to oznacza, że rząd nie liczy na rychłe przelewy? Czekamy na decyzję Trybunału Konstytucyjnego - dodaje Szymon Szynkowski vel Sęk. A w Trybunale bez zmian, czyli bez pełnego składu. Na razie nie ma szans na zajęcie się ustawą o Sądzie Najwyższym.

Wrocław walczy z plagą szczurów

Szczurzy szturm na Wrocław. Miasto atakują miliony gryzoni. Specjaliści wyliczają, że na jednego mieszkańca miasta przypada 10 szczurów. W związku z tą plagą wprowadzono obowiązek deratyzacji.

Górnicy przeciwni rozporządzeniu metanowemu. "Dość już likwidacji górnictwa"

W Katowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli górniczych związków zawodowych i szefów spółek węglowych z europosłami wszystkich opcji politycznych. Przedmiotem rozmów są zapisy projektowanego unijnego rozporządzenia metanowego. Dyskutowane obecnie w Parlamencie Europejskim regulacje wprowadzają od 2027 roku limit emisji pięciu ton metanu na tysiąc ton wydobytego węgla. Polskie kopalnie emitują więcej.

Kampania przyspiesza. Opozycja ostrzega przed koalicją PiS i Konfederacji

Jeśli Konfederacja i PiS będą w Polsce rządzić po następnych wyborach, to znaczy, że to są ostatnie lata obecności Polski w Unii Europejskiej, będziemy skazani na samotność - mówi Donald Tusk w Sosnowcu. W Warszawie tą samą polityczną prognozą dzielą się Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia. Na ryzyko współrządzenia przez PiS i Konfederację wskazują ostatnie sondaże.

Dymisja w MEiN po imprezie w operze

Była impreza urodzinowa w Operze, jest dymisja w MENiE. Szef tego resortu Przemysław Czarnek - jednocześnie jeden z uczestników imprezy - zwolnił ze stanowiska jej organizatora - pełnomocnika ds. współpracy z organizacjami polonijnymi i organizacjami pozarządowymi - Bartosza Rybaka.

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami i ich podopieczni zawieszają protest

Po 19 dniach spędzonych na sejmowej posadzce osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie zawieszają protest. Głównym postulatem protestujących jest zrównanie renty socjalnej z minimalną krajową. Na początku protestu złożyli w Sejmie obywatelski projekt, który to przewiduje, ale rządzący w czasie protestu się nad nim nie pochylili.

Pieniądze dla Polski z Funduszu Spójności zagrożone?

Czy Polsce grozi utrata 75 miliardów euro z Funduszu Spójności jeśli Trybunał Konstytucyjny nie zatwierdzi nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym? Premier - jak na ogół w takich przypadkach - uspokaja, że nie. Mniej zdecydowana w osądzie wydaje się unijna komisarz do spraw spójności i reform.

"To faktura za zdradę". Umowa koalicyjna PiS i Republikanów w centrum politycznych komentarzy

To faktura za zdradę - tak o umowie koalicyjnej PiS-u z Republikanami Adama Bielana mówią ci politycy, którzy w krytycznym momencie zostali z Jarosławem Gowinem w Porozumieniu, a nie dogadywali się za jego plecami z partią Kaczyńskiego. Komentarzy nie szczędzą też pozostali politycy opozycji. W umowie, do której zapisów dotarli dziennikarze portalu tvn24.pl, jest podział stanowisk i wpływów, co wiąże się pieniędzmi.

Rolnicy nie chcą negocjacji, oczekują działań. Chodzi o ukraińskie zboże na rynku

Rolnicy kontynuują protest. Zarzucają rządowi, że nic nie robi w sytuacji, gdy rynek zalewa ukraińskie zboże. To zboże miało tylko być transportowane przez Polskę do krajów trzeciego świata, ale duża jego część zostaje w naszym kraju i rolnicy na tym tracą. W środę w Jasionce w stronę ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka poleciały jajka. W czwartek minister odwołał przyjazd do Nysy.