Ocieplą klatki w schroniskach, trafią też na Ukrainę. Drugie życie banerów wyborczych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ocieplą klatki w schroniskach, trafią też na Ukrainę. Drugie życie banerów wyborczych
Ocieplą klatki w schroniskach, trafią też na Ukrainę. Drugie życie banerów wyborczych
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Ocieplą klatki w schroniskach, trafią też na Ukrainę. Drugie życie banerów wyborczychKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Polska oklejona wyborczymi banerami to zjawisko naturalne w kampanii, ale w ciągu niecałego miesiąca powinny one zniknąć. Niektórzy kandydaci i komitety wyborcze o tym pamiętają i już przystąpili do działania, bo wiele banerów zostanie wykorzystanych w dobrym celu.

Koniec kampanijnej banerozy już niedługo. - Powinny zniknąć natychmiast, bo na niektóre buzie nie chce się już patrzeć - mówi pani Kazimiera. - Nieadekwatne w ogóle do tego, co powinno być na banerach, tylko same twarze uśmiechnięte, a oglądając ich w telewizji, to odnosiłem inne wrażenie - dodaje pan Mirosław Strzelecki.

Oberwane banery, bez względu na polityczne sympatie, chyba na nikim nie robią dobrego wrażenia. - Od 16 października biegnie termin 30-dniowy, w którym pełnomocnicy komitetów wyborczych są ustawowo zobowiązani do usuwania plakatów wyborczych, haseł wyborczych, które zostały w związku z wyborami umieszczone w przestrzeni publicznej - przypomina Marek Marusik ze Straży Miejskiej w Łodzi.

Poseł obecnej i przyszłej kadencji, startujący w minionych wyborach z list Trzeciej Drogi, sukcesywnie usuwa banery, które mija danego dnia na trasie, o to samo prosi tych, którzy na niego głosowali, ale na tym żywot jego billboardów się nie kończy. - Mam taką sąsiadkę, która przyjmie każdą liczbę banerów, nie wiem do czego ona to wykorzystuje, pewnie ociepla nim jakieś miejsca dla zwierząt - zdradza Michał Gramatyka.

Wykonane z tworzyw sztucznych, nieprzepuszczające powietrza banery świetnie sprawdzają się na przykład do ocieplania bud czy klatek dla zwierząt. To już powyborcza tradycja, że wiele pozornie bezużytecznych plakatów trafia do przytulisk i schronisk.

Aleksandra Wiśniewska - posłanka, która niedługo zadebiutuje w Sejmie - drugie życie swoim banerom dawała jeszcze w trakcie kampanii. Ze zniszczonych egzemplarzy powstały torby, które trafiły w ręce łodzian. Teraz banery przekazała do schroniska. - Banery są wodoodporne, są wiatroszczelne, więc będą służyły za izolację boksów dla psów - wyjaśnia Wiśniewska.

Jednak pomysłów na banerowy recykling jest więcej. - W Tychach, gdzie wisiał taki duży, wielkoformatowy baner, zgłosił się klub żeglarski, który chce wykorzystać ten materiał - informuje Łukasz Borkowski, katowicki radny z Koalicji Obywatelskiej.

Co z banerami wyborczymi? Sprzątanie po kampanii
Co z banerami wyborczymi? Sprzątanie po kampaniiTVN24

Bannery pomogą Ukraińcom

Materiały, z których wykonane są banery, posłużą także Ukraińcom. - Akcje nazwaliśmy "Baner polityczny ratuje życie", dlatego że tak naprawdę te banery nie będą się przekrzykiwać, nie będą się nawzajem obrzucać błotem, a będą chronić przed błotem - podkreśla Tomasz Szydlak, współorganizator akcji "Baner polityczny ratuje życie" .

Trzej wolontariusze, którzy od początku wojny pomagają walczącym Ukraińcom, wcześniej zbierali zwykłe reklamy, teraz pokampanijne banery, żeby przekazać je na front. Tam takie materiały są na wagę złota. - Okazuje się, że chłopaki potrzebowali właśnie takich plandek - linoleum, dywanów, banerów reklamowych - do uszczelniania dachów w ziemiankach, do uszczelniania ścian - informuje Szydlak.

Banery mogą zostać też wykorzystane do zakrywania dachów w zniszczonych domach, do których - jak w Chersoniu - wrócili mieszkańcy.

Warto pamiętać, że za nieposprzątane banery, grożą kary - 500 złotych mandatu, a jeśli sprawa trafi do sądu to nawet - pięciotysięczna grzywna. No chyba, że wyborcza reklama zostanie na prywatnej posesji, ale w takim przypadku też warto być ostrożnym. - Po 30 dniach Kodeks wyborczy przestaje działać w tym zakresie, a zaczyna działać prawo lokalne. W Sopocie mamy ustawę krajobrazową - zwraca uwagę Tomasz Dusza, komendant miejscowej Straży Miejskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN