Do Polski dociera coraz więcej uchodźców z Ukrainy

Do ucieczki przed rosyjskimi rakietami, które spadają na miasta, rzuciły się już miliony Ukraińców - głównie kobiet i dzieci. Większość przemieszcza się w obrębie samej Ukrainy - do miejsc, które wydają im się bezpieczniejsze. Ci, którzy przyjeżdżają do Polski, jadą przede wszystkim do swoich krewnych i znajomych, którzy w Polsce pracują. Ci, którzy nie mają tu nikogo, liczą na pomoc państwa. Pomagają im też samorządy i mnóstwo ochotników.

Viktor Orban: Polska chce przesunąć granice Zachodu aż do Rosji

Andrzej Duda odwiedził żołnierzy stacjonujących przy granicy z Ukrainą. Pojechał też na przejście graniczne w Korczowej. Parlament pracuje nad ustawą o obronie ojczyzny. W międzyczasie premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że Polacy chcą przesunąć granicę Zachodu aż do granic Rosji.

Waszyngton nakłada kolejne sankcje na rosyjskich oligarchów

Waszyngton nałożył nowe sankcje na prawie 20 rosyjskich oligarchów, na kilkudziesięciu ich krewnych i na powiązane z nimi firmy. Na najnowszej liście znajduje się chociażby rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow, ale też Aliszer Usmanow, jeden z najbogatszych ludzi w Rosji, i Jewgienij Prigożyn, który finansuje najemników z tzw. grupy Wagnera.

"O odwadze tych dziewczyn będziemy jeszcze czytać w książkach"

Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała, że młode Ukrainki chwyciły za broń. Mają te same powody, co mężczyźni, by walczyć o swój kraj. Część żołnierek w wojsku już była, część dopiero dołączyła. Nie wszystkie mają mundur, ale bez wątpienia wszystkie są odważne i waleczne.

Sejm zajął się projektem ustawy o obronie ojczyzny

W czwartek w Sejmie odbyła się debata w sprawie ustawy o obronie ojczyzny. Jarosław Kaczyński zapowiada, że armia docelowo ma zostać zwiększona do 300 tysięcy, że zostanie stworzona dobrowolna służba zasadnicza i że wydatki na wojsko wzrosną do trzech procent PKB. Jednak te 3 procenty i tak nie wystarczą. Prezes PiS-u przyznaje, że dla wzmocnienia armii trzeba będzie się dodatkowo zadłużyć.

Ostry ostrzał Charkowa, Rosjanie zdobyli Chersoń

Prezydent Wołodymyr Zełenski w kolejnej odezwie do Ukraińców powiedział, że wróg nie robi postępów, a Kijów się broni. Rosyjskie kolumny spowalniają, a wybuchy rakiet wydają się sprawiać, że opór ukraińskich wojsk i cywilów jest coraz bardziej zażarty. Chersoń na południu kraju Rosjanie zajęli. Zastępca mera Chersonia mówił w TVN24 o katastrofie humanitarnej w tym mieście. Z kolei Charków kolejny dzień broni się przed zmasowanym atakiem. Krwawe walki są też między innymi w Mariupolu i w Sumach.

Rosyjskie wojska atakują budynki mieszkalne, szpitale i przedszkola

Niemal tydzień po rozpoczęciu brutalnej inwazji, wojska rosyjskie w Ukrainie wciąż ponoszą duże straty. Jednak eksperci zwracają uwagę, że widać zmianę podejścia agresorów. Wojska rosyjskie przegrupowują się i biorą na cel nie tylko ukraińskie wojska, ale też budynki mieszkalne, szpitale i szkoły.

Stoltenberg: NATO nie zamierza angażować się bezpośrednio w konflikt w Ukrainie

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się we wtorek z prezydentem Andrzejem Dudą w bazie lotniczej w Łasku. Pokreślił, że NATO nie chce być częścią konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i nie zamierza wysyłać żadnych wojsk lub sił powietrznych do Ukrainy. Jednocześnie zaznaczył, że kraje NATO wysyłają broń i uzbrojenie Ukrainie, a także nałożyły sankcje na Rosję.

Transport, dach nad głową, gorące posiłki na granicy. Polacy nie ustają z pomocą dla Ukraińców

Polacy otwierają serca i portfele, by nikt z potrzebujących Ukraińców nie został sam. Do uchodźców płynie rzeka darów, a do organizacji - pieniądze. Transport, dach nad głową, gorące posiłki na granicy - form i sposobów pomagania jest wiele i za każdy z nich Ukraina szczerze dziękuje. Organizacje pomocowe zwracają też uwagę, że teraz, kiedy pierwsza fala akcji pomocowej za nami, warto śledzić komunikaty i odpowiadać na konkretne apele - tak, by żadna rzecz się nie zmarnowała.

Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki z udziałem szefowej KE w Warszawie

W piątek po południu w Warszawie odbyła się narada przedstawicieli państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw Europy Środkowo-Wschodniej należących do NATO. Udział w szczycie wzięła również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Tematem spotkania była rosyjska agresja na Ukrainę.

Drugi dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Kijów celem ataku z obu stron Dniepru od północy

Oczy całego świata skierowane są na Ukrainę. Rosja przeprowadza ataki rakietowe na obiekty wojskowe, a także cywilne. Są ofiary śmiertelne. Ukraińskie MSW informuje o dwóch kolumnach pancernych podchodzących pod Kijów od północy, z obu stron Dniepru - od Czernihowa i Iwankowa. Ukraińcy wysadzili trzy mosty, by powstrzymać natarcie. W samym Kijowie, w dzielnicy Obołoń, doszło do walk z dywersantami. Strzały padły też w dzielnicy rządowej. Władze Ukrainy wzywają mieszkańców do obrony na ulicach, nawet za pomocą tzw. koktajli Mołotowa.