Jarosław Kaczyński wrócił do objazdu Polski. "Zjeżdżają autokary z całego regionu"

Jarosław Kaczyński ruszył w Polskę. PiS postawiło na swojego prezesa, choć w samej koncepcji jego spotkań z wyborcami nie zmieniło nic - przychodzą nie ci, którzy chcą, ale ci, którzy mogą. W Janowie Lubelskim Kaczyński mówił o niespełnionych obietnicach wyborczych. Władza musi mieć sprawczość, a sprawczość to pieniądze - mówił prezes PiS-u.

Sędzia Justyna Koska-Janusz wygrała z ministrem sprawiedliwości

Takiego wyroku Sądu Najwyższego w Polsce jeszcze nie było. Zbigniew Ziobro ma przeprosić sędzię Justynę Koskę-Janusz za oczerniający ją komunikat i podważanie jej kompetencji. Koska-Janusz jest pierwszą sędzią w Polsce, która pozwała urzędującego ministra sprawiedliwości i pierwszą, która z nim wygrała aż w Sądzie Najwyższym. Cały proces trwał 6 lat. Jego finał to ważny sygnał dla całego środowiska sędziowskiego: żaden minister - nawet minister sprawiedliwości - nie jest bezkarny.

"To najważniejsza nagroda muzyczna rozdawana w Polsce"

W sobotę odbędzie się wręczenie Fryderyków, czyli doroczne święto polskiej muzyki i wielka frajda dla fanów. Czołówka polskich artystów muzyki rozrywkowej i jazzowej spotka się w Gliwicach. Przekonamy się, kogo z nich Akademia Fonograficzna doceniła najbardziej. W nominacjach do Fryderyków brylują Dawid Podsiadło, Sanah i Rubens. Galę rozdania nagród zobaczą fani w gliwickiej Arenie, a także widzowie Playera i TVN.

Hojne dotacje z rezerwy budżetowej

Premier przekazał grube miliony złotych z rezerwy budżetowej różnym fundacjom. Część z nich jest powiązana z politykami PiS-u. Mateusz Morawiecki zapewnia, że wszystko jest zgodnie z przepisami, ale rezerwa budżetowa przeznaczona jest na nagłe, nieprzewidziane wydatki. Opozycja mówi, że krok po kroku wychodzi na jaw, jak przed wyborami władza wspiera swoich.

Umowa PKO z Franciszkiem Przybyłą została rozwiązana

Franciszek Przybyła, związany z władzą człowiek, który proponował zdesperowanym rodzicom chorych dzieci kosmicznie drogie i niesprawdzone terapie, dostał intratną posadę w spółce Skarbu Państwa. Ta wiadomość wywołała skandal. Najpierw była afera, potem cisza, a teraz jest posada w banku, więc sprawa wróciła do mediów. Gdy zrobiło się o tym ponownie głośno, władza się zreflektowała.

Tranzyt ukraińskiego zboża został przywrócony. Rolnicy wciąż protestują

Ani jedna tona ukraińskiego zboża nie zostanie już w Polsce - zapewnia rzad, a rolnicy pytają - co z tym zbożem, które w Polsce utknęło. Magazyny są pełne, choć nie powinny. Rząd długo zapewniał, że ukraińskie zboże tylko przez Polkę przejeżdża, ale tak nie było. Zostawało - w dodatku niebadane. Ceny poleciały w dół. Rolnicy są przerażeni. Kilka dni temu tranzyt został wstrzymany - teraz ruszył znowu. Jest konwojowany.

W nocy wraca tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę

Po krótkim zakazie w nocy z czwartku na piątek wraca tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę. Minister rolnictwa zapewnia, że tym razem będzie to prawdziwy tranzyt, a nie ukryty import. Mają być konwoje i plomby. Ma być też pomoc finansowa dla rolników z Unii Europejskiej. Rolnicy nadal protestują.

Głosy oddane za granicą mogą nie zostać policzone? RPO apeluje o zmianę przepisów

Poprawcie przepisy wyborcze - apeluje do parlamentu Rzecznik Praw Obywatelskich, bo inaczej Polacy glosujący za granicą nie będą mieli tych samych praw, co Polacy głosujący w Polsce. Inaczej niż w kraju zagraniczne komisje mają na policzenie głosów tylko dobę. W tym czasie może się to okazać niewykonalne, bo PiS skomplikował procedury. Liczenie głosów potrwa dużo dłużej.

"Wolf-Ram-23". Ostatni dzień ćwiczeń polskich służb pod okiem agentów FBI

Środa to ostatni dzień ćwiczeń "Wolf-Ram-23". Przez trzy dni policjanci odpierali ataki terrorystyczne. Akcja zaczęła się w poniedziałek od ataku w warszawskim metrze, we wtorek działania prowadzone były w Łodzi i Poznaniu. W środę funkcjonariusze ścigali terrorystów przez kilka województw. To największe ćwiczenia w historii polskiej policji. Odbyły się pod okiem kilkudziesięciu agentów FBI i z udziałem innych polskich służb.

Polska zawarła porozumienie z Ukrainą w sprawie zboża, ale to nie uspokoiło rolników

Przewodnicząca Komisji Europejskiej wysłała list do rządów pięciu krajów, w tym także do Polski, z propozycjami rozwiązania problemu ukraińskiego zboża. KE poinformowała też, że rozpoczyna dochodzenie w sprawie innych, wrażliwych produktów, które trafiają z Ukrainy do Unii Europejskiej. Na mocy zawartego we wtorek porozumienia między Polską a Ukrainą zboże może wjeżdżać do naszego kraju, ale tylko w ramach tranzytu. Jednak polskich rolników to nie uspokoiło.

80 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. W stolicy odbyły się obchody upamiętniające

80 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Trwało do 16 maja. Był to największy akt zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była decyzja Niemców o likwidacji getta warszawskiego w ramach planu zagłady europejskich Żydów. W środę w samo południe w Warszawie zawyły syreny, a przed Pomnikiem Bohaterów Getta odbyły się oficjalne uroczystościach. Wzięli w nich udział między innymi ocaleni z powstania, a także prezydenci Polski, Niemiec i Izraela.

Obietnice rządzących dla rolników wywołują lawinę pytań i wątpliwości

Dopłaty i zakaz wwozu - to odpowiedzi PiS wobec kryzysu zbożowego. Te odpowiedzi tak naprawdę rodzą kolejne pytania - bo gdzie trzymać zakupione zboże, skoro silosy są pełne? Czy budżet stać na 2,5 miliarda złotych dopłat do obecnych cen? No i wreszcie - czy przed żniwami uda się coś zrobić z nadwyżką zboża w Polsce?

Zbliża się 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na antenie TVN24 odbyła się debata na temat tego, co wydarzyło się 80 lat temu. Wśród gości debaty był Marek Chmielewski - sołtys wsi Orla. Do 1941 roku trzy czwarte jej mieszkańców stanowili Żydzi, wymordowani przez Niemców podczas holokaustu. Marek Chmielewski przywraca pamięć o nich. Za swoją działalność był nominowany do Nagrody Polin i jest jednym z ponad stu Liderów Dialogu.

KE reaguje na polski zakaz wwożenia ukraińskiego zboża

Komisja Europejska przypomina, że polityka handlowa należy do kompetencji unijnych i kraje członkowskie nie mogą samodzielnie podejmować decyzji w tym zakresie. Nie mamy pełnej jasności w tej kwestii - mówiła rzeczniczka KE do spraw rolnictwa. Podobne decyzje co do zakazu wwozu niektórych ukraińskich produktów rolnych podjęły również Słowacja oraz Węgry.