Tragiczny pożar w zoo w Borysewie. Zginęły małpy i papugi

Nie na taką majówkę szykowało się zoo w Borysewie. Nad ranem wybuchł pożar. W jednym z budynków, w którym mieszkały zwierzęta. Zanim strażacy dotarli na miejsce - ogień objął całą drewnianą konstrukcję. Zginęły małpy i papugi. W sumie kilkadziesiąt sztuk.

Wyrok w sprawie portretów europosłów na szubienicach

Po sześciu latach jest - jeszcze nieprawomocny - sądowy finał w sprawie niesławnych portretów na szubienicach. To był listopad 2017 r. Na symbolicznych szubienicach zawisły portrety sześciorga europosłów Platformy Obywatelskiej. Sąd uznał, że było to kierowanie gróźb karalnych. Dwóch spośród siedmiu oskarżonych uznał za winnych. Mają zapłacić grzywnę i pokryć koszty procesu.

Wynegocjowano porozumienie w sprawie importu z Ukrainy

Jest wynegocjowane porozumienie z Komisją Europejską w sprawie importu z Ukrainy. Na liście objętych zakazem znalazły się: pszenica, kukurydza, rzepak, słonecznik i olej słonecznikowy. Do tego jest pomoc finansowa - między innymi dla Polski w kwocie 40 milionów euro. Polski komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski ocenia, że te porozumienia zakończą kryzys. Z ustaleń jest zadowolony, sobie nic do zarzucania nie ma, bo - jak mówi - zareagował w porę.

Inflacja w kwietniu wyniosła 14,7 procent r/r

Inflacja w kwietniu wyniosła 14,7 procent r/r. To drugi miesiąc z rzędu, kiedy inflacja spada. Ale w sklepach drogo jak było - tak jest. A nawet drożej. Ceny znowu wzrosły. Majówkowy prezent na stacjach Orlenu ogólnego obrazu nie zmienia. Do celu inflacyjnego droga daleka. Nawet bardzo.

Trzebinia: wojewoda małopolski wydał zakaz wstępu na tereny zagrożone zapadliskami

Nie wystarczyły informacje o niebezpieczeństwie i zabraniające wstępu znaki. Po tym, jak na teren zapadlisk w Trzebini wchodzili ludzie, wojewoda małopolski wydał rozporządzenie o zakazie wejścia. To oznacza, że łamiących prawo czekać może nawet kara grzywny. Szacuje się, że miejsc, gdzie może dochodzić do osuwisk terenu w Trzebini, jest niemal pół tysiąca.

Komisja badająca rosyjskie wpływy w Polsce. Senacka komisja za odrzuceniem projektu

Forsowana przez rządzących ustawa o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich została odrzucona przez senacką komisję ustawodawczą. Sprzeciw senatorów poparty był serią negatywnych opinii. Na "nie" było Biuro Legislacyjne Senatu, Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek, a także konstytucjonalista prof. Marcin Matczak. Projektu ustawy nie bronił w senacie nawet wnioskodawca.

Lotnisko Warszawa-Radom oficjalnie otwarte. W czwartek pierwsze lądowanie

W czwartek wieczorem w porcie lotniczym Warszawa-Radom ma wylądować pierwszy samolot pasażerski - będzie to lot z Paryża. Lotnisko imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku wybudowano niemalże od podstaw. Według Polskich Linii Lotniczych terminal będzie mógł na początku przyjąć około miliona pasażerów w ciągu roku, a docelowo nawet ponad 3 miliony osób rocznie.

Szczątki "powietrznego obiektu wojskowego" w lesie pod Bydgoszczą. Trwa śledztwo

We wsi Zamość, kilkanaście kilometrów od Bydgoszczy, we wtorek pojawili się policjanci, żołnierze i strażacy. Część terenu została zamknięta. W środę na miejscu był saperski patrol. Pytania o działania służb mnożyły się, bo nikt oficjalnie nie informował o tym, co się wydarzyło. W czwartek Wydział Wojskowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku wszczął postępowanie w sprawie szczątków powietrznego obiektu wojskowego znalezionego w lesie.

Minister Czarnek chce ograniczyć środki dla Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. "Cały czas myśli, że wydaje swoje pieniądze"

Minister edukacji Przemysław Czarnek wprost zapowiada, że przykręci finansowy kurek Instytutowi Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. To reakcja na wypowiedź prof. Barbary Engelking, dyrektorki Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. To oburzyło naukowców i polityków opozycji. - Minister Czarnek cały czas myśli, że wydaje swoje pieniądze, że to nie są pieniądze publiczne - komentuje posłanka KO Katarzyna Lubnauer.

Sprawa śmierci ojca Zbigniewa Ziobry i kulisy skargi do ETPCz. "Trudno o bardziej jaskrawy przykład nadużycia władzy"

Marta Gordziewicz z "Czarno na białym" w reportażu "Państwo Ziobry" pokazała działania śledczych w sprawie śmierci ojca ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Sprawa była dwa razy umarzana przez niezależną od Zbigniewa Ziobry prokuraturę, ale gdy PiS przejęło władzę, zaangażowały się w nią prokuratura i Ministerstwo Sprawiedliwości. Trudno o bardziej jaskrawy przykład nadużycia władzy - oceniają prawnicy.

Motocyklista uciekał przed policją. Zdobył 205 punktów karnych

Ponad 20 drogowych wykroczeń, 205 punktów karnych, 27 tysięcy złotych mandatu. Aby uzbierać ten niechlubny wynik, pewnemu motocykliście wystarczyło kilkanaście minut. Uciekał przed policją i spowodował ogromne niebezpieczeństwo. Prawa jazdy już nie ma. Ciąg dalszy tej historii będzie przed sądem.

Najpierw "za", teraz "przeciw". Dlaczego PiS zmieniło zdanie w kwestii Fit for 55

Unijny projekt klimatyczny Fit for 55 na początku pasował członkom PiS-u. Teraz, pod naciskiem Solidarnej Polski, rządzący starają się go hamować. Minister Ziobro polemizował także w tej sprawie z premierem. Opozycja mówi, że tu chodzi nie tylko o powstrzymanie katastrofy klimatycznej, ale i o trwałe uniezależnienie się od Rosji.

Rolniczych problemów ciąg dalszy. AgroUnia rozpoczyna protest tysiąca traktorów

AgroUnia rozpoczyna protest tysiąca traktorów. Rolnicy chcą zwrócić uwagę, że problemy z żywnością z Ukrainy nie dotyczą tylko zboża. Nowy minister rolnictwa zapewnia, że stara się otworzyć w tej sprawie oczy Unii Europejskiej, ale porozumienia wciąż nie ma. Komisarzem ds. rolnictwa jest Janusz Wojciechowski polski polityk związany z PiS.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Donalda Tuska. Chodzi o rosyjski węgiel

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie próby powstrzymania przez premiera Donalda Tuska importu rosyjskiego węgla. Działa ona na podstawie zawiadomienia Marka Falenty, którego spółka sprowadzała ten węgiel i który stoi za aferą podsłuchową. Ta afera zaszkodziła Platformie i pomogła PiS-owi wygrać wybory w 2015 roku. Falenta potem mówił i pisał, że działał w porozumieniu z agentami CBA i politykami PiS. Za rządów PiS import rosyjskiego węgla znacznie wzrósł, aż zatrzymała go inwazja Rosji na Ukrainę.

"Miasto płonie. Cały czas unosi się tu zapach spalenizny"

Ukraińska kontrofensywa może być największą bitwą w historii współczesnej Ukrainy i zmienić losy wojny - to słychać w Kijowie, a na froncie w Donbasie cały czas słychać rosyjskie bombardowania. Ukraińskim dziennikarzom udało się wjechać do Bachmutu. Wbrew deklaracjom Rosjan - miasto wciąż się broni. Prezydent Zełenski mowi: nie możemy oddać Bachmutu.

Tak od 2015 roku PiS zmienia ustrój w Polsce

W 2015 roku PiS zaczął zmianę ustroju Polski - przyznaje Jarosław Kaczyński. Prezes PiS dodaje również, że to zmiana na lepsze. Opozycja jednak widzi coś innego - zmiana ustroju nastąpiła, ale w kierunku jednowładztwa.

Polacy obawiają się o wolność mediów

Większość Polaków obawia się o wolność polskich mediów. To dużo więcej niż w Czechach, Słowacji czy na Węgrzech. Jako główne zagrożenie dla wolnych mediów Polacy wskazują rząd.