Kolejni przywódcy światowi odwiedzają Tel Awiw. Prezydent Francji zaproponował Izraelowi "koalicję"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W poniedziałek wizytę złożyli premierzy Grecji i Holandii. We wtorek z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron. Premier Benjamin Netanjahu mówi, że Hamas jest testem dla Zachodu i dla cywilizacji. To, że palestyńscy terroryści nie kierują się cywilizowanymi zasadami, przyznają sami na przesłuchaniach. Gdy dwa tygodnie temu zaatakowali Izrael, mieli zabijać cywilów, a za każdego uprowadzonego zakładnika miała czekać na nich nagroda pieniężna i mieszkanie.

Ojca zabili, bo był mężczyzną, a jego 20-letnią córkę, bo służyła w armii. Terroryści z Hamasu dostali jasne wytyczne, co mają zrobić, gdy dwa tygodnie temu zaatakowali Izrael. - Instrukcje dotyczące cywilów brzmiały: mężczyzn - zabić, kobiety, dzieci i starców - pojmać jako zakładników - informuje Jihad Fawzi Muhammed al-Hamayda, zatrzymany członek Hamasu.

Członkowie Hamasu realizowali plan bezlitośnie. Zamordowali ojca i córkę, uprowadzili matkę oraz troje pozostałych dzieci, w wieku 17 lat, 11 lat i 9 lat. To cierpienie zostało dokładnie wycenione przez dowódców Hamasu. - Kto przywiózł zakładników do Gazy, miał otrzymać nagrodę: mieszkanie i 10 tysięcy dolarów - wyznaje zatrzymany członek Hamasu Shadi Muhammed al-Majdalawi, który precyzuje, że nagroda miała przysługiwać za każdego zakładnika.

Izraelska armia bombarduje pozycje Hamasu w Strefie Gazy, a terroryści mają ukrywać się nawet w obozach dla uchodźców. Generałowie twierdzą, że szeroko zakrojona inwazja jest nieunikniona. - Szykujcie się do przeprowadzenia operacji. Wkrótce się rozpocznie. Przygotowujemy się do wielostronnych działań: z powietrza, ziemi i morza. Zróbcie swoje, bądźcie gotowi, potrzebujemy was - oświadczył żołnierzom Joaw Galant, minister obrony Izraela.

Nieoficjalnie mówi się, że Zachód próbuje wpłynąć na Izrael i opóźnić rozpoczęcie inwazji. W Tel Awiwie ląduje przywódca za przywódcą. W poniedziałek wizytę złożyli premierzy Grecji i Holandii. We wtorek z kolei premier Benjamin Netanjahu spotkał się z prezydentem Francji. - To, o czym dyskutowaliśmy, proponuję naszym międzynarodowym partnerom, czyli możliwość zbudowania regionalnej i międzynarodowej koalicji do walki z grupami terrorystycznymi, które zagrażają nam wszystkim - przekazał po rozmowie Emmanuel Macron. - Hamas jest testem dla Zachodu i dla cywilizacji. Jeśli Hamas wyjdzie z tego zwycięsko, wszyscy przegramy. Europa będzie zagrożona. Wszyscy będą zagrożeni. Cywilizacja będzie zagrożona - przekonywał izraelski premier.

Amerykanie wysłali swoich oficerów jako doradców

W rękach terrorystów z Hamasu wciąż jest ponad 200 zakładników. Waszyngton na sugestię zawieszenia broni w zamian za uwolnienie pojmanych ma jasną odpowiedź. - Najpierw powinniśmy uwolnić zakładników, potem możemy porozmawiać - podkreśla Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych.

Amerykańska administracja informuje też, że do Izraela wysłała swoich dowódców wojskowych. - Jest to kilku oficerów wojskowych z doświadczeniem, które naszym zdaniem jest odpowiednie do rodzaju operacji, które Izrael prowadzi i może przeprowadzać w przyszłości - mówi John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Zobacz także: Hamas uwolnił dwie kolejne zakładniczki. "Ci ludzie nie mają żadnego związku z tą wojną"

Z terenu Libanu komórki Hezbollahu atakują pozycje izraelskiego wojska. Sojusznicy Izraela przestrzegają Iran przed próbą pogłębienia konfliktu, bo wtedy Bliski Wschód mógłby pogrążyć się w jeszcze większym chaosie. - Jesteśmy zaniepokojeni wzrostem ataków ze strony irańskich pośredników w regionie, niezależnie od tego, czy są one wymierzone w interesy Stanów Zjednoczonych, czy też w inne interesy w regionie - zaznacza Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA.

Izraelskie wojsko przekazało, że w Strefie Gazy ostrzelano 400 wojskowych celów i zabito trzech dowódców Hamasu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS