Kolejni przywódcy światowi odwiedzają Tel Awiw. Prezydent Francji zaproponował Izraelowi "koalicję"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W poniedziałek wizytę złożyli premierzy Grecji i Holandii. We wtorek z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron. Premier Benjamin Netanjahu mówi, że Hamas jest testem dla Zachodu i dla cywilizacji. To, że palestyńscy terroryści nie kierują się cywilizowanymi zasadami, przyznają sami na przesłuchaniach. Gdy dwa tygodnie temu zaatakowali Izrael, mieli zabijać cywilów, a za każdego uprowadzonego zakładnika miała czekać na nich nagroda pieniężna i mieszkanie.

Ojca zabili, bo był mężczyzną, a jego 20-letnią córkę, bo służyła w armii. Terroryści z Hamasu dostali jasne wytyczne, co mają zrobić, gdy dwa tygodnie temu zaatakowali Izrael. - Instrukcje dotyczące cywilów brzmiały: mężczyzn - zabić, kobiety, dzieci i starców - pojmać jako zakładników - informuje Jihad Fawzi Muhammed al-Hamayda, zatrzymany członek Hamasu.

Członkowie Hamasu realizowali plan bezlitośnie. Zamordowali ojca i córkę, uprowadzili matkę oraz troje pozostałych dzieci, w wieku 17 lat, 11 lat i 9 lat. To cierpienie zostało dokładnie wycenione przez dowódców Hamasu. - Kto przywiózł zakładników do Gazy, miał otrzymać nagrodę: mieszkanie i 10 tysięcy dolarów - wyznaje zatrzymany członek Hamasu Shadi Muhammed al-Majdalawi, który precyzuje, że nagroda miała przysługiwać za każdego zakładnika.

Izraelska armia bombarduje pozycje Hamasu w Strefie Gazy, a terroryści mają ukrywać się nawet w obozach dla uchodźców. Generałowie twierdzą, że szeroko zakrojona inwazja jest nieunikniona. - Szykujcie się do przeprowadzenia operacji. Wkrótce się rozpocznie. Przygotowujemy się do wielostronnych działań: z powietrza, ziemi i morza. Zróbcie swoje, bądźcie gotowi, potrzebujemy was - oświadczył żołnierzom Joaw Galant, minister obrony Izraela.

Nieoficjalnie mówi się, że Zachód próbuje wpłynąć na Izrael i opóźnić rozpoczęcie inwazji. W Tel Awiwie ląduje przywódca za przywódcą. W poniedziałek wizytę złożyli premierzy Grecji i Holandii. We wtorek z kolei premier Benjamin Netanjahu spotkał się z prezydentem Francji. - To, o czym dyskutowaliśmy, proponuję naszym międzynarodowym partnerom, czyli możliwość zbudowania regionalnej i międzynarodowej koalicji do walki z grupami terrorystycznymi, które zagrażają nam wszystkim - przekazał po rozmowie Emmanuel Macron. - Hamas jest testem dla Zachodu i dla cywilizacji. Jeśli Hamas wyjdzie z tego zwycięsko, wszyscy przegramy. Europa będzie zagrożona. Wszyscy będą zagrożeni. Cywilizacja będzie zagrożona - przekonywał izraelski premier.

Amerykanie wysłali swoich oficerów jako doradców

W rękach terrorystów z Hamasu wciąż jest ponad 200 zakładników. Waszyngton na sugestię zawieszenia broni w zamian za uwolnienie pojmanych ma jasną odpowiedź. - Najpierw powinniśmy uwolnić zakładników, potem możemy porozmawiać - podkreśla Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych.

Amerykańska administracja informuje też, że do Izraela wysłała swoich dowódców wojskowych. - Jest to kilku oficerów wojskowych z doświadczeniem, które naszym zdaniem jest odpowiednie do rodzaju operacji, które Izrael prowadzi i może przeprowadzać w przyszłości - mówi John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Zobacz także: Hamas uwolnił dwie kolejne zakładniczki. "Ci ludzie nie mają żadnego związku z tą wojną"

Z terenu Libanu komórki Hezbollahu atakują pozycje izraelskiego wojska. Sojusznicy Izraela przestrzegają Iran przed próbą pogłębienia konfliktu, bo wtedy Bliski Wschód mógłby pogrążyć się w jeszcze większym chaosie. - Jesteśmy zaniepokojeni wzrostem ataków ze strony irańskich pośredników w regionie, niezależnie od tego, czy są one wymierzone w interesy Stanów Zjednoczonych, czy też w inne interesy w regionie - zaznacza Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA.

Izraelskie wojsko przekazało, że w Strefie Gazy ostrzelano 400 wojskowych celów i zabito trzech dowódców Hamasu.

Autorka/Autor:Przemysław Kaleta

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS