Brutalna interwencja kontrolerów. "Ja uważam, że to jest naganne"

Dwóch kontrolerów na jednego nastolatka. Chłopak nie miał ważnego biletu, więc w ruch miały pójść pięści. Łódzkie MPK twierdzi, że to chłopak był agresywny i że ciosów nie było, ale nagranie mówi co innego. Na miejscu zareagowali pasażerowie. Mieszkańcy Łodzi też - podpisując petycję przeciwko przemocy stosowanej przez kontrolerów.  

"Może nie ma polexitu, ale jest powolne wyprowadzanie UE z Polski"

O chęci wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej opozycja oskarża PiS, z kolei partia rządząca o to samo oskarża opozycję. Polacy chcą pozostać członkiem wspólnoty europejskiej - tak deklaruje 89% pytanych. W sondażu Kantar dla Faktów TVN i TVN24 padło również pytanie o to, "czy polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej".

Zmiany w przepisach drogowych. "To dużo zmieni"

Kobieta z dwójką dzieci pod kołami samochodu na pasach w Żyrardowie. Kierowca miał 74 lata i był trzeźwy. 3-latka reanimowano na miejscu. Wraz z 10-letnią siostrą śmigłowcem trafili do szpitala. Ofiary wypadków na pasach rocznie liczone są w setkach, a ranni w tysiącach. Jaki pomysł na zmianę tych tragicznych statystyk ma rząd?

"W przypadku 'Bożego ciała' byłam bardzo mocno pogubiona"

Oscary na ostatniej prostej. Kto zdobędzie najbardziej pożądane statuetki w filmowej branży? Czy wśród laureatów będzie "Boże ciało"? Twórcy i obsada w napięciu oczekują na werdykt Akademii. Wśród nich jest Aleksandra Konieczna - odtwórczyni jednej z głównych ról w obrazie Jana Komasy.

Apel o powołanie profesora Stoli na stanowisko dyrektora muzeum POLIN

Czy Dariusz Stola, który wygrał konkurs na dyrektora muzeum POLIN, w końcu otrzyma nominację? Apelują o to prezydent Warszawy i prezes stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Zielone światło może mu dać minister kultury, ale ten nie widzi problemu w tym, że jedna z najważniejszych instytucji kultury w Polsce znajduje się w stanie zawieszenia.

W poniedziałek rozpocznie się wizyta Emmanuela Macrona w Polsce

Spotkanie na najwyższym szczeblu, jakiego w polsko-francuskiej dyplomacji nie było już bardzo dawno. Prezydent Francji przyleci do Polski na dwa dni i będzie rozmawiał z prezydentem, premierem, marszałkami Sejmu i Senatu. Bedzie tez spotkanie ze społecznością francuska i kolacja z polskimi intelektualistami. Wśród tematów - NATO, relacje z Ukrainą, polityka europejska. Czy tą wizytą uda się nadrobić kilka cichych lat w polsko-francuskich stosunkach?

Ponad 30 osób z Chin ma wrócić do Polski w przyszłym tygodniu

W Polsce nie odnotowano na razie żadnego przypadku zachorowania na koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia informuje, że wszystko ma pod kontrolą i jest przygotowane na przyjęcie ewakuowanych Polaków z Wuhanu. W przyszłym tygodniu jest zaplanowany powrót do Polski grupy ponad 30 osób z Chin.

Przedstawiciele poszkodowanych w aferze GetBack w Sejmie

Czy będzie komisja śledcza w sprawie afery GetBack? Opozycja innego scenariusza sobie nie wyobraża, ale już przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości sensu w jej powoływaniu nie widzą. Nie widzieli też potrzeby pojawienia się na spotkaniu z poszkodowanymi w tej aferze, które zorganizowano w piątek w Sejmie.

Francja chce zabronić mielenia żywych piskląt

Francuski rząd chce zakazać maceracji piskląt. Ta powszechnie stosowana metoda polega na mieleniu żywych kurcząt płci męskiej, które na fermach niosek są traktowane jako odpad. Producenci zapewniają, że metoda jest humanitarna, obrońcy praw zwierząt domagają się zastąpienia jej innymi rozwiązaniami. Na horyzoncie pojawia się alternatywa, ale pytanie, czy będzie się opłacać producentom.

"Okrągły stół" w sprawie zmian w sądownictwie nie przyniósł efektu

Prezydenccy urzędnicy, wicepremier Jarosław Gowin, profesorowie prawa i sędziowie. W Polskiej Akademii Nauk odbył się "okrągły stół" na temat przełamania pata w sprawie zdolności do orzekania sędziów powołanych na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Z jednej strony jest uchwała Sądu Najwyższego, z drugiej - "ustawa represyjna", która trafiła na biurko prezydenta. Spośród tych Polaków, którzy mają na ten temat zdanie, większość nie chce, żeby Andrzej Duda ją podpisywał - tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Spotkanie w PAN nie przyniosło żadnych rezultatów.

Pieniądze dla Polonii nie od Senatu. PiS przegłosował poprawki do obecnego budżetu

PiS przegłosował w sejmowej komisji pomysł zabrania Senatowi stu milionów złotych i w ramach poprawki do obecnego budżetu przekierowania tych pieniędzy z Senatu do rządu. Pieniądze miały być przeznaczone na wsparcie dla Polonii. PiS zapewnia, że będą. Jednak nie przekaże ich Senat, choć ma taki konstytucyjny obowiązek. Wicemarszałek Stanisław Karczewski twierdzi, że Senat z przewagą opozycji stał się zbyt upolityczniony i pieniądze dla Polonii mogłyby zostać źle rozdzielone.

Kraków testuje tramwaj autonomiczny. Na razie wyjeżdża tylko w nocy

Nocny przejazd bez motorniczego. W Krakowie odbywają się pierwsze testy tramwaju autonomicznego, który samodzielnie jeździ i zatrzymuje się na przystankach. MPK uspokaja, że system ma w przyszłości nie zastąpić, a odciążyć człowieka. Krakowscy inżynierowie zamierzają udoskonalić swój projekt. Tramwaj ma rozpoznawać przeszkody za pomocą laserów i otwierać drzwi przed pasażerami, którzy dobiegają do pojazdu.

Poparcie dla PiS wyraźnie spada. Sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

Od grudnia poparcie dla PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia spadło z 41 procent do 35 procent, jak wynika z najnowszego sondażu partyjnego dla "Faktów" TVN i TVN24. Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej wzrosło w tym czasie z 27 procent do 30 procent. Jeśli chodzi o poparcie dla pozostałych ugrupowań parlamentarnych, to nie nastąpiły znaczące zmiany.

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Zdaniem opozycji prezydent ustawę podpisze

Prezydent nie dał się przekonać i ustawę represyjną zapewne podpisze - z takim przeświadczeniem wyszli z Pałacu Prezydenckiego politycy opozycji. Niektórzy z nich mówią, że środowe spotkanie nic nie dało. Politycy PiS dodają, że nie mogło nic dać, ale ich zdaniem pokazało, że Andrzej Duda jest otwarty na dialog. Politycy Lewicy trzymają prezydenta za słowo, że rozważy, czy się na razie nie wstrzymać z mianowania kolejnych sędziów.

Mieszkańcy podkrakowskich gmin mają dość smogu. Apelują o zdecydowane działania

Grupa mieszkańców podkrakowskich gmin apeluje o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej z powodu smogu. Autorzy apelu do wojewody małopolskiego i marszałka województwa mają dość wdychania rakotwórczych substancji i domagają się podjęcia nadzwyczajnych środków, by problem wreszcie rozwiązać. Pomysłodawcy apelu domagają między innymi lepszego systemu ostrzegania przed smogiem na obszarze metropolii krakowskiej , częstszych kontroli palenisk i zapewnienia opieki medycznej dla pacjentów w dni, gdy normy szkodliwych pyłów w powietrzu są przekroczone.

Posłowie PiS chcą pozbawić Senat środków na opiekę nad Polonią

Grupa posłów PiS zgłosiła poprawkę do projektu budżetu. W myśl poprawki sto milionów złotych przeznaczonych na opiekę nad Polakami za granicą zostanie rozdysponowane między kancelarię premiera i cztery ministerstwa. Dotychczas to Senat dysponował tymi pieniędzmi. Opieka Senatu nad Polonią wynika z tradycji sięgającej czasów II Rzeczpospolitej.

"Najwyższa pora, żeby trochę śniegu spadło"

Zima przypomniała o sobie nie tylko w górach. Wreszcie spadł śnieg. Niestety, dodatnia temperatura w połączeniu z padającym śniegiem to murowane kłopoty dla kierowców. Śniegu długo jednak nie będzie. Jeszcze w czwartek popada, a weekend temperatura wzrośnie nawet do 13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku.

Rusza proces apelacyjny policjantów w sprawie Igora Stachowiaka

Przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu ponownie, w ramach apelacji, ruszył proces czterech byłych policjantów oskarżonych o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad zatrzymanym Igorem Stachowiakiem. Wniosek o apelację złożyli zarówno skazani policjanci, jak i rodzina Igora Stachowiaka. Sąd pierwszej instancji w ubiegłym roku skazał funkcjonariuszy na kary od dwóch do dwóch i pół roku więzienia.

Sprawozdawcą w sprawie wniosku marszałek Sejmu ma być Krystyna Pawłowicz

Była posłanką, a teraz jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Krystyna Pawłowicz będzie sprawozdawcą orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym z jednej strony a Sejmem i prezydentem z drugiej strony. Sąd Najwyższy uważa, że takiego sporu nie ma. Trybunał Konstytucyjny ma wydać orzeczenie 25 lutego, a na razie ogłosił, że do tego czasu "wstrzymuje stosowanie" niedawnej uchwały Sądu Najwyższego w sprawie ważności wyroków wydawanych przez sędziów powołanych na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Postępowanie w sprawie zeznań agenta Tomka. "Bedą badane wszystkie dowody"

Po tym, jak były agent CBA Tomasz Kaczmarek, znany jako "agent Tomek" przerwał swoje milczenie i w reportażu "Superwizjera" TVN obnażył działania służb - padają pytania o jego szczerość. Prokuratura Regionalna w Katowicach chce sprawdzić, czy Tomasz Kaczmarek obciążając swoich byłych szefów składał fałszywe zeznania. Dlaczego dopiero teraz, choć materiały były znane śledczym wcześniej - o to pyta opozycja i dodaje, że tylko komisja śledcza może spróbować odpowiedzieć na wszystkie pytania w tej sprawie.

Kopiec Kościuszki "kroczy w stronę miasta". Wymaga pilnych prac

Remont potrzebny od zaraz. Kopiec Kościuszki stoi już od dwustu lat, ale w każdej chwili może się rozsypać. Zbocze coraz bardziej się przechyla, a w końcu może całkowicie się osunąć. Potrzeba dobrych pomysłów, równie dobrej technologii i dużo pieniędzy, żeby symbol Krakowa nie zniknął.

Sprzedał telefon, nie wyczyścił pamięci. Do nowego właściciela trafiło wstrząsające nagranie

Gdyby nie przypadek to rodzinny dramat nie wyszedłby na jaw, a gehenna sześcioletniego chłopca dalej by trwała. 38-letni mężczyzna z Kamiennej Góry sprzedał telefon i nie wyczyścił pamięci. Nowy właściciel na jednym z filmów odkrył zapis okrucieństwa i przekazał dowody śledczym. Na udostępnionych nagraniach mężczyzna miał znęcać się nad dzieckiem. Jak się potem okazało nie po raz pierwszy i nie tylko nad nim. Ofiarą przemocy miała być także matka chłopca. Sprawca usłyszał już zarzuty.

KRS nie przestaje pracować. Zaopiniuje kolejnych kandydatów na sędziów

Skrajny bałagan, chaos, nawet anarchia - tak opisują prawnicze autorytety stan zawieszenia w polskim sądownictwie. Mimo uchwały Sądu Najwyższego nowa Krajowa Rada Sądownictwa pracuje. We wtorek rano członkowie rady rozpoczęli posiedzenie, a w porządku obrad - punkt dotyczący powołania nowych sędziów i asesorów do sądów powszechnych i do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Z kolei w Izbie Dyscyplinarnej jedna ze spraw została odroczona w związku z uchwałą Sądu Najwyższego.

Wizyta Very Jourowej w Polsce "z dobrymi intencjami"

We wtorek w Polsce wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova odbyła serię spotkań związanych z sytuacją praworządności w Polsce. Jourova spotkała się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim i Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. "Chcę otworzyć nowy rozdział w dialogu między polskimi władzami i Komisją Europejską" - deklaruje wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, ale jednocześnie niepokoi ją kampania przeciwko sędziom.