Sąd Okręgowy w Słupsku orzekł 15 lat więzienia za makabryczne morderstwo. Daniel M. miał zaplanować zabicie żony, a jej ciało ukryć w piwnicy domu, w którym kiedyś mieszkali. Sprawę tajemniczego zaginięcia kobiety udało się rozwikłać po blisko dwóch dekadach, dzięki policjantom z tak zwanego Archiwum X. Wyrok sądu jest nieprawomocny.

W poniedziałek odbyło się wysłuchanie Janusza Wojciechowskiego, polskiego kandydata na komisarza do spraw rolnictwa, przed Parlamentem Europejskim. Zdaniem europosłów odpowiedzi udzielone przez Wojciechowskiego były niekonkretne i niewystarczające. Jeśli nie chce być przesłuchany ponownie, musi pisemnie odpowiedzieć na pytania - na przykład w sprawie wysokości dotacji dla rolników.

Polska ochrona zdrowia uchodzi za jedną z najlepszych w Europie - twierdzi szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki i dodaje, że za jej kłopoty odpowiedzialne są poprzednie władze. Z kolei opozycja przypomina o rosnących długach szpitali i coraz dłuższych kolejkach do wielu specjalistów.

Wybory coraz bliżej, w terenie coraz więcej trudnych pytań - w Sosnowcu Zbigniew Ziobro nie miał łatwego spotkania z wyborcą, ale nie tylko wyborcy dostarczali trudności - czasem biły dzwony, a czasem padał deszcz. Na ostatniej prostej kampanii dziś też Aleksander Kwaśniewski, który swoje wsparcie daje kandydatom Lewicy.

We wtorek odbyło się ślubowanie studentów medycyny. Zaczęli drogę po realizację swoich marzeń. - Od kiedy byłam dzieckiem wiedziałam, że chcę jednak być tym lekarzem, pomagać ludziom i widzę w tym po prostu misję - powiedziała jedna ze studentek. Jednocześnie na SOR-ach pacjenci nadal czekają w kolejkach. W kampanii ochrona zdrowia to temat numer jeden. Warto się przyjrzeć tym, którzy ratują zdrowie i życie oraz tym, którzy w ich rękach chcą zdrowieć.

Jedna osoba nie żyje, a 18 jest rannych. To skutki huraganowego wiatru, który przeszedł nad Polską. Kierowca zginął po tym jak na jego samochód runęło drzewo. Z kolei na autostradzie A1 od podmuchu wiatru przewróciła się ciężarówka. W całej Polsce zostało uszkodzonych 397 dachów, a 145 tysięcy odbiorców było pozbawionych energii elektrycznej.

Wniosek o uzupełnienie składu kolegium NIK złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej do marszałek Sejmu. W Najwyższej Izbie Kontroli nie ma już trzech wiceprezesów, ale za to jest jedna zastępczyni prezesa - Małgorzata Motylow. Marian Banaś przebywa na bezpłatnym urlopie, a sprawę którą ujawnili dziennikarze "Superwizjera" TVN i oświadczenie majątkowe szefa NIK, sprawdza CBA.

W Wodzisławiu Śląskim przestaje działać oddział chirurgii ogólnej. W Zakopanem od wtorku zawieszona została porodówka. W jednym jak i w drugim szpitalu chodzi o brak lekarzy. Z kolei szpital w Łowiczu przed kadrowym dramatem próbuję się bronić. Władze szpitala oraz powiatu chcą zachęcić studentów szóstego roku medycyny do odbycia stażu. W zamian za to mają mieć wypłacane comiesięczne stypendium.

Leśniczy zastrzelił żubra w Zachodniopomorskiem. Śledczym tłumaczył, że pomylił półtonowe zwierzę z dzikiem. Koledzy w to nie wierzą. Śledczy raczej też. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. - Określenie, że jest to skrajnie barbarzyński czyn, to chyba nawet mało - skomentował Oktawian Dudziak, nadleśniczy nadleśnictwa Łobez. Zwierzę w poniedziałek 23 września znaleźli grzybiarze w okolicach Bonina.

Administracja skarbowa odsyła do Ministerstwa Finansów, ale tam też próżno szukać odpowiedzi, czy trwa kontrola skarbowa Mariana Banasia. Ponad tydzień po emisji materiału "Superwizjera" TVN o nowym prezesie NIK-u i kamienicy w Krakowie, która do niego należała, wciąż nie wiadomo, jak zaawansowana jest kontrola jego oświadczeń majątkowych. Marian Banaś, były minister finansów, nie wpisał do nich wszystkiego, co powinien. CBA sprawdza je już od kwietnia, ale jest jeszcze kwestia odprowadzania podatków od wynajmu kamienicy.

Ja mam walkę we krwi - tak mówił o sobie przez całe życie. Kornel Morawiecki był założycielem i legendą Solidarności Walczącej. Opozycyjną działalność zaczął wiosną 1968 roku, a w dniu wprowadzenia stanu wojennego przed internowaniem uratowała go awaria malucha. Marszałek senior zmarł po ciężkiej chorobie. Miał 78 lat.

Listy poparcia kandydatów na sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa wciąż nie zostały upublicznione, choć zapadł w tej sprawie prawomocny wyrok NSA. Rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera mówi, że poparli go sędziowie z całej Polski, ale sam nie uściśla, kto dokładnie. Zaś o kontaktach z "małą Emi" mówi, że to był "monolog pani zainteresowanej" i "kontakt narzucony".

Do 17 października uczniowie mogą zgłaszać się do programu FLEX. To propozycja dla polskich uczniów na roczny wyjazd i naukę w Stanach Zjednoczonych. Uczestnicy, poza wyrobieniem paszportu, nie ponoszą żadnych kosztów. Program finansowany jest przez Departament Stanu USA. Rok w domu amerykańskiej rodziny to nie tylko szansa na podszlifowanie języka, ale także możliwość zagłębienia się w ich styl życia.

Osobom niewidomym zastępują oczy, a innych ostrzegają przed spadkiem cukru. W codziennym życiu wielu ludzi są nieocenione, ale zanim zaczną pracę potrzebują wsparcia i domu. Poznańska fundacja na rzecz osób niewidomych szuka rodzin zastępczych, dla przyszłych psich przewodników. Potrzeba wolontariuszy, którzy zajęliby się kilkutygodniowymi labradorami i pomogli w ich wychowaniu, zanim trafią do osób niewidomych.

Do wyborów zostały dwa tygodnie. Politycy na niedzielnych konwencjach mówili o zdrowiu, o seniorach i mobilizowali wyborców. Musimy zainwestować w srebrne pokolenie - podkreśla Grzegorz Schetyna. Z kolei Jarosław Kaczyński obiecuje więcej pieniędzy na ochronę zdrowia i czternastą emeryturę. Chce też zmian w konstytucji.

Chroniony żubr zginął od strzału z broni. Mężczyzna, który strzelał w Boninie w Zachodniopomorskiem, tłumaczy, że zabił przez pomyłkę, że pomylił żubra z dzikiem. Po takich tłumaczeniach jest jednak wiele pytań: jak mogło dojść do takiej pomyłki i dlaczego z zabitego zwierzęcia precyzyjnie wyciął kawały mięsa? Sprawę bada prokuratura i już postawiła zarzuty.

W Polsce też jest aktywny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzi ludzie ze swoimi postulatami przyszli do siedzib dziewięciu partii politycznych i nie chcieli kampanijnych obietnic, a konkretów. Przedstawiciele PO, SLD, Razem, Wiosny i Zielonych podpisali się już pod młodzieżowymi postulatami.

W "Faktach po Południu" informowaliśmy o oślepieniu lekarza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Głośny staje się kolejny incydent. W 2018 roku mieszkaniec Wrocławia celował laserem w samolot. Miał jednak mało szczęścia, ponieważ trafił na fotografów, którzy specjalizowali się w nocnych zdjęciach. Mimo, że udało się ustalić tożsamość sprawcy, prokuratura umorzyła sprawę z uwagi na niską szkodliwość społeczną czynu.