Utknął w Polsce, internauci pomogli. "Byliście aniołami dla mojego ojca"

Ponad 200 tysięcy złotych udało się już zebrać na pomoc irańskiemu kierowcy ciężarówki, który utknął w Koziegłowach okolicach Częstochowy. Historia Fardina i tego, jak pomagają mu Polacy, dotarła już do Iranu. - Jestem wdzięczna wszystkim Polakom, którzy pomogli mojemu ojcu. Życzę wam i waszym rodzinom szczęśliwego nowego roku - oświadczyła córka Fardina.

Wykładowca szkoły policji w Szczytnie zwolniony. To on doniósł prokuraturze o plagiacie

Krzysztof Napiórkowski to były już policjant z trzydziestopięcioletnim stażem. Wykładał w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, ale został zwolniony z niej z dnia na dzień. Odbiera to jako szykanę za złożenie zawiadomienia w związku z nieprawidłowościami w procesie habilitacyjnym komendanta rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, inspektora Marka Fałdowskiego. Według Krzysztofa Napiórkowskiego, ale także innych pracowników uczelni, do których dotarli dziennikarze "Superwizjera" TVN, praca, która jest główną podstawą habilitacji, to plagiat.

PO będzie wybierać przewodniczącego. "Nowej energii trzeba i PO i całej opozycji"

Koniec prawyborów prezydenckich w PO to jednocześnie początek kampanii prezydenckiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i wstęp do nowych wyborów na przewodniczącego partii. Wśród kandydatów są Borys Budka, Bogdan Zdrojewski i Joanna Mucha, która chęć startu na razie miała ogłosić w partii, nie potwierdzając tego publicznie. Są też pytania o reelekcję Grzegorza Schetyny. Wybory nowego lidera PO odbędą się 25 stycznia.

Duda o sędziach. "Żenujące słowa prezydenta, które nigdy nie powinny paść"

W debacie o tak zwanej ustawie represyjnej padają kolejne słowa ciężkiego kalibru. O paranoi PiS-u i kompromitacji mówi były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. Z kolei prezydent Andrzej Duda zdaje się popierać PiS-owski projekt tak zwanej ustawy represyjnej. - Poziom zakłamania tego towarzystwa i jego hipokryzji mnie osłabia - stwierdził.

Jedni kupują, inni wypożyczają. Polacy wybierają choinki na święta

Kryteria wyboru są różne, ale każdy chce, żeby to właśnie jego choinka była najpiękniejsza. Różne są też ceny. Najdroższe choinki to jodły kaukaskie. Jej ceny zaczynają się od 40 złotych za najmniejsze drzewko i kończą nawet na kilkuset złotych. Najtańszy jest świerk. Ale drzewka można też na przykład wypożyczyć.

"To jest zamach na obywateli". Protesty przeciwko planom PiS

Zmiany, jakie w sądownictwie planuje PiS, już wywołują protesty. Odbyły się w piątek między innymi w Łodzi i w Krakowie. Projektowanie przepisy ograniczają swobodę stosowania prawa przez sędziów i poszerzają katalog czynów, które są zagrożone karami dyscyplinarnymi.

Projekt PiS spowolni prace sądów?

Projekt zmian w prawie przygotowany przez PiS ma zdyscyplinować sędziów. Jeśli wejdą one w życie, to mogą też spowolnić pracę sądów. Sędziowie myślą nad odpowiedzią. Mogą zdecydować się na protest polegający na tym, że po prostu nie będą orzekać.

"Zaczynamy wielką grę". Kidawa-Błońska kandydatką PO na prezydenta

- Wygrałam z Kaczyńskim w Warszawie, wygram z Dudą - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska tuż po wygraniu prawyborów prezydenckich w Platformie Obywatelskiej. Jacek Jaśkowiak był jej jedynym kontrkandydatem. - Naszym zwycięstwem jest ożywienie dyskusji w strukturach - stwierdził prezydent Poznania.

"Przywódcom partii rządzącej marzy się system PRL-owski"

Jarosław Kaczyński chce powstrzymać "wysadzanie w powietrze wymiaru sprawiedliwości" - tak tłumaczy ustawę, która ogranicza stosowanie prawa przez sędziów. Opozycja nazywa ją ustawą represjonującą sędziów. Krytycy zwracają też uwagę na to, że projektowane przepisy mogą uniemożliwić sądom wykonywanie wyroków TSUE.

ABW zatrzymała Jacka M., byłego księdza

Były ksiądz Jacek M. został zatrzymany przez ABW w związku z podejrzeniem publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Według "Gazety Wyborczej" chodzi o zamieszczony w internecie manifest, w którym Jacek M. wzywał między innymi do walki z Żydami. Po południu Jacek M. został doprowadzony do prokuratury.

Czym jest "wrogość wobec władz RP" z projektu PiS? "To oznacza wszystko i nic"

Złożona przez posłów PiS ustawa zakłada między innymi to, że "zakazane jest podejmowanie uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów". Przepis ten dotyczy kolegiów i samorządów sędziowskich. Nie jest sprecyzowane to, czym jest owa "wrogość". - To, proszę państwa, oznacza wszystko i nic - twierdzi prawnik Mikołaj Małecki.

Wkrótce ma zostać powołana nowa PKW. Większość członków wybierze Sejm

To posłowie na Sejm wybiorą siedmiu członków Państwowej Komisji Wyborczej. Dwóch pozostałych sędziów pochodzić będzie z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zmiany kadrowe w PKW nastąpią już na początku przyszłego roku. To spora zmiana i - zanim nadejdą kolejne wybory - warto znać jej szczegóły.

To tu pięcioro nastolatków zginęło w wypadku. Po nim pojawiły się barierki

Nadmierna prędkość, nieuwaga, czy brak odpowiednich zabezpieczeń? Nie milkną pytania o przyczynę śmiertelnego wypadku w Ciborzu. Auto, którym jechała piątka nastolatków, wpadło do stawu. W czwartek w miejscu wypadku zamontowano nowe barierki - bliscy ofiar i mieszkańcy pytają dlaczego dopiero teraz. Od kilku tygodni barierki były uszkodzone.

Nowy cmentarz w miejscu starego lasu? Mieszkańcy protestują

Białostocka Kuria i gmina Choroszcz chcą zbudować nowy cmentarz w miejscu, gdzie dotąd rósł Las Turczyński. Wniosek o przekształcenie blisko 30 hektarów lasu trafił już do ministra klimatu. Okoliczni mieszkańcy protestują i nie zgadzają się na wycinkę drzew.

Andrzej Duda o polskim sądownictwie. "Stary układ się bardzo dobrze trzyma"

Ostra krytyka sędziów ze strony prezydenta Andrzeja Dudy. W czasie wizyty w Nowym Mieście Lubawskim, prezydent stwierdził, że przywrócenie sprawiedliwości w sądach wymaga czasu. Jak dodał spowodowane jest to niezmienną sytuacją w sądownictwie - stary układ się bardzo dobrze trzyma - mówił Duda. Słowa prezydenta spotkały się z falą krytyki ze strony polityków opozycji.

Bilans awarii ciepłowniczej w Warszawie

Dwie osoby zostały poparzone w wyniku awarii sieci ciepłowniczej w Warszawie. W części miasta nie było ogrzewania oraz ciepłej wody. Część ulic zostało wyłączonych z ruchu. Do zdarzenia doszło w środę w okolicach Sadyby, gdzie przez długi czas unosiły się kłęby pary wodnej. Przyczyny awarii ciepłowniczej nadal nie są znane.