Wyrok Sądu Najwyższego. "KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności"

W czwartek Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego wydała orzeczenie w którym stwierdziła, że obecna Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem bezstronnym i niezawisłym, zaś Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej i prawa krajowego. To jedna ze spraw, których dotyczył wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada.

Śledczy badają przyczynę wybuchu gazu w Szczyrku

Uszkodzenie gazociągu podczas robót budowlanych – to zdaniem Polskiej Spółki Gazowej prawdopodobna przyczyna katastrofy w Szczyrku. Takie założenie stoi też u podstaw śledztwa, które w czwartek wszczęła prokuratura. Śledczy nie wykluczają jednak innych hipotez.

"Znamy się wszyscy. Dla jednych to była rodzina, dla drugich to byli znajomi"

Wielkie nieszczęście, wielki smutek i ekstremalnie trudna akcja ratunkowa w Szczyrku. Po wybuchu gazu w domu jednorodzinnym ratownicy ręcznie przeczesywali gruzowisko w poszukiwaniu żywych. Niestety kolejne godziny nie przyniosły dobrych informacji. W ruinach budynku odnaleziono osiem ciał, w tym czworo dzieci. - Bardzo uczciwi i pracowici ludzie, którzy naprawdę kochali życie, kochali sport, kochali narty - mówi Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku.

Sprawa Mariana Banasia i pytania o zapowiadany "plan B"

Opozycja domaga się przedstawienia w Sejmie raportu z kontroli CBA oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. ABW wszczęła postępowanie wobec prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Natomiast Marian Banaś nie zamierza podawać się do dymisji. W nagranym oświadczeniu podkreśla, że był gotów ustąpić ze stanowiska, ale zmienił zdanie, bo jak twierdzi stał się obiektem brutalnej gry politycznej. Padają pytania czy Banaś będzie mógł dalej w pełnym wymiarze pełnić swoją funkcję i czy będzie miał dostęp do informacji poufnych.

Bartosz Bielenia z Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego

W warszawskim kinie Elektronik odbyła się jubileuszowa gala 50-lecia nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Najważniejszą statuetkę dla najlepszego aktora młodego pokolenia otrzymał Bartosz Bielenia. Ta nagroda to wyróżnienie dla młodych aktorów odznaczających się wybitną indywidualnością. Jej laureatami mogą zostać artyści, którzy nie skończyli 35 roku życia i wyróżnili się znacząco w zagranych rolach. Bartosz Bielenia został doceniony za rolę w filmie "Boże Ciało".

Przed prezydentem decyzja, czy przyjąć ślubowanie Piotrowicza

Stanisław Piotrowicz sędzią Trybunału Konstytucyjnego - to zdanie w czwartek ma stać się faktem. Właśnie na czwartek planowane jest zaprzysiężenie u prezydenta. Andrzej Duda podczas swojego objazdu po Polsce nie raz wypominał niektórym sędziom ich komunistyczną przeszłość, co miało być argumentem dla PiS-owskiej reformy wymiaru sprawiedliwości. Pytanie - jak poradzi sobie z komunistyczną przeszłością byłego prokuratora i byłego posła PiS? Stanisław Piotrowicz i Krystyna Pawłowicz zastąpią dwóch sędziów, którym kończy się kadencja w Trybunale Konstytucyjnym.

Zamaskowani i z atrapami broni weszli do szkoły. Dyrektorka straciła posadę

Wydawało się, że w rękach mają broń. Wydawało się, że to terroryści i dlatego dzieci ze szkoły w Barczewie pod Olsztynem wpadły w panikę. Jeden z uczniów wyskoczył przez okno. Okazało się, że atak był symulowany. Pozwoliła na to dyrektorka szkoły, która właśnie straciła posadę. Niektóre dzieci ciągle walczą z traumą.

55 zarzutów dyscyplinarnych Krystiana Markiewicza. "Metody państw totalitarnych"

Władza wprowadza wobec sędziów metody państw totalitarnych - to komentarz opozycji po kolejnym postępowaniu dyscyplinarnym wobec szefa największego stowarzyszenia sędziowskiego w Polsce. Sędzia Krystian Markiewicz znów z dyscyplinarką i tym razem z ponad pięćdziesięcioma zarzutami - między innymi za udział w manifestacjach w obronie praworządności.

"Wojna na górze"? Banaś mówi o "brutalnej grze politycznej"

Marian Banaś przed kamerą, a PiS przed coraz poważniejszym dylematem. Bo szef Najwyższej Izby Kontroli oświadcza, że nie zamierza podawać się do dymisji. Tym bardziej, że jego zdaniem jest obiektem brutalnej gry politycznej - w domyśle: ze strony Prawa i Sprawiedliwości. W tle jest dokument z dymisją Banasia - podpisany przez niego, ale zaraz potem wycofany. Sytuacja jest coraz bardziej zagmatwana. Opozycja komentuje - tak wygląda ostra walka na górze.

Sędziowie okręgu olsztyńskiego chcą odwołania Macieja Nawackiego

Maciejowi Nawackiemu mówią "nie". Sędziowie okręgu olsztyńskiego chcą natychmiastowego odwołania prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie. To on zdecydował o karze dla Pawła Juszczyszyna. Zawiesił go w obowiązkach po tym, jak sędzia zażądał list poparcia do nowej KRS. To nie jedyny zarzut pod adresem Nawackiego.

Sędziowie z Olsztyna chcą natychmiastowego przywrócenia Pawła Juszczyszyna

Sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna znalazł się na sztandarach walki o wolne sądy. To on zażądał list poparcia do nowej KRS. Został za to ukarany degradacją, zawieszeniem i zarzutami dyscyplinarnymi. Koledzy z okręgu olsztyńskiego staja za nim murem. Żądają jego natychmiastowego przywrócenia i odwołania prezesa Sądu Rejonowego Macieja Nawackiego. Kancelaria Sejmu nie wyda list poparcia.

Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie Banasia

Marian Banaś trwa na stanowisku, a PiS wciąż liczy na to, że jednak uda się go odwołać. Trwa polityczny pat. Reaguje za to białostocka prokuratura. Stanowczo i szybko. We wtorek zostało wszczęte śledztwo w prawie oświadczeń majątkowych szefa NIK.

Aktywiści alarmują: znęcanie się nad zwierzętami wciąż łagodnie karane

Przepisy są, określone w nich kary też, ze stosowaniem bywa różnie. Większość sprawców znęcania się nad zwierzętami nawet nie staje przed sądem, a jeśli już, to - jak alarmuje Fundacja Czarna Owca Pana Kota - aż 80 procent takich postępowań kończy się umorzeniem. Obrońcy praw zwierząt wracają do tych statystyk po wyroku szczecińskiego sądu, który skazał na bezwzględne więzienie 19-latka, który między innymi zakatował psa i kota na śmierć. Wyraźnie dał jednak do zrozumienia, że w jego przypadku o wiele poważniejszym czynem była kradzież dwóch telefonów i wystraszenie 13-latków.

Małgorzata Gersdorf i Krzysztof Rączka pozwali Stanisława Piotrowicza. Ruszył proces

Chcą przeprosin, bo słowa o "sędziach złodziejach" ich obraziły. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i jeden z sędziów SN Krzysztof Rączka postanowili sprawiedliwości dochodzić w sądzie. Pozwali Stanisława Piotrowicza i właśnie ruszył proces. Były poseł w sądzie się nie stawił. Szykuje się do ślubowania na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie domagają się nie tylko przeprosin od Stanisława Piotrowicza, ale też 50 tysięcy złotych na cel charytatywny.

Opozycja chce poznać kalendarium działań służb w sprawie Mariana Banasia

Opozycja żąda ujawniania pełnego kalendarium działań służb specjalnych w sprawie oświadczeń majątkowych prezesa NIK Mariana Banasia. Także politycy obozu rządzącego nie są do końca przekonani o tym, że służby zrobiły, co mogły i co powinny w sprawie prześwietlenia byłego ministra finansów. Z kolei Lewica zapowiedziała, że poprze wniosek o postawienie Mariana Banasia przed Trybunałem Stanu, jeśli taki się pojawi.

Matka przyznała się do zabójstwa 10-letniego syna

Zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem z motywacji zasługującej na szczególne potępienie dla matki 10-latka, którego ciało odnaleziono w hostelu w Lublinie. Grozi jej dożywocie. Kobieta przyznała się do uduszenia syna, na trzy miesiące trafiła do aresztu.

Protesty w obronie niezależności sędziów w ponad 100 miastach

"Tak" dla niezależności trzeciej władzy, "tak" dla niezawisłości sędziów i wyraźne "nie" dla politycznych nacisków i represji. W ponad stu polskich miastach odbyły się masowe demonstracje w obronie wolnych sądów. Resort sprawiedliwości potwierdza, że trwają przymiarki do wprowadzenia ustawy dyscyplinującej sędziów.

Opozycja chce dymisji ministra Kamińskiego. "Odpowiada za służby od czterech lat"

PiS wciąż liczy na to, że prezes NIK Marian Banaś poda się do dymisji. Rządzący coraz głośniej mówią o "planie B". Do zmiany prawa umożliwiającej odwołanie prezesa Najwyższej Izby Kontroli namawiają opozycję, chcą ponadpartyjnej współpracy. W odpowiedzi słyszą, że to ich człowiek i ich problem. Opozycja mówi także, że do dymisji powinien podać się koordynator służb specjalnych.

"To przestępstwa wymierzone przeciwko naszym dzieciom i wnukom"

Prokuratury regionalne wyznaczyły koordynatorów do walki z mafiami śmieciowymi. Takich składowisk najwięcej jest w Małopolsce, na Śląsku i na Dolnym Śląsku. Proceder wygląda tak, że śmieci, nierzadko toksyczne odpady, składuje się po dach w opuszczonych budynkach. - To przestępstwa wymierzone przeciwko naszym dzieciom i wnukom - mówi prokurator Konrad Rogowski, który został wyznaczony na koordynatora w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach.

W nocy tygrysy z Poznania ruszą do Hiszpanii

Merida Waleczna, Toph, Softi, Samson i Aqua ruszają w drogę do Hiszpanii. Po tygrysy, które do poznańskiego zoo trafiły po zatrzymaniu ich na granicy polsko-białoruskiej, przyjechali weterynarze z hiszpańskiego azylu dla dzikich kotów. W nocy ma się rozpocząć ich transport.