AgroUnia rozpoczyna protest tysiąca traktorów. Rolnicy chcą zwrócić uwagę, że problemy z żywnością z Ukrainy nie dotyczą tylko zboża. Nowy minister rolnictwa zapewnia, że stara się otworzyć w tej sprawie oczy Unii Europejskiej, ale porozumienia wciąż nie ma. Komisarzem ds. rolnictwa jest Janusz Wojciechowski polski polityk związany z PiS.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie próby powstrzymania przez premiera Donalda Tuska importu rosyjskiego węgla. Działa ona na podstawie zawiadomienia Marka Falenty, którego spółka sprowadzała ten węgiel i który stoi za aferą podsłuchową. Ta afera zaszkodziła Platformie i pomogła PiS-owi wygrać wybory w 2015 roku. Falenta potem mówił i pisał, że działał w porozumieniu z agentami CBA i politykami PiS. Za rządów PiS import rosyjskiego węgla znacznie wzrósł, aż zatrzymała go inwazja Rosji na Ukrainę.

Ukraińska kontrofensywa może być największą bitwą w historii współczesnej Ukrainy i zmienić losy wojny - to słychać w Kijowie, a na froncie w Donbasie cały czas słychać rosyjskie bombardowania. Ukraińskim dziennikarzom udało się wjechać do Bachmutu. Wbrew deklaracjom Rosjan - miasto wciąż się broni. Prezydent Zełenski mowi: nie możemy oddać Bachmutu.

W 2015 roku PiS zaczął zmianę ustroju Polski - przyznaje Jarosław Kaczyński. Prezes PiS dodaje również, że to zmiana na lepsze. Opozycja jednak widzi coś innego - zmiana ustroju nastąpiła, ale w kierunku jednowładztwa.

Większość Polaków obawia się o wolność polskich mediów. To dużo więcej niż w Czechach, Słowacji czy na Węgrzech. Jako główne zagrożenie dla wolnych mediów Polacy wskazują rząd.

Janusz Cieszyński mówi, że nie ma za co przepraszać. Nie ma sobie nic do zarzucenia w sprawie tak zwanej afery respiratorowej. Jako wiceminister zdrowia był odpowiedzialny za kupno respiratorów, które nie nadawały się do użycia, a kosztowały 200 milionów złotych. NIK zgłosił sprawę prokuraturze. Cieszyński został ministrem cyfryzacji.

9 maja Sejm zajmie się problemami rolnictwa. Wcześniej nie, bo marszałek Sejmu wyjaśnia, że czeka na rządowe projekty ustaw. W piątek wznowiono tranzyt przez Polskę ukraińskiego zboża. Rząd kolejny raz zapewnia, że tym razem to będzie prawdziwy tranzyt, a nie fikcyjny. Gwarancją mają być konwoje.

Iga Świątek wygrała turniej tenisowy w Stuttgardzie i odjechała otrzymanym w nagrodę luksusowym samochodem. Świątek wróciła po dłuższej przerwie, spowodowanej przez kontuzję. Pokazała, że znowu jest w świetnej formie.

Nie ma żadnych zadań okołowyborczych - zapewnia Janusz Cieszyński, minister znany z afery respiratorowej, który został ministrem cyfryzacji, odpowiedzialnym m.in. za Centralny Rejestr Wyborców. Ministerstwo Cyfryzacji powróciło po prawie trzech latach niebytu.

Posłowie PiS wspierają Ochotniczą Straż Pożarną. Inicjatywa cenna, choć w tym przypadku należy zapytać za czyje pieniądze i czy z potrzeby serca, czy jednak z potrzeby politycznej. Przekazywane strażakom ochotnikom wozy kosztują niemało, bo ponad milion złotych.

Niosą nadzieję w tym najtrudniejszym czasie i są podziękowaniem dla ofiarodawców za przekazane datki. Żonkile są symbolem akcji pod nazwą "Pola Nadziei", która ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację podopiecznych hospicjów. W całym kraju, podobnie jak w Pucku, zakwitły "żonkilowe parady".

Polski Komitet Olimpijski ma nowego prezesa i tym samym wkracza w nowy rozdział. Pojawiają się jednak pytania, czy prezes jest "polityczny", bo nazwisko Radosława Piesiewicza nie raz już padło obok nazwiska Jacka Sasina.

Duda, Kaczyński i Morawicki - cała trójka polityków zabrała głos w sprawie inflacji. Po tym, jak prezydent stwierdził szczerze, że spowodował ją rząd, prezes PiS przyznał, że władza sobie z drożyną nie poradziła. Szef rządu pozostaje jednak optymistą.

Nie widać końca rolniczego kryzysu. Wprawdzie - zgodnie z zapewnieniami rządu - zboże z Ukrainy tylko przez Polskę przejeżdża, ale w magazynach i silosach polskich rolników wciąż zalega ich własne. Mija tydzień odkąd rząd wprowadził zakaz wjazdu do Polski ukraińskiego zboża i jednocześnie trzeci dzień, odkąd zakaz zniósł ten sam rząd.

Na froncie zaciętość Rosjan nie maleje. W Ramstein sojusznicy Ukrainy zadeklarowali przyspieszenie obiecanej pomocy militarnej. Ukraiński minister obrony w trakcie narady z zachodnimi partnerami omawiał między innymi plany Kijowa związane z wiosenną kontrofensywą. Do Ukrainy płyną już hiszpańskie Leopardy, amerykańskie Abramsy mają być szybciej przekazane, a teraz priorytetem jest obrona powietrzna.

Prezes PiS pojawił się na Lubelszczyźnie, gdzie w ostatnich dniach była Koalicja Obywatelska. W sobotę aktywna była też Lewica organizująca swoją rolniczą konwencję, a także Polskie Stronnictwo Ludowe. Od Polski 2050 pojawia się propozycja głosu wyborczego już dla szesnastolatków.

Jarosław Kaczyński ruszył w Polskę. PiS postawiło na swojego prezesa, choć w samej koncepcji jego spotkań z wyborcami nie zmieniło nic - przychodzą nie ci, którzy chcą, ale ci, którzy mogą. W Janowie Lubelskim Kaczyński mówił o niespełnionych obietnicach wyborczych. Władza musi mieć sprawczość, a sprawczość to pieniądze - mówił prezes PiS-u.

Takiego wyroku Sądu Najwyższego w Polsce jeszcze nie było. Zbigniew Ziobro ma przeprosić sędzię Justynę Koskę-Janusz za oczerniający ją komunikat i podważanie jej kompetencji. Koska-Janusz jest pierwszą sędzią w Polsce, która pozwała urzędującego ministra sprawiedliwości i pierwszą, która z nim wygrała aż w Sądzie Najwyższym. Cały proces trwał 6 lat. Jego finał to ważny sygnał dla całego środowiska sędziowskiego: żaden minister - nawet minister sprawiedliwości - nie jest bezkarny.

W sobotę odbędzie się wręczenie Fryderyków, czyli doroczne święto polskiej muzyki i wielka frajda dla fanów. Czołówka polskich artystów muzyki rozrywkowej i jazzowej spotka się w Gliwicach. Przekonamy się, kogo z nich Akademia Fonograficzna doceniła najbardziej. W nominacjach do Fryderyków brylują Dawid Podsiadło, Sanah i Rubens. Galę rozdania nagród zobaczą fani w gliwickiej Arenie, a także widzowie Playera i TVN.