Przedsiębiorcy liczą, że nowy rząd wprowadzi zmiany w składce zdrowotnej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Przedsiębiorcy patrzą z nadzieją w przyszłość. Liczą, że nowy rząd wprowadzi zmiany w składce zdrowotnej (materiał z 26 października 2023 roku)
Przedsiębiorcy patrzą z nadzieją w przyszłość. Liczą, że nowy rząd wprowadzi zmiany w składce zdrowotnej (materiał z 26 października 2023 roku)
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Przedsiębiorcy patrzą z nadzieją w przyszłość. Liczą, że nowy rząd wprowadzi zmiany w składce zdrowotnejStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Zdaniem przedsiębiorców konieczna jest natychmiastowa reforma. Przez ostatnie lata koszty prowadzenia działalności drastycznie wzrosły - nie tylko przez inflację, ale przez wzrost podatków. W czasie kampanii opozycja obiecywała zmiany. W pierwszej kolejności przedsiębiorcy czekają na zmianę sposobu liczenia składki zdrowotnej, bo - jak mówią - teraz nie stać ich na to, aby chorować.

To była jedna z najbardziej dotkliwych reform w ostatnich latach - tak o składce zdrowotnej mówią przedsiębiorcy. - Nie tak się pomaga przedsiębiorczości w danym kraju, że komplikuje się życie przedsiębiorców. Oczywiście, my jesteśmy świadomi, że ta składka spowodowała konkretne wpływy do budżetu - zwraca uwagę Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców BCC.

Wraz z Polskim Ładem zmienił się sposób naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. W niektórych przypadkach muszą oni płacić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. - Wzrosła w dość drastyczny sposób, bo kilkukrotnie. W moim przypadku kilka tysięcy więcej dodatkowego kosztu tylko na składkę zdrowotną - mówi Bartłomiej Bryjak z obiektu Brzozowa Osada.

Wcześniej obowiązywała zryczałtowana, stała składka zdrowotna, która w 2021 roku wynosiła 381,81 złotych. Od 2022 roku wysokość składki uzależniona jest od formy opodatkowania i wysokości dochodu. - Uczyniło to prowadzenie działalności gospodarczej dzisiaj w Polsce niemal sportem ekstremalnym. Nie ma w tym żadnej przesady. Jest to system nieczytelny, nieklarowny, trudny - jak wiemy - nie jest to stawka ryczałtowa - uważa profesor Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.

Czytaj także: Zapłacił podatek, ale ma go zapłacić jeszcze raz. "Nieraz myślę, żeby po prostu stąd wyjechać

Przedsiębiorcy mówią wprost: to para-podatek, na który nie stać wielu z nich. Tylko w pierwszej połowie 2023 roku upadłość ogłosiło ponad 100 tysięcy firm. - Co szósty mały przedsiębiorca albo już zawiesił działalność, albo skłonny jest zawieszać działalność gospodarczą. Istnieje naprawdę silna, pilna potrzeba przywrócenia stanu, który znaliśmy do tej pory - wskazuje profesor Zelek.

Mowa o zryczałtowanej składce zdrowotnej i możliwości odliczenia jej od podatku. - Przedsiębiorcy bardzo mocno odczuli te zmiany podatkowe. Należy pamiętać, że w ostatnich latach zostali doświadczeni: skutkami pandemii, wojny, wysoką inflacją, wysokimi kosztami mediów, kosztami pracowniczymi - zwraca uwagę Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Donald Tusk o problemach małych przedsiębiorców
Donald Tusk o problemach małych przedsiębiorcówTVN24

Nie stać ich na to, żeby chorować

Przez ostanie lata suma kosztów prowadzenia działalności gospodarczej regularnie rośnie. - Nowy Ład wprowadził nam obciążenia na poziomie około 25-30 procent z zysku, więc to jest dość dużo - zaznacza Jacek Polewski z piekarni Czarny Chleb. - Sektor MŚP jest niewspółmiernie mocno obciążony tymi daninami publicznoprawnymi w stosunku do dużych przedsiębiorstw i korporacji, i to jest bardzo niesprawiedliwe, dlatego że przedsiębiorcy harują, a nie chorują - podkreśla uwagę Mojsiuk.

Jak mówią przedsiębiorcy, nie stać ich na to, żeby chorować. Konieczna ich zdaniem jest natychmiastowa reforma podatków. - Mam nadzieję, że nowy rząd przychylnie spojrzy na przedsiębiorców, zwłaszcza na małe biznesy. Nie mówimy tutaj o dużych biznesach, gdzie oni mają zdecydowanie łatwiej, a my swoją ciężką pracą, swoimi rękoma, często musimy robić nadgodziny, żeby na to wszystko zarobić - mówi Michał Florczak z Salony Stylu we Wrocławiu.

Zobacz też: Pensje, urlopy, wakacje od ZUS

Na liście stu konkretów Koalicji Obywatelskiej, na pierwsze 100 dni rządów, znajduję się propozycja powrotu do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Opozycja zapewnia, że pamięta o tym postulacie. - Przedsiębiorcy do nas krzyczeli, mówili: jeśli nam nie pomożecie, to będziemy upadać jeden po drugim, bo PiS tak dojechał tzw. polskim nieładem, że oni już nie mogą czekać - mówi poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i gwarantuje, że partia ma propozycje dla przedsiębiorców, które może wprowadzić od razu.

Przedsiębiorcy czekają na realizację wyborczych obietnic. Dzisiaj oczekują zmian od nowego rządu i przypominają, kto napędza gospodarkę i jednocześnie zasila budżet państwa. - Partie, które brały udział w wyborach, obiecywały powrót do poprzedniego systemu. Jeśli ta obietnica zostanie zrealizowana, to z korzyścią dla naszych firm z sektora MŚP, bo składkę będzie można odliczać od podatku i te koszty spadną, będą też większe możliwości inwestycyjne - zaznacza Adam Abramowicz, rzecznik prasowy Małych i Średnich Przedsiębiorstw. - Przez ostanie lata to przedsiębiorcy płacili rachunki za obietnice i rozdawnictwo obecnego rządu. To się musi zmienić, jeśli gospodarka ma się odbić i znowu rosnąć - dodaje Łukasz Bernatowicz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS