Przedsiębiorcy liczą, że nowy rząd wprowadzi zmiany w składce zdrowotnej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Przedsiębiorcy patrzą z nadzieją w przyszłość. Liczą, że nowy rząd wprowadzi zmiany w składce zdrowotnej (materiał z 26 października 2023 roku)
Przedsiębiorcy patrzą z nadzieją w przyszłość. Liczą, że nowy rząd wprowadzi zmiany w składce zdrowotnej (materiał z 26 października 2023 roku)
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Przedsiębiorcy patrzą z nadzieją w przyszłość. Liczą, że nowy rząd wprowadzi zmiany w składce zdrowotnejStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Zdaniem przedsiębiorców konieczna jest natychmiastowa reforma. Przez ostatnie lata koszty prowadzenia działalności drastycznie wzrosły - nie tylko przez inflację, ale przez wzrost podatków. W czasie kampanii opozycja obiecywała zmiany. W pierwszej kolejności przedsiębiorcy czekają na zmianę sposobu liczenia składki zdrowotnej, bo - jak mówią - teraz nie stać ich na to, aby chorować.

To była jedna z najbardziej dotkliwych reform w ostatnich latach - tak o składce zdrowotnej mówią przedsiębiorcy. - Nie tak się pomaga przedsiębiorczości w danym kraju, że komplikuje się życie przedsiębiorców. Oczywiście, my jesteśmy świadomi, że ta składka spowodowała konkretne wpływy do budżetu - zwraca uwagę Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców BCC.

Wraz z Polskim Ładem zmienił się sposób naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. W niektórych przypadkach muszą oni płacić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. - Wzrosła w dość drastyczny sposób, bo kilkukrotnie. W moim przypadku kilka tysięcy więcej dodatkowego kosztu tylko na składkę zdrowotną - mówi Bartłomiej Bryjak z obiektu Brzozowa Osada.

Wcześniej obowiązywała zryczałtowana, stała składka zdrowotna, która w 2021 roku wynosiła 381,81 złotych. Od 2022 roku wysokość składki uzależniona jest od formy opodatkowania i wysokości dochodu. - Uczyniło to prowadzenie działalności gospodarczej dzisiaj w Polsce niemal sportem ekstremalnym. Nie ma w tym żadnej przesady. Jest to system nieczytelny, nieklarowny, trudny - jak wiemy - nie jest to stawka ryczałtowa - uważa profesor Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.

Czytaj także: Zapłacił podatek, ale ma go zapłacić jeszcze raz. "Nieraz myślę, żeby po prostu stąd wyjechać

Przedsiębiorcy mówią wprost: to para-podatek, na który nie stać wielu z nich. Tylko w pierwszej połowie 2023 roku upadłość ogłosiło ponad 100 tysięcy firm. - Co szósty mały przedsiębiorca albo już zawiesił działalność, albo skłonny jest zawieszać działalność gospodarczą. Istnieje naprawdę silna, pilna potrzeba przywrócenia stanu, który znaliśmy do tej pory - wskazuje profesor Zelek.

Mowa o zryczałtowanej składce zdrowotnej i możliwości odliczenia jej od podatku. - Przedsiębiorcy bardzo mocno odczuli te zmiany podatkowe. Należy pamiętać, że w ostatnich latach zostali doświadczeni: skutkami pandemii, wojny, wysoką inflacją, wysokimi kosztami mediów, kosztami pracowniczymi - zwraca uwagę Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Donald Tusk o problemach małych przedsiębiorców
Donald Tusk o problemach małych przedsiębiorcówTVN24

Nie stać ich na to, żeby chorować

Przez ostanie lata suma kosztów prowadzenia działalności gospodarczej regularnie rośnie. - Nowy Ład wprowadził nam obciążenia na poziomie około 25-30 procent z zysku, więc to jest dość dużo - zaznacza Jacek Polewski z piekarni Czarny Chleb. - Sektor MŚP jest niewspółmiernie mocno obciążony tymi daninami publicznoprawnymi w stosunku do dużych przedsiębiorstw i korporacji, i to jest bardzo niesprawiedliwe, dlatego że przedsiębiorcy harują, a nie chorują - podkreśla uwagę Mojsiuk.

Jak mówią przedsiębiorcy, nie stać ich na to, żeby chorować. Konieczna ich zdaniem jest natychmiastowa reforma podatków. - Mam nadzieję, że nowy rząd przychylnie spojrzy na przedsiębiorców, zwłaszcza na małe biznesy. Nie mówimy tutaj o dużych biznesach, gdzie oni mają zdecydowanie łatwiej, a my swoją ciężką pracą, swoimi rękoma, często musimy robić nadgodziny, żeby na to wszystko zarobić - mówi Michał Florczak z Salony Stylu we Wrocławiu.

Zobacz też: Pensje, urlopy, wakacje od ZUS

Na liście stu konkretów Koalicji Obywatelskiej, na pierwsze 100 dni rządów, znajduję się propozycja powrotu do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Opozycja zapewnia, że pamięta o tym postulacie. - Przedsiębiorcy do nas krzyczeli, mówili: jeśli nam nie pomożecie, to będziemy upadać jeden po drugim, bo PiS tak dojechał tzw. polskim nieładem, że oni już nie mogą czekać - mówi poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i gwarantuje, że partia ma propozycje dla przedsiębiorców, które może wprowadzić od razu.

Przedsiębiorcy czekają na realizację wyborczych obietnic. Dzisiaj oczekują zmian od nowego rządu i przypominają, kto napędza gospodarkę i jednocześnie zasila budżet państwa. - Partie, które brały udział w wyborach, obiecywały powrót do poprzedniego systemu. Jeśli ta obietnica zostanie zrealizowana, to z korzyścią dla naszych firm z sektora MŚP, bo składkę będzie można odliczać od podatku i te koszty spadną, będą też większe możliwości inwestycyjne - zaznacza Adam Abramowicz, rzecznik prasowy Małych i Średnich Przedsiębiorstw. - Przez ostanie lata to przedsiębiorcy płacili rachunki za obietnice i rozdawnictwo obecnego rządu. To się musi zmienić, jeśli gospodarka ma się odbić i znowu rosnąć - dodaje Łukasz Bernatowicz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

55 ton waży największy kołysany dzwon świata, który powstał w Rydułtowach w województwie śląskim. Vox Patris, czyli Głos Ojca, będzie rozbrzmiewał w sanktuarium w Brazylii. Trochę potrwa, zanim tam dotrze, bo przetransportować takiego kolosa to gigantyczne wyzwanie.

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS