Przedsiębiorcy liczą, że nowy rząd wprowadzi zmiany w składce zdrowotnej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Przedsiębiorcy patrzą z nadzieją w przyszłość. Liczą, że nowy rząd wprowadzi zmiany w składce zdrowotnej (materiał z 26 października 2023 roku)
Przedsiębiorcy patrzą z nadzieją w przyszłość. Liczą, że nowy rząd wprowadzi zmiany w składce zdrowotnej (materiał z 26 października 2023 roku)
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Przedsiębiorcy patrzą z nadzieją w przyszłość. Liczą, że nowy rząd wprowadzi zmiany w składce zdrowotnejStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Zdaniem przedsiębiorców konieczna jest natychmiastowa reforma. Przez ostatnie lata koszty prowadzenia działalności drastycznie wzrosły - nie tylko przez inflację, ale przez wzrost podatków. W czasie kampanii opozycja obiecywała zmiany. W pierwszej kolejności przedsiębiorcy czekają na zmianę sposobu liczenia składki zdrowotnej, bo - jak mówią - teraz nie stać ich na to, aby chorować.

To była jedna z najbardziej dotkliwych reform w ostatnich latach - tak o składce zdrowotnej mówią przedsiębiorcy. - Nie tak się pomaga przedsiębiorczości w danym kraju, że komplikuje się życie przedsiębiorców. Oczywiście, my jesteśmy świadomi, że ta składka spowodowała konkretne wpływy do budżetu - zwraca uwagę Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców BCC.

Wraz z Polskim Ładem zmienił się sposób naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. W niektórych przypadkach muszą oni płacić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. - Wzrosła w dość drastyczny sposób, bo kilkukrotnie. W moim przypadku kilka tysięcy więcej dodatkowego kosztu tylko na składkę zdrowotną - mówi Bartłomiej Bryjak z obiektu Brzozowa Osada.

Wcześniej obowiązywała zryczałtowana, stała składka zdrowotna, która w 2021 roku wynosiła 381,81 złotych. Od 2022 roku wysokość składki uzależniona jest od formy opodatkowania i wysokości dochodu. - Uczyniło to prowadzenie działalności gospodarczej dzisiaj w Polsce niemal sportem ekstremalnym. Nie ma w tym żadnej przesady. Jest to system nieczytelny, nieklarowny, trudny - jak wiemy - nie jest to stawka ryczałtowa - uważa profesor Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.

Czytaj także: Zapłacił podatek, ale ma go zapłacić jeszcze raz. "Nieraz myślę, żeby po prostu stąd wyjechać

Przedsiębiorcy mówią wprost: to para-podatek, na który nie stać wielu z nich. Tylko w pierwszej połowie 2023 roku upadłość ogłosiło ponad 100 tysięcy firm. - Co szósty mały przedsiębiorca albo już zawiesił działalność, albo skłonny jest zawieszać działalność gospodarczą. Istnieje naprawdę silna, pilna potrzeba przywrócenia stanu, który znaliśmy do tej pory - wskazuje profesor Zelek.

Mowa o zryczałtowanej składce zdrowotnej i możliwości odliczenia jej od podatku. - Przedsiębiorcy bardzo mocno odczuli te zmiany podatkowe. Należy pamiętać, że w ostatnich latach zostali doświadczeni: skutkami pandemii, wojny, wysoką inflacją, wysokimi kosztami mediów, kosztami pracowniczymi - zwraca uwagę Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Donald Tusk o problemach małych przedsiębiorców
Donald Tusk o problemach małych przedsiębiorcówTVN24

Nie stać ich na to, żeby chorować

Przez ostanie lata suma kosztów prowadzenia działalności gospodarczej regularnie rośnie. - Nowy Ład wprowadził nam obciążenia na poziomie około 25-30 procent z zysku, więc to jest dość dużo - zaznacza Jacek Polewski z piekarni Czarny Chleb. - Sektor MŚP jest niewspółmiernie mocno obciążony tymi daninami publicznoprawnymi w stosunku do dużych przedsiębiorstw i korporacji, i to jest bardzo niesprawiedliwe, dlatego że przedsiębiorcy harują, a nie chorują - podkreśla uwagę Mojsiuk.

Jak mówią przedsiębiorcy, nie stać ich na to, żeby chorować. Konieczna ich zdaniem jest natychmiastowa reforma podatków. - Mam nadzieję, że nowy rząd przychylnie spojrzy na przedsiębiorców, zwłaszcza na małe biznesy. Nie mówimy tutaj o dużych biznesach, gdzie oni mają zdecydowanie łatwiej, a my swoją ciężką pracą, swoimi rękoma, często musimy robić nadgodziny, żeby na to wszystko zarobić - mówi Michał Florczak z Salony Stylu we Wrocławiu.

Zobacz też: Pensje, urlopy, wakacje od ZUS

Na liście stu konkretów Koalicji Obywatelskiej, na pierwsze 100 dni rządów, znajduję się propozycja powrotu do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Opozycja zapewnia, że pamięta o tym postulacie. - Przedsiębiorcy do nas krzyczeli, mówili: jeśli nam nie pomożecie, to będziemy upadać jeden po drugim, bo PiS tak dojechał tzw. polskim nieładem, że oni już nie mogą czekać - mówi poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i gwarantuje, że partia ma propozycje dla przedsiębiorców, które może wprowadzić od razu.

Przedsiębiorcy czekają na realizację wyborczych obietnic. Dzisiaj oczekują zmian od nowego rządu i przypominają, kto napędza gospodarkę i jednocześnie zasila budżet państwa. - Partie, które brały udział w wyborach, obiecywały powrót do poprzedniego systemu. Jeśli ta obietnica zostanie zrealizowana, to z korzyścią dla naszych firm z sektora MŚP, bo składkę będzie można odliczać od podatku i te koszty spadną, będą też większe możliwości inwestycyjne - zaznacza Adam Abramowicz, rzecznik prasowy Małych i Średnich Przedsiębiorstw. - Przez ostanie lata to przedsiębiorcy płacili rachunki za obietnice i rozdawnictwo obecnego rządu. To się musi zmienić, jeśli gospodarka ma się odbić i znowu rosnąć - dodaje Łukasz Bernatowicz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS