Setki tysięcy dzieci było molestowanych przez księży w Hiszpanii. Raport ukazuje ogromną skalę pedofilii

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wierni w Hiszpanii komentują publikację specjalnego raportu niezależnej komisji działającej przy hiszpańskim Rzeczniku Praw Obywatelskich. Dokument zawiera niewygodną dla Kościoła prawdę, między innymi zeznania prawie pięciuset ofiar księży. Z raportu, który liczy ponad 700 stron, wynika, że spośród 39-milionowej dorosłej populacji kraju około 0,6 procent, czyli 200 tysięcy osób, jako dzieci padło ofiarą wykorzystywania seksualnego ze strony księży.

Wiele osób czekało na to latami. Na moment oficjalnego uznania przez państwo krzywd, o których nikt nie chciał słyszeć. - Dla mnie, jako ofiary, to koniec drogi, która miała na celu uznanie na szczeblu krajowym i parlamentarnym faktu istnienia serii nadużyć ze strony Kościoła katolickiego. To kładzie kres bezkarności, milczeniu i całej niemoralności tej instytucji - przekonuje Fernando Garcia-Salmones, ofiara molestowania. Mowa o raporcie niezależnej komisji działającej przy hiszpańskim Rzeczniku Praw Obywatelskich, który rok temu zlecił parlament. Zaprezentowane w nim dane są wstrząsające.

"Nie znam takiego przypadku, żeby Kościół gdziekolwiek sam się oczyścił"
"Nie znam takiego przypadku, żeby Kościół gdziekolwiek sam się oczyścił"Stany Zjednoczone, Meksyk, Chile, kiedyś również Austria - to między innymi w tych krajach na przestrzeni ostatnich lat, czasem dziesięcioleci, dochodziło do wybuchu skandali pedofilskich w Kościele.Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szokujący raport

Z raportu, który liczy ponad 700 stron, wynika, że spośród 39-milionowej dorosłej populacji kraju około 0,6 procent, czyli 200 tysięcy osób, jako dzieci padło ofiarą wykorzystywania seksualnego ze strony księży. Kolejne 200 tysięcy osób mogło być molestowane przez osoby świeckie pracujące w instytucjach nadzorowanych przez Kościół katolicki. To łącznie ponad procent dorosłych dziś Hiszpanów.

Dane powstały w oparciu o ankiety przeprowadzone przez komisję pośród 800 000 obywateli kraju. Dokument zawiera także zeznania 487 ofiar, które opowiadają o emocjonalnej cenie, jaką zapłaciły. Niektórzy nigdy się z tego nie podnieśli. - Nalegam, aby sprawców związanych z Kościołem nie traktować jak zwykłych sprawców przemocy. Te osoby wykorzystują cały autorytet tej instytucji, budują dzięki temu zaufanie. Dziecko myśli, że jest bezpieczne - apeluje Fernando Garcia-Salmones.

Problem okazał się być na tyle duży, że wymaga systemowych rozwiązań. Hiszpański RPO zaproponował utworzenie państwowego funduszu, który miałby zapewnić poszkodowanym zadośćuczynienia finansowe. Wbrew zapewnieniom episkopatu z lutego 2022 roku, hiszpański Kościół nie był zainteresowany pomocą przy przygotowaniu raportu. Niezależni eksperci zetknęli się z wrogością biskupów w niektórych diecezjach. - Diecezje i zakony powinny umożliwić śledczym dostęp do dokumentacji i umożliwić ekspertom przeprowadzenie pełnej analizy archiwów. Począwszy od najcięższych zbrodni, poprzez wszystko, co znajduje się w aktach sądów kościelnych - mówi Angel Gabilondo, były minister edukacji.

Pedofilia w Kościele. Co wiedział Jan Paweł II?
Pedofilia w Kościele. Co wiedział Jan Paweł II?Martyna Olkowicz | Fakty po południu TVN24

Głos premiera

Hiszpański premier Pedro Sanchez ocenił, że to, co właśnie zostało złożone parlamentowi, stanowi kamień milowy dla demokracji kraju. - Jesteśmy lepszym krajem, bo ujawniono rzeczywistość, o której wszyscy wiedzieli od wielu lat, ale o której nikt nie mówił. Przynajmniej nie w takim sensie, w jakim robimy to dziś - uważa Pedro Sanchez, premier Hiszpanii.

Oficjalne dochodzenie w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci w hiszpańskim Kościele katolickim było następstwem dochodzenia prowadzonego przez gazetę "El Pais", które rozpoczęło się w 2018 roku. Od tamtego czasu stworzono bazę danych zawierającą ponad 1200 domniemanych przypadków molestowania na przestrzeni niemal 50 ostatnich lat.

W 2021 roku opublikowano raport zawierający ustalenia tamtego śledztwa. Mowa była o 251 sprawcach związanych z Kościołem. Wyniki dochodzenia przekazano wówczas do Watykanu. Decyzją papieża Franciszka przy hiszpańskich diecezjach miały powstać lokalne komisje rozpatrujące poszczególne skargi.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS