"Wolf-Ram-23". Ostatni dzień ćwiczeń polskich służb pod okiem agentów FBI

Środa to ostatni dzień ćwiczeń "Wolf-Ram-23". Przez trzy dni policjanci odpierali ataki terrorystyczne. Akcja zaczęła się w poniedziałek od ataku w warszawskim metrze, we wtorek działania prowadzone były w Łodzi i Poznaniu. W środę funkcjonariusze ścigali terrorystów przez kilka województw. To największe ćwiczenia w historii polskiej policji. Odbyły się pod okiem kilkudziesięciu agentów FBI i z udziałem innych polskich służb.

Polska zawarła porozumienie z Ukrainą w sprawie zboża, ale to nie uspokoiło rolników

Przewodnicząca Komisji Europejskiej wysłała list do rządów pięciu krajów, w tym także do Polski, z propozycjami rozwiązania problemu ukraińskiego zboża. KE poinformowała też, że rozpoczyna dochodzenie w sprawie innych, wrażliwych produktów, które trafiają z Ukrainy do Unii Europejskiej. Na mocy zawartego we wtorek porozumienia między Polską a Ukrainą zboże może wjeżdżać do naszego kraju, ale tylko w ramach tranzytu. Jednak polskich rolników to nie uspokoiło.

80 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. W stolicy odbyły się obchody upamiętniające

80 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Trwało do 16 maja. Był to największy akt zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była decyzja Niemców o likwidacji getta warszawskiego w ramach planu zagłady europejskich Żydów. W środę w samo południe w Warszawie zawyły syreny, a przed Pomnikiem Bohaterów Getta odbyły się oficjalne uroczystościach. Wzięli w nich udział między innymi ocaleni z powstania, a także prezydenci Polski, Niemiec i Izraela.

Obietnice rządzących dla rolników wywołują lawinę pytań i wątpliwości

Dopłaty i zakaz wwozu - to odpowiedzi PiS wobec kryzysu zbożowego. Te odpowiedzi tak naprawdę rodzą kolejne pytania - bo gdzie trzymać zakupione zboże, skoro silosy są pełne? Czy budżet stać na 2,5 miliarda złotych dopłat do obecnych cen? No i wreszcie - czy przed żniwami uda się coś zrobić z nadwyżką zboża w Polsce?

Zbliża się 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na antenie TVN24 odbyła się debata na temat tego, co wydarzyło się 80 lat temu. Wśród gości debaty był Marek Chmielewski - sołtys wsi Orla. Do 1941 roku trzy czwarte jej mieszkańców stanowili Żydzi, wymordowani przez Niemców podczas holokaustu. Marek Chmielewski przywraca pamięć o nich. Za swoją działalność był nominowany do Nagrody Polin i jest jednym z ponad stu Liderów Dialogu.

KE reaguje na polski zakaz wwożenia ukraińskiego zboża

Komisja Europejska przypomina, że polityka handlowa należy do kompetencji unijnych i kraje członkowskie nie mogą samodzielnie podejmować decyzji w tym zakresie. Nie mamy pełnej jasności w tej kwestii - mówiła rzeczniczka KE do spraw rolnictwa. Podobne decyzje co do zakazu wwozu niektórych ukraińskich produktów rolnych podjęły również Słowacja oraz Węgry.

Kryzys zbożowy trwa. Rolnicy protestują dalej

Polskie władze zakazują importu zboża i innych produktów rolnych z Ukrainy. Ma obowiązywać do 30 czerwca 2023 roku. Strona ukraińska nie ukrywa, że ustalenia z polskim ministrem rolnictwa były zupełnie inne. W tej sprawie odbyło się spotkanie w kancelarii premiera. Rolnicy protestują dalej.

Coraz częściej są też w miastach. Lekarze ostrzegają przed kleszczami

Miłośnicy wypraw do lasu czy spacerów z psem do parku muszą już uważać na kleszcze. Zresztą nie tylko oni, bo okazuje się, że w ostatnich latach kleszcze znakomicie czują się również w miastach, a na kleszczowe zapalnie mózgu choruje w Polsce coraz więcej osób. Tylko w zeszłym roku było ich ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej.

Polska zakazuje importu ukraińskich produktów rolnych. KE domaga się informacji, Ukraina wyraża ubolewanie

Polski rząd zamyka granicę nie tylko dla zboża, ale wszystkich produktów rolnych z Ukrainy. Oficjalny powód jest taki, że w ukraińskiej pszenicy wykryto szkodliwe substancje, groźne dla ludzkiego zdrowia i życia. Wydane rozporządzenie zakazuje nie tylko transportu produktów do Polski, ale również tranzytu przez nasz kraj. Strona ukraińska nie ukrywa, że ustalenia z polskim ministrem rolnictwa były zupełnie inne. Co więcej - polityka celna Unii Europejskiej należy do wyłącznych kompetencji Brukseli, a nie krajów członkowskich.

Ustawa Kukiz'15 spadła z porządku obrad. W tle ultimatum Solidarnej Polski

W ostatniej chwili, tuż przed planowanym głosowaniem, marszałek Sejmu skreśliła z porządku obrad punkt dotyczący referendów lokalnych, czyli jeden ze sztandarowych postulatów Pawła Kukiza. Na przeszkodzie stanęli posłowie Solidarnej Polski, którzy domagają się zwrotu od polityka ponad czterech milionów złotych dotacji, którą powiązana z nim fundacja dostała z rezerwy budżetowej. Posłowie Zbigniewa Ziobry zapewniają, że chodzi o przejrzystość, uczciwość i honor swojego sejmowego kolegi. Opozycja odpowiada, że oni sami powinni zwrócić dziesiątki milionów złotych publicznych pieniędzy, wydanych w nieprzejrzysty sposób.

Jarosław Kaczyński wraca do spotkań z wyborcami. W miejscowości Łyse mówił o sytuacji rolników

Jarosław Kaczyński wraca na trasę i zaczyna od próby ugaszenia rolniczych protestów. W miejscowości Łyse koło Ostrołęki prezes PiS zapowiedział skup zboża z dopłatami i utrzymane dopłaty do nawozów, ale też zamknięcie polskiej granicy dla produktów rolnych z Ukrainy. Rozporządzenie w tej sprawie zostało juz podpisane. Będzie też interwencyjny skup zboża i utrzymane dopłaty do nawozów. Rolnicy na razie nie rezygnują z protestów, bo - jak mówią - czekają aż efekty działań rządu zobaczą na własne oczy.

Ustawa o komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich przegłosowana. "To jest wchodzenie w buty wymiaru sprawiedliwości"

Sejmowa większość przyjęła ustawę o powołaniu specjalnej komisji, która badać ma rosyjskie wpływy w Polsce. Ustawa nie trafiła jeszcze nawet do Senatu, ale już wiadomo, że raport powstać ma we wrześniu, czyli tuż przed wyborami. Według prawników komisja to pozakonstytucyjny twór z szerokimi nieuprawnieniami śledczymi. Komisja w pierwszej kolejności badać ma działania rządu Donalda Tuska.

Zabójstwo małżeństwa w Kudowie-Zdroju. Córka ofiar stanie przed sądem

W kwietniu 2022 roku odkryto dwa ciała w jednym z mieszkań w Kudowie-Zdroju. Zwłoki przeleżały tam prawie trzy miesiące. Początkowo śledczy nie podawali szczegółów śledztwa, ale obecnie ujawniają nowe fakty w sprawie. Okazuje się, że córka ofiar na święta przyniosła ciasto z polewą, w której zawierał się środek weterynaryjny. Planowała uśpić rodziców i udusić ich we śnie. Nie udało jej się to, dlatego kilka tygodni później wraz z dwójka pomocników zastrzeliła rodziców. Obecnie małopolski wydział Prokuratury Krajowej zajmuje się sprawą i kieruje akt oskarżenia przeciwko trzem osobom.

Kazimierz Kujda w radzie nadzorczej BGK. "To jest hipokryzja Jarosława Kaczyńskiego"

Kazimierz Kujda, jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, został powołany przez premiera do rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. Kujda stał między innymi na czele związanej z PiS spółki Srebrna. W czerwcu 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Kazimierz Kujda jest kłamcą lustracyjnym. Pytany o ten wyrok Jarosław Kaczyński stwierdził, że ma w tej sprawie inne zdanie. A orzecznictwo sądów jest przeze niego od wielu lat zdecydowanie i jednoznacznie krytykowane.

Legenda wraca z nowym albumem. "Ten zespół nie musi się z nikim ścigać"

Były cztery pory roku Antonia Vivaldiego, a teraz aż siedemdziesiąt dwie proponuje zespół Metallica. Legendarna grupa wydaje swój jedenasty studyjny album zatytułowany "72 Seasons". Fani Metalliki piosenek mogli posłuchać już przed premierą na specjalnych pokazach w kinach na całym świecie. Są więc już pierwsze opinie. Choć może nie będzie to produkcja na miarę najsłynniejszych w dorobku grupy, to nie brak głosów, że akurat ten zespół nikomu niczego udowadniać już nie musi.

Kolejna praca żony posła PiS z publicznych pieniędzy

Sylwia Sobolewska, żona sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego, dostała w 2021 roku etat jako doradca zarządu spółki córki Funduszu Górnośląskiego z pensją prawie 10 tysięcy złotych. Były członek zarządu tej spółki przyznaje, że dostał polecenie zatrudnienia Sobolewskiej, która przez siedem miesięcy pojawiła się w pracy "4-5 razy i to na krótko". Dwa lata temu Sobolewska straciła posadę w kilku państwowych przedsiębiorstwach. Wszystko przez uchwałę PiS, która zakazywała współmałżonkom polityków partii zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Sylwia Sobolewska znalazła jednak zatrudnienie w innych publicznych spółkach.

GUS: inflacja w marcu wyniosła 16,1 procent r/r

Inflacja w marcu wyniosła 16,1 procent licząc rok do roku - podał GUS. Najbardziej wzrosły ceny żywności, użytkowania domu i energii. Mimo że inflacja jest niższa niż miesiąc temu, to ceny wcale na to nie wskazują.

Sejm ma zdecydować w sprawie powstania komisji śledczej do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce

Komisja śledcza do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce - głosowanie w sprawie jej powołania ma się odbyć jeszcze 14 kwietnia i wszystko wskazuje na to, że taka komisja powstanie. Ma mieć tak szerokie uprawnienia, jakich nie miała żadna z komisji w wolnej Polsce. Może między innymi zakazać pełnienia funkcji publicznych na 10 lat. PiS twardo obstaje przy komisji, bo chce udowodnić, że Donald Tusk działał na korzyść Rosji.

Wciąż nie rozwiązano kwestii ukraińskiego zboża. Rolnicy zaostrzają protest

Rolnicy zaostrzają protesty w całym kraju. Rząd nie wywiązał się z żadnych umów - mówią i dodają, że porozumienie w sprawie wstrzymania wwozu ukraińskiego zboża ma byc podpisane dopiero w przyszłym tygodniu. Nie ma natomiast żadnego pomysłu na to, co zrobić z ziarnem, które już u nas jest. Zdaniem rolników - nawet z przyczyn technicznych wywiezienie go z kraju jest praktycznie niemożliwe. Nowy minister rolnictwa zapewnia z kolei, że nie może się to nie udać.