Logopedzi protestują przeciwko nowym rozwiązaniom proponowanym przez rząd

Czym się różni logopeda od nauczyciela logopedy? Zupełnie niczym - słychać od samych zainteresowanych, którzy protestują przeciwko nowym rozwiązaniom proponowanym przez rząd. Ustawa o niektórych zawodach medycznych wprowadza sztuczny podział wewnątrz zawodu - przekonują. Logopedom utrudni funkcjonowanie na rynku, a pacjentom korzystanie z terapii.

Dwóch chłopców utknęło na bagnach. Udało się ich szczęśliwie uratować

Dwóch nastolatków utknęło w środę wieczorem na bagnach w gminie Warta w województwie łódzkim. Strażacy przez kilka godzin próbowali dotrzeć do chłopców, co było trudne ze względu na podmokły teren. Poszukiwania miały szczęśliwy finał. Strażacy odnaleźli nastolatków, którzy wyziębieni zostali przewiezieni do szpitala.

8-latek walczy o życie. Jego matka i ojczym zostali aresztowani

Jest 3-miesięczny areszt dla matki i ojczyma 8-letniego Kamila. 27-latek usłyszał zarzuty próby zabójstwa i znęcania się nad chłopcem, a 35-letnia kobieta narażenia dziecka na utratę życia i zdrowia, nieudzielenie pomocy i niereagowanie, kiedy jej syn był krzywdzony, oraz zarzut pomocy w znęcaniu się nad synem. Chłopiec walczy o życie. Do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka trafił z rozległymi oparzeniami ciała i złamaniami. Doszło do nich już wiele dni temu.

Janusz Cieszyński stanie na czele Ministerstwa Cyfryzacji

Powraca Ministerstwo Cyfryzacji, a wraz z nim do rządu wraca Janusz Cieszyński. Kiedyś wiceminister zdrowia, zastępca Łukasza Szumowskiego, odsunięty po aferze respiratorowej. Nadal do końca niewyjaśnionej. W ostatnich latach był sekretarzem stanu w kancelarii premiera.

Dymisja ministra rolnictwa nie kończy protestów rolników

Co nam dymisja pomaga? - pytają rolnicy po rezygnacji Henryka Kowalczyka. Zmiana na stanowisku ministra to nie jest rozwiązanie problemu. Protestują, bo ich magazyny są pełne zboża, którego nie mają gdzie sprzedać. Ciągle słyszą zapowiedzi wyjścia z kryzysu. Czekają na konkrety. Nawet w czasie Wielkanocy.

Robert Telus zostanie nowym ministrem rolnictwa

Robert Telus nominację odbierze wieczorem w Pałacu Prezydenckim. Będzie musiał poradzić sobie z tym, co zostawił po sobie w resorcie Henryk Kowalczyk, czyli kwestię importu zboża z Ukrainy i protestujących rolników. A co z Kowalczykiem po dymisji? Z resortu odchodzi, ale w rządzie zostaje - jako wicepremier. Dodatkowo został szefem Komitetu Ekonomicznego.

"Ukraina chce należeć do przestrzeni europejskiej, do Unii Europejskiej, do NATO"

W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął wizytę w Polsce. - Ukraina chce należeć do przestrzeni europejskiej, do Unii Europejskiej, do NATO. Ta wizyta, która ma charakter formalny, jest pokazaniem, że Ukraina jest gotowa na zaproszenie do rozmów akcesyjnych - komentował w "Faktach po Południu" były ambasador Polski w Kijowe Jan Piekło. Dyplomata odniósł się również do rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Jedyna możliwość zakończenia tej wojny to jest upadek prezydenta Rosji - podkreślił Piekło.

TVN24 nie promuje Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka? To nieprawda

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak mija się z prawdą, twierdząc, że TVN24 odmawia promocji Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Fakty są takie, że w trosce o dzieci i młodzież od dawna promujemy na naszej antenie i w naszym portalu ten numer telefonu: 800 12 12 12. Polski Kongres Neurologii i Psychiatrii nagrodził TVN24 za zaangażowanie w sprawy zdrowia psychicznego.

Ziobryści chcą bronić polskie lasy przed zagrożeniem, którego nie ma

Są doniesienia, że Komisja Europejska rozważa przeniesienie leśnictwa do kompetencji dzielonych z państwami członkowskimi. Obecnie leśnictwo to kompetencja wyłączna państw członkowskich. Solidarna Polska już pozycjonuje się na obrońców polskich lasów, chociaż taka zmiana wymagałaby nowego traktatu unijnego, co raczej szybko nie nastąpi, o ile kiedykolwiek.

Najdłuższy sezon w historii skoków narciarskich dobiegł końca

Dobiegł końca kolejny sezon skoków narciarskich. Długo się wydawało, że zwycięzcą będzie Dawid Kubacki, jednak z czasem stracił szanse na pierwsze miejsce, a w ostatnich konkursach nie wziął udziału, bo był przy szpitalnym łóżku ciężko chorej żony. Na podium pojawił się tylko symbolicznie jego wizerunek. Ale w sumie nie był to zły sezon dla Polaków.

Adam Glapiński w 2022 roku zarobił 18 procent więcej niż w 2021

Tyle mówił, żeby nie martwić się inflacją. Przestrzegał, by nie podnosić nadmiernie płac. Radził, by kupować najtańszą żywność, ale sam siebie przed drożyzną zabezpieczył. Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w 2022 roku 18 procent więcej niż w 2021 - milion 300 tysięcy. Jemu inflacja rzeczywiście nie szkodzi.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Te osoby mogą i chcą być szczęśliwe"

Obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tek okazji wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób w spektrum autyzmu.

Finał sezonu w Planicy. Wzruszający gest Anże Laniska pod adresem Dawida Kubackiego

Fantastyczny finał sezonu w Planicy. Piotr Żyła był najlepszym z Polaków. Wielkim nieobecnym był Dawid Kubacki. Pięknie zachował się wobec niego Anże Lanisek, który wyprzedził Kubackiego w klasyfikacji generalnej po tym, jak Polak wycofał się z pucharowej rywalizacji. Słoweniec wniósł na podium kartonowy baner przedstawiający Kubackiego - nie krył wzruszenia, kiedy dawał światu znać, że na jego miejscu powinien stać właśnie polski skoczek. W norweskim Vikersund Kubacki dowiedział się, ze jego żona Marta z przyczyn kardiologicznych trafiła do szpitala, jest w ciężkim stanie, a lekarze walczą o jej życie. Skoczek natychmiast wrócił do Polski, żeby być ze swoją żoną. Na szczęście wreszcie mógł poinformować, że jej stan z dnia na dzień się poprawia.

Mija 18 lat od śmierci Jana Pawła II. W Polsce odbyły się marsze papieskie

Mija osiemnasta rocznica śmierci Jana Pawła II. Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Miał 84 lata. Był papieżem przez ponad ćwierć wieku. Został wybrany 16 października 1978 roku. Jego wybór i pontyfikat miały szczególny wpływ na przemiany demokratyczne w Polsce i w pozostałych krajach komunistycznych. Przyczynił się też do poprawy relacji Kościoła katolickiego z żydami, muzułmanami, prawosławnymi i protestantami. W niedzielę ulicami polskich miast przeszły marsze upamiętniające papieża.