Wszystko zaczęło się w 1993 roku. Teraz WOŚP zagra już 29 raz

Finał WOŚP dopiero w niedzielę, ale na koncie Orkiestry już są pierwsze wpłaty. W tym roku Orkiestra będzie grała na ulicach i w internecie. Każdy może zostać wolontariuszem i założyć wirtualną puszkę. Zebrane środki mają zostać przeznaczone na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Kolejne wątpliwości co do wyroku TK. "Nieprawidłowości o charakterze manipulacyjnym"

Po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, który niemal całkowicie zakazuje aborcji w Polsce, padają pytania prawników o legalność tego orzeczenia. Wracają również wątpliwości co do legalności samego Trybunału Konstytucyjnego. W piątek Lewica złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie prezes TK Julii Przyłębskiej.

Samochód Chucka Norrisa, zwiedzanie parlamentu. Finał WOŚP już w niedzielę

Już tylko dwa dni zostały do 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku WOŚP zbiera środki na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Tegoroczny finał będzie szczególny, bo w czasie epidemii, stąd mnóstwo inicjatyw w internecie. Na ulicach również pojawią się wolontariusze ze skarbonkami, ale będą też dostępne e-skarbonki.

Zmiany w obostrzeniach od 1 lutego. "Długo na to czekaliśmy"

Rząd ostrożnie luzuje obostrzenia epidemiczne. Od 1 lutego otwarte zostaną galerie handlowe, instytucje kultury, a także zniesione zostaną godziny dla seniorów. Podczas, gdy jedni przedsiębiorcy z radością czekają na poniedziałek, inni nadal liczą straty, bo rząd resztę obostrzeń przedłużył do połowy lutego.

Policja podsumowuje czwartkowe protesty. Ponad 400 osób wylegitymowanych, 14 zatrzymanych

Ponad 400 osób wylegitymowali policjanci podczas czwartkowych protestów przed Trybunałem Konstytucyjnym, który zaostrzył prawo antyaborcyjne. Prawnicy pytają, na jakiej podstawie funkcjonariusze legitymowali osoby. Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że w sumie zatrzymano 14 osób. Przewieziono je na różne komisariaty na terenie Mazowsza. Kilka osób zatrzymano na 48 godzin, w tym Klementynę Suchanow, która wraz z dwiema innymi osobami przeskoczyła przez ogrodzenie Trybunału i zawiesiła plakaty Strajku Kobiet.

Straż miejska sprawdza, czy dachy i chodniki są odśnieżone. Sypią się mandaty

Zima nie odpuszcza. Pod ciężarem śniegu łamią się drzewa i zrywają linie energetyczne. Na Podlasiu w pewnym momencie prądu nie miało ponad 60 tysięcy odbiorców. Obfite opady śniegu i niskie temperatury spowodowały, że na dachach budynków zalega nawet po kilkadziesiąt centymetrów śniegu. W Białymstoku straż miejska sprawdza, czy właściciele wywiązują się z obowiązku odśnieżania dachów i chodników. W Tarnowie posypały się już pierwsze mandaty.

Wiele zastrzeżeń w sprawie programu szczepień. Posłowie opozycji chcą powołania komisji śledczej

Ministerstwo Zdrowia zrezygnowało z zakupu dodatkowych szczepionek, bo miałyby przyjść za późno. Inaczej widzi to Komisja Europejska, według której nowa dostawa miałaby przyjść w połowie, a nie jak mówi rząd - pod koniec roku. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza więc kupno innych szczepionek, a w tym czasie do Kancelarii prezesa Rady Ministrów wchodzą z kontrolą posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba, którzy w tym wszystkim widzą materiał na powołanie komisji śledczej.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji opublikowany

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską, zaostrzający prawo aborcyjne, w środę późnym wieczorem znalazł się w Dzienniku Ustaw po trzech miesiącach od jego wydania. W uzasadnieniu wyroku możemy przeczytać, że "samoistną podstawą do przerwania ciąży nie mogą być okoliczności związane ze stanem zdrowia dziecka". - To duży krok na rzecz prawnej ochrony życia - mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Prawnicy alarmują, że prawo nie może zmuszać kobiety do heroizmu. Z kolei politycy opozycji mówią o pseudowyroku, bo w składzie orzekającym byli tak zwani sędziowie dublerzy.

"Jestem podmiotem praw, a nie ich przedmiotem". Protesty po publikacji wyroku TK

W środę późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący aborcji. Trybunał orzekł, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. To wywołało natychmiastową reakcję - na ulice 50 miast wyszły kobiety i wspierający je mężczyźni, oburzeni zmianą prawa.

Zmiany m.in. w galeriach handlowych. Wejdą w życie 1 lutego

Od 1 lutego wprowadzone zostaną trzy zmiany w obostrzeniach - otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych, galerie sztuki i muzea, zniesione zostaną godziny dla seniorów. Pozostałe obostrzenia będą obowiązywać co najmniej do 14 lutego mimo apeli hotelarzy, restauratorów czy właścicieli siłowni.

Pytania o miliony z budżetu dla ojca Rydzyka. "Nikt niczego nie ukrywa"

Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu dopiero powstaje, ale o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie musi się martwić. Muzeum buduje Fundacja Lux Veritatis powiązana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem przy współpracy z resortem kultury. Jak pokazał Łukasz Karusta - reporter redakcji "Czarno na białym" - Muzeum "Pamięć i Tożsamość" w ostatnich latach z Ministerstwa Kultury dostało 120 milionów złotych, ale na tym nie koniec. W listopadzie muzeum otrzymało na jedną ze swoich wystaw 60 milionów złotych z publicznego budżetu.

"Ostatnia prosta" przed 29. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W niedzielę 31 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 29. Tym razem fundacja zbiera pieniądze na sprzęt dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Wesprzeć orkiestrę można także internetowo - kto, z powodu pandemii, do tradycyjnej puszki pieniędzy nie wrzuci, może zasilić tę wirtualną.

Drugi dzień szczepień seniorów przeciw COVID-19

To już drugi dzień szczepień seniorów przeciw COVID-19. Są miejsca, w których dostawy były opóźnione, są seniorzy, którzy na szczepienie musieli sporo dojechać. Do tej pory łącznie w Polsce zaszczepiono ponad 700 tysięcy osób, z czego 435 odczuło niepożądane skutki i zutylizowano 2335 dawek.

Rząd spotkał się z liderami opozycji. Terlecki: pojawiło się parę ciekawych propozycji

We wtorek w sprawie szczepień i epidemii, zdalnie, debatował premier z opozycją. Wszyscy poza Konfederacją - jak mówi Michał Dworczyk - mają wspólny cel, którym jest zaszczepienie jak największej części populacji. Koalicja Obywatelska ma pięć propozycji, by program szczepień przebiegał sprawniej i pytanie: czy w Polsce jest za dużo szczepionek, że rząd zrezygnował z dodatkowych zamówień?

Przedsiębiorcy oczekują jasnej deklaracji od rządu w sprawie obostrzeń

Jeśli tylko będzie taka możliwość, to podejmiemy decyzje z korzyścią dla gospodarki - tak o ewentualnym luzowaniu obostrzeń mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Decyzja w sprawie restrykcji ma zostać ogłoszona w ciągu kilku dni, ale niektórzy już nie czekają - część przedsiębiorców swoje biznesy otworzyło, inni zapowiadają otwarcie do 1 lutego.