Rolnicy nie rezygnują z protestu. We wtorek zjawili się przed resortem rolnictwa, w środę blokowali drogi w wielu miejscach w Polsce. Protestujący głośno mówią "nie" tak zwanej ustawie futerkowej i nowemu szefowi resortu, który w Sejmie był twarzą proponowanych zmian.

Żółtych i czerwonych stref jest w tej chwili 51, ma być dwa razy tyle. Na liście znalazła się między innymi Warszawa. Od soboty - na 99 procent - na ulice wracają maseczki - obowiązkowe już nie tylko w sklepach czy komunikacji. Nie pomogą żadne tłumaczenia i wymówki. Tylko zaświadczenie od lekarza może nas z tego obowiązku zwolnić. A kary za łamanie tej zasady będą surowe. Mandat może wynieść nawet 500 złotych.

Iga Świątek zachwyca w Paryżu. W niedzielę dosłownie zmiotła z kortu drugą rakietę świata. We wtorek los Simony Halep podzieliła Włoszka Martina Trevisan. Polska 19-latka pokonała ją w walce o półfinał. Argentynka Nadia Podoroska ma poważne powody do obaw przed czwartkowym meczem. Iga jest w fenomenalnej formie i wciąż jest głodna sukcesów. W środę gra o półfinał debla.

Posiedzenie Sejmu zostało skrócone do tylko jednego dnia. Wróciły obowiązkowe maseczki i limity posłów na sali plenarnej. Jedno i drugie ustalenie prezydium złamała Konfederacja i zgodnie z zapowiedzią wicemarszałka Terleckiego, będzie musiała za to zapłacić. Posłowie w środę zajęli się projektem budżetu z rekordowo wysokim deficytem. Nie zajęli się informacją o stanie i przygotowaniach do walki z koronawirusem. Wniosek lewicy odrzucili posłowie PiS.

Koronawirus z każdym kolejnym dniem przełamuje kolejne bariery w Polsce. W środę potwierdzono 3003 nowe przypadki zakażenia i aż 75 zgonów. Tak dużych wzrostów jeszcze nie było. Coraz więcej ciężko chorych trafia do szpitali, topnieje liczba wolnych tak zwanych "łózek covidowych". Niebezpiecznie rośnie też liczba pacjentów, którzy wymagają intensywnej tlenoterapii. Będą zmiany w systemie opieki. W każdym województwie ma być szpital koordynacyjny na wzór sieci szpitali jednoimiennych. Ministerstwo Zdrowia negocjuje z wojewodami. Decyzje mają zapaść w czwartek 8 października.

Przerażające statystyki i kierunek, w którym idą nie tylko liczby. Przepełnione oddziały, brak miejsc dla pacjentów z COVID-19, coraz więcej osób pod respiratorami. Pandemia przybiera na sile, a epidemiolodzy ostrzegają - jedynym sposobem, by ją powstrzymać, jest dystans, dezynfekcja i maseczka. Ministerstwo zapowiada - "zero tolerancji" dla nieprzestrzegania nowych obostrzeń.

Nowy rząd został zaprzysiężony. Nie w Pałacu Prezydenckim a w jego ogrodach i bez udziału wszystkich zainteresowanych. Na liście nieobecnych znaleźli się zakażony koronawirusem Przemysław Czarnek oraz ministrowie. W związku z zakażeniem zostali odesłani na kwarantannę. W zrekonstruowanym gabinecie pojawił się Jarosław Kaczyński. Prezes PiS od teraz ma rangę wicepremiera. Jarosław Kaczyński jako pierwszy opuścił uroczystość i jako jedyny nie uczestniczył w rozmowach kuluarowych tuż po niej.

Choć żadna decyzja nie zapadłą, a posiedzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawie sędziego Igora Tuleyi odroczono, to już samo to, że Izba się zebrała, może mieć swoje konsekwencje. Zgodnie z decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a później połączonych trzech Izb Sądu Najwyższego, Izba Dyscyplinarna w ogóle nie powinna się funkcjonować.

Zmiany w organizacji wesel w czasie epidemii. Nowe limity, jak zapowiada resort zdrowia, mają obowiązywać od 15 października. W strefie żółtej to 75 osób zamiast 100. W strefie zielonej - sto zamiast stu pięćdziesięciu osób. Jeśli sytuacja pandemiczna w Polsce jeszcze bardziej się zaostrzy, resort zdrowia nie wyklucza wprowadzenia zmian przed 15 października.

Nie milkną głosy oburzenia i sprzeciwu wobec nominacji Przemysława Czarnka na szefa resortu edukacji i nauki. W Warszawie i Wrocławiu protestowano przeciwko tej decyzji. Zdaniem protestujących działania Czarnka mogą doprowadzić do dyskryminacji i prześladowań w szkole.

W poniedziałek Przemysław Czarnek, który jest nominowany do objęcia funkcji ministra edukacji, przekazał informację, że jest zakażony koronawirusem. Wcześniej o uzyskaniu pozytywnego wyniku na obecność koronawirusa poinformował wicemarszałek Sejmu i poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski. Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z epidemią COVID-19 w Polsce. W związku z dużym przyrostem zakażonych zaostrzenie rygorów sanitarnych w strefach czerwonych i żółtych może nastąpić szybciej niż zapowiadano.

W poniedziałek po południu w Pałacu Prezydenckim miało odbyć się zaprzysiężenie nowego rządu. Jednak u Przemysława Czarnka, który ma objąć stanowisko ministra edukacji i nauki, potwierdzono rano zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. W związku z tym premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta o zmianę terminu zaprzysiężenia. Jak przekazał Główny Inspektor Sanitarny, osoby, które miały bezpośredni kontakt z Przemysławem Czarnkiem w okresie od piątku do poniedziałku, zostaną objęte kwarantanną.

Przeszywający smutek i fizyczny ból. Brak siły na codzienne czynności, brak chęci do życia - symptomów depresji jest wiele, ale najważniejsze jest to, by ich nie zlekceważyć. Ważne jest też to, by o depresji mówić otwarcie. Świadectwo tego w poruszającym wywiadzie dla portalu tvn24.pl dał senator Jerzy Fedorowicz.

Iga Świątek pokonała rozstawioną z numerem 1 Simonę Halep i awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open. Polka w kapitalnym stylu zrewanżowała się Rumunce za ubiegłoroczną porażkę. Media piszą o spektakularnym stylu i o pokonaniu supergwiazdy. Sama Iga jest dumna i jednocześnie zaskoczona. Z tenisistką rozmawiała Marta Warchoł.

Działania premiera miały postać "rażącego naruszenia prawa" - ocenił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w uzasadnieniu wyroku, który w piątek ujawniła "Gazeta Wyborcza". Sędziowie wskazują, że premier złamał konstytucję dwukrotnie. Wyrok WSA w sprawie organizacji wyborów prezydenckich, które miały się odbyć 10 maja w trybie korespondencyjnym, zapadł w połowie września. Do tej pory nie było znane pisemne uzasadnienie wyroku. Sąd uznał, że kwietniowa decyzja Morawieckiego o powierzeniu Poczcie Polskiej organizacji tak zwanych wyborów kopertowych "została wydana bez podstawy prawnej”. PiS zapowiada kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z każdym dniem zajętych jest więcej COVID-owych łóżek, z każdym dniem przybywa pacjentów pod respiratorami. Koronawirus nie odpuszcza. W niedzielę potwierdzono 1934 nowe zakażenia. Tym samym ogólna liczba wszystkich potwierdzonych zakażeń zakażonych od początku pandemii w Polsce przekroczyła sto tysięcy. Od soboty dodatkowe obostrzenia obowiązują w 51 powiatach. 17 z nich jest w strefie czerwonej, 34 w żółtej.

W przeddzień zaprzysiężenia zrekonstruowanego rządu odbyły się protesty przeciwko nominacji Przemysława Czarnka. Zdaniem protestujących - urzędowanie nowego ministra doprowadzi do dyskryminacji i prześladowań w szkole. Przemysław Czarnek zasłynął całą serią skrajnie konserwatywnych wypowiedzi. Znany jest z wrogości wobec osób LGBT. Zapowiedź jego nominacji to najbardziej kontrowersyjna decyzja dotycząca zmian w rządzie.

Piątka dla piątki, czyli pięciokilometrowy bieg w ramach poparcia dla ustawy o ochronie zwierząt w poznańskim zoo. Pięć kilometrów wokół ogrodu zoologicznego ma zwrócić uwagę na ważny problem. Losy ustawy ważą się teraz w Senacie.

Wraz z przedstawieniem nowego składu rządu pojawia się nowy problem. Choć ministrowie jeszcze nie są zaprzysiężeni, to już są mocno krytykowani. Przemysław Czarnek za poglądy na temat roli kobiet, wychowania dzieci i osób LGBT. Ale nie tylko wypowiedzi z niedawnej przeszłości przyszłego szef resortu edukacji i nauki są kłopotliwie. Jarosław Gowin nie podoba się szefowi Solidarności.

Białostocki koncert "Sercem z Białorusią" był gestem solidarności z protestującymi za wschodnią granicą. Znów można było usłyszeć "Mury" Jacka Kaczmarskiego - utwór, który stał się hymnem protestującej Białorusi. Po sfałszowanych wyborach trwają protesty i represje wobec opozycji.