"Jestem gotowy trafić nawet do zakładu karnego"

Sędzia Igor Tuleya został wezwany do prokuratury w charakterze podejrzanego. Sprawa dotyczy naruszenia tajemnicy. Wcześniej Izba Dyscyplinarna pozbawiła go immunitetu. Sędzia powtarza - nie uznaję Izby jako legalnego sądu. Na wezwanie prokuratury się nie stawię, bo złamałbym prawo. Od odpowiedzialności nie uciekam.

"Jest to kolejny ruch idący w kierunku zwiększenia represyjności"

Poselski projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, zawiera propozycję przepisu, by nie można było - jak dotąd - odmówić przyjęcia mandatu, byłaby natomiast możliwość zaskarżenia nałożonego mandatu do sądu. Projekt zamieszczony został w piątek na stronach Sejmu. Zmiana według PiS ma odciążyć sądy. Zdaniem opozycji chodzi o coś innego: o łatwiejsze karanie między innymi protestujących.

Ojciec Maciej Zięba pośmiertnie odznaczony przez prezydenta. "Jego życie zostało zapisane w biało-czerwonych barwach"

Ojciec Maciej Zięba zmarł 31 grudnia. W sobotę został pochowany we Wrocławiu, na cmentarzu św. Wawrzyńca. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie nadał mu Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Ojciec Maciej Zięba powtarzał, że chrześcijaństwo nie może stać się polityczną ideologią, a działalność publiczna winna być oparta o duchowość i silną wiarę. Był dominikaninem, fizykiem, teologiem i publicystą. W latach 2007-2010 był dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Popularyzował społeczną naukę świętego Jana Pawła II.

"To weto uderza w Zjednoczoną Prawicę"

Andrzej Duda po raz pierwszy w swojej drugiej kadencji zawetował ustawę PiS. Chodzi o nowelizację ustawy o działach administracji rządowej. Te przepisy to konsekwencja jesiennej rekonstrukcji rządu. Premier Mateusz Morawiecki ma spotkać się z głową państwa.

Decyzji o powrocie dzieci do szkół nie ma, pojawiły się wytyczne

Jeszcze nie ma decyzji, czy po 17 stycznia uczniowie wrócą do szkół. Rząd obserwuje statystyki dotyczące zachorowań na COVID-19 - od tego będzie zależało, czy tak zwana narodowa kwarantanna się skończy. Są za to wytyczne dla klas 1-3 szkół podstawowych - każdy nauczyciel i każda sala lekcyjna mają być przyporządkowane do jednej klasy.

W Zakopanem jest śnieg, ale nie ma turystów. "Nie wiemy, z czego mamy żyć"

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami restauracje, stoki narciarskie, hotele i pensjonaty są zamknięte. Dzisiaj Polacy planują przede wszystkim jednodniowe wyjazdy w góry. Przedsiębiorcy podkreślają, że bez realnej pomocy rządu nie dadzą sobie rady. Obecne ograniczenia obowiązują do 17 stycznia - na początku przyszłego tygodnia rząd ma przedstawić szczegółowe informacje o tym, co będzie dalej.

"Wiele lat pracy zostało pogrzebane w jedną noc". Ruszyła zbiórka na odbudowę pasieki

Policja szuka wandali, którzy zniszczyli pasiekę mieszkańcowi Jastrowia w Wielkopolsce. 63-letni pan Kazimierz pół swojego życia poświęcił pszczołom - miał 10 uli. 2 stycznia zobaczył, że ktoś włamał się na jego teren i wszystko zdewastował. Ule były poprzewracane, a tysiące pszczół zamarzło. Mężczyzna w pierwszej chwili się załamał, od lat choruje na serce, jest po kilku operacjach, ale odzyskał wiarę w ludzie. Historia pszczelarza poruszyła internautów, którzy chcą pomóc panu Kazimierzowi odbudować pasiekę.

Gorąca dyskusja na temat działań Orlenu

W piątek połączone komisje do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych oraz kultury i środków przekazu zajęły się transakcją przejęcia spółki Polska Press przez PKN Orlen. Przedstawiciele komisji pytali wiceministra kultury Jarosława Sellina o okoliczności zakupu spółki przez paliwowego giganta. W obradach wziął również udział prezes Orlenu Daniel Daniel Obajtek, który przekonywał, że to była decyzja biznesowa. Posłowie opozycji ostrzegali, że "nie będziemy mieć niezależnych mediów w regionach'". Zgodę na przejęcie spółki Polska Press musi jeszcze wydać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Rząd wprowadza kolejną tarczę. Którym firmom przysługuje pomoc?

Nowa rządowa pomoc ma objąć firmy z około pięćdziesięciu różnych branż. Przedsiębiorcy mogą dostać zwolnienie ze składek ZUS, świadczenia postojowe, dopłaty i dotacje. Wsparcie jest, ale to kropla w morzu potrzeb - mówi część przedsiębiorców. Inni, którzy także przez pandemie tracą i stoją na krawędzi bankructwa, ubolewają, bo na rządową pomoc nie mają co liczyć.

Warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie Ziobry

Śledztwa w sprawie Zbigniewa Ziobry nie będzie. Jest decyzja Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Chodzi o przekazanie pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości gminom, które przyjęły uchwały "przeciwko ideologii LGBT+". Środki z tego funduszu miały być przeznaczone na pomoc dla ofiar przestępstw, a nie dla gmin - stąd zawiadomienie do prokuratury. Ta jednak nie dopatrzyła się "znamion czynu zabronionego".

Komisja Europejska podpisała umowę na dodatkowe dostawy szczepionek przeciw COVID-19

Komisja Europejska w piątek poinformowała, że podpisała umowę z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19. Do tej pory w Polsce pierwszą dawkę szczepionki dostało prawie 190 tysięcy osób. Trwają też przygotowania do szczepień osób spoza grupy zero. Rząd szacuje, że do marca zaszczepionych powinny zostać trzy miliony Polaków.

Czy obostrzenia zostaną przedłużone? "To nie jest łatwa decyzja"

Wielogłos w rządzie w sprawie obostrzeń. Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział, że będzie rekomendował rządowi, by "uwolnić handel" i znieść część restrykcji od 18 stycznia. Jednak nie brakuje głosów, by obostrzenia przedłużyć nawet o kolejne dwa tygodnie. Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej - przekonuje rzecznik rządu Piotr Mueller. W ciągu ostatniej doby odnotowano w Polsce 8790 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 332 pacjentów.

Czym różni się szczepionka Moderny od szczepionki Pfizera?

Szczepionka Moderny do obrotu na unijnym rynku została dopuszczona w środę, a w przyszłym tygodniu ma się pojawić w Polsce. Szczepionka amerykańskiej firmy - podobnie jak preparat firm Pfizer i BioNTech - jest dwudawkowa, ale łatwiejsza w transporcie i obrocie. Do końca marca do Polski ma trafić ponad 800 tysięcy dawek. - Nie ma znaczenia, którym preparatem się zaszczepimy - zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

Rekompensaty za wybory kopertowe. Kto ile ma dostać?

Wybory kopertowe się nie odbyły, ale były przygotowywane i to kosztowało. Będą więc rekompensaty. Ponad 53 miliony złotych dla Poczty Polskiej, ponad 3 miliony dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Zapłaci Krajowe Biuro Wyborcze. Ale nie tyle, o ile wnioskowały spółki. Skąd takie wyliczenie i za co dokładnie te pieniądze?

Komornik zajął 6 milionów euro na koncie byłego handlarza bronią

Do gry w aferze respiratorowej wkracza komornik i zajmuje na koncie byłego handlarza bronią 6 milionów euro. To ruch w dobrym kierunku, ale do celu jest jeszcze daleka droga. Na zwrot należnych pieniędzy Ministerstwo Zdrowia może czekać jeszcze miesiącami. Sądowy nakaz nie jest prawomocny. Właściciel konta może się odwoływać. Dotychczas dostarczył zaledwie 200 z ponad 1200 respiratorów. Do tego niekompletnych i bez gwarancji.

Wielka szansa Kamila Stocha. Polak może zatriumfować w Turnieju Czterech Skoczni

Dwa triumfy już ma na koncie, a teraz ma wielką szansę, by dorzucić do nich trzeci i przejść do historii Turnieju Czterech Skoczni. Kamil Stoch po trzech konkursach jest liderem zawodów i jest w świetnej formie. Wygrał wtorkowe kwalifikacje. Kibice nie dopuszczają innej opcji - Bischofshofen musi być jego. Tak jak statuetka złotego orła. Kciuki oczywiście trzymamy za całą siódemkę Polaków, którzy wystąpią w konkursie.