Zrezygnowali z samorządu lub europarlamentu na rzecz Wiejskiej. Kto ich teraz zastąpi?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zrezygnowali z samorządu lub europarlamentu na rzecz Wiejskiej. Kto ich teraz zastąpi?
Zrezygnowali z samorządu lub europarlamentu na rzecz Wiejskiej. Kto ich teraz zastąpi?
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Zrezygnowali z samorządu lub europarlamentu na rzecz Wiejskiej. Kto ich teraz zastąpi? Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Wygrana w wyborach oznacza zmianę - zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym nowego parlamentarzysty. Konsekwencje są jednak jeszcze większe, kiedy wybrany polityk sprawował funkcję publiczną, w której ktoś musi go zastąpić.

Siedem lat temu obiecał, że zetnie włosy, gdy PiS przestanie rządzić, ale życie Jacka Karnowskiego zmieni się bardziej niż jego fryzura - były już prezydent Sopotu żegna się z gabinetem, ponieważ zdobył mandat posła. - Wszyscy płaczemy ze szczęścia jak Donald Tusk w wieczór wyborczy, że udało nam się wygrać te wybory - mówi Karnowski.

Z kolei po 23 latach fotel prezydenta Tych opuszcza Andrzej Dziuba, który został senatorem. - Ja tylko wiem, że z 15 na 16 października straciłem mandat prezydenta i również moi wszyscy zastępcy. Sytuacja jest patowa, ponieważ teraz czekamy na komisarza - informuje Dziuba.

Czeka też Inowrocław, Piła czy Sopot. - Mamy teraz jakąś dziurę, bo ja już nie jestem prezydentem miasta i już nie mogę podpisać papierów. Pełnomocnictwa ma sekretarz miasta. To jest nieporozumienie zupełne, bo przecież mogło to być po zaprzysiężeniu - zwraca uwagę Karnowski.

Podobna sytuacja jest tam, gdzie władzę sprawuje wójt czy burmistrz. Radny Suwałk Jacek Niedźwiedzki też przenosi się na Wiejską. Na listach wyborczy znalazło się wielu radnych - ich zastępuje się kolejnymi osobami, które w wyborach samorządowych zdobyły największe poparcie. - To jest taki naturalny etap człowieka w życiu, tak jak w sporcie - z turniejów wojewódzkich aż do ogólnopolskich. Teraz będę w Sejmie, będę pracował na rzecz regionu, miasta Suwałki - zapewnia Niedźwiedzki .

Jacek Karnowski ściął włosy. Dotrzymał obietnicy wyborczej
Jacek Karnowski ściął włosy. Dotrzymał obietnicy wyborczejPrezydent Sopotu Jacek Karnowski, który startował do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej, zapowiadał przed wyborami, że po odsunięciu PiS-u od władzy przez partie opozycyjne zamierza ściąć włosy. Samorządowiec dotrzymał słowa. Strzyżenie odbyło się w jednej z garderób Opery Leśnej.TVN24

Nowy europoseł Witold Pahl zaskoczony

Wybory uzupełniające odbywają się tylko w gminach poniżej 20 tysięcy mieszkańców. Jak się okazuje, nie tak oczywiste będzie zastąpienie eurosposłów. Bartosz Arłukowicz, zasiadając w Parlamencie Europejskim, kandydował do Sejmu. Mandat posła zdobył. - Decyzja o starcie w wyborach parlamentarnych to była trudna decyzja, ale w sytuacji politycznej, która w Polsce była, podjąłem ją, licząc się automatycznie z utratą mandatu europosła - wyjaśnia Arłukowicz.

Mandat Arłukowicza przeszedł na kolejną osobę z listy z największym poparciem w wyborach do Parlamentu Europejskiego sprzed czterech lat - Elżbietę Polak. Jednak ona również dostała się do Sejmu. Kolejny na liście jest poseł Jarosław Rzepa, ale on także zdobył w tych wyborach mandat. Dalej miejsce w europarlamencie przypadłoby Jolancie Fedak, jednak posłanka PSL zmarła 3 lata temu. Zatem mandat obejmie Witold Pahl - były wiceprezydent Warszawy, sędzia Trybunału Stanu. - Bardzo duże zaskoczenie. Obowiązek, który powinienem, który chcę realizować, który w trakcie kampanii wyborczej wspólnie z panem ministrem Arłukowiczem przedstawiliśmy wyborcom, trzeba kontynuować - deklaruje Pahl.

Włodzimierz Karpiński, europoseł zza krat

Podobna sytuacja jest w Lublinie. Dotychczasowy europoseł z tego okręgu - Krzysztof Hetman - dostał się do Sejmu. Za nim w kolejce do Brukseli była Joanna Mucha, ale także zdobyła mandat posła. - Wolę polską politykę, bo tu jest wiele spraw do załatwienia, do zrobienia. My mamy Polskę do naprawienia i ja chcę uczestniczyć w tej naprawie, więc nawet przez chwilę nie rozważałam ewentualności objęcia mandatu po Krzysztofie Hetmanie - tłumaczy Mucha.

Po byłej minister sportu mandat przypadłby doktorowi Haidarowi, ale zmarł. Zatem mandat idzie do Włodzimierza Karpińskiego, który jest w areszcie w związku z aferą śmieciową, ale nawet zza krat może mu się udać zostać europosłem.

Jednak to Marcina Józefaciuka najtrudniej będzie zastąpić, gdy będzie w Sejmie. Choć nauczyciel zapewnia, że pogodzi szkołę i salę plenarną. - W kampanii udało się pogodzić - zapewnia.

W przyszły czwartek posłowie i posłanki nowej kadencji odbiorą zaświadczenia o wyborze.

Autorka/Autor:Marta Warchoł

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS