Przywrócenie państwowego finansowania programu in vitro kwestią priorytetową dla opozycji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Przywrócenie państwowego finansowania programu in vitro kwestią priorytetową dla opozycji
Przywrócenie państwowego finansowania programu in vitro kwestią priorytetową dla opozycji
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Przywrócenie państwowego finansowania programu in vitro kwestią priorytetową dla opozycjiKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Jedną z pierwszych decyzji nowego rzadu ma być przywrócenie finansowania z budżetu programu in vitro. Partie, które chcą stworzyć koalicyjny rząd, są w tej sprawie zgodne, bo to jedna ze sztandarowych obietnic wyborczych, a dla wielu par szansa na spełnienie marzenia o posiadaniu dziecka

Pani Angelika bardzo chciała być mamą. - W kwietniu mieliśmy transfer i pierwszą procedurę, która za pierwszym razem nam się nie udała, ale w Dzień Dziecka mieliśmy kolejną próbę i już zaowocowała szczęśliwie ciążą i córeczką. Gdyby nie ta procedura, to nigdy byśmy nie zostali rodzicami - opowiada Angelika Rosiak.

Pani Angelice pomogło wsparcie finansowe. - Zgłoszeń jest więcej niż miejsc i możliwości finansowych na dany rok w ramach naszego samorządu - zaznacza Paweł Bliźniuk, poseł elekt PO, przed wyborami radny Łodzi. W Łodzi od siedmiu lat działa program współfinansowania in vitro. W jego ramach urodziło się już ponad 600 dzieci. W Krakowie od zeszłego roku - 45. - Tych dzieci by nie było, gdyby nie ten program - ocenia Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Samorządy ze swoich budżetów wspierają pary cierpiące na bezpłodność, bo w 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość zablokowało funkcjonujący przez kilka lat z sukcesem krajowy program in vitro. Przywrócenie finansowania programu to numer jeden na liście stu konkretów na pierwsze 100 dni rządów Koalicji Obywatelskiej.

- Przywrócimy pełne, państwowe finansowanie procedury in vitro dla tysięcy polskich rodzin, dla tysięcy polskich małżeństw - zapowiedział Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej. - Obywatelski projekt o in vitro czeka na drugie i trzecie czytanie. To można zrobić na jednym, dwóch posiedzeniach Sejmu - stwierdziła Agnieszka Pomaska, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Projekt zakłada przeznaczanie na refundację in vitro nie mniej niż 500 milionów złotych rocznie. - Obejmuje nie tylko refinansowanie procedury in vitro, ale wszystkie aspekty związane z szeroko rozumianym leczeniem, diagnozowaniem niepłodności - wylicza Paweł Bliźniuk, poseł elekt z Koalicji Obywatelskiej.

Dodatkowe środki na procedurę in vitro w Łodzi. Wszystko za sprawą odwołanej przez PiS konwencji
Dodatkowe środki na procedurę in vitro w Łodzi. Wszystko za sprawą odwołanej przez PiS konwencjiKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Ma wrócić to, co politycy PiS zlikwidowali

Niepłodność dotyka szacunkowo co piątą parę w wieku prokreacyjnym. Za pełną refundacją in vitro opowiada się nie tylko Koalicja Obywatelska, ale też Trzecia Droga i Lewica. - Ja nie znam nikogo z Polski 2050, kto by nie popierał refundacji in vitro - zapewnia Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050. - W żaden sposób nie będzie to ograniczane, wręcz będzie to wspierane. To jest decyzja lekarza i tych, którzy chcą z tej metody skorzystać. To powinna być normalna procedura medyczna finansowana przez NFZ - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Ludziom trzeba dawać szczęście. Skoro mogą mieć dzieci, a nauka pozwala, by te dzieci mieli, to państwo powinno dokładać wszystkie możliwe cegły do tego, żeby te dzieci mogli mieć - zaznacza Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy.

Czytaj także: Sytuacja kobiet po ośmiu latach rządów Prawa i Sprawiedliwości

W czasie rządów Zjednoczonej Prawicy, ze względu na wysokie koszty, metoda in vitro nie była dostępna dla wszystkich. Projekt ustawy, podpisany przez pół miliona obywateli, miał to zmienić. - Odbyło się tylko jedno czytanie. Pani marszałek Witek nie podjęła próby kontynuacji prac nad projektem - wyjaśnia Agnieszka Pomaska.

O możliwość poparcia projektu przez posłów PiS w przyszłej kadencji, zapytaliśmy nowo wybranego posła partii. - Każdy w swoim sumieniu powinien rozważyć, jak w takich sprawach głosować. Myślę, że to jest kwestia sumienia i myślę, że każdy będzie tu podejmował decyzję indywidualnie - odpowiada Zbigniew Bogucki, poseł elekt Prawa i Sprawiedliwości.

Posłanka PiS Barbara Bartuś: zapładnianie metodą in vitro to produkcja człowieka
Posłanka PiS Barbara Bartuś: zapładnianie metodą in vitro to produkcja człowiekaMaciej Knapik/Fakty TVN

Wiele par nie mogło liczyć na żadne wsparcie

Wiele indywidualnych par - ze względu na polityczne decyzje - w kwestii in vitro nie mogło liczyć na żadne wsparcie. - Programy miejskie dotyczą głównie dużych miast i adresowane są do mieszkańców tych dużych aglomeracji, natomiast wszyscy inni są w tym akurat aspekcie wykluczeni - mówi dr n. med. Grzegorz Mrugacz, ginekolog, dyrektor medyczny Kliniki "Bocian" w Białymstoku.

Zobacz również: Kosztowna walka par o spełnienie marzenia o posiadaniu dziecka

Ginekolog doktor Anna Parzyńska zablokowanie przez PiS finansowania in vitro dla wszystkich ocenia jednoznacznie. - Z jednej strony odbieramy szanse, nie dajemy też takiego psychologicznego, psychiatrycznego wsparcia tym osobom, które borykają się z tym problemem, więc jest to zdecydowanie nieludzkie - podkreśla dr Anna Parzyńska, ginekolożka i autorka bloga Doctor Ashtanga.

Według doktora Mrugacza 500 milionów złotych rocznie z budżetu państwa może wystarczyć na opłacenie prawie wszystkich potrzeb związanych z pełną refundacją metody in vitro w Polsce.

Autorka/Autor:Katarzyna Czupryńska-Chabros

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS