Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Te osoby mogą i chcą być szczęśliwe"

Obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tek okazji wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób w spektrum autyzmu.

Finał sezonu w Planicy. Wzruszający gest Anże Laniska pod adresem Dawida Kubackiego

Fantastyczny finał sezonu w Planicy. Piotr Żyła był najlepszym z Polaków. Wielkim nieobecnym był Dawid Kubacki. Pięknie zachował się wobec niego Anże Lanisek, który wyprzedził Kubackiego w klasyfikacji generalnej po tym, jak Polak wycofał się z pucharowej rywalizacji. Słoweniec wniósł na podium kartonowy baner przedstawiający Kubackiego - nie krył wzruszenia, kiedy dawał światu znać, że na jego miejscu powinien stać właśnie polski skoczek. W norweskim Vikersund Kubacki dowiedział się, ze jego żona Marta z przyczyn kardiologicznych trafiła do szpitala, jest w ciężkim stanie, a lekarze walczą o jej życie. Skoczek natychmiast wrócił do Polski, żeby być ze swoją żoną. Na szczęście wreszcie mógł poinformować, że jej stan z dnia na dzień się poprawia.

Mija 18 lat od śmierci Jana Pawła II. W Polsce odbyły się marsze papieskie

Mija osiemnasta rocznica śmierci Jana Pawła II. Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Miał 84 lata. Był papieżem przez ponad ćwierć wieku. Został wybrany 16 października 1978 roku. Jego wybór i pontyfikat miały szczególny wpływ na przemiany demokratyczne w Polsce i w pozostałych krajach komunistycznych. Przyczynił się też do poprawy relacji Kościoła katolickiego z żydami, muzułmanami, prawosławnymi i protestantami. W niedzielę ulicami polskich miast przeszły marsze upamiętniające papieża.

Lex Kaczyński opublikowane w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw opublikowana została w piątek nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, nazywana lex Kaczyński. Nowela zawiera między innymi przepis zmieniający zasady publikacji zasądzonych przeprosin w sprawie naruszenia dóbr osobistych. Na etapie prac w Sejmie opozycja grzmiała, że ustawa skrojona jest na miarę Jarosława Kaczyńskiego, bo pozwalałaby mu na uniknięcie zapłaty ponad 700 tysięcy złotych za opublikowanie przeprosin wobec Radosława Sikorskiego. Ostatecznie prezes PiS skorzystał z oferty polityka i wpłacił 50 tysięcy złotych na siły zbrojne Ukrainy.

Sosnowiec: radna z PiS ujawniła, że przewodnicząca rady ma partnerkę. Przegrała w sądzie

W listopadzie 2020 roku na posiedzeniu Rady Miejskiej Sosnowca, radna z PiS Grażyna Welon ujawniła, że przewodnicząca Rady Ewa Szota jest w związku z kobietą. Sąd uznał, że Grażyna Welon naruszyła prawo Ewy Szoty do ochrony życia osobistego. Radna z ramienia PiS ma przeprosić przewodniczącą i wpłacić trzydzieści tysięcy złotych na rzecz Kampanii Przeciw Homofobii. Wyrok jest nieprawomocny i nic nie zmienił w podejściu Grażyny Welon.

Minister sportu Kamil Bortniczuk uważa, że NCBR powinno zostać zlikwidowane, ale nie ma afery

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to stajnia Augiasza, instytucja powinna zostać zlikwidowana - to nie są słowa polityka opozycji. Tak w TVN24 o instytucji, z której wielomilionowe dotacje miały popłynąć do ledwie otwartej firmy 26-latka i do generującej straty firmy z Białegostoku, mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk z Partii Republikańskiej. Poza tym jednak uważa, że nie ma afery, bo w czas problem zdiagnozowano i zareagowano. Poseł PO Michał Szczerba twierdzi, że nie byłoby żadnych reakcji, gdyby sprawa nie została nagłośniona.

Wielkopolska: 24-letni Marcin W., podejrzewany o podwójne zabójstwo, został aresztowany

Jest areszt dla podejrzewanego o podwójne zabójstwo Marcina W. w Wielkopolsce. Według śledczych 24-latek ostrym narzędziem najpierw zabił 22-latka, a potem 45-letnią kobietę. Po tym, jak policja rozpoczęła jego poszukiwania, sam zgłosił się na komendę. W piątek w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszał zarzuty. Przyznał się do winy. Sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

W podhalańskich Szaflarach powstaje najgłębszy na świecie odwiert geotermalny

Energia geotermalna, czyli pochodząca z wody w głębi ziemi, już od ćwierć wieku ogrzewa domy na Podhalu. Teraz powstaje tam nowy, najgłębszy dotąd odwiert. Będzie miał aż siedem kilometrów. Na tej głębokości znajduje się para wodna o temperaturze 180 stopni Celsjusza. W przyszłości ogrzeje ona kolejne domy, zapewni także energię elektryczną.

Rolnicy w Szczecinie kontynuują protest. Domagają się spotkania z premierem

W środę Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisało porozumienie z organizacjami skupiającymi polskich rolników. Jednak rolnicy w Szczecinie wciąż protestują. Chcą, aby przyjechali do nich najważniejsi przedstawiciele rządu. O podpisanym dokumencie mówią nieufnie, że "to czcze życzenia i nie wiadomo, kiedy zostaną spełnione".

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ma wydać opinię doradczą w sprawie zmian klimatycznych

Czy rząd powinien zapłacić za to, że nie chroni obywateli przed degradacją środowiska? Czy jeden kraj może domagać się odszkodowania od innego za niewypełnianie zobowiązań klimatycznych? Między innymi na ten temat wypowie się Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. To efekt historycznej rezolucji przyjętej przez ONZ. Inicjatywę rozpoczęli studenci, zyskali poparcie maleńkich krajów na Pacyfiku, a teraz sprawą zajmie się najważniejszy sąd na świecie, bo problem jest globalny.

Ile rzeczywiście rząd wydaje na ochronę zdrowia?

Rząd chwali się, że dotrzymał obietnicy i przeznacza już 6 procent PKB na ochronę zdrowia. Nie dodaje, że chodzi o PKB sprzed dwóch lat. Gdyby tegoroczne wydatki na ochronę zdrowia porównać do tegorocznego PKB, to okazuje się, że wydajemy 4,8 procent.

Rząd zawarł porozumienie z przedstawicielami rolników. "Po świętach będziemy rozliczać"

Jest wstępne porozumienie związków rolniczych z rządem w sprawie zboża. Dotyczy przywrócenia cła i wprowadzenia kaucji na artykuły rolno-spożywcze z Ukrainy. Rząd obiecuje wyeksportowanie nadmiaru zbóż i rzepaku jeszcze przed żniwami, by opróżnić magazyny, a także zwiększenie przepustowości portów. Dokument nie zakończył jednak protestów rolników w Szczecinie, którzy też chcą negocjacji i działań rządu już teraz.

Niepokojący wzrost zachorowań na raka w Polsce

Obserwujemy niepokojący wzrost zachorowań na raka. Do szpitali i poradni onkologicznych trafia nawet dwa razy wiecej pacjentów niż w 2019 roku. Wielu z nich w zaawansowanym stadium choroby. Onkolodzy alarmują, że to skutek między innymi pandemii. Pacjenci ze strachu przed zakażeniem koronawirusem rezygnowali z badań profilaktycznych, które dawały możliwość wczesnego wykrycia raka. Dostęp do specjalistów też był utrudniony.