Na polskich cmentarzach trwają coroczne zbiórki pieniędzy. "Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty"
"Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty"
Wojciech Skrzypek/Fakty po Południu TVN24
"Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty"Wojciech Skrzypek/Fakty po Południu TVN24

Na wielu cmentarzach w całej Polsce trwają tradycyjne kwesty. Na najstarszych nekropoliach pieniądze zbierane są na odnowę i ratowanie zabytkowych nagrobków. Ale są też takie miejsca, gdzie wolontariusze chcą pomóc bezdomnym czy wesprzeć hospicja.

Na renowację zabytkowych nagrobków, na bezdomnych i na hospicja - w dniu Wszystkich Świętych wolontariusze zbierają na szczytne cele. - Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty - mówi aktor Jacek Kawalec. Na warszawskich Powązkach - cmentarzu z końca XVIII wieku - dzięki hojności darczyńców odrestaurowano ponad 1600 nagrobków i sarkofagów, a także aleję zasłużonych. Zbierają starsi i młodsi. Na Powązkach spotkać można także kwestujących na polski cmentarz znajdujący się na wileńskiej Rossie.

Wolontariusze zbierają także na inne cele. Na gdańskich cmentarzach jest ich wielu. Kwestują między innymi na gdańskie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Żeby je utrzymać - środki z NFZ to za mało.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wszystkich Świętych w Warszawie. "Jest spokojnie i bezpiecznie. Na drogach bez większych utrudnień"

"Same miłe słowa"

W Krakowie odbywa sie już 43. tego typu kwesta. Jej celem jest zebranie środków na zabytkowy Cmentarz Rakowicki - położony na Starym Mieście. - Jest piękna pogoda, więc bardzo dużo duchów i aniołów zleciało dzisiaj. Dlatego, że sie nie musieli przebijać przez chmury. Jak jest słońce, to jest tak radośnie i ludzie są cudowni. Same miłe słowa - przyznaje aktorka Anna Dymna. Kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków w Krakowie to już tradycja. - Mnie uczyli starzy aktorzy kwestować(...) Dzisiaj usiłuję przekazać wiedzę moim studentom, że trzeba stać i mówić "na odnowę zabytków Cmentarza Rakowickiego" i trzeba się uśmiechać i to działa - dodaje aktorka zawodowa związana z Teatrem Starym w Krakowie i wykładowczyni krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

Potrzeba pomocy

W Łomży kwestujący zbierają na ratowanie - jak sami podkreślają - prawdopodobnie najstarszego na wschód od Wisły polskiego cmentarza. - Przecież te najstarsze nagrobki to mają już ponad 200 lat. Mam też puszkę, będę też kwestował. Na pewno wrzucą (ludzie - przyp. red.) dużo pieniędzy, bo taka jest potrzeba - przekonuje historyk profesor doktor habilitowany Adam Dobroński. Dzięki wysiłkom wolontariuszy w ciągu ostatnich 40 lat udało się uratować około 250 obiektów o wartości historycznej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Odwiedzanie cmentarzy i palenie zniczy - nie zawsze tak było. Jak dawniej czczono pamięć zmarłych?

We Wrocławiu też warto wrzucić coś do puszki. Wolontariusze zbierają na rzecz podopiecznych Towarzystwa św. Brata Alberta - dla osób w kryzysie bezdomności. - Czujemy, że rzeczywiście z życzliwością ludzie przychodzą i mówią "tak, pomagam". Albo się przyznają, że też byli gdzieś w takich sytuacjach, bo i tacy się trafiają, którzy wyszli z tego i teraz przychodzą pomóc - opowiada Bohdan Aniszczyk z Towarzystwa Pomocy imienia świętego Brata Alberta. Pieniądze przeznaczone będą między innymi na zapewnienie wyżywienia i schronienia dla osób, które ze schronisk, noclegowni i ogrzewalni będą korzystać w zimę.

Na terenie Starego Cmentarza w Łodzi, gdzie leżą zarówno katolicy, protestanci, jak i prawosławni, darczyńcy mogą zagłosować na nagrobek do wyremontowania. Pomimo wzrastających kosztów życia - Polacy szczodrze dokładają się do szczytnych celów, na które zbierają kwestujący.

Autorka/Autor:Wojciech Skrzypek

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS