Na polskich cmentarzach trwają coroczne zbiórki pieniędzy. "Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty"

Autor:
Wojciech
Skrzypek
Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty"
"Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty"
Wojciech Skrzypek/Fakty po Południu TVN24
Wojciech Skrzypek/Fakty po Południu TVN24"Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty"

Na wielu cmentarzach w całej Polsce trwają tradycyjne kwesty. Na najstarszych nekropoliach pieniądze zbierane są na odnowę i ratowanie zabytkowych nagrobków. Ale są też takie miejsca, gdzie wolontariusze chcą pomóc bezdomnym czy wesprzeć hospicja.

Na renowację zabytkowych nagrobków, na bezdomnych i na hospicja - w dniu Wszystkich Świętych wolontariusze zbierają na szczytne cele. - Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty - mówi aktor Jacek Kawalec. Na warszawskich Powązkach - cmentarzu z końca XVIII wieku - dzięki hojności darczyńców odrestaurowano ponad 1600 nagrobków i sarkofagów, a także aleję zasłużonych. Zbierają starsi i młodsi. Na Powązkach spotkać można także kwestujących na polski cmentarz znajdujący się na wileńskiej Rossie.

Wolontariusze zbierają także na inne cele. Na gdańskich cmentarzach jest ich wielu. Kwestują między innymi na gdańskie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Żeby je utrzymać - środki z NFZ to za mało.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wszystkich Świętych w Warszawie. "Jest spokojnie i bezpiecznie. Na drogach bez większych utrudnień"

"Same miłe słowa"

W Krakowie odbywa sie już 43. tego typu kwesta. Jej celem jest zebranie środków na zabytkowy Cmentarz Rakowicki - położony na Starym Mieście. - Jest piękna pogoda, więc bardzo dużo duchów i aniołów zleciało dzisiaj. Dlatego, że sie nie musieli przebijać przez chmury. Jak jest słońce, to jest tak radośnie i ludzie są cudowni. Same miłe słowa - przyznaje aktorka Anna Dymna. Kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków w Krakowie to już tradycja. - Mnie uczyli starzy aktorzy kwestować(...) Dzisiaj usiłuję przekazać wiedzę moim studentom, że trzeba stać i mówić "na odnowę zabytków Cmentarza Rakowickiego" i trzeba się uśmiechać i to działa - dodaje aktorka zawodowa związana z Teatrem Starym w Krakowie i wykładowczyni krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

Potrzeba pomocy

W Łomży kwestujący zbierają na ratowanie - jak sami podkreślają - prawdopodobnie najstarszego na wschód od Wisły polskiego cmentarza. - Przecież te najstarsze nagrobki to mają już ponad 200 lat. Mam też puszkę, będę też kwestował. Na pewno wrzucą (ludzie - przyp. red.) dużo pieniędzy, bo taka jest potrzeba - przekonuje historyk profesor doktor habilitowany Adam Dobroński. Dzięki wysiłkom wolontariuszy w ciągu ostatnich 40 lat udało się uratować około 250 obiektów o wartości historycznej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Odwiedzanie cmentarzy i palenie zniczy - nie zawsze tak było. Jak dawniej czczono pamięć zmarłych?

We Wrocławiu też warto wrzucić coś do puszki. Wolontariusze zbierają na rzecz podopiecznych Towarzystwa św. Brata Alberta - dla osób w kryzysie bezdomności. - Czujemy, że rzeczywiście z życzliwością ludzie przychodzą i mówią "tak, pomagam". Albo się przyznają, że też byli gdzieś w takich sytuacjach, bo i tacy się trafiają, którzy wyszli z tego i teraz przychodzą pomóc - opowiada Bohdan Aniszczyk z Towarzystwa Pomocy imienia świętego Brata Alberta. Pieniądze przeznaczone będą między innymi na zapewnienie wyżywienia i schronienia dla osób, które ze schronisk, noclegowni i ogrzewalni będą korzystać w zimę.

Na terenie Starego Cmentarza w Łodzi, gdzie leżą zarówno katolicy, protestanci, jak i prawosławni, darczyńcy mogą zagłosować na nagrobek do wyremontowania. Pomimo wzrastających kosztów życia - Polacy szczodrze dokładają się do szczytnych celów, na które zbierają kwestujący.

Autor:Wojciech Skrzypek

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS