Na polskich cmentarzach trwają coroczne zbiórki pieniędzy. "Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty"
"Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty"
Wojciech Skrzypek/Fakty po Południu TVN24
"Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty"Wojciech Skrzypek/Fakty po Południu TVN24

Na wielu cmentarzach w całej Polsce trwają tradycyjne kwesty. Na najstarszych nekropoliach pieniądze zbierane są na odnowę i ratowanie zabytkowych nagrobków. Ale są też takie miejsca, gdzie wolontariusze chcą pomóc bezdomnym czy wesprzeć hospicja.

Na renowację zabytkowych nagrobków, na bezdomnych i na hospicja - w dniu Wszystkich Świętych wolontariusze zbierają na szczytne cele. - Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty - mówi aktor Jacek Kawalec. Na warszawskich Powązkach - cmentarzu z końca XVIII wieku - dzięki hojności darczyńców odrestaurowano ponad 1600 nagrobków i sarkofagów, a także aleję zasłużonych. Zbierają starsi i młodsi. Na Powązkach spotkać można także kwestujących na polski cmentarz znajdujący się na wileńskiej Rossie.

Wolontariusze zbierają także na inne cele. Na gdańskich cmentarzach jest ich wielu. Kwestują między innymi na gdańskie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Żeby je utrzymać - środki z NFZ to za mało.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wszystkich Świętych w Warszawie. "Jest spokojnie i bezpiecznie. Na drogach bez większych utrudnień"

"Same miłe słowa"

W Krakowie odbywa sie już 43. tego typu kwesta. Jej celem jest zebranie środków na zabytkowy Cmentarz Rakowicki - położony na Starym Mieście. - Jest piękna pogoda, więc bardzo dużo duchów i aniołów zleciało dzisiaj. Dlatego, że sie nie musieli przebijać przez chmury. Jak jest słońce, to jest tak radośnie i ludzie są cudowni. Same miłe słowa - przyznaje aktorka Anna Dymna. Kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków w Krakowie to już tradycja. - Mnie uczyli starzy aktorzy kwestować(...) Dzisiaj usiłuję przekazać wiedzę moim studentom, że trzeba stać i mówić "na odnowę zabytków Cmentarza Rakowickiego" i trzeba się uśmiechać i to działa - dodaje aktorka zawodowa związana z Teatrem Starym w Krakowie i wykładowczyni krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

Potrzeba pomocy

W Łomży kwestujący zbierają na ratowanie - jak sami podkreślają - prawdopodobnie najstarszego na wschód od Wisły polskiego cmentarza. - Przecież te najstarsze nagrobki to mają już ponad 200 lat. Mam też puszkę, będę też kwestował. Na pewno wrzucą (ludzie - przyp. red.) dużo pieniędzy, bo taka jest potrzeba - przekonuje historyk profesor doktor habilitowany Adam Dobroński. Dzięki wysiłkom wolontariuszy w ciągu ostatnich 40 lat udało się uratować około 250 obiektów o wartości historycznej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Odwiedzanie cmentarzy i palenie zniczy - nie zawsze tak było. Jak dawniej czczono pamięć zmarłych?

We Wrocławiu też warto wrzucić coś do puszki. Wolontariusze zbierają na rzecz podopiecznych Towarzystwa św. Brata Alberta - dla osób w kryzysie bezdomności. - Czujemy, że rzeczywiście z życzliwością ludzie przychodzą i mówią "tak, pomagam". Albo się przyznają, że też byli gdzieś w takich sytuacjach, bo i tacy się trafiają, którzy wyszli z tego i teraz przychodzą pomóc - opowiada Bohdan Aniszczyk z Towarzystwa Pomocy imienia świętego Brata Alberta. Pieniądze przeznaczone będą między innymi na zapewnienie wyżywienia i schronienia dla osób, które ze schronisk, noclegowni i ogrzewalni będą korzystać w zimę.

Na terenie Starego Cmentarza w Łodzi, gdzie leżą zarówno katolicy, protestanci, jak i prawosławni, darczyńcy mogą zagłosować na nagrobek do wyremontowania. Pomimo wzrastających kosztów życia - Polacy szczodrze dokładają się do szczytnych celów, na które zbierają kwestujący.

Autorka/Autor:Wojciech Skrzypek

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN