"Dzisiaj jest to Tusk, jutro to może być każdy z nas"

Wyborcza walka to dla PiS-u również walka z Donaldem Tuskiem. Rządzący jego imię i nazwisko odmieniają przez niemal wszystkie przypadki. Dodatkowo - po doniesieniu Marka Falenty prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko byłemu premierowi. Falenta jest wiarygodny dla PiS-u, kiedy składa doniesienia na Tuska, a jak mówi o nagraniach premiera Morawieckiego, to już nie - komentuje opozycja.

9-osobowa grupa rowerzystów rusza w trasę, aby pomóc małemu Kacprowi

11 maja mają być w Paryżu, stanąć pod Wieżą Eiffla i z satysfakcją powiedzieć "udało się". 9-osobowa grupa rowerzystów z mocnymi nogami i wielkimi sercami rusza w trasę, aby pomóc małemu Kacprowi. Każdy przejechany przez nich kilometr będzie zwiększał kwotę przeznaczoną potem na rekonstrukcję stawów biodrowych chłopca.

Inflacja wpływa na majówkowe plany Polaków

Inflacja sprawia, że raczej z czegoś rezygnujemy, niż sobie na coś pozwalamy. Korekta planów na długi weekend nie jest rzadkością. Najbardziej oblegane kierunki zagraniczne to niezmiennie Turcja, Grecja czy Egipt.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiada zmiany w funduszu alimentacyjnym

Niezapłacone alimenty to wstydliwa zmora systemu, który wciąż nie jest w stanie ich egzekwować od dłużników. Wsparciem dla rodziców, którzy w związku z tym sami utrzymują rodzinę, ma być fundusz alimentacyjny, ale i tak nie każdy jest nim objęty. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiada podniesienie kryterium dochodowego z 900 do 1209 złotych. Okazuje się jednak, że ma jednocześnie wzrosnąć płaca minimalna.

Pat w Trybunale Konstytucyjnym trwa. "Mam nadzieję, że przyjdzie otrzeźwienie"

W samym środku przedwyborczej gorączki nie spada temperatura sporu w Trybunale Konstytucyjnym. Pat trwa. Trwa też wymiana listów między obozami. Julia Przyłębska wzywa zbuntowanych sędziów do podjęcia obowiązków. Ci odpowiadają, że nie ma moralnych podstaw do oceny ich zachowania. I można by nawet uznać to za wewnętrzną sprawę tego gremium, gdyby nie fakt, że w tle są unijne miliardy na KPO.

Tragiczny pożar w zoo w Borysewie. Zginęły małpy i papugi

Nie na taką majówkę szykowało się zoo w Borysewie. Nad ranem wybuchł pożar. W jednym z budynków, w którym mieszkały zwierzęta. Zanim strażacy dotarli na miejsce - ogień objął całą drewnianą konstrukcję. Zginęły małpy i papugi. W sumie kilkadziesiąt sztuk.

Wyrok w sprawie portretów europosłów na szubienicach

Po sześciu latach jest - jeszcze nieprawomocny - sądowy finał w sprawie niesławnych portretów na szubienicach. To był listopad 2017 r. Na symbolicznych szubienicach zawisły portrety sześciorga europosłów Platformy Obywatelskiej. Sąd uznał, że było to kierowanie gróźb karalnych. Dwóch spośród siedmiu oskarżonych uznał za winnych. Mają zapłacić grzywnę i pokryć koszty procesu.

Wynegocjowano porozumienie w sprawie importu z Ukrainy

Jest wynegocjowane porozumienie z Komisją Europejską w sprawie importu z Ukrainy. Na liście objętych zakazem znalazły się: pszenica, kukurydza, rzepak, słonecznik i olej słonecznikowy. Do tego jest pomoc finansowa - między innymi dla Polski w kwocie 40 milionów euro. Polski komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski ocenia, że te porozumienia zakończą kryzys. Z ustaleń jest zadowolony, sobie nic do zarzucania nie ma, bo - jak mówi - zareagował w porę.

Inflacja w kwietniu wyniosła 14,7 procent r/r

Inflacja w kwietniu wyniosła 14,7 procent r/r. To drugi miesiąc z rzędu, kiedy inflacja spada. Ale w sklepach drogo jak było - tak jest. A nawet drożej. Ceny znowu wzrosły. Majówkowy prezent na stacjach Orlenu ogólnego obrazu nie zmienia. Do celu inflacyjnego droga daleka. Nawet bardzo.

Trzebinia: wojewoda małopolski wydał zakaz wstępu na tereny zagrożone zapadliskami

Nie wystarczyły informacje o niebezpieczeństwie i zabraniające wstępu znaki. Po tym, jak na teren zapadlisk w Trzebini wchodzili ludzie, wojewoda małopolski wydał rozporządzenie o zakazie wejścia. To oznacza, że łamiących prawo czekać może nawet kara grzywny. Szacuje się, że miejsc, gdzie może dochodzić do osuwisk terenu w Trzebini, jest niemal pół tysiąca.

Komisja badająca rosyjskie wpływy w Polsce. Senacka komisja za odrzuceniem projektu

Forsowana przez rządzących ustawa o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich została odrzucona przez senacką komisję ustawodawczą. Sprzeciw senatorów poparty był serią negatywnych opinii. Na "nie" było Biuro Legislacyjne Senatu, Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek, a także konstytucjonalista prof. Marcin Matczak. Projektu ustawy nie bronił w senacie nawet wnioskodawca.

Lotnisko Warszawa-Radom oficjalnie otwarte. W czwartek pierwsze lądowanie

W czwartek wieczorem w porcie lotniczym Warszawa-Radom ma wylądować pierwszy samolot pasażerski - będzie to lot z Paryża. Lotnisko imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku wybudowano niemalże od podstaw. Według Polskich Linii Lotniczych terminal będzie mógł na początku przyjąć około miliona pasażerów w ciągu roku, a docelowo nawet ponad 3 miliony osób rocznie.

Szczątki "powietrznego obiektu wojskowego" w lesie pod Bydgoszczą. Trwa śledztwo

We wsi Zamość, kilkanaście kilometrów od Bydgoszczy, we wtorek pojawili się policjanci, żołnierze i strażacy. Część terenu została zamknięta. W środę na miejscu był saperski patrol. Pytania o działania służb mnożyły się, bo nikt oficjalnie nie informował o tym, co się wydarzyło. W czwartek Wydział Wojskowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku wszczął postępowanie w sprawie szczątków powietrznego obiektu wojskowego znalezionego w lesie.

Minister Czarnek chce ograniczyć środki dla Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. "Cały czas myśli, że wydaje swoje pieniądze"

Minister edukacji Przemysław Czarnek wprost zapowiada, że przykręci finansowy kurek Instytutowi Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. To reakcja na wypowiedź prof. Barbary Engelking, dyrektorki Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. To oburzyło naukowców i polityków opozycji. - Minister Czarnek cały czas myśli, że wydaje swoje pieniądze, że to nie są pieniądze publiczne - komentuje posłanka KO Katarzyna Lubnauer.

Sprawa śmierci ojca Zbigniewa Ziobry i kulisy skargi do ETPCz. "Trudno o bardziej jaskrawy przykład nadużycia władzy"

Marta Gordziewicz z "Czarno na białym" w reportażu "Państwo Ziobry" pokazała działania śledczych w sprawie śmierci ojca ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Sprawa była dwa razy umarzana przez niezależną od Zbigniewa Ziobry prokuraturę, ale gdy PiS przejęło władzę, zaangażowały się w nią prokuratura i Ministerstwo Sprawiedliwości. Trudno o bardziej jaskrawy przykład nadużycia władzy - oceniają prawnicy.