Wrocław walczy z plagą szczurów

Szczurzy szturm na Wrocław. Miasto atakują miliony gryzoni. Specjaliści wyliczają, że na jednego mieszkańca miasta przypada 10 szczurów. W związku z tą plagą wprowadzono obowiązek deratyzacji.

Górnicy przeciwni rozporządzeniu metanowemu. "Dość już likwidacji górnictwa"

W Katowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli górniczych związków zawodowych i szefów spółek węglowych z europosłami wszystkich opcji politycznych. Przedmiotem rozmów są zapisy projektowanego unijnego rozporządzenia metanowego. Dyskutowane obecnie w Parlamencie Europejskim regulacje wprowadzają od 2027 roku limit emisji pięciu ton metanu na tysiąc ton wydobytego węgla. Polskie kopalnie emitują więcej.

Kampania przyspiesza. Opozycja ostrzega przed koalicją PiS i Konfederacji

Jeśli Konfederacja i PiS będą w Polsce rządzić po następnych wyborach, to znaczy, że to są ostatnie lata obecności Polski w Unii Europejskiej, będziemy skazani na samotność - mówi Donald Tusk w Sosnowcu. W Warszawie tą samą polityczną prognozą dzielą się Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia. Na ryzyko współrządzenia przez PiS i Konfederację wskazują ostatnie sondaże.

Dymisja w MEiN po imprezie w operze

Była impreza urodzinowa w Operze, jest dymisja w MENiE. Szef tego resortu Przemysław Czarnek - jednocześnie jeden z uczestników imprezy - zwolnił ze stanowiska jej organizatora - pełnomocnika ds. współpracy z organizacjami polonijnymi i organizacjami pozarządowymi - Bartosza Rybaka.

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami i ich podopieczni zawieszają protest

Po 19 dniach spędzonych na sejmowej posadzce osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie zawieszają protest. Głównym postulatem protestujących jest zrównanie renty socjalnej z minimalną krajową. Na początku protestu złożyli w Sejmie obywatelski projekt, który to przewiduje, ale rządzący w czasie protestu się nad nim nie pochylili.

Pieniądze dla Polski z Funduszu Spójności zagrożone?

Czy Polsce grozi utrata 75 miliardów euro z Funduszu Spójności jeśli Trybunał Konstytucyjny nie zatwierdzi nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym? Premier - jak na ogół w takich przypadkach - uspokaja, że nie. Mniej zdecydowana w osądzie wydaje się unijna komisarz do spraw spójności i reform.

"To faktura za zdradę". Umowa koalicyjna PiS i Republikanów w centrum politycznych komentarzy

To faktura za zdradę - tak o umowie koalicyjnej PiS-u z Republikanami Adama Bielana mówią ci politycy, którzy w krytycznym momencie zostali z Jarosławem Gowinem w Porozumieniu, a nie dogadywali się za jego plecami z partią Kaczyńskiego. Komentarzy nie szczędzą też pozostali politycy opozycji. W umowie, do której zapisów dotarli dziennikarze portalu tvn24.pl, jest podział stanowisk i wpływów, co wiąże się pieniędzmi.

Rolnicy nie chcą negocjacji, oczekują działań. Chodzi o ukraińskie zboże na rynku

Rolnicy kontynuują protest. Zarzucają rządowi, że nic nie robi w sytuacji, gdy rynek zalewa ukraińskie zboże. To zboże miało tylko być transportowane przez Polskę do krajów trzeciego świata, ale duża jego część zostaje w naszym kraju i rolnicy na tym tracą. W środę w Jasionce w stronę ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka poleciały jajka. W czwartek minister odwołał przyjazd do Nysy.

Nowe ustalenia w sprawie NCBR. Walka między Bielanem a Żalkiem

Coraz więcej światła pada na to, co działo się w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Wszystko dzięki ustaleniom dziennikarzy portalu tvn24.pl. Nad państwową agencją dysponującą miliardami złotych w 2022 roku przejęli kontrolę zaufani ludzie szefa Partii Republikańskiej Adama Bielana i Jacka Żalka. Później jednak zaczęła się między nimi walka o wpływy, która wstrząsnęła obozem rządzącym.

Czy Puszcza Karpacka istnieje? Sprzeczne informacje Lasów Państwowych

Nie ma czegoś takiego jak Puszcza Karpacka - tak na pytanie o plan wycinki drzew w Puszczy Karpackiej odpowiada na konferencji wiceminister klimatu i środowiska. Z dyrektorem Lasów Państwowych do spółki. To przekaz niespójny z tym, co tej pory twierdziły obie instytucje. Obaj panowie nabrali wody w usta. Na ratunek ruszył rzecznik Lasów Państwowych. A na ratunek puszczy - przyrodnicy.

Członek zarządu Fundacji Pro Prawo Do Życia został nieprawomocnie skazany przez gdański sąd

Zapadł wyrok za mowę nienawiści i za uderzenie w orientację seksualną. Dokładniej - za organizację homofobicznej kampanii z wykorzystaniem tak zwanego "homofobusa". Członek zarządu Fundacji Pro Prawo Do Życia został nieprawomocnie skazany przez gdański sąd na rok ograniczenia wolności i 15 tysięcy nawiązki na rzecz PAH. Prywatny akt oskarżenia wniósł jeden ze szczecińskich społeczników.

Polacy kupują coraz mniej, co hamuje inflację

Mniej kupujemy i to znacznie. Dotyczy to wszystkiego. Ograniczamy zakupy codzienne - jak żywność, leki czy kosmetyki. Rzadziej kupujemy książki i odzież, o meblach czy sprzętach AGD nie wspominając. Konsumpcja spadła w lutym o 5 pięć procent rok do roku. Ten wskaźnik pokazuje, że ubożejemy, a zarobki nie rosną w takim samym tempie jak inflacja. Z drugiej strony oznacza to schłodzenie gospodarki, które tę inflację może wyhamować. Czy i jaka będzie odpowiedź rządu? Na razie jest zapowiedź - minister finansów mówi o możliwym przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność.

Podział łupów. Tak wygląda umowa koalicyjna między PiS a Republikanami

Cena współpracy i zasady relacji na linii PiS-Partia Republikańska są czarno na białym zawarte w umowie koalicyjnej. Do jej zapisów dotarli dziennikarze portalu tvn24.pl. Są tam 23 punkty - przy czym o postulatach programowych jest tam ogólnie i niewiele. Wiele za to jest o miejscach na listach wyborczych, stanowiskach ministrów, stanowiskach szefów rządowych agencji i instytucji, a nawet posadach pracowników klubu parlamentarnego lub asystentów w europarlamencie. Umowa została zawarta w październiku 2021 roku, kiedy po wyrzuceniu z rządu Jarosława Gowina większość sejmowa wisiała na włosku.

Minister Ziobro po raz kolejny oskarża TVN i mija się z prawdą

Minister Zbigniew Ziobro został przyłapany przez kamerę TVN na noszeniu broni. Teraz minister strzela na oślep i zarzuca stacji, że nie mówiła o sprawie innego ministra, Cezarego Grabarczyka. To pudło. Minister mija się z prawdą i to spektakularnie. Nie tylko o tamtej sprawie mówiliśmy, ale nawet to my ją ujawniliśmy.

Wypalanie traw jest bezsensowne. Powoduje też wielkie straty

Nadszedł pierwszy dzień wiosny. Niestety - zaczyna się też wypalanie traw. Od początku roku już prawie 3000 razy strażacy wyjeżdżali, by je gasić. "To nie ma sensu" - tak o wypalaniu traw mówią przyrodnicy i naukowcy tym, którzy chcą w ten sposób użyźnić glebę. Wypalanie powoduje wielkie straty.