Dwa semestry, w sumie 200 godzin zajęć, a w ich ramach wszystko, co najważniejsze w produkcji chmielowego napoju. Na Uniwersytetach we Wrocławiu i Krakowie ruszyły pierwsze w Polsce podyplomowe studia piwowarskie. Niedługo także uczelnie wzbogacą ofertę o stopnie doktoranckie. Program obejmuje nie tylko kształcenie w zakresie surowców czy technologii. Zawiera elementy prawa, ekonomii i promocji na rynku. A w Polsce to rynek potężny. W tej chwili mamy około 180 browarów, i co roku przybywają kolejne.

Z Darłowa nad Bałtykiem do Kimbe nad Pacyfikiem, czyli wyjątkowa paczka, która przemierzy 13 tysięcy kilometrów. Władze Darłowa otrzymały list od polskiego misjonarza z Papui-Nowej Gwinei, a ten na odzew nie musiał długo czekać – mieszkańcy od razu zabrali się do pracy. Zorganizowano zbiórkę, której efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. A dzieciom z Kimbe sprawiły ogromną radość.

Gościł największe światowe gwiazdy estrady i największej rangi imprezy sportowe. Dziś sam jest bohaterem, a właściwie – szacownym jubilatem. Katowicki Spodek świętuje 45. urodziny. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w Polsce jest uważany za symbol Katowic. W urodzinowym koncercie wystąpili min. Lady Pank, Myslovitz, i Marek Piekarczyk. Jubileuszowych atrakcji było o wiele więcej.

Karol Wojsław ze Swarzędza w Wielkopolsce ma 16 lat i właśnie z boiska w Murowanej Goślinie wysłał do stratosfery własną sondę badawczą. Chce za jej pomocą przeprowadzić specjalistyczne pomiary. Przy okazji zainstalowana na niej kamera zarejestruje panoramiczny obraz Ziemi. Na swój projekt badawczy Karol zebrał pieniądze w internecie. Udało się zgromadzić kilkanaście tysięcy złotych.

Trasa jest asfaltowa, dobrze oznakowana i szeroka. Ma wprawdzie kilka kilometrów, ale jest uznawana za najłatwiejszy szlak w Tatrach. Droga do Morskiego Oka – wydaje się, że nie da się na niej zgubić. Turysta jednak potrafi. Starsza kobieta i jej syn postawili na równe nogi ratowników TOPR. Wezwali pomoc, bo nie mogli trafić do celu. Alarmy z błahego powodu to wbrew pozorom wcale nie rzadkość w górach. Na każdy ratownicy muszą reagować.

Nie ma jeszcze roku, a los doświadczył ją jak niejednego dorosłego. Agatka z Wrocławia miała zaledwie dwa miesiące, gdy przeszła skomplikowaną operację serca. Zagrożenie życia minęło, ale wada pozostała. Teraz okazało się, że dziewczynkę zaatakował także siatkówczak, czyli złośliwy nowotwór oka. Leczenie jest poważnym wyzwaniem ze względu na uszkodzenie małego serca dziecka. Tylko amerykańscy lekarze – jako jedyni na świecie – są gotowi podjąć się kuracji. Ale koszt leczenia to blisko półtora miliona złotych. Dla rodziny kwota niewyobrażalna.

Biorący udział w poszukiwaniach specjaliści nie mają wątpliwości: odnalezione rzeczy na pewno należały do kobiety. Pytanie, czy do 23-letniej ofiary. Płetwonurkowie odnaleźli na dnie Wisły przedmioty, które mogą mieć związek ze śledztwem w sprawie zbrodni sprzed 18 lat. Co dokładnie stało się ze studentką z Krakowa? Jak i przez kogo zginęła? Na razie jedynym dowodem jest skóra. Spreparowana tak, że można ją nakładać jak kostium.

Bałtyk – czyli małe morze z dużymi problemami. Te próbują rozwiązać ministrowie unijnych państw i jak co roku decydują o limitach połowowych głównych gatunków ryb. Kontrowersje wzbudziła zwłaszcza decyzja dotycząca dorsza. Ze względu na niski stan populacji tej ryby w Morzu Bałtyckim w 2017 roku będzie można jej łowić znacznie mniej. Ekolodzy alarmują, że ograniczenia nie są na tyle duże. żeby populacja mogła się odrodzić do stabilnego poziomu. Rybacy martwią się natomiast, czy będą mieli co robić.

Sejmowa komisja zdrowia w czwartek wieczorem zajmie się projektem ustawy o medycznej marihuanie. Ponad pór roku temu projekt złożył Liroy, czyli poseł Piotr Marzec z Ruchu Kukiz'15. Mówi, że to szansa na pomoc dla cierpiących na nowotwory, padaczkę, czy stwardnienie rozsiane. W środę Liroy spotkał się z Konstantym Radziwiłłem. Po spotkaniu poseł Kukiz’15 ocenił, że największym przeciwnikiem ustawy jest minister zdrowia. – Nie widzę jakiejkolwiek możliwości porozumienia się, bo nie ma tak naprawdę wspólnej kanwy, na której moglibyśmy się oprzeć - tłumaczył poseł ruchu Kukiz'15. – Mamy zupełnie odwrotne podejście do sprawy ratowania ludzkiego życia i leczenia ludzi na świecie – dodał.

Apel do złodzieja okazał się skuteczny. Może trudno w to uwierzyć, ale skradziony samochód wrócił do właściciela. Kilka dni temu dramatyczny apel wystosowała mama niepełnosprawnego 5-letniego Dominika, który tym samochodem był codziennie wożony na konieczną rehabilitację. I udało się. Dominik znowu może ćwiczyć, a to dla niego życiowa szansa.

Tragedia, która wydarzyła się w miejscowości Pniewite, wywoływała wiele kontrowersji. Na przejeździe kolejowym doszło do zderzenia auta osobowego z pociągiem. Autem, które brało udział w kolizji, jechała kobieta z dziećmi – one zginęły na miejscu, zaś ich matka przeżyła i została oskarżona o spowodowanie wypadku. Teraz prokuratura wycofuje się z zarzutów dla kobiety, pozostaje jednak pytanie, kto odpowie za śmierć jej dzieci.

W poniedziałek ma odbyć się nauczycielski protest przeciwko reformie edukacji. Nawet 25 tysięcy pedagogów na ulicach chce powiedzieć „Nie!” zmianom proponowanym w polskim systemie oświaty. Nauczyciele generalnie nie zgadzają się z wizją minister Anny Zalewskiej, choć nie wszystkie założenia budzą kontrowersje. Nowy model szkoły zawodowej, które miałyby się przede wszystkim nazywać szkołami branżowymi, może być nadzieją na poprawę – beznadziejnej w opinii ekspertów – sytuacji zawodówek. Szkoły zawodowe od lat kojarzą się z najgorszym rodzajem wykształcenia. Dzięki zmianom minister Zalewskiej nareszcie odzyskają należny im szacunek? Czym mają być szkoły branżowe?

Słynna „Fryga”, czyli rzeźba stojąca w centrum Szczecina, nie przestaje wywoływać skrajnych emocji wśród mieszkańców miasta. Projekt Maurycego Gomulickiego miał być pierwszym z serii instalacji, wprowadzających mieszkańców w świat sztuki współczesnej. Zamiast tego rzeźba stała się obiektem nieustających kpin i żartów. Złośliwi mówią o niej szaszłyk, kebab lub po prostu kij. „Fryga”, która kosztowała 200 tysięcy złotych, prawdopodobnie zniknie z centrum Szczecina.

Jak zmieniały się gusta komputerowych maniaków i jak zmieniały się same komputery na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat? O tym można przekonać się na Festiwalu Danych, Komputerów i Gier. Historyczna wędrówka przez świat elektronicznych gier i gadżetów czeka w Krakowie. W ramach wydarzenia zorganizowana zostanie ekspozycja kilkudziesięciu zabytków informatyki, przeprowadzone zostaną prelekcje oraz konkursy. Impreza ma na celu starszym przypomnieć, a młodszym pokazać, jak wyglądały komputery kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu.

Zaskakująca sytuacja wydarzyła się na jednym z warszawskich osiedli. Kilkunastoletnia Julka podczas zabawy wykonała kilka rysunków kredą na chodniku. Kilka dni później rodzice dziewczynki dostali od złośliwego sąsiada pismo, aby posprzątali zniszczony chodnik. Po publikacji pisma w internecie setki osób zjawiły się w sobotę na osiedlu i – w odwecie – zamalowały cały chodnik.

Kilkadziesiąt centymetrów śniegu na Kasprowym Wierchu. Turyści są zachwyceni, w Zakopanem prawdziwe tłumy, a ratownicy TOPR przypominają: jeśli nie jesteś taternikiem, nie wychodź w góry powyżej poziomu schronisk.

W Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim rozpoczął się proces dwóch mężczyzn oskarżonych o molestowanie oraz nagrywanie filmów pornograficznych z udziałem nieletnich. Sprawa jest tak, trudna i delikatna, że sąd zdecydował o utajnieniu procesu. Mężczyźni – według zgromadzonego materiału dowodowego – wykorzystywali seksualnie dzieci, teraz twierdzą, że żałują. Oskarżonym grozi kara do 12 lat więzienia.

Zakończył się maraton strzyżenia fryzjera z Polic, który chciał ostrzyc jak najwięcej głów i tym samym uzbierać jak najwięcej pieniędzy na pomoc koledze. Akcja była dedykowana Krystianowi Marcinkowskiemu, który od czterech lat walczy z glejakiem i potrzebuje pieniędzy na niekonwencjonalną kurację. Odważny fryzjer w ciągu 25 godzin ostrzygł ponad 300 klientów i zebrał ponad 12 tysięcy złotych.

Czarny protest to nie tylko sprawa kobiet – zapewniają mężczyźni. Wielu wspiera akcje sprzeciwu w internecie . Wielu – uczestniczy w ulicznych demonstracjach. Jeszcze inni – pomagają na zapleczu protestów. Przed jutrzejszym czarnym strajkiem niektórzy wkraczają do kuchni i szykują prowiant. Tysiące kobiet w całym kraju opuści miejsca pracy i przez cały dzień będą uczestniczyć w happeningach i wiecach.