Los wyjątkowej szkoły w Bytomiu wisi na włosku

Dla rodziców to dramat, dla uczniów jeszcze większy. Przyszłość jedynej w Polsce szkoły sportowej dla dzieci niepełnosprawnych wisi na włosku. Lada dzień placówka w Bytomiu może być zamknięta. Urząd Marszałkowski w Katowicach uznał, że jej utrzymanie się nie opłaca. Szkoła prowadzi unikalną na skalę kraju rehabilitację przez sport. Dowodem na jej skuteczność jest każdy z siedemdziesięciorga podopiecznych.

Referendum konstytucyjne. Prezydent na tak, PiS mówi "zobaczymy"

Prezydent chce referendum w sprawie konstytucji. To jest pewne. Czy zechce PiS? Tego jeszcze nie wiadomo. Zapowiedziane na 11 listopada 2018 roku referendum na razie utknęło w proceduralnej poczekalni. W tym wypadku liczy się głos Senatu, czyli de facto głos obozu rządzącego. Stamtąd na razie zamiast "tak" słychać raczej "jeszcze zobaczymy".

Samochód stał na przejeździe, pociąg nie zdążył wyhamować. Ta symulacja miała ostrzec kierowców

Lokomotywa wjeżdżająca w samochód osobowy stojący na przejeździe kolejowym. To brzmi groźnie, jednak na szczęście to była tylko symulacja. Dzisiaj w Dąbrowie Górniczej pokazano jak wygląda akcja ratunkowa podczas takiego wypadku. Chodziło o skłonienie kierowców do zachowania ostrożności, bo od początku tego roku na przejazdach kolejowych doszło już do ponad 60 wypadków i kolizji.

Mała suczka była o krok od śmierci. Znalazł ją przypadkowy wędkarz

Mieszkaniec pomorskiego Gniewu zawiązał na szyi swojego rocznego psa foliową reklamówkę i zostawił na wysepce. Przywiązany do drzewa na odludziu pies był krok od śmierci. Na szczęście na psa trafił przypadkowy wędkarz. Okrutny właściciel jest już w rękach policji. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Badania nie pozostawiają złudzeń. Przemoc w gimnazjach to poważny problem

Badania nie zostawiają złudzeń - przemoc wśród nastolatków jest dużym problemem. Według Instytutu Badań Edukacyjnych aż jedna piąta gimnazjalistów - miesiącu poprzedzającym jedno z badań - była dręczona psychicznie lub fizycznie. Ostatnim przykładem obrazującym ten problem było pobicie gimnazjalistki w Gdańsku. Jak radzić sobie z przemocą?

2,5-letnia dziewczynka zadzwoniła do dzielnicowego. Matka była pijana

2,5-letnia dziewczynka, powtarzając słowo "mama", zadzwoniła do dzielnicowego z Bytomia. Zaniepokojony policjant rozpoczął działania. Funkcjonariusze w mieszkaniu znaleźli dziecko i jej matkę. Kobieta spała, była pijana. Nigdy wcześniej do policyjnych interwencji w tym mieszkaniu nie dochodziło, a dziecko było zadbane.

Twierdzi, że poszedł porozmawiać, ale zabrał nóż. Przyznał się do morderstwa

Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Macieja S., podejrzanego o wyjątkowo okrutne zabójstwo w Radomiu. 34-latek przyznał się do zabicia byłej partnerki i jej półtorarocznego syna. Martwą kobietę i dziecko znaleziono w piątek wieczorem w mieszkaniu na jednym z osiedli w Radomiu. Napastnik zadał jej kilkanaście ciosów nożem, a kilka kolejnych - dziecku.

Polscy studenci docenieni przez NASA. Problemem jest kwota potrzebna na wyjazd do USA

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej są utalentowani i pełni zapału - konstruują rakiety i łaziki marsjańskie. Zostali docenieni przez amerykańską NASA i dostali wyjątkową szansę, aby pojechać na konkurs organizowany przez Agencję w Stanach Zjednoczonych. CanSat Competition to prestiżowe zawody małych sond atmosferycznych. Dostają się tam tylko najlepsi. Młodym naukowcom z Krakowa brakuje jednak dwudziestu tysięcy złotych na odbycie podróży do USA.

Foodsharing w Polsce obchodzi pierwsze urodziny

"Foodsharing", czyli po polsku "jadłodzielnie". To odpowiedź na co raz powszechniejszy problem marnowania jedzenia. Zostawiamy na półce coś, czego mamy za dużo, a bierzemy to, co z całą pewnością wykorzystamy. Pierwsze takie miejsce pojawiło się w Polsce rok temu. Teraz jest ich piętnaście.

Reksio na pomoc bocianom. Polska kreskówka trafiła do Libanu

Słynny polski Reksio został psim ambasadorem bocianów w Libanie. Bohater polskiej kreskówki uczył libańskie dzieci jak chronić bociany. Polscy przyrodnicy przekazali libańskim szkołom niemal tysiąc płyt z filmem "Reksio i bocian". Liczą, że pod ich wpływem w ochronę bociana włączą się nie tylko dzieci, ale też ich rodzice.

PO składa zawiadomienie do prokuratury ws. przetargu na śmigłowce

PO składa zawiadomienie do prokuratury ws. przetargu na śmigłowce i wylicza Ministerstwu kłamstwa. Wacław Berczyński miał dostęp do tajnych dokumentów i uczestniczył w rozmowie z Francuzami - twierdzą posłowie Platformy. MON zarzuty odpiera i zapowiada złożenie zawiadomienia przeciwko posłom. Wyścig na zawiadomienia właśnie się zaczął.

Niechciane bobry

Apel wójta gminy Cedry Wielkie. Chce zmniejszyć do zera liczbę bobrów żyjących na jego terenie. Wójt podkreśla, że chronione zwierzęta stanowią duże zagrożenie dla wałów przeciwpowodziowych, a w efekcie dla okolicznych mieszkańców. Chce, żeby Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska pozwoliła na odstrzał zwierząt albo ich przeniesienie.