Badania nie pozostawiają złudzeń. Przemoc w gimnazjach to poważny problem

Badania nie zostawiają złudzeń - przemoc wśród nastolatków jest dużym problemem. Według Instytutu Badań Edukacyjnych aż jedna piąta gimnazjalistów - miesiącu poprzedzającym jedno z badań - była dręczona psychicznie lub fizycznie. Ostatnim przykładem obrazującym ten problem było pobicie gimnazjalistki w Gdańsku. Jak radzić sobie z przemocą?

2,5-letnia dziewczynka zadzwoniła do dzielnicowego. Matka była pijana

2,5-letnia dziewczynka, powtarzając słowo "mama", zadzwoniła do dzielnicowego z Bytomia. Zaniepokojony policjant rozpoczął działania. Funkcjonariusze w mieszkaniu znaleźli dziecko i jej matkę. Kobieta spała, była pijana. Nigdy wcześniej do policyjnych interwencji w tym mieszkaniu nie dochodziło, a dziecko było zadbane.

Twierdzi, że poszedł porozmawiać, ale zabrał nóż. Przyznał się do morderstwa

Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Macieja S., podejrzanego o wyjątkowo okrutne zabójstwo w Radomiu. 34-latek przyznał się do zabicia byłej partnerki i jej półtorarocznego syna. Martwą kobietę i dziecko znaleziono w piątek wieczorem w mieszkaniu na jednym z osiedli w Radomiu. Napastnik zadał jej kilkanaście ciosów nożem, a kilka kolejnych - dziecku.

Polscy studenci docenieni przez NASA. Problemem jest kwota potrzebna na wyjazd do USA

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej są utalentowani i pełni zapału - konstruują rakiety i łaziki marsjańskie. Zostali docenieni przez amerykańską NASA i dostali wyjątkową szansę, aby pojechać na konkurs organizowany przez Agencję w Stanach Zjednoczonych. CanSat Competition to prestiżowe zawody małych sond atmosferycznych. Dostają się tam tylko najlepsi. Młodym naukowcom z Krakowa brakuje jednak dwudziestu tysięcy złotych na odbycie podróży do USA.

Foodsharing w Polsce obchodzi pierwsze urodziny

"Foodsharing", czyli po polsku "jadłodzielnie". To odpowiedź na co raz powszechniejszy problem marnowania jedzenia. Zostawiamy na półce coś, czego mamy za dużo, a bierzemy to, co z całą pewnością wykorzystamy. Pierwsze takie miejsce pojawiło się w Polsce rok temu. Teraz jest ich piętnaście.

Reksio na pomoc bocianom. Polska kreskówka trafiła do Libanu

Słynny polski Reksio został psim ambasadorem bocianów w Libanie. Bohater polskiej kreskówki uczył libańskie dzieci jak chronić bociany. Polscy przyrodnicy przekazali libańskim szkołom niemal tysiąc płyt z filmem "Reksio i bocian". Liczą, że pod ich wpływem w ochronę bociana włączą się nie tylko dzieci, ale też ich rodzice.

PO składa zawiadomienie do prokuratury ws. przetargu na śmigłowce

PO składa zawiadomienie do prokuratury ws. przetargu na śmigłowce i wylicza Ministerstwu kłamstwa. Wacław Berczyński miał dostęp do tajnych dokumentów i uczestniczył w rozmowie z Francuzami - twierdzą posłowie Platformy. MON zarzuty odpiera i zapowiada złożenie zawiadomienia przeciwko posłom. Wyścig na zawiadomienia właśnie się zaczął.

Niechciane bobry

Apel wójta gminy Cedry Wielkie. Chce zmniejszyć do zera liczbę bobrów żyjących na jego terenie. Wójt podkreśla, że chronione zwierzęta stanowią duże zagrożenie dla wałów przeciwpowodziowych, a w efekcie dla okolicznych mieszkańców. Chce, żeby Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska pozwoliła na odstrzał zwierząt albo ich przeniesienie.

Dworzec i kolej pod ziemią. Nietypowe muzeum w Pniewie

Majówka pod ziemią jednym ze sposobów na poznawanie historii Ziemi Lubuskiej. Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie poleca swoje podziemne trasy. Do dyspozycji jest kilka wariantów: od trwającej 1,5 godziny do nawet 8-godzinnej wycieczki. Na trasie znajdziemy podziemny dworzec kolejowy i kolejkę wąskotorową. Zespół potężnych fortyfikacji w latach 30. zbudowali Niemcy, by odeprzeć atak ze strony polskich sił zbrojnych.

Wystawiany jest raz w roku. Tak wygląda oryginał Konstytucji 3 maja

To jeden z najważniejszych polskich dokumentów. Konstytucji 3 maja uchwalona dokładnie 226 lat temu była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. W Szczecinie mieszkańcy mieli wyjątkową okazję zobaczyć oryginał dokumentu na własne oczy.

Straż Miejska wypowiada wojnę plakatom. Będzie wieszać własne

Straż Miejska w Białystoku rozpoczęła walkę z nielegalnymi plakatami. Stróże prawa przekonują, że każdy sposób jest dobry, żeby oczyścić miasto z ulotek i ogłoszeń zaśmiecających ulice. Nie chodzi o walory estetyczne - naklejanie ogłoszeń pod tytułem "szukam, wynajmę, kupie, sprzedam" w niedozwolonych miejscach to łamanie prawa. Grozi za to mandat w wysokości do 500 złotych. Żeby uczulić i przestrzec mieszkańców przed konsekwencjami, Straż Miejska współpracuje z administratorami budynków i swoje plakaty będzie wywieszać tylko w wyznaczonych do tego miejscach.

Prezesi Sądów Najwyższych państw unijnych ostro o polskich reformach. PiS: stronnicze oświadczenie

Zamach na praworządność i podważanie zaufania do wymiaru sprawiedliwości. Prezesi Sądów Najwyższych państw unijnych ostro i jednoznacznie o ingerencjach polskich władz w sądownictwo. Reformy forsowane przez ministra Ziobrę stanowią według nich poważne zagrożenie. Prawo i Sprawiedliwość odrzuca oskarżenia. Mówi o stronniczym oświadczeniu opartym na jednostronnych informacjach. Tyle, że to kolejne już gremium, które krytykuje proponowane zmiany.

Niepodawanie dłoni i oskarżenia ze sceny. Lewica razem, ale osobno

Ulicami wielu polskich miast przeszły tradycyjne pochody pierwszomajowe. Słychać było postulaty godnej płacy, poszanowania praw i troski o pracownika. Organizowały je środowiskowa lewicowe, ale nie ponad podziałami. Spór było widać w Warszawie. Były utarczki słowne, ale i symboliczne. Działaczka Partii Razem odmówiła podania dłoni szefowi SLD.

Sopot poszukuje ulicznych artystów. Zorganizowano casting

Wokaliści, mimowie, tancerze i zespoły muzyczne pilnie poszukiwane. Sopot organizuje casting na ulicznych artystów, którzy przy miejskim dworcu mają witać turystów. Wszystko po to, by - jak mówią organizatorzy akcji - Sopot tętnił życiem, a w jego sercu grała muzyka.

Od "dorżniemy watahę" do "gorszego sortu". Polityczny spór o mowę nienawiści

Zawieszenie to za mało - opozycja apeluje o pilną dymisję konsul honorowej w Ohio. Jej losy ważą się po tym, jak na jej koncie pojawił się fotomontaż Donalda Tuska w mundurze SS. Politycy mówią zgodnie, źe trzeba skończyć z językiem nienawiści, który niszczy poziom debaty publicznej. Tyle tylko, że winny szukają u politycznych rywali.

Superbohaterowie opanowali miasto. Tłumy na poznańskim Pyrkonie

Spiderman, Batman, Księżniczka Leia i Lord Vader - superbohaterowie opanowali Poznań. Na Pyrkonie, czyli Ogólnopolskim Festiwalu Fantastyki, każdy mógł wcielić się w swoją ulubioną postać i poczuć super moc. Fani fantasy mówią, że to super zabawa, która może być także sposobem na życie.