Fundusz Sprawiedliwości ma rozdysponować 15 milionów złotych. "Ostatni skok na kasę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Fundusz Sprawiedliwości ma rozdysponować 15 milionów złotych. "Ostatni skok na kasę pana Ziobry"
Fundusz Sprawiedliwości ma rozdysponować 15 milionów złotych. "Ostatni skok na kasę pana Ziobry"
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Fundusz Sprawiedliwości ma rozdysponować 15 milionów złotych. "Ostatni skok na kasę pana Ziobry"Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Rzutem na taśmę rozdać 15 milionów złotych. OKO.press ujawnia: Fundusz Sprawiedliwości, który nadzoruje minister Zbigniew Ziobro, ogłosił przed wyborami nowy konkurs. Jest rozpisany tak, że zapewnia finansowanie aż do 2026 roku, a z dotacji można kupić nieruchomość. Rozstrzygnięcie wkrótce, a wśród chętnych są organizacje powiązane z politykami Suwerennej Polski. 

Po niedzielnych wyborach Zbigniew Ziobro był widziany tylko w poniedziałek po południu, kiedy przyjechał do siedziby PiS. To on jest najdłużej urzędującym ministrem sprawiedliwości po 1989 roku, ale wszystko wskazuje na to, że niedługo będzie musiał opuścić swój gabinet. Do tego czasu, jak się okazuje, mają jeszcze zapaść pewne decyzje. Finansowe decyzje o tym, komu przyznać dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. - To jest ostatni skok na kasę pana Ziobry - twierdzi Izabela Leszczyna, posłanka KO.

Najnowszy konkurs został ogłoszony na miesiąc przed wyborami, jest rozpisany na trzy najbliższe lata i opiewa na 15 milionów złotych. 

CZYTAJ WIĘCEJ: NIK zajęła się sprawą NCBR. "Możliwość popełnienia czynów karalnych w obszarze, oczywiście, korupcji"

"Trzeba będzie oddać, panie ministrze"

Zasady konkursu są opisane w dość ogólny sposób. Wystarczy zaplanować jakieś zadania mające na celu przeciwdziałanie przyczynom przestępczości. Mogą to być jakieś akcje informacyjne, publikacje albo nawet zakup nieruchomości. Rozstrzygnięcie niedługo, wśród chętnych są organizacje powiązane z politykami Suwerennej Polski. 

Dla opozycji sytuacja jest jasna: to zabezpieczanie się na przyszłość, słyszymy. - Pan Zbigniew Ziobro będzie robił taką poduszkę dla swoich ludzi - ocenia Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy. - Chcą rzutem na taśmę zabezpieczyć się finansowo na lata w opozycji. Trzeba będzie oddać, panie ministrze - uważa poseł KO Adam Szłapka.

Opozycja mówi: rozliczymy to rozdawnictwo. Dotychczasowy koalicjant Zbigniewa Ziobry odpowiada: żadnego rozdawnictwa nie ma. 

Według opozycji trudno inaczej nazwać na przykład wręczanie kołom gospodyń wiejskich nowoczesnych robotów kuchennych, ekspresów do kawy, garnków, patelni i noży do pizzy. Wszystko to z naklejkami z napisem: sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości. 

Ministrowie chętnie się fotografowali z obdarowywanymi, dlatego opozycja mówiła: to czysta kampania wyborcza. W czerwcu w Sejmie Piotr Cieplucha tłumaczył się z tego wiceszef resortu. Przekonywał, że skoro koła gospodyń wiejskich promują przeciwdziałanie przemocy, to muszą coś ugotować. 

Ziobro wygrał z Kowalem, ale PiS stracił jednego posłaW okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim.tvn24.pl

"Jak zrobimy audyt, to myślę, że ta skala będzie porażająca"

Fundusz Sprawiedliwości powstał 11 lat temu, sądy zasądzają wpłaty na ten fundusz od skazanych osób. Środki te, w założeniu, miały wspierać ofiary przestępstw i więźniów, którzy odbyli już kary. W 2017 roku Zbigniew Ziobro nieco zmienił zasady przyznawania dotacji i tym sposobem do ofiar przestępstw trafia tylko niewielka część funduszu. Dwa lata temu NIK stwierdziła, że fundusz działa nierzetelnie, a wspieranie pokrzywdzonych to tylko pozory.

Koalicja Obywatelska wypomina Zbigniewowi Ziobrze, że Fundusz Sprawiedliwości to nie tylko pieniądze rozdawane zaprzyjaźnionym organizacjom. Opozycja mówi: rządzący tworzyli sobie źródła finansowania dla zaprzyjaźnionych środowisk. - Czarnek, NCBR, to, co rozdawał Gliński. Ja sobie myślę, że to jest tylko czubek góry lodowej. Jak zrobimy audyt, to myślę, że ta skala będzie porażająca - uważa Adam Szłapka.

Fundusz Sprawiedliwości, jak słyszymy, ma przejść głębokie zmiany. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS