Polacy kupują coraz mniej, co hamuje inflację

Mniej kupujemy i to znacznie. Dotyczy to wszystkiego. Ograniczamy zakupy codzienne - jak żywność, leki czy kosmetyki. Rzadziej kupujemy książki i odzież, o meblach czy sprzętach AGD nie wspominając. Konsumpcja spadła w lutym o 5 pięć procent rok do roku. Ten wskaźnik pokazuje, że ubożejemy, a zarobki nie rosną w takim samym tempie jak inflacja. Z drugiej strony oznacza to schłodzenie gospodarki, które tę inflację może wyhamować. Czy i jaka będzie odpowiedź rządu? Na razie jest zapowiedź - minister finansów mówi o możliwym przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność.

Podział łupów. Tak wygląda umowa koalicyjna między PiS a Republikanami

Cena współpracy i zasady relacji na linii PiS-Partia Republikańska są czarno na białym zawarte w umowie koalicyjnej. Do jej zapisów dotarli dziennikarze portalu tvn24.pl. Są tam 23 punkty - przy czym o postulatach programowych jest tam ogólnie i niewiele. Wiele za to jest o miejscach na listach wyborczych, stanowiskach ministrów, stanowiskach szefów rządowych agencji i instytucji, a nawet posadach pracowników klubu parlamentarnego lub asystentów w europarlamencie. Umowa została zawarta w październiku 2021 roku, kiedy po wyrzuceniu z rządu Jarosława Gowina większość sejmowa wisiała na włosku.

Minister Ziobro po raz kolejny oskarża TVN i mija się z prawdą

Minister Zbigniew Ziobro został przyłapany przez kamerę TVN na noszeniu broni. Teraz minister strzela na oślep i zarzuca stacji, że nie mówiła o sprawie innego ministra, Cezarego Grabarczyka. To pudło. Minister mija się z prawdą i to spektakularnie. Nie tylko o tamtej sprawie mówiliśmy, ale nawet to my ją ujawniliśmy.

Wypalanie traw jest bezsensowne. Powoduje też wielkie straty

Nadszedł pierwszy dzień wiosny. Niestety - zaczyna się też wypalanie traw. Od początku roku już prawie 3000 razy strażacy wyjeżdżali, by je gasić. "To nie ma sensu" - tak o wypalaniu traw mówią przyrodnicy i naukowcy tym, którzy chcą w ten sposób użyźnić glebę. Wypalanie powoduje wielkie straty.

Sąd zdecydował, że prokuratura musi się zająć aferą hejterską

Prokuratura musi się zająć aferą hejterską - zdecydował sąd. Wcześniej prokuratura sprawę umorzyła, bo rzekomo nie mogła dotrzeć do świadka, "małej Emi". W aferze chodziło o oczernianie i niszczenie sędziów, którzy podpadli władzy. Po jej ujawnieniu doszło do dymisji wiceministra Łukasza Piebiaka. Teraz on twierdzi, że afery nie było, ale sąd przeciwstawia się zamiataniu sprawy pod dywan.

Ogromne pensje za niewidoczne efekty. Są kolejne przykłady na rozdawnictwo w PiS

W tajnej części umowy koalicyjnej Republikanie Adama Bielana mieli dostać od PiS-u nadzór właścicielski nad Związkiem Pracodawców Business & Science Poland - podała Wirtualna Polska. To instytucja lobbingowa, która ma działać w Brukseli. Wprawdzie efektów jej działania nie widać, ale pensje są wysokie. To kolejna instytucja oprócz NCBR nadzorowana przez ludzi Bielana.

Kolejne rozmowy sprawie problemów osób z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie wciąż walczą o godne warunki życia dla swoich dorosłych już dzieci. Jedni od ponad dwóch tygodni protestują w Sejmie, inni byli dziś w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej na kolejnej turze rozmów. Jednak projekt przedstawiony przez rządzących - zdaniem protestujących - ich problemów nie rozwiązuje.

Opozycja powinna iść razem do wyborów? Tak wynika z sondażu Kantar Public

Aby pokonać PiS opozycja musi iść do wyborów razem - tak wynika z badania Kantar Public, które zostało sfinansowane z obywatelskiej zbiórki. Wspólna lista jest jedynym wariantem, który daje partiom opozycyjnym wyborcze zwycięstwo. Do natychmiastowych rozmów w tej sprawie gotowe są Koalicja Obywatelska i Lewica. Podobnego entuzjazmu nie słychać po stronie PSL-u i Polski 2050 Szymona Hołowni.

Donald Trump twierdzi, że zostanie aresztowany w najbliższy wtorek

Były prezydent USA Donald Trump za pośrednictwem mediów społecznościowych oświadczył, że w najbliższy wtorek zostanie aresztowany i wzywa swoich zwolenników do ogólnokrajowych protestów. Sprawa ma dotyczyć pieniędzy dla Stormy Daniels, aktorki filmów porno, z którą miały łączyć Trumpa intymne relacje. Daniels dostała 130 tysięcy dolarów w zamian za milczenie od prawnika byłego prezydenta w trakcie kampanii. Michel Cohen między innymi właśnie za to usłyszał już wyrok trzech lat więzienia. Nowojorska prokuratura na razie sprawy Trumpa nie komentuje.

Plaga szczurów we Wrocławiu. "Więcej jest ich jak ludności"

Plaga gryzoni we Wrocławiu. Chodzą po rurach kanalizacyjnych, przegryzają kable w zaparkowanych autach i nie boją się ludzi. Problem szczurów we Wrocławiu jest jest znany od lat, ale chyba jeszcze nigdy nie występował na taką skalę, jak na osiedlu Nadodrze. Jedna z mieszkanek znalazła szczura w swojej toalecie.

Politycy mobilizują elektorat przed jesiennymi wyborami

Liderzy partii politycznych zaczynają coraz aktywniej prowadzić kampanię przed jesiennymi wyborami do parlamentu. Scenariusz właściwie wszędzie jest ten sam - spotkanie z wyborcami, odpowiedzi na ich pytania. Na jednych uczestników jest więcej, na innych zdecydowanie mniej. Na jedne spotkania każdy może wejść, na inne wstęp jest tylko za zaproszeniami.

"Będziemy walczyć do skutku"

W Sejmie do odwołania ma potrwać protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Dziennikarze - podobnie jak w miniony weekend - do środka wejść nie mogą. Protestujący skarżą się na to, że są źle traktowani. Śpią na podłodze, mają utrudniony dostęp do łazienki czy prysznica, a w miejscu, w którym przebywają, jest bardzo zimno. Zapewniają, że nie ustąpią, dopóki rząd nie zrealizuje ich kluczowego postulatu. Chodzi o zrównanie renty socjalnej z minimalną płacą.

Wicepremier ewakuowany z targów rolniczych w Kielcach

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk został ewakuowany z hali podczas targów rolniczych w Kielcach po tym, jak został otoczony przez niezadowolonych rolników, którzy gwizdali i skandowali wulgarne hasła. Chcemy oprowadzić ministra po targach, pokazać mu, że jesteśmy, że nasze problemy nie zniknęły. Mamy dosyć bezradności rządu - mówił jeden z protestujących.

Opozycja wciąż dyskutuje o wspólnym starcie. "Trzeba ten chocholi taniec zakończyć"

Szef PO Donald Tusk i liderzy Lewicy apelują o wspólną listę opozycji w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Ich zdaniem - tylko w ten sposób opozycja ma największe szanse na odsunięcie PiS-u od władzy. Entuzjazmu w tej sprawie po stronie Ludowców i Szymona Hołowni jednak nie widać. Chociaż wszyscy zgodnie podkreślają, że po wyborach trzeba pracować razem.

Kolejną rywalką Igi Świątek będzie Jelena Rybakina

Iga Świątek idzie przez turniej w Kalifornii niczym burza. Przed polską liderką światowej listy tenisistek wielkie wyzwanie - po drugiej stronie siatki stanie aktualna mistrzyni Wimbledonu i finalistka tegorocznego Australian Open. W Melbourne to właśnie reprezentantka Kazachstanu zakończyła zwycięski marsz Świątek. Kim jest Jelena Rybakina?

Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie wciąż protestują w Sejmie

Dwie grupy protestujących i różne postulaty. Ale sprawa jest wspólna - to walka o poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Jedni zostali zaproszeni na czwartkowe spotkanie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, drudzy wciąż protestują w Sejmie. Propozycja nowego świadczenia wspierającego to dopiero pierwszy krok i na razie bez konkretów. Postulat zrównania renty socjalnej z wynagrodzeniem minimalnym pozostaje bez zmian i bez odpowiedzi ze strony władzy.