Polska wciąż czeka na unijne środki na KPO. Ich odblokowanie miała zapewnić nowelizacja ustaw sądowych, ale w rządzie na razie nie ma zgody co do przepisów. Protestuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który przypomina, że premier gwarantował pieniądze z UE i brak szantażu ze strony unijnych przedstawicieli. O projekcie krytycznie wypowiada się też Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny.

Ciąg dalszy pytań i kontrowersji wokół sprzedaży Lotosu. Opozycja składa doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie. Chodzi o umowę, która ma być niekorzystna dla Polski i stawiać bezpieczeństwo energetyczne pod znakiem zapytania. Jak ustalili dziennikarze "Czarno na białym", Polska po fuzji Orlenu z Lotosem może stracić kontrolę nad gdańską rafinerią. Sprawą ma zająć się Najwyższa Izba Kontroli, a minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówi, że jest zwolennikiem transparentności i warto poznać tę umowę.

Aż 93 procent Polaków uważa, że ochrona naszych lasów jest ważna - wynika z danych WWF. Jednak ponad połowa nie wie, co oznacza zrównoważona gospodarka leśna. Dlatego eksperci wyjaśniają, że polega ona na dbaniu o leśne zasoby, zachowaniu różnorodności biologicznej, ale też na zaspokojeniu potrzeb społeczeństwa, bo regularne spacery po lesie obniżają poziom stresu i pomagają w walce z depresją.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii pięciu tzw. sprzedawcom z urzędu i pięciu największym spółkom dystrybucyjnym. URE podkreślił, że dla odbiorcy od stycznia 2023 roku - do określonego w przepisach rocznego limitu zużycia energii elektrycznej - będą obowiązywały ceny i stawki zgodne z taryfami stosowanymi w dniu 1 stycznia 2022 roku.

Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny krytykują projekt zmian w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Oba sądy wskazują, że przepisy mają wiele wad, a wprowadzanie go w życie doprowadziłoby do chaosu w sądownictwie. Projekt, według autorów, ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" w sprawie odblokowania unijnych środków.

Orlen może nie mieć wpływu na to, komu Saudyjczycy sprzedadzą swoje udziały w Rafinerii Gdańskiej - to jedna z wątpliwości dotyczących umowy z Saudi Aramco. W piątek sprawą zajmowały się połączone senackie komisje, które chcą, by kontrowersyjną fuzję zbadały Najwyższa Izba Kontroli oraz prokuratura. Reporterzy programu "Czarno na białym" TVN24 dotarli do projektu umowy, z którego wynika, że Polska może utracić kontrolę nad Rafinerią, choć Saudom sprzedano tylko 30 procent. Nie wiadomo, czy zapisy projektu znalazły się w finalnej umowie, ale sam Orlen w wydanym oświadczeniu temu nie zaprzecza.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że jest bardzo zaskoczony zawetowaniem przez prezydenta ustawy zwanej "lex Czarnek 2.0", i od razu zapowiedział, że przedstawi nowy projekt, w którym nie zmieni nic. W czwartek prezydent Andrzej Duda zdecydował, że ustawy nie podpisze. Dodał, że na jego decyzji zaważyły liczne protesty obywateli i środowiska oświatowego.

Atak zimy na Polskę nie ustaje. W całym kraju sypie śnieg, który bardzo utrudnia sytuację na drogach. Stąd apel do kierowców o bardzo ostrożną jazdę. W Tatrach natomiast ratownicy ostrzegają przed osuwającym się śniegiem. Obowiązuje tam trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Najważniejszy punkt czwartkowego posiedzenia Sejmu - czyli pierwsze czytanie ustaw sądowych - nagle po południu został zdjęty z porządku obrad. Marszałek Sejmu zrobiła to na prośbę szefa klubu parlamentarnego PiS. Wcześniej prezydent Andrzej Duda powiedział, ze nie uczestniczył w przygotowaniu projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Brak nowelizacji ustaw o sądownictwie oznacza, że unijne środki na KPO, które tak bardzo są Polsce potrzebne, szybko do nas nie popłyną.

O sprzedaży Rafinerii Gdańskiej wiele już zostało powiedziane. Zarówno rządzący, jak i prezes Obajtek, zapewniali, że interesy Polski, mimo sprzedaży 30 procent udziałów w rafinerii, są zabezpieczone. Nasi reporterzy dotarli do projektu dokumentu, na podstawie którego prawdopodobnie doszło do tej transakcji. Jeśli w finalnej umowie zapisy są takie same jak w projekcie, to Polska może stracić kontrolę nad Rafinerią Gdańską, co oznacza zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Były wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża został nowym wiceprezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Pod koniec listopada złożył rezygnację z funkcji wicemarszałka po tym, jak Prawo i Sprawiedliwość straciło tam większość. Wcześniej Kałuża był bohaterem słynnego politycznego skandalu - cztery lata temu został wybrany radnym z listy Koalicji Obywatelskiej i przed pierwszą sesją sejmiku zdecydował się na porozumienie z PiS. To dało wtedy tej partii władzę w regionie, a jemu - stanowisko wicemarszałka.

Prezydent Andrzej Duda przyznał, że nie uczestniczył w przygotowaniu projektu zmian w ustawie o sądach powszechnych, wojskowych i Sądzie Najwyższym. - Uważam, że środki z KPO Polsce się należą i trzeba zrobić wszystko, co możliwe i racjonalne w tej kwestii - podkreśla prezydent. Proponowane przepisy mają wypełnić kluczowy "kamień milowy" wskazany przez Komisję Europejską i pozwolą na odblokowanie środków na realizację Krajowego Planu Odbudowy.

PiS kapituluje i chce odblokować pieniądze z KPO. Są nowelizacje ustaw sądowych. Pierwsze czytanie ma odbyć się w czwartek. Pierwsze ekspertyzy już są. Wielu prawników podkreśla, że przeniesienie spraw dyscyplinarnych sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego jest niezgodne z konstytucją.

Przyznano nagrody Grand Press. W kategorii dziennikarstwo śledcze zwycięzcą został Piotr Świerczek za materiał "Siła kłamstwa". W kategorii reportaż telewizyjny/wideo zatriumfował Michał Przedlacki z "Superwizjera" TVN za cykl reportaży wojennych z Ukrainy.

Trudno w kilku zdaniach opisać, kim był i co zrobił dla polskich wolnych, niezależnych mediów, dla stacji TVN i TVN24, dla pracowników, dla których był kimś więcej niż szefem. Dla tych, których zaraził miłością i pasją do telewizji, zmieniając nie tylko ich życie zawodowe. Mariusz Walter - twórca, mentor, wizjoner, pionier. Jedna z najważniejszych postaci polskich mediów ostatnich kilkudziesięciu lat. Zostawił wspomnienia, do których teraz wracamy, i zasady, którym zostajemy wierni.