Długa lista pytań w sprawie katastrofy w Katowicach

Przed katowickimi śledczymi jest dużo kwestii do wyjaśnienia. Jaki splot okoliczności doprowadził do eksplozji i zawalenia się budynku plebanii? Dlaczego ulatniał się gaz i jakie było tło wydarzeń, które doprowadziły do katastrofy? W tej sprawie są też dobre informacje ze szpitala - dwie ranne dziewczynki są w stanie stabilnym i powoli wracają do zdrowia.

"Nie komunistom i nie lewakom". Minister o kryteriach przyznawania dotacji

Konkurs był wart 40 milionów złotych. Przyjmowanie wniosków trwało miesiąc. Ich rozpatrywanie zaledwie tydzień. Przedstawiciele organizacji pozarządowych, które od lat prowadzą swoja działalność - przecierają oczy ze zdumienia. Bo od lat - żeby otrzymać jakiekolwiek wsparcie od państwa - musiały spełniać szereg kryteriów. A doświadczenie było kluczowe.

Ukraińcy weterani otrzymują protezy w USA

Okaleczeni weterani z Ukrainy właśnie dostali pierwsze protezy i niektórzy już mają za sobą pierwszy spacer w nich. W weekend odwiedzili studio TVN24. Polska była przystankiem w drodze do USA. Dwa dni później - już zza oceanu - przesłany został poruszający film.

W portfelach mamy coraz mniej. Za to opłaty wciąż rosną

Na Pomorzu Zachodnim w gminie Dobra o co najmniej 70 procent wzrosły opłaty za śmieci. Jeszcze większa podwyżka jest w podlaskim Zambrowie - w tym wypadku za ciepło. W tamtejszej spółdzielni to wzrost o 100 procent. Mieszkańcy nie kryją oburzenia, ale jest na to propozycja: jak kogoś nie stać, to może popracować na rzecz spółdzielni.

Senatorowie zajmą się ustawą o Sądzie Najwyższym. Stawką jest realizacja KPO

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym jest w Senacie. To między innymi od jej uchwalenia jest zależne wypłacenie pieniędzy na KPO. Stawką są miliardy euro dla Polski. Senackie komisje do projektu zgłosiły kilkanaście poprawek, by ustawa była konstytucyjna i osiągała tzw. kamienie milowe. Zdaniem rządu - wszystko jest dogadane z Brukselą, a niektóre poprawki są zbędne.

Ratownicy wznowią akcję w kopalni Pniówek

To długo wyczekiwana decyzja - przede wszystkim dla siedmiu górniczych rodzin, które chciałby pożegnać swoich najbliższych. Po dziewięciu miesiącach - ratownicy górniczy mają jeszcze raz spróbować dotrzeć do poszkodowanych w katastrofie w kopalni Pniówek. Czwartego lutego zostanie wznowa akcja ratownicza. Choć, jak zastrzegają władze spółki - ta będzie ekstremalnie trudna, niebezpieczna i może trwać nawet kolejnych sześć miesięcy.

Ruszył proces księdza oskarżanego o przestępstwa seksualne

Przed sądem w Wyszkowie ruszył proces księdza Łukasza R. oskarżonego o molestowanie seksualne i inne przestępstwa wobec małoletniego poniżej 15. roku życia. Wikary pełnił posługę kapłańską na terenie Mazowsza i Podlasia. Był też opiekunem harcerzy. Zarzuty usłyszał w sierpniu 2021 roku, kuria zakazała mu pracy duszpasterskiej z dziećmi, ale kapłan nic sobie z tego zakazu nie robił.

Biegli przeprowadzili oględziny na miejscu katastrofy w Katowicach

Katowicka prokuratura szuka odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące wybuchu i zawalenia się kamienicy w Katowicach. Biegli przeprowadzili oględziny. Już wiadomo, że to, co zostało z budynku, trzeba będzie wyburzyć, a tym, którzy ocaleli - zapewnić lokale zastępcze. Cztery rodziny straciły praktycznie wszystko, co miały. Ranni są w szpitalach.

Oleśnica: interwencja policji skończyła się kradzieżą radiowozu

W tej historii z Oleśnicy jest kilka zaskakujących faktów i kilka pytań. Policjanci przyjechali z interwencją do jednego z hoteli do awanturującego się klienta. Przyjechali radiowozem, który uciekający przed mundurowymi podejrzany ukradł. Po prostu wsiadł i odjechał. Zatrzymały go wprawdzie inne patrole, czym policja się chwali. W sprawie jest jednak wiele pytań.

Na słonecznych plażach i lodowych skamielinach. Orkiestra zagrała na całym świecie

WOŚP 2023 to nie tylko wspólne granie w Polsce. Na czterech kontynentach działało ponad 80 sztabów. W Madrycie grupa mariachi dała koncert, który porwał do tańca parę w tradycyjnych polskich strojach. W Teksasie nie żałowano zimnych ogni i dobrego humoru, a w Dublinie zatańczono zumbę, która wzmogła tylko gorącą finałową atmosferę. To tylko niektóre z miejsc i atrakcji zaplanowanych przez osoby wspierające Orkiestrę.

"Nie da się zmienić wyroku, to się zmienia prawo"

To wygląda jak ustawa pisana pod konkretny przypadek i prawo zmieniane pod konkretną osobę. Chodzi o lex Kaczyński - jak już nazywana jest nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Ustawa przeszła przez Sejm. Jeśli wejdzie w życie - prezesa PiS uchroni przed wydatkiem 700 tysięcy złotych. Jednak nie tylko o pieniądze tu chodzi i nie tylko o kolejną "prywatyzację" prawa - jak punktuje opozycja.

Zakończył się 31. Finał WOŚP. Czas na wielkie liczenie

Orkiestrowy licznik zatrzymał się o północy, ale rzeka orkiestrowych pieniędzy wciąż płynie. Ponad 154 miliony złotych - tyle jest już na pewno. I to jest już na pewno potężny oręż w walce z sepsą. Pełną kwotę - jaką zamknie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poznamy z końcem marca. Słowo "rekord" już słychać.

Znani i lubiani grają razem z Orkiestrą

Czyją twarz ma Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy? Pierwsze i słuszne skojarzenie to Jurek Owsiak. To on nadaje jej ton i rytm, on wyznacza cele i porywa do wspólnego grania. Grają także znani i lubiani, którzy swoją popularność wykorzystują w szczytnym celu.