Od 19 lat Polska jest członkiem UE

"Oda do radości" 1 maja wybrzmiała w wielu polskich miastach. 19 lat po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej prezydent Andrzej Duda mówi, że Wspólnota to współdziałanie, ale i konkurencja. W obozie władzy też wybrzmiewają antyunijne tony. Tymczasem dla Polaków to wartość. Ponad 90 procent z nich w minionym roku deklarowało poparcie dla Unii Europejskiej.

Kiedy Polska zamieni złotego na euro?

Polska 19 lat temu wstąpiła do Unii Europejskiej. Dla wielu Polaków obecność we Wspólnocie jest bardzo ważną wartością, bo - jak mówią - widzą, jak integracja zmieniła nasz kraj. Tyle, że nie jest to pełna integracja - wciąż nie jesteśmy w strefie euro. Dlatego padają pytania, kiedy zamienimy złotego na euro.

Majówka w Polsce. Tragiczny wypadek na Jeziorze Skarlińskim, dramatyczne dane z dróg

Majówka w promieniach słońca sprzyja odpoczynkowi, ale najważniejsze, żeby był to wypoczynek bezpieczny - na drodze i nad wodą. Do tragicznego wypadku doszło w województwie świętokrzyskim. W czołowym zderzeniu zginęło 6-letnie dziecko. W niedzielę na Jeziorze Skarlińskim wywróciła się łódź. Jedna z dwóch osób, które uratowano z wody, zmarła w szpitalu. Wciąż trwają poszukiwania trzeciej osoby.

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life

Młody mężczyzna, który przez siedem lat nie wstawał z wózka inwalidzkiego, który słyszał od lekarzy, że już nigdy nie będzie chodził, wstał i przeszedł 100 metrów. Był rok 2018 i od tego czasu startuje on w Wings for Life - biegu, dzięki któremu fundacja pod tą samą nazwą zbiera pieniądze na badania nad przerwanym rdzeniem kręgowym.

"Dzisiaj jest to Tusk, jutro to może być każdy z nas"

Wyborcza walka to dla PiS-u również walka z Donaldem Tuskiem. Rządzący jego imię i nazwisko odmieniają przez niemal wszystkie przypadki. Dodatkowo - po doniesieniu Marka Falenty prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko byłemu premierowi. Falenta jest wiarygodny dla PiS-u, kiedy składa doniesienia na Tuska, a jak mówi o nagraniach premiera Morawieckiego, to już nie - komentuje opozycja.

9-osobowa grupa rowerzystów rusza w trasę, aby pomóc małemu Kacprowi

11 maja mają być w Paryżu, stanąć pod Wieżą Eiffla i z satysfakcją powiedzieć "udało się". 9-osobowa grupa rowerzystów z mocnymi nogami i wielkimi sercami rusza w trasę, aby pomóc małemu Kacprowi. Każdy przejechany przez nich kilometr będzie zwiększał kwotę przeznaczoną potem na rekonstrukcję stawów biodrowych chłopca.

Inflacja wpływa na majówkowe plany Polaków

Inflacja sprawia, że raczej z czegoś rezygnujemy, niż sobie na coś pozwalamy. Korekta planów na długi weekend nie jest rzadkością. Najbardziej oblegane kierunki zagraniczne to niezmiennie Turcja, Grecja czy Egipt.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiada zmiany w funduszu alimentacyjnym

Niezapłacone alimenty to wstydliwa zmora systemu, który wciąż nie jest w stanie ich egzekwować od dłużników. Wsparciem dla rodziców, którzy w związku z tym sami utrzymują rodzinę, ma być fundusz alimentacyjny, ale i tak nie każdy jest nim objęty. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiada podniesienie kryterium dochodowego z 900 do 1209 złotych. Okazuje się jednak, że ma jednocześnie wzrosnąć płaca minimalna.

Pat w Trybunale Konstytucyjnym trwa. "Mam nadzieję, że przyjdzie otrzeźwienie"

W samym środku przedwyborczej gorączki nie spada temperatura sporu w Trybunale Konstytucyjnym. Pat trwa. Trwa też wymiana listów między obozami. Julia Przyłębska wzywa zbuntowanych sędziów do podjęcia obowiązków. Ci odpowiadają, że nie ma moralnych podstaw do oceny ich zachowania. I można by nawet uznać to za wewnętrzną sprawę tego gremium, gdyby nie fakt, że w tle są unijne miliardy na KPO.

Tragiczny pożar w zoo w Borysewie. Zginęły małpy i papugi

Nie na taką majówkę szykowało się zoo w Borysewie. Nad ranem wybuchł pożar. W jednym z budynków, w którym mieszkały zwierzęta. Zanim strażacy dotarli na miejsce - ogień objął całą drewnianą konstrukcję. Zginęły małpy i papugi. W sumie kilkadziesiąt sztuk.

Wyrok w sprawie portretów europosłów na szubienicach

Po sześciu latach jest - jeszcze nieprawomocny - sądowy finał w sprawie niesławnych portretów na szubienicach. To był listopad 2017 r. Na symbolicznych szubienicach zawisły portrety sześciorga europosłów Platformy Obywatelskiej. Sąd uznał, że było to kierowanie gróźb karalnych. Dwóch spośród siedmiu oskarżonych uznał za winnych. Mają zapłacić grzywnę i pokryć koszty procesu.

Wynegocjowano porozumienie w sprawie importu z Ukrainy

Jest wynegocjowane porozumienie z Komisją Europejską w sprawie importu z Ukrainy. Na liście objętych zakazem znalazły się: pszenica, kukurydza, rzepak, słonecznik i olej słonecznikowy. Do tego jest pomoc finansowa - między innymi dla Polski w kwocie 40 milionów euro. Polski komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski ocenia, że te porozumienia zakończą kryzys. Z ustaleń jest zadowolony, sobie nic do zarzucania nie ma, bo - jak mówi - zareagował w porę.

Inflacja w kwietniu wyniosła 14,7 procent r/r

Inflacja w kwietniu wyniosła 14,7 procent r/r. To drugi miesiąc z rzędu, kiedy inflacja spada. Ale w sklepach drogo jak było - tak jest. A nawet drożej. Ceny znowu wzrosły. Majówkowy prezent na stacjach Orlenu ogólnego obrazu nie zmienia. Do celu inflacyjnego droga daleka. Nawet bardzo.

Trzebinia: wojewoda małopolski wydał zakaz wstępu na tereny zagrożone zapadliskami

Nie wystarczyły informacje o niebezpieczeństwie i zabraniające wstępu znaki. Po tym, jak na teren zapadlisk w Trzebini wchodzili ludzie, wojewoda małopolski wydał rozporządzenie o zakazie wejścia. To oznacza, że łamiących prawo czekać może nawet kara grzywny. Szacuje się, że miejsc, gdzie może dochodzić do osuwisk terenu w Trzebini, jest niemal pół tysiąca.

Komisja badająca rosyjskie wpływy w Polsce. Senacka komisja za odrzuceniem projektu

Forsowana przez rządzących ustawa o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich została odrzucona przez senacką komisję ustawodawczą. Sprzeciw senatorów poparty był serią negatywnych opinii. Na "nie" było Biuro Legislacyjne Senatu, Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek, a także konstytucjonalista prof. Marcin Matczak. Projektu ustawy nie bronił w senacie nawet wnioskodawca.

Lotnisko Warszawa-Radom oficjalnie otwarte. W czwartek pierwsze lądowanie

W czwartek wieczorem w porcie lotniczym Warszawa-Radom ma wylądować pierwszy samolot pasażerski - będzie to lot z Paryża. Lotnisko imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku wybudowano niemalże od podstaw. Według Polskich Linii Lotniczych terminal będzie mógł na początku przyjąć około miliona pasażerów w ciągu roku, a docelowo nawet ponad 3 miliony osób rocznie.

Szczątki "powietrznego obiektu wojskowego" w lesie pod Bydgoszczą. Trwa śledztwo

We wsi Zamość, kilkanaście kilometrów od Bydgoszczy, we wtorek pojawili się policjanci, żołnierze i strażacy. Część terenu została zamknięta. W środę na miejscu był saperski patrol. Pytania o działania służb mnożyły się, bo nikt oficjalnie nie informował o tym, co się wydarzyło. W czwartek Wydział Wojskowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku wszczął postępowanie w sprawie szczątków powietrznego obiektu wojskowego znalezionego w lesie.