"Po dwóch latach to hasło nadal działało". Mail Dworczyka pozwalał na dostęp do planu Portu Wojennego Gdynia

Hasło do danych w systemie ArcGIS, które wyciekło dwa lata temu ze skrzynki mailowej Michała Dworczyka, do piątku wciąż działało. Prezentacja chroniona tym hasłem miała zawierać między innymi plany obiektów w Porcie Wojennym Gdynia. Rząd uspokaja, że nie doszło do wycieku informacji niejawnych. ArcGIS to programy do tworzenia i analizy map, z których korzysta rząd.

Mniej się w Polsce buduje, ale ceny materiałów budowlanych rosną. Dlaczego?

Gwałtownie spadła produkcja materiałów budowlanych - niektórych o kilkadziesiąt procent. Jednocześnie rosną ich ceny. Zmniejszyła się liczba inwestycji budowlanych, ale zapowiedź stworzenia przez rząd taniego kredytu mieszkaniowego 2 procent sprawiła, że nie spadają ceny mieszkań i domów. Branża budowlana musi się liczyć z dużą niepewnością.

Cała opozycja przeciwna planom PiS w sprawie TK

Prawo i Sprawiedliwość chce zmniejszyć pełny skład Trybunału Konstytucyjnego. Po ustawowych zmianach, które chce wprowadzić partia rządząca - by Trybunał mógłby orzekać w pełnym składzie, wystarczy 9 sędziów. Tym zmianom sprzeciwia się cala opozycja, "nie" mówi też Konfederacja.

Żadne unijne państwo nie importuje tyle rosyjskiego gazu co Polska

Polski rząd miał zabiegać w Brukseli o objęcie importu LPG unijnymi sankcjami, ale jak wynika z kontroli posłów Koalicji Obywatelskiej intensywność tych działań osłabła. Posłowie opozycji mówią o powiązaniach ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością ze spółką, która logistycznie umożliwia import rosyjskiego gazu. Żadne unijne państwo nie importuje tyle rosyjskiego gazu co Polska.

Robert Telus składa rolnikom kolejne obietnice. Ceny zboża jednak wciąż spadają

Minister rolnictwa Robert Telus zapewnia, że do żniw wszystkie spichlerze i magazyny mają być puste. Tak, by po żniwach rolnicy mieli gdzie składować swoje zboże. Przy okazji namawia do sprzedaży zalegających zapasów - przypominając o dopłatach. Problem w tym, że ceny zboża spadają tak bardzo, że dopłaty mogą nie wystarczyć. Izby rolnicze planują protest w Brukseli.

KPO nie jest realizowany od 2 lat. "Myśmy znowu się stali zakładnikami pana Ziobry"

4 maja 2021 roku, dokładnie dwa lata temu, Sejm zagłosował za unijnymi miliardami, które miały tchnąć nowe życie w polską gospodarkę poobijaną przez pandemię. To miał być - jak mówił premier Mateusz Morawiecki - "nowy plan Marshalla", "polska racja stanu". Później jednak rządzący zaczęli dezawuować znaczenie tych środków. Od dwóch lat nie popłynęło do naszego kraju na KPO nawet euro, a rząd - mimo wielu obietnic - nie złożył w tej sprawie nawet wniosku do Brukseli. Ustawa sądowa utknęła w Trybunale Konstytucyjnym.