Ruszyła kolejna Wampiriada. "Dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ruszyła kolejna Wampiriada. "Dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy"
Ruszyła kolejna Wampiriada. "Dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Ruszyła kolejna Wampiriada. "Dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Krew to najcenniejsze lekarstwo, którego nie można kupić i którego nie da się wyprodukować. W wielu miastach Polski zapasy krwi się kończą. Stan zapasów niektórych grup krwi jest obecnie bardzo niski. Z pomocą wychodzą studenci i ich coroczna akcja Wampiriada.

Studentka przedsiębiorczości i finansów Marta już 12. raz zdecydowała się oddać krew. Do tej pory przekazała już prawie pięć litrów. Miała niejeden powód, żeby zostać honorowym dawcą krwi. - Zawsze miałam gdzieś jakąś taką z tyłu w głowie chęć pomocy ludziom, a to jest chyba taka jedna z czystszych form tej pomocy - opowiada. Alicja pierwszy raz oddała krew w dniu swoich osiemnastych urodzin. Teraz ma 23 lata. To tyle samo, co Wampiriada, czyli akcja krwiodawstwa organizowana przez studentów w całej Polsce. - Znajomi wszyscy oddawali i ja powiedziałam, że nie mogę być gorsza - wyjaśnia Alicja.

Tym razem do zostania dawcą namawiali studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Poza pierwszym ukłuciem tak naprawdę nic nie czuć, tak że polecam wszystkim. Nie ma czego się bać - zapewnia Klaudiusz. Wampiriada odbywa się wiosną i jesienią. Bez względu na porę roku - krwi nigdy nie ma w nadmiarze. - Chcemy poszerzać tę świadomość społeczną, że dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy - tłumaczy Michał Foit, przewodniczący NZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Drogocenne lekarstwo

Krew to najcenniejsze lekarstwo, którego nie można kupić i którego nie da się wyprodukować. Prawie wszędzie brakuje najrzadszej grupy 0 Rh-. - Krew jest potrzebna codziennie. Musimy na bieżąco uzupełniać nasze magazyny. Stany mamy średnie. Jak wiadomo, nigdy nie jest za dużo krwi 0 Rh- i o tą zawsze najczęściej prosimy dawców - twierdzi profesor Piotr Marek Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Zdaniem pracowników banków krwi świadomość w społeczeństwie jest coraz większa, ale dawców jest mniej. - Wynika to chyba z tego, że jednak to społeczeństwo jest trochę słabsze (...) Generalnie wszystkie choroby dyskwalifikują. Dawca musi być zdrowy, ponieważ krew jest lekiem - tłumaczy Ewa Magryś, pielęgniarka w RCKiK w Katowicach.

Pobranie 450 mililitrów krwi trwa od kilku do kilkunastu minut. Z jednego oddania można uratować nawet sześć osób, a z jednej jednostki można wyprodukować aż trzy składniki: płytki krwi, podawane między innymi pacjentom onkologicznym, krwinki czerwone, potrzebne w leczeniu niedokrwistości, czy osocze, które było szczególnie ważne przy leczeniu COVID-19.

Stany magazynowe danej grupy krwi pełnej / KKCz w poszczególnych centrach krwiodawstwakrew.info/zapasy/

Ważna akcja

Takie akcje jak Wampiriada są bezcenne. Honorowy dawca krwi w ramach podziękowania dostaje czekoladę i ma dzień wolny w pracy czy na uczelni. Na studentów w Katowicach czekały jeszcze inne atrakcje i benefity. Podczas akcji w 2022 roku zebrano 1690 litrów krwi. Dawcami było 3700 studentów. - Studenci bardzo chętnie oddają krew i jesteśmy im za to również bardzo zobowiązani. Na takiej akcji możemy pobrać i 100, i czasami więcej jednostek krwi w jednym dniu. Tak że są to duże ilości - zapewnia profesor Piotr Marek Radziwon. Kolejne odsłony akcji odbędą się między innymi w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie czy Lublinie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS