Ruszyła kolejna Wampiriada. "Dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ruszyła kolejna Wampiriada. "Dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy"
Ruszyła kolejna Wampiriada. "Dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Ruszyła kolejna Wampiriada. "Dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Krew to najcenniejsze lekarstwo, którego nie można kupić i którego nie da się wyprodukować. W wielu miastach Polski zapasy krwi się kończą. Stan zapasów niektórych grup krwi jest obecnie bardzo niski. Z pomocą wychodzą studenci i ich coroczna akcja Wampiriada.

Studentka przedsiębiorczości i finansów Marta już 12. raz zdecydowała się oddać krew. Do tej pory przekazała już prawie pięć litrów. Miała niejeden powód, żeby zostać honorowym dawcą krwi. - Zawsze miałam gdzieś jakąś taką z tyłu w głowie chęć pomocy ludziom, a to jest chyba taka jedna z czystszych form tej pomocy - opowiada. Alicja pierwszy raz oddała krew w dniu swoich osiemnastych urodzin. Teraz ma 23 lata. To tyle samo, co Wampiriada, czyli akcja krwiodawstwa organizowana przez studentów w całej Polsce. - Znajomi wszyscy oddawali i ja powiedziałam, że nie mogę być gorsza - wyjaśnia Alicja.

Tym razem do zostania dawcą namawiali studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Poza pierwszym ukłuciem tak naprawdę nic nie czuć, tak że polecam wszystkim. Nie ma czego się bać - zapewnia Klaudiusz. Wampiriada odbywa się wiosną i jesienią. Bez względu na porę roku - krwi nigdy nie ma w nadmiarze. - Chcemy poszerzać tę świadomość społeczną, że dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy - tłumaczy Michał Foit, przewodniczący NZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Drogocenne lekarstwo

Krew to najcenniejsze lekarstwo, którego nie można kupić i którego nie da się wyprodukować. Prawie wszędzie brakuje najrzadszej grupy 0 Rh-. - Krew jest potrzebna codziennie. Musimy na bieżąco uzupełniać nasze magazyny. Stany mamy średnie. Jak wiadomo, nigdy nie jest za dużo krwi 0 Rh- i o tą zawsze najczęściej prosimy dawców - twierdzi profesor Piotr Marek Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Zdaniem pracowników banków krwi świadomość w społeczeństwie jest coraz większa, ale dawców jest mniej. - Wynika to chyba z tego, że jednak to społeczeństwo jest trochę słabsze (...) Generalnie wszystkie choroby dyskwalifikują. Dawca musi być zdrowy, ponieważ krew jest lekiem - tłumaczy Ewa Magryś, pielęgniarka w RCKiK w Katowicach.

Pobranie 450 mililitrów krwi trwa od kilku do kilkunastu minut. Z jednego oddania można uratować nawet sześć osób, a z jednej jednostki można wyprodukować aż trzy składniki: płytki krwi, podawane między innymi pacjentom onkologicznym, krwinki czerwone, potrzebne w leczeniu niedokrwistości, czy osocze, które było szczególnie ważne przy leczeniu COVID-19.

Stany magazynowe danej grupy krwi pełnej / KKCz w poszczególnych centrach krwiodawstwakrew.info/zapasy/

Ważna akcja

Takie akcje jak Wampiriada są bezcenne. Honorowy dawca krwi w ramach podziękowania dostaje czekoladę i ma dzień wolny w pracy czy na uczelni. Na studentów w Katowicach czekały jeszcze inne atrakcje i benefity. Podczas akcji w 2022 roku zebrano 1690 litrów krwi. Dawcami było 3700 studentów. - Studenci bardzo chętnie oddają krew i jesteśmy im za to również bardzo zobowiązani. Na takiej akcji możemy pobrać i 100, i czasami więcej jednostek krwi w jednym dniu. Tak że są to duże ilości - zapewnia profesor Piotr Marek Radziwon. Kolejne odsłony akcji odbędą się między innymi w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie czy Lublinie.

Autorka/Autor:Marta Kolbus

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS