Ruszyła kolejna Wampiriada. "Dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy"

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ruszyła kolejna Wampiriada. "Dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy"
Ruszyła kolejna Wampiriada. "Dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24Ruszyła kolejna Wampiriada. "Dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy"

Krew to najcenniejsze lekarstwo, którego nie można kupić i którego nie da się wyprodukować. W wielu miastach Polski zapasy krwi się kończą. Stan zapasów niektórych grup krwi jest obecnie bardzo niski. Z pomocą wychodzą studenci i ich coroczna akcja Wampiriada.

Studentka przedsiębiorczości i finansów Marta już 12. raz zdecydowała się oddać krew. Do tej pory przekazała już prawie pięć litrów. Miała niejeden powód, żeby zostać honorowym dawcą krwi. - Zawsze miałam gdzieś jakąś taką z tyłu w głowie chęć pomocy ludziom, a to jest chyba taka jedna z czystszych form tej pomocy - opowiada. Alicja pierwszy raz oddała krew w dniu swoich osiemnastych urodzin. Teraz ma 23 lata. To tyle samo, co Wampiriada, czyli akcja krwiodawstwa organizowana przez studentów w całej Polsce. - Znajomi wszyscy oddawali i ja powiedziałam, że nie mogę być gorsza - wyjaśnia Alicja.

Tym razem do zostania dawcą namawiali studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Poza pierwszym ukłuciem tak naprawdę nic nie czuć, tak że polecam wszystkim. Nie ma czego się bać - zapewnia Klaudiusz. Wampiriada odbywa się wiosną i jesienią. Bez względu na porę roku - krwi nigdy nie ma w nadmiarze. - Chcemy poszerzać tę świadomość społeczną, że dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy - tłumaczy Michał Foit, przewodniczący NZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Drogocenne lekarstwo

Krew to najcenniejsze lekarstwo, którego nie można kupić i którego nie da się wyprodukować. Prawie wszędzie brakuje najrzadszej grupy 0 Rh-. - Krew jest potrzebna codziennie. Musimy na bieżąco uzupełniać nasze magazyny. Stany mamy średnie. Jak wiadomo, nigdy nie jest za dużo krwi 0 Rh- i o tą zawsze najczęściej prosimy dawców - twierdzi profesor Piotr Marek Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Zdaniem pracowników banków krwi świadomość w społeczeństwie jest coraz większa, ale dawców jest mniej. - Wynika to chyba z tego, że jednak to społeczeństwo jest trochę słabsze (...) Generalnie wszystkie choroby dyskwalifikują. Dawca musi być zdrowy, ponieważ krew jest lekiem - tłumaczy Ewa Magryś, pielęgniarka w RCKiK w Katowicach.

Pobranie 450 mililitrów krwi trwa od kilku do kilkunastu minut. Z jednego oddania można uratować nawet sześć osób, a z jednej jednostki można wyprodukować aż trzy składniki: płytki krwi, podawane między innymi pacjentom onkologicznym, krwinki czerwone, potrzebne w leczeniu niedokrwistości, czy osocze, które było szczególnie ważne przy leczeniu COVID-19.

Stany magazynowe danej grupy krwi pełnej / KKCz w poszczególnych centrach krwiodawstwakrew.info/zapasy/

Ważna akcja

Takie akcje jak Wampiriada są bezcenne. Honorowy dawca krwi w ramach podziękowania dostaje czekoladę i ma dzień wolny w pracy czy na uczelni. Na studentów w Katowicach czekały jeszcze inne atrakcje i benefity. Podczas akcji w 2022 roku zebrano 1690 litrów krwi. Dawcami było 3700 studentów. - Studenci bardzo chętnie oddają krew i jesteśmy im za to również bardzo zobowiązani. Na takiej akcji możemy pobrać i 100, i czasami więcej jednostek krwi w jednym dniu. Tak że są to duże ilości - zapewnia profesor Piotr Marek Radziwon. Kolejne odsłony akcji odbędą się między innymi w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie czy Lublinie.

Autor:Marta Kolbus

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS