Ruszyła kolejna Wampiriada. "Dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ruszyła kolejna Wampiriada. "Dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy"
Ruszyła kolejna Wampiriada. "Dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Ruszyła kolejna Wampiriada. "Dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Krew to najcenniejsze lekarstwo, którego nie można kupić i którego nie da się wyprodukować. W wielu miastach Polski zapasy krwi się kończą. Stan zapasów niektórych grup krwi jest obecnie bardzo niski. Z pomocą wychodzą studenci i ich coroczna akcja Wampiriada.

Studentka przedsiębiorczości i finansów Marta już 12. raz zdecydowała się oddać krew. Do tej pory przekazała już prawie pięć litrów. Miała niejeden powód, żeby zostać honorowym dawcą krwi. - Zawsze miałam gdzieś jakąś taką z tyłu w głowie chęć pomocy ludziom, a to jest chyba taka jedna z czystszych form tej pomocy - opowiada. Alicja pierwszy raz oddała krew w dniu swoich osiemnastych urodzin. Teraz ma 23 lata. To tyle samo, co Wampiriada, czyli akcja krwiodawstwa organizowana przez studentów w całej Polsce. - Znajomi wszyscy oddawali i ja powiedziałam, że nie mogę być gorsza - wyjaśnia Alicja.

Tym razem do zostania dawcą namawiali studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Poza pierwszym ukłuciem tak naprawdę nic nie czuć, tak że polecam wszystkim. Nie ma czego się bać - zapewnia Klaudiusz. Wampiriada odbywa się wiosną i jesienią. Bez względu na porę roku - krwi nigdy nie ma w nadmiarze. - Chcemy poszerzać tę świadomość społeczną, że dzisiaj ty możesz pomóc, a za niedługo możesz ty potrzebować tej pomocy - tłumaczy Michał Foit, przewodniczący NZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Drogocenne lekarstwo

Krew to najcenniejsze lekarstwo, którego nie można kupić i którego nie da się wyprodukować. Prawie wszędzie brakuje najrzadszej grupy 0 Rh-. - Krew jest potrzebna codziennie. Musimy na bieżąco uzupełniać nasze magazyny. Stany mamy średnie. Jak wiadomo, nigdy nie jest za dużo krwi 0 Rh- i o tą zawsze najczęściej prosimy dawców - twierdzi profesor Piotr Marek Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Zdaniem pracowników banków krwi świadomość w społeczeństwie jest coraz większa, ale dawców jest mniej. - Wynika to chyba z tego, że jednak to społeczeństwo jest trochę słabsze (...) Generalnie wszystkie choroby dyskwalifikują. Dawca musi być zdrowy, ponieważ krew jest lekiem - tłumaczy Ewa Magryś, pielęgniarka w RCKiK w Katowicach.

Pobranie 450 mililitrów krwi trwa od kilku do kilkunastu minut. Z jednego oddania można uratować nawet sześć osób, a z jednej jednostki można wyprodukować aż trzy składniki: płytki krwi, podawane między innymi pacjentom onkologicznym, krwinki czerwone, potrzebne w leczeniu niedokrwistości, czy osocze, które było szczególnie ważne przy leczeniu COVID-19.

Stany magazynowe danej grupy krwi pełnej / KKCz w poszczególnych centrach krwiodawstwakrew.info/zapasy/

Ważna akcja

Takie akcje jak Wampiriada są bezcenne. Honorowy dawca krwi w ramach podziękowania dostaje czekoladę i ma dzień wolny w pracy czy na uczelni. Na studentów w Katowicach czekały jeszcze inne atrakcje i benefity. Podczas akcji w 2022 roku zebrano 1690 litrów krwi. Dawcami było 3700 studentów. - Studenci bardzo chętnie oddają krew i jesteśmy im za to również bardzo zobowiązani. Na takiej akcji możemy pobrać i 100, i czasami więcej jednostek krwi w jednym dniu. Tak że są to duże ilości - zapewnia profesor Piotr Marek Radziwon. Kolejne odsłony akcji odbędą się między innymi w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie czy Lublinie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS