Od kilku lat Polska walczy ze smogiem. Jak nam idzie? Są postępy, ale "wciąż, niestety, jest bardzo źle"

Autor:
Katarzyna
Czupryńska-Chabros
Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Od kilku lat Polska walczy ze smogiem. Jak nam idzie? Są postępy, ale "wciąż, niestety, jest bardzo źle"
Od kilku lat Polska walczy ze smogiem. Jak nam idzie? Są postępy, ale "wciąż, niestety, jest bardzo źle"
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24Od kilku lat Polska walczy ze smogiem. Jak nam idzie? Są postępy, ale "wciąż, niestety, jest bardzo źle"

W związku z likwidowaniem tak zwanych kopciuchów w Małopolsce jest coraz mniej trującego smogu. Jednak eksperci zwracają uwagę, że wrażliwość społeczna na ten problem spadła po tym, jak wystąpił kryzys węglowy.

Wnioski z raportu Krakowskiego Alarmu Smogowego dotyczące tego, jak działa kontrola palenisk w Małopolsce, z danymi za ubiegły rok, są optymistyczne tylko na pierwszy rzut oka.

- Bardzo spadła liczba zgłoszeń podejrzenia wykroczenia, czyli na przykład spalania odpadów, z siedmiu tysięcy do zaledwie czterech i pół tysiąca - informuje Natalia Matyasik z Krakowskiego Alarmu Smogowego. - Nie wynika to z tego, że mniej spalamy odpadów, czy ludzie bardziej respektowali te przepisy, tylko raczej z tego, że taki przekaz poszedł, że można palić wszystkim - wskazuje Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. Chodzi o słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości, które padły w środku kryzysu węglowego jeszcze przed zimą rok temu, kiedy radził Polakom palić "wszystkim, poza oponami i podobnymi rzeczami".

Według ekspertów z Polskiego Alarmu Smogowego mieszkańcy Małopolski przestali zgłaszać przypadki nieprzestrzegania uchwały antysmogowej i palenia w piecach byle czym również dlatego, że uznali to za niezbyt ważne, skoro sejmik województwa zdecydował o przesunięciu daty wprowadzania zakazu używania tak zwanych kopciuchów. - W wielu miejscach w Małopolsce, Sucha Beskidzka, Nowy Targ, Nowy Sącz, Wadowice, Szczawnica Uzdrowisko, stężenia - czy to pyłów, czy rakotwórczego benzopirenu - są znacząco przekroczone, więc jest lepiej, ale wciąż, niestety, jest bardzo źle - podkreśla Dworakowska. Słowa ekspertów potwierdzają też Mieszkańcy Nowego Targu. - Mamy kłopot - ocenia pani Barbara.

Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, na pytanie, czy żałuje decyzji dotyczącej wydłużenia terminu likwidacji kopciuchów w Małopolsce, nie odpowiedział. W regionie na wymianę czeka ponad sto tysięcy kopciuchów. W sąsiednim województwie - więcej. - Wymieniono 154 tysiące, jeszcze ponad trzysta tysięcy do wymiany, zatem jest co robić - informuje Jacek Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Jak chronić się przed smogiem
Jak chronić się przed smogiem?TVN24

Jakie choroby powoduje smog?

W skali kraju w ramach Programu Czyste powietrze do 2030 roku ma zniknąć w sumie około trzech milionów tak zwanych nieefektywnych źródeł ciepła. W ciągu pięciu lat złożonych zostało niespełna 711 tysięcy wniosków o dofinansowanie ocieplenia domu i wymiany starego pieca.

Zobacz także: Mieszkańcy tych miast w Polsce wdychali smog przez największą liczbę dni

- Idealnie by przydały się środki z KPO, na właśnie wdrożenie uchwały antysmogowej, bo tych środków brakuje. Oczywiście, zakup ekologicznych źródeł ciepła napędza też gospodarkę i to jest bardzo kluczowe, jeśli chodzi o województwo śląskie - podkreśla Jacek Chełstowski.

W smogu są tlenki węgla, azotu i siarki, benzopiren, pyły PM10 i PM2,5. - Działają jak złodziej, wytrychem otwierając drogę dla infekcji wirusowych i bakteryjnych, które po uszkodzeniu nabłonka oddechowego przez pyły, zanieczyszczone powietrze, wnikają swobodnie do naszego organizmu - zwraca uwagę dr Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. - Najbardziej podatne są organizmy w trakcie rozwojowym, czyli dzieci, młodzież, kobiety w ciąży i osoby starsze, ze względu na już współistniejące choroby przewlekle - wskazuje dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Epidemicznych.

Smog może spowodować między innymi astmę, nowotwory, zawał serca czy udar mózgu.

Autor:Katarzyna Czupryńska-Chabros

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS