Od kilku lat Polska walczy ze smogiem. Jak nam idzie? Są postępy, ale "wciąż, niestety, jest bardzo źle"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Od kilku lat Polska walczy ze smogiem. Jak nam idzie? Są postępy, ale "wciąż, niestety, jest bardzo źle"
Od kilku lat Polska walczy ze smogiem. Jak nam idzie? Są postępy, ale "wciąż, niestety, jest bardzo źle"
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Od kilku lat Polska walczy ze smogiem. Jak nam idzie? Są postępy, ale "wciąż, niestety, jest bardzo źle"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

W związku z likwidowaniem tak zwanych kopciuchów w Małopolsce jest coraz mniej trującego smogu. Jednak eksperci zwracają uwagę, że wrażliwość społeczna na ten problem spadła po tym, jak wystąpił kryzys węglowy.

Wnioski z raportu Krakowskiego Alarmu Smogowego dotyczące tego, jak działa kontrola palenisk w Małopolsce, z danymi za ubiegły rok, są optymistyczne tylko na pierwszy rzut oka.

- Bardzo spadła liczba zgłoszeń podejrzenia wykroczenia, czyli na przykład spalania odpadów, z siedmiu tysięcy do zaledwie czterech i pół tysiąca - informuje Natalia Matyasik z Krakowskiego Alarmu Smogowego. - Nie wynika to z tego, że mniej spalamy odpadów, czy ludzie bardziej respektowali te przepisy, tylko raczej z tego, że taki przekaz poszedł, że można palić wszystkim - wskazuje Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. Chodzi o słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości, które padły w środku kryzysu węglowego jeszcze przed zimą rok temu, kiedy radził Polakom palić "wszystkim, poza oponami i podobnymi rzeczami".

Według ekspertów z Polskiego Alarmu Smogowego mieszkańcy Małopolski przestali zgłaszać przypadki nieprzestrzegania uchwały antysmogowej i palenia w piecach byle czym również dlatego, że uznali to za niezbyt ważne, skoro sejmik województwa zdecydował o przesunięciu daty wprowadzania zakazu używania tak zwanych kopciuchów. - W wielu miejscach w Małopolsce, Sucha Beskidzka, Nowy Targ, Nowy Sącz, Wadowice, Szczawnica Uzdrowisko, stężenia - czy to pyłów, czy rakotwórczego benzopirenu - są znacząco przekroczone, więc jest lepiej, ale wciąż, niestety, jest bardzo źle - podkreśla Dworakowska. Słowa ekspertów potwierdzają też Mieszkańcy Nowego Targu. - Mamy kłopot - ocenia pani Barbara.

Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, na pytanie, czy żałuje decyzji dotyczącej wydłużenia terminu likwidacji kopciuchów w Małopolsce, nie odpowiedział. W regionie na wymianę czeka ponad sto tysięcy kopciuchów. W sąsiednim województwie - więcej. - Wymieniono 154 tysiące, jeszcze ponad trzysta tysięcy do wymiany, zatem jest co robić - informuje Jacek Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Jak chronić się przed smogiem
Jak chronić się przed smogiem?TVN24

Jakie choroby powoduje smog?

W skali kraju w ramach Programu Czyste powietrze do 2030 roku ma zniknąć w sumie około trzech milionów tak zwanych nieefektywnych źródeł ciepła. W ciągu pięciu lat złożonych zostało niespełna 711 tysięcy wniosków o dofinansowanie ocieplenia domu i wymiany starego pieca.

Zobacz także: Mieszkańcy tych miast w Polsce wdychali smog przez największą liczbę dni

- Idealnie by przydały się środki z KPO, na właśnie wdrożenie uchwały antysmogowej, bo tych środków brakuje. Oczywiście, zakup ekologicznych źródeł ciepła napędza też gospodarkę i to jest bardzo kluczowe, jeśli chodzi o województwo śląskie - podkreśla Jacek Chełstowski.

W smogu są tlenki węgla, azotu i siarki, benzopiren, pyły PM10 i PM2,5. - Działają jak złodziej, wytrychem otwierając drogę dla infekcji wirusowych i bakteryjnych, które po uszkodzeniu nabłonka oddechowego przez pyły, zanieczyszczone powietrze, wnikają swobodnie do naszego organizmu - zwraca uwagę dr Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. - Najbardziej podatne są organizmy w trakcie rozwojowym, czyli dzieci, młodzież, kobiety w ciąży i osoby starsze, ze względu na już współistniejące choroby przewlekle - wskazuje dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Epidemicznych.

Smog może spowodować między innymi astmę, nowotwory, zawał serca czy udar mózgu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS