Od kilku lat Polska walczy ze smogiem. Jak nam idzie? Są postępy, ale "wciąż, niestety, jest bardzo źle"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Od kilku lat Polska walczy ze smogiem. Jak nam idzie? Są postępy, ale "wciąż, niestety, jest bardzo źle"
Od kilku lat Polska walczy ze smogiem. Jak nam idzie? Są postępy, ale "wciąż, niestety, jest bardzo źle"
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Od kilku lat Polska walczy ze smogiem. Jak nam idzie? Są postępy, ale "wciąż, niestety, jest bardzo źle"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

W związku z likwidowaniem tak zwanych kopciuchów w Małopolsce jest coraz mniej trującego smogu. Jednak eksperci zwracają uwagę, że wrażliwość społeczna na ten problem spadła po tym, jak wystąpił kryzys węglowy.

Wnioski z raportu Krakowskiego Alarmu Smogowego dotyczące tego, jak działa kontrola palenisk w Małopolsce, z danymi za ubiegły rok, są optymistyczne tylko na pierwszy rzut oka.

- Bardzo spadła liczba zgłoszeń podejrzenia wykroczenia, czyli na przykład spalania odpadów, z siedmiu tysięcy do zaledwie czterech i pół tysiąca - informuje Natalia Matyasik z Krakowskiego Alarmu Smogowego. - Nie wynika to z tego, że mniej spalamy odpadów, czy ludzie bardziej respektowali te przepisy, tylko raczej z tego, że taki przekaz poszedł, że można palić wszystkim - wskazuje Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. Chodzi o słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości, które padły w środku kryzysu węglowego jeszcze przed zimą rok temu, kiedy radził Polakom palić "wszystkim, poza oponami i podobnymi rzeczami".

Według ekspertów z Polskiego Alarmu Smogowego mieszkańcy Małopolski przestali zgłaszać przypadki nieprzestrzegania uchwały antysmogowej i palenia w piecach byle czym również dlatego, że uznali to za niezbyt ważne, skoro sejmik województwa zdecydował o przesunięciu daty wprowadzania zakazu używania tak zwanych kopciuchów. - W wielu miejscach w Małopolsce, Sucha Beskidzka, Nowy Targ, Nowy Sącz, Wadowice, Szczawnica Uzdrowisko, stężenia - czy to pyłów, czy rakotwórczego benzopirenu - są znacząco przekroczone, więc jest lepiej, ale wciąż, niestety, jest bardzo źle - podkreśla Dworakowska. Słowa ekspertów potwierdzają też Mieszkańcy Nowego Targu. - Mamy kłopot - ocenia pani Barbara.

Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, na pytanie, czy żałuje decyzji dotyczącej wydłużenia terminu likwidacji kopciuchów w Małopolsce, nie odpowiedział. W regionie na wymianę czeka ponad sto tysięcy kopciuchów. W sąsiednim województwie - więcej. - Wymieniono 154 tysiące, jeszcze ponad trzysta tysięcy do wymiany, zatem jest co robić - informuje Jacek Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Jak chronić się przed smogiem
Jak chronić się przed smogiem?TVN24

Jakie choroby powoduje smog?

W skali kraju w ramach Programu Czyste powietrze do 2030 roku ma zniknąć w sumie około trzech milionów tak zwanych nieefektywnych źródeł ciepła. W ciągu pięciu lat złożonych zostało niespełna 711 tysięcy wniosków o dofinansowanie ocieplenia domu i wymiany starego pieca.

Zobacz także: Mieszkańcy tych miast w Polsce wdychali smog przez największą liczbę dni

- Idealnie by przydały się środki z KPO, na właśnie wdrożenie uchwały antysmogowej, bo tych środków brakuje. Oczywiście, zakup ekologicznych źródeł ciepła napędza też gospodarkę i to jest bardzo kluczowe, jeśli chodzi o województwo śląskie - podkreśla Jacek Chełstowski.

W smogu są tlenki węgla, azotu i siarki, benzopiren, pyły PM10 i PM2,5. - Działają jak złodziej, wytrychem otwierając drogę dla infekcji wirusowych i bakteryjnych, które po uszkodzeniu nabłonka oddechowego przez pyły, zanieczyszczone powietrze, wnikają swobodnie do naszego organizmu - zwraca uwagę dr Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. - Najbardziej podatne są organizmy w trakcie rozwojowym, czyli dzieci, młodzież, kobiety w ciąży i osoby starsze, ze względu na już współistniejące choroby przewlekle - wskazuje dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Epidemicznych.

Smog może spowodować między innymi astmę, nowotwory, zawał serca czy udar mózgu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS