Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badań

Autor:
Katarzyna
Czupryńska-Chabros
Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badań
Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badań
Katarzyna Czupryńska Chabros/Fakty po Południu TVN24
Katarzyna Czupryńska Chabros/Fakty po Południu TVN24Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badań

Badań w kierunku raka piersi oraz raka szyjki macicy będzie więcej i można będzie wykonywać je częściej. Wszystko po to, by zachorowań było mniej. Już teraz bezpłatna mammografia jest dostępna dla kobiet od 45. do 74. roku życia, a cytologia - od 25 do 64 lat. Na oba badania nie jest potrzebne skierowanie.

Od pierwszego listopada na profilaktyczną, bezpłatną mammografię, co dwa lata w przypadku pacjentek spoza grup ryzyka, mogą zgłaszać się kobiety w wieku od 45 do 74 lat, a nie - jak dotychczas - od 50 do 69 lat.

Są panie, które z tej zmiany już korzystają. - Ja się akurat załapałam jako dolna granica wieku - mówi pani Anna. - Dobrze, że przedłużono, bo już bym nie mogła być - uważa pani Maria. - Mam 74 lata, 49. rocznik, zatem tylko do końca roku, szybciutko znalazłam sobie, gdzie mogę to zrobić - mówi pani Mirosława.

Kobiety badanie mogą wykonać między innymi w mobilnych punktach badań. Nie trzeba mieć skierowania, tylko dowód osobisty. - Kobieta może zgłosić się na to badanie do dowolnej pracowni stacjonarnej lub do mammobusu, i to w miejscu przez siebie wybranym, niezależnie od tego, gdzie mieszka, w jakim województwie - wyjaśnia Małgorzata Koszur z Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowany
Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowanyMarek Nowicki/Fakty TVN

Unikają badań profilaktycznych

Jednak nie wszystkie kobiety chcą się badać, co potwierdzają sami lekarze. - Żeby kobiety chciały się badać, to byłaby najlepsza zmiana, bo chyba największa bolączką wszelkich programów jest niedostateczna zgłaszalność kobiet - zauważa dr n. med. Bartosz Pietrzycki, ginekolog z Kliniki Bocian w Białymstoku. - Z profilaktycznej mammografii w kraju korzysta około 36 procent kobiet, natomiast z profilaktycznej cytologii jeszcze mniej, bo około 20 procent kobiet - wskazuje Koszur.

Badania w gabinetach wykonane prywatnie w statystykach NFZ nie są ujęte. Co nie zmienia faktu, że co roku z powodu nowotworów piersi i szyjki macicy umiera w Polsce kilka tysięcy kobiet. - W stadium pierwszym, a wtedy, kiedy nie ma przerzutów w węzłach chłonnych, praktycznie 100 procent kobiet udaje się wyleczyć z tej choroby - zaznacza dr n. med. Tomasz Sarosiek, onkolog w Lux Med Onkologia. Dodaje on, że "jeśli kobiety wykonują sobie regularnie cytologię od 25. roku życia, to w zasadzie nie mają szansy umrzeć na raka szyjki macicy". - Zwiększylibyśmy szanse na wykrywalność zmian na takim etapie, kiedy my potrafimy bardzo dobrze też te zmiany leczyć, wyleczyć i to jest główny cel - zwraca uwagę Pietrzycki.

Zobacz także: Umierają, chociaż mogłyby żyć. Tylko co dziesiąta pacjentka robi cytologię

Cytologię na refundację wykonać można co trzy lata i nadal od 25. do 64. roku życia. Wcześniej badanie można było wykonywać do 59. roku życia. Nowe zasady - tak jak w przypadku mammografii - obowiązują od początku listopada.

Miesiąc profilaktyki nowotworowej mężczyzn. "To jest apel do wszystkich was, że możemy wygrać. Tylko badajmy się"
Miesiąc profilaktyki nowotworowej mężczyzn. "To jest apel do wszystkich was, że możemy wygrać. Tylko badajmy się" TVN24

Apel do mężczyzn

Listopad to z kolei miesiąc świadomości męskich nowotworów: prostaty i jąder. - Skoro dbamy o swoje rodziny, skoro dbamy o swój majątek, skoro dbamy o swoją karierę, to powinniśmy też zadbać o siebie - wskazuje Jakub Kajdaniuk, koordynator akcji "Mosznowładcy".

Przesiewowe badania w kierunku nowotworów jąder i prostaty dwa tygodnie temu można było wykonać w Bytomiu. - Na niewielką ilość badań, jaką wykonaliśmy, bo robimy nieraz dużo dużo więcej, były dwa raki jądra rozpoznane. Rak jądra to jest rak młodych mężczyzn, to, o czym często zapominamy. Szczyt zachorowań to jest 25-35 lat - mówi Maksymilian Kowalik z Kliniki Urologii Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu.

Czytaj także: "Występuję tutaj jako ekspert, ale muszę powiedzieć, że też trochę jako pacjent"

Rak jądra rozwija się bardzo szybko, w przeciwieństwie do nowotworów prostaty - tłumaczą eksperci. - Chodzi o to, żeby mężczyzna po 40 roku. poszedł pierwszy raz do urologa. Nie ma znaczenia, czy on ma dolegliwości, czy nie. Nowotwór prostaty jest nowotworem, który rośnie bardzo wolno, skrycie, niepostrzeżenie, nie daje objawów, którymi moglibyśmy się od razu niepokoić - wyjaśnia dr n. med Marek Filipek, urolog ze Szpitala św. Elżbiety, grupa Lux Med.

10. edycja kampanii "Mosznowładcy" potrwa do 2 grudnia i zawita jeszcze do kilku miast.

Autor:Katarzyna Czupryńska-Chabros 

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS