Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badań

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badań
Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badań
Katarzyna Czupryńska Chabros/Fakty po Południu TVN24
Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badańKatarzyna Czupryńska Chabros/Fakty po Południu TVN24

Badań w kierunku raka piersi oraz raka szyjki macicy będzie więcej i można będzie wykonywać je częściej. Wszystko po to, by zachorowań było mniej. Już teraz bezpłatna mammografia jest dostępna dla kobiet od 45. do 74. roku życia, a cytologia - od 25 do 64 lat. Na oba badania nie jest potrzebne skierowanie.

Od pierwszego listopada na profilaktyczną, bezpłatną mammografię, co dwa lata w przypadku pacjentek spoza grup ryzyka, mogą zgłaszać się kobiety w wieku od 45 do 74 lat, a nie - jak dotychczas - od 50 do 69 lat.

Są panie, które z tej zmiany już korzystają. - Ja się akurat załapałam jako dolna granica wieku - mówi pani Anna. - Dobrze, że przedłużono, bo już bym nie mogła być - uważa pani Maria. - Mam 74 lata, 49. rocznik, zatem tylko do końca roku, szybciutko znalazłam sobie, gdzie mogę to zrobić - mówi pani Mirosława.

Kobiety badanie mogą wykonać między innymi w mobilnych punktach badań. Nie trzeba mieć skierowania, tylko dowód osobisty. - Kobieta może zgłosić się na to badanie do dowolnej pracowni stacjonarnej lub do mammobusu, i to w miejscu przez siebie wybranym, niezależnie od tego, gdzie mieszka, w jakim województwie - wyjaśnia Małgorzata Koszur z Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowany
Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowanyMarek Nowicki/Fakty TVN

Unikają badań profilaktycznych

Jednak nie wszystkie kobiety chcą się badać, co potwierdzają sami lekarze. - Żeby kobiety chciały się badać, to byłaby najlepsza zmiana, bo chyba największa bolączką wszelkich programów jest niedostateczna zgłaszalność kobiet - zauważa dr n. med. Bartosz Pietrzycki, ginekolog z Kliniki Bocian w Białymstoku. - Z profilaktycznej mammografii w kraju korzysta około 36 procent kobiet, natomiast z profilaktycznej cytologii jeszcze mniej, bo około 20 procent kobiet - wskazuje Koszur.

Badania w gabinetach wykonane prywatnie w statystykach NFZ nie są ujęte. Co nie zmienia faktu, że co roku z powodu nowotworów piersi i szyjki macicy umiera w Polsce kilka tysięcy kobiet. - W stadium pierwszym, a wtedy, kiedy nie ma przerzutów w węzłach chłonnych, praktycznie 100 procent kobiet udaje się wyleczyć z tej choroby - zaznacza dr n. med. Tomasz Sarosiek, onkolog w Lux Med Onkologia. Dodaje on, że "jeśli kobiety wykonują sobie regularnie cytologię od 25. roku życia, to w zasadzie nie mają szansy umrzeć na raka szyjki macicy". - Zwiększylibyśmy szanse na wykrywalność zmian na takim etapie, kiedy my potrafimy bardzo dobrze też te zmiany leczyć, wyleczyć i to jest główny cel - zwraca uwagę Pietrzycki.

Zobacz także: Umierają, chociaż mogłyby żyć. Tylko co dziesiąta pacjentka robi cytologię

Cytologię na refundację wykonać można co trzy lata i nadal od 25. do 64. roku życia. Wcześniej badanie można było wykonywać do 59. roku życia. Nowe zasady - tak jak w przypadku mammografii - obowiązują od początku listopada.

Miesiąc profilaktyki nowotworowej mężczyzn. "To jest apel do wszystkich was, że możemy wygrać. Tylko badajmy się"
Miesiąc profilaktyki nowotworowej mężczyzn. "To jest apel do wszystkich was, że możemy wygrać. Tylko badajmy się" TVN24

Apel do mężczyzn

Listopad to z kolei miesiąc świadomości męskich nowotworów: prostaty i jąder. - Skoro dbamy o swoje rodziny, skoro dbamy o swój majątek, skoro dbamy o swoją karierę, to powinniśmy też zadbać o siebie - wskazuje Jakub Kajdaniuk, koordynator akcji "Mosznowładcy".

Przesiewowe badania w kierunku nowotworów jąder i prostaty dwa tygodnie temu można było wykonać w Bytomiu. - Na niewielką ilość badań, jaką wykonaliśmy, bo robimy nieraz dużo, dużo więcej, były dwa raki jądra rozpoznane. Rak jądra to jest rak młodych mężczyzn, to, o czym często zapominamy. Szczyt zachorowań to jest 25-35 lat - mówi Maksymilian Kowalik z Kliniki Urologii Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu.

Czytaj także: "Występuję tutaj jako ekspert, ale muszę powiedzieć, że też trochę jako pacjent"

Rak jądra rozwija się bardzo szybko, w przeciwieństwie do nowotworów prostaty - tłumaczą eksperci. - Chodzi o to, żeby mężczyzna po 40 roku. poszedł pierwszy raz do urologa. Nie ma znaczenia, czy on ma dolegliwości, czy nie. Nowotwór prostaty jest nowotworem, który rośnie bardzo wolno, skrycie, niepostrzeżenie, nie daje objawów, którymi moglibyśmy się od razu niepokoić - wyjaśnia dr n. med Marek Filipek, urolog ze Szpitala św. Elżbiety, grupa Lux Med.

10. edycja kampanii "Mosznowładcy" potrwa do 2 grudnia i zawita jeszcze do kilku miast.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sześciolatek zarażony błonicą. To pierwszy taki przypadek w Polsce od dekad, bo obowiązują u nas szczepienia. On nie był szczepiony. Do szpitala we Wrocławiu trafił po wakacjach w Afryce. Jest w ciężkim stanie. To groźna choroba.

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko ratownicy medyczni, ale także pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów i ich rodzin. O atakach na siebie mówi już niemal 80 procent pielęgniarek i położnych - apelują do władz o systemową pomoc.

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Andrzej Halicki, europoseł KO powiedział, że z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, do której należy PiS, tylko polscy deputowani głosowali przeciwko rezolucji uznającej Tarczę Wschód za projekt flagowy Unii Europejskiej. Wyjaśnił też, że przedstawiciele PiS współtworzyli unijny dokument. Jego zdaniem decyzja o głosowaniu przeciwko "zapadła w Warszawie".

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS