Co czeka uczniów po zmianie władzy? "Polska szkoła nie przeżyje kolejnej rewolucji"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Co czeka uczniów po zmianie władzy? "Polska szkoła nie przeżyje kolejnej rewolucji"
Co czeka uczniów po zmianie władzy? "Polska szkoła nie przeżyje kolejnej rewolucji"
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Co czeka uczniów po zmianie władzy? "Polska szkoła nie przeżyje kolejnej rewolucji"Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Czego potrzebuje polska szkoła po ośmiu latach rządów PiS-u? Na pewno nie rewolucji - słychać po stronie obecnej opozycji. Choć lista zmian i lista pilnych spraw do załatwienia są naprawdę długie.

Do szkolnych klas w ostatnich ośmiu latach często zaglądała polityka. - Uważam, że zostaliśmy, już nie tylko za ministra Czarnka, ale poprzedniczek również, cofnięci o kilka wieków, nie tylko o kilka lat - mówi Magdalena Mazur, dyrektorka Szkoły Podstawowej numer 12 w Krakowie.

Teraz jednak szkolna rzeczywistość ma się zmienić. - Ktokolwiek zajmie stanowisko ministra albo ministry edukacji, na pewno nie będzie mógł narzekać na brak pracy - zaznacza Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy. Partie opozycyjne w kwestii szkół są zgodne i nie chcą znów do góry nogami wywracać polskiej edukacji. - Pozostanie ośmioletnia szkoła podstawowa, potem szkoła ponadpodstawowa, bo po prostu polska szkoła nie przeżyje kolejnej rewolucji. Potrzebujemy ewolucji - zaznacza Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej i Koalicji Obywatelskiej.

Pytania o jakość edukacji za rządów ministra Czarnka
Pytania o jakość edukacji za rządów ministra CzarnkaTVN24

Szkolne problemy

Redakcja TVN24 zapytała dyrektorów i dyrektorki szkół o to, z jakimi problemami obecnie mierzy się szkoła. Zwrócili oni uwagę między innymi na to, że w szkołach brakuje nauczycieli, uczniowie kończą lekcje późno, a sama podstawa programowa jest przeładowana.

Odpowiedzią na te bolączki ma być program przygotowany przez opozycję. - Przede wszystkim musimy siąść nad pisaniem nowej, nowoczesnej, godnej XXI wieku i obecnych wyzwań cywilizacyjnych podstawy programowej - ocenia Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050 i Trzecia Droga).

CZYTAJ TEŻ: 400 milionów od Czarnka. Komentarze polityków

Materiałów do przyswojenia ma być mniej, ale nauczyciele mają zarabiać więcej. - Chcieliśmy 20 procent podwyżki dla nauczycieli najmniej zarabiających. Pracujemy nad rozporządzeniem. Ja to rozporządzenie zostawię jako projekt dla moich następców, jeśli będziemy odchodzić z rządu - zapewnia obecny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Następcy Przemysława Czarnka proponują wzrost wynagrodzeń o 30 procent, ale nie mniej niż półtora tysiąca złotych. - Skokowy wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli to jest priorytet dla wszystkich przyszłych rządzących koalicjantów - podkreśla Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy. Ważne jest też to, żeby środki z ministerstwa były kierowane tam, gdzie faktycznie są potrzebne. Minister Czarnek zapowiedział program, dzięki któremu 400 milionów złotych ma trafić do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Minister Czarnek chce rozdać jeszcze w tym roku 400 milionów złotych
Minister Czarnek chce rozdać jeszcze w tym roku 400 milionów złotychPaweł Płuska/Fakty TVN

Mniej ideologii, więcej praktyki

Jednak pieniądze to nie wszystko. Jak podkreśla opozycja, ważne jest, żeby w szkołach było więcej praktyki i mniej ideologii. - Deczarnkizacja przy braku czarnkizacji to jest rzeczywiście brak realizmu - śmieje się Przemysław Czarnek. Jednak próby forsowania trzech projektów lex Czarnek i próby wzmacniania roli kuratorów - szkoła nie zapamięta najlepiej. - Kuratoria powinny być odpolitycznione. Kuratoria powinny pełnić bardziej rolę wspierającą, wspomagającą - podkreśla Magdalena Mazur.

Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak zasłynęła zawieszeniem dyrektorki szkoły za to, że pozwoliła na udział uczniów w akcji Tour de Konstytucja. Odradzała także szkołom wychodzenie na "Dziady" do Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie.

CZYTAJ TEŻ: Kurator Nowak odradza szkołom wyjście na "Dziady". Krakowski teatr "zaskoczony"

- Nie chcemy kogoś, kto odnosi się do innych z brakiem szacunku. Nie chcemy kogoś, kto dyskryminuje swoimi wypowiedziami mniejszości - podkreśla Dariusz Martynowicz, polonista i Nauczyciel Roku 2021.

Wypowiedzi powszechnie uznawane za homofobiczne zdarzały się nie tylko samemu Czarnkowi. Dyskryminujące osoby LGBTQ+ treści znalazły się też w podręczniku do przedmiotu historia i teraźniejszość. - Podręcznik jest bardzo jednostronny, jest bardzo upolityczniony. Przedstawia również nieprawdę historyczną - zaznacza dyrektor Magdalena Mazur.

Opozycja zapowiada likwidację tak zwanego HiT-u. - Jak się przedmiot będzie nazywał, to jest rzecz drugorzędna. Ważne jest, żebyśmy uczyli młodzież wymiany poglądów, wymiany doświadczeń - podkreśla Izabela Koziej, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego numer IX we Wrocławiu.

Kadra nauczycielska chciałaby, żeby wprowadzając zmiany, politycy poznali także poglądy nauczycieli. - Do tej pory budowano te podstawy programowe bez wsparcia nas, jako nauczycieli i nauczycielek, którzy jesteśmy blisko ucznia i wiemy, jak uczyć i wiemy, czego uczyć, żeby przygotować ucznia i uczennicę do świata XXI wieku - podkreśla Dariusz Martynowicz.

Partie opozycyjne proponują też ciepły posiłek w szkole dla każdego ucznia. Chcą też zapewnić każdemu z nich dostęp do psychologa.

Autorka/Autor:Marta Warchoł

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS