Co czeka uczniów po zmianie władzy? "Polska szkoła nie przeżyje kolejnej rewolucji"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Co czeka uczniów po zmianie władzy? "Polska szkoła nie przeżyje kolejnej rewolucji"
Co czeka uczniów po zmianie władzy? "Polska szkoła nie przeżyje kolejnej rewolucji"
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Co czeka uczniów po zmianie władzy? "Polska szkoła nie przeżyje kolejnej rewolucji"Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Czego potrzebuje polska szkoła po ośmiu latach rządów PiS-u? Na pewno nie rewolucji - słychać po stronie obecnej opozycji. Choć lista zmian i lista pilnych spraw do załatwienia są naprawdę długie.

Do szkolnych klas w ostatnich ośmiu latach często zaglądała polityka. - Uważam, że zostaliśmy, już nie tylko za ministra Czarnka, ale poprzedniczek również, cofnięci o kilka wieków, nie tylko o kilka lat - mówi Magdalena Mazur, dyrektorka Szkoły Podstawowej numer 12 w Krakowie.

Teraz jednak szkolna rzeczywistość ma się zmienić. - Ktokolwiek zajmie stanowisko ministra albo ministry edukacji, na pewno nie będzie mógł narzekać na brak pracy - zaznacza Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy. Partie opozycyjne w kwestii szkół są zgodne i nie chcą znów do góry nogami wywracać polskiej edukacji. - Pozostanie ośmioletnia szkoła podstawowa, potem szkoła ponadpodstawowa, bo po prostu polska szkoła nie przeżyje kolejnej rewolucji. Potrzebujemy ewolucji - zaznacza Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej i Koalicji Obywatelskiej.

Pytania o jakość edukacji za rządów ministra Czarnka
Pytania o jakość edukacji za rządów ministra CzarnkaTVN24

Szkolne problemy

Redakcja TVN24 zapytała dyrektorów i dyrektorki szkół o to, z jakimi problemami obecnie mierzy się szkoła. Zwrócili oni uwagę między innymi na to, że w szkołach brakuje nauczycieli, uczniowie kończą lekcje późno, a sama podstawa programowa jest przeładowana.

Odpowiedzią na te bolączki ma być program przygotowany przez opozycję. - Przede wszystkim musimy siąść nad pisaniem nowej, nowoczesnej, godnej XXI wieku i obecnych wyzwań cywilizacyjnych podstawy programowej - ocenia Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050 i Trzecia Droga).

CZYTAJ TEŻ: 400 milionów od Czarnka. Komentarze polityków

Materiałów do przyswojenia ma być mniej, ale nauczyciele mają zarabiać więcej. - Chcieliśmy 20 procent podwyżki dla nauczycieli najmniej zarabiających. Pracujemy nad rozporządzeniem. Ja to rozporządzenie zostawię jako projekt dla moich następców, jeśli będziemy odchodzić z rządu - zapewnia obecny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Następcy Przemysława Czarnka proponują wzrost wynagrodzeń o 30 procent, ale nie mniej niż półtora tysiąca złotych. - Skokowy wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli to jest priorytet dla wszystkich przyszłych rządzących koalicjantów - podkreśla Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy. Ważne jest też to, żeby środki z ministerstwa były kierowane tam, gdzie faktycznie są potrzebne. Minister Czarnek zapowiedział program, dzięki któremu 400 milionów złotych ma trafić do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Minister Czarnek chce rozdać jeszcze w tym roku 400 milionów złotych
Minister Czarnek chce rozdać jeszcze w tym roku 400 milionów złotychPaweł Płuska/Fakty TVN

Mniej ideologii, więcej praktyki

Jednak pieniądze to nie wszystko. Jak podkreśla opozycja, ważne jest, żeby w szkołach było więcej praktyki i mniej ideologii. - Deczarnkizacja przy braku czarnkizacji to jest rzeczywiście brak realizmu - śmieje się Przemysław Czarnek. Jednak próby forsowania trzech projektów lex Czarnek i próby wzmacniania roli kuratorów - szkoła nie zapamięta najlepiej. - Kuratoria powinny być odpolitycznione. Kuratoria powinny pełnić bardziej rolę wspierającą, wspomagającą - podkreśla Magdalena Mazur.

Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak zasłynęła zawieszeniem dyrektorki szkoły za to, że pozwoliła na udział uczniów w akcji Tour de Konstytucja. Odradzała także szkołom wychodzenie na "Dziady" do Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie.

CZYTAJ TEŻ: Kurator Nowak odradza szkołom wyjście na "Dziady". Krakowski teatr "zaskoczony"

- Nie chcemy kogoś, kto odnosi się do innych z brakiem szacunku. Nie chcemy kogoś, kto dyskryminuje swoimi wypowiedziami mniejszości - podkreśla Dariusz Martynowicz, polonista i Nauczyciel Roku 2021.

Wypowiedzi powszechnie uznawane za homofobiczne zdarzały się nie tylko samemu Czarnkowi. Dyskryminujące osoby LGBTQ+ treści znalazły się też w podręczniku do przedmiotu historia i teraźniejszość. - Podręcznik jest bardzo jednostronny, jest bardzo upolityczniony. Przedstawia również nieprawdę historyczną - zaznacza dyrektor Magdalena Mazur.

Opozycja zapowiada likwidację tak zwanego HiT-u. - Jak się przedmiot będzie nazywał, to jest rzecz drugorzędna. Ważne jest, żebyśmy uczyli młodzież wymiany poglądów, wymiany doświadczeń - podkreśla Izabela Koziej, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego numer IX we Wrocławiu.

Kadra nauczycielska chciałaby, żeby wprowadzając zmiany, politycy poznali także poglądy nauczycieli. - Do tej pory budowano te podstawy programowe bez wsparcia nas, jako nauczycieli i nauczycielek, którzy jesteśmy blisko ucznia i wiemy, jak uczyć i wiemy, czego uczyć, żeby przygotować ucznia i uczennicę do świata XXI wieku - podkreśla Dariusz Martynowicz.

Partie opozycyjne proponują też ciepły posiłek w szkole dla każdego ucznia. Chcą też zapewnić każdemu z nich dostęp do psychologa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Orki atakują statki w Cieśninie Gibraltarskiej. Ostatnio szturm przeprowadziły na 15-metrowy jacht, który w wyniku starcia zatonął, a załogę trzeba było ewakuować. Jedni mówią, że orki chcą się tylko bawić, inni podejrzewają, że zwierzęta traktują statki jak konkurencję. Pojawiają się też teorie, że to może być zemsta za krzywdę, którą wyrządzili im ludzie.

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS