Polski rząd miał zabiegać w Brukseli o objęcie importu LPG unijnymi sankcjami, ale jak wynika z kontroli posłów Koalicji Obywatelskiej intensywność tych działań osłabła. Posłowie opozycji mówią o powiązaniach ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością ze spółką, która logistycznie umożliwia import rosyjskiego gazu. Żadne unijne państwo nie importuje tyle rosyjskiego gazu co Polska.

Minister rolnictwa Robert Telus zapewnia, że do żniw wszystkie spichlerze i magazyny mają być puste. Tak, by po żniwach rolnicy mieli gdzie składować swoje zboże. Przy okazji namawia do sprzedaży zalegających zapasów - przypominając o dopłatach. Problem w tym, że ceny zboża spadają tak bardzo, że dopłaty mogą nie wystarczyć. Izby rolnicze planują protest w Brukseli.

4 maja 2021 roku, dokładnie dwa lata temu, Sejm zagłosował za unijnymi miliardami, które miały tchnąć nowe życie w polską gospodarkę poobijaną przez pandemię. To miał być - jak mówił premier Mateusz Morawiecki - "nowy plan Marshalla", "polska racja stanu". Później jednak rządzący zaczęli dezawuować znaczenie tych środków. Od dwóch lat nie popłynęło do naszego kraju na KPO nawet euro, a rząd - mimo wielu obietnic - nie złożył w tej sprawie nawet wniosku do Brukseli. Ustawa sądowa utknęła w Trybunale Konstytucyjnym.

Gorzkie słowa padają ze strony polityków PiS pod adresem partii Zbigniewa Ziobry, która się teraz nazywa Suwerenna Polska. Szef KP PiS Ryszard Terlecki kpi z misji ugrupowania i dodaje, że tylko "Prawo i Sprawiedliwość może zapewnić Polsce wolność i rozwój". Z kolei sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski sugeruje, że w zmianie nazwy chodzi o próbę ratowania rozpoznawalności. Dopytywany, na jakim etapie jest przygotowywanie list wyborczych, przyznał, że nastąpiło delikatne cofnięcie. Opozycja natomiast nie ma wątpliwości, że los polityków Ziobry leży w rękach Jarosława Kaczyńskiego, bo tylko razem z PiS-em mogą osiągnąć zwycięstwo.

10. edycja edycja Wings for Life już w niedzielę. To wyjątkowa impreza, bo uczestnicy biegu startują jednego dnia, o tej samej godzinie na całym świecie, a 30 minut później ruszają za nimi samochody pościgowe. W Wings For Life jednak nie o wygraną chodzi, a o wspólny cel tysięcy biegaczy, którzy w imprezie wezmą udział. Zebrane pieniądze pójdą na pomoc tym, którzy biegać nie mogą, ale marzą o tym, by kiedyś znów samodzielnie postawić kroki.

Wiele osób, które chciały się w długi weekend majowy dostać do Krynicy Morskiej, musiały liczyć się z utrudnieniami drogowymi. Sytuację miało uratować ręczne sterowanie ruchem zaplanowane na piątek, sobotę i środę, ale drogowy armagedon zaczął się pomiędzy tymi dniami - w niedzielę. Niektórzy w korku spędzili nawet trzy godziny.

W czwartek abiturienci zaczynają matury. Na początek zmierzą się z egzaminem z języka polskiego. W piątek przystąpią do jeżyka obcego, a po weekendzie do matury z matematyki. Tegoroczne egzaminy to nowa formuła, bo uczniowie, którzy do nich przystąpią, przeszli inną drogę od wielu poprzednich roczników.

"Oda do radości" 1 maja wybrzmiała w wielu polskich miastach. 19 lat po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej prezydent Andrzej Duda mówi, że Wspólnota to współdziałanie, ale i konkurencja. W obozie władzy też wybrzmiewają antyunijne tony. Tymczasem dla Polaków to wartość. Ponad 90 procent z nich w minionym roku deklarowało poparcie dla Unii Europejskiej.

Polska 19 lat temu wstąpiła do Unii Europejskiej. Dla wielu Polaków obecność we Wspólnocie jest bardzo ważną wartością, bo - jak mówią - widzą, jak integracja zmieniła nasz kraj. Tyle, że nie jest to pełna integracja - wciąż nie jesteśmy w strefie euro. Dlatego padają pytania, kiedy zamienimy złotego na euro.

Majówka w promieniach słońca sprzyja odpoczynkowi, ale najważniejsze, żeby był to wypoczynek bezpieczny - na drodze i nad wodą. Do tragicznego wypadku doszło w województwie świętokrzyskim. W czołowym zderzeniu zginęło 6-letnie dziecko. W niedzielę na Jeziorze Skarlińskim wywróciła się łódź. Jedna z dwóch osób, które uratowano z wody, zmarła w szpitalu. Wciąż trwają poszukiwania trzeciej osoby.

Młody mężczyzna, który przez siedem lat nie wstawał z wózka inwalidzkiego, który słyszał od lekarzy, że już nigdy nie będzie chodził, wstał i przeszedł 100 metrów. Był rok 2018 i od tego czasu startuje on w Wings for Life - biegu, dzięki któremu fundacja pod tą samą nazwą zbiera pieniądze na badania nad przerwanym rdzeniem kręgowym.