Puchar Świata: polscy skoczkowie poza podium w Sapporo

To nie był dzień polskich skoczków w japońskim Sapporo. Najlepszy z nich - Dawid Kubacki - wylądował tuż za podium. Konkurs wygrał Austriak Stefan Kraft, drugi był Norweg Halvor Egner Granerud. Mimo wszystko Polacy z optymizmem patrzą na dzisiejsze wyniki.

Wielkimi krokami zbliża się 31. Finał WOŚP

Aktor Andrzej Grabowski odkurzy komuś mieszkanie, a w czyimś domu zawiśnie rakieta Igi Świątek. To tylko niektóre orkiestrowe licytacje. 31. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 29 stycznia. Licytować i pomagać można jednak już teraz. Tegoroczne hasło WOŚP to ''Chcemy wygrać z sepsą!''. Wygraną każdego finału jest zmiana. Realna, potrzebna. Odczuwalna niemal każdego dnia.

Sąd umorzył postępowanie przeciwko prokurator Justynie Brzozowskiej

Miał być bezprecedensowy proces, jest bezprecedensowe orzeczenie. Sąd umorzył postępowanie przeciwko prokurator Justynie Brzozowskiej. O uchyleniu jej immunitetu zadecydowała Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i właśnie dlatego sąd umorzył postępowanie. Bo Izba Dyscyplinarna nie była sądem.

Dawid Kubacki na drugim miejscu w Sapporo

W japońskim Sapporo Dawid Kubacki wylądował na podium. Po pierwszej serii nie miał sobie równych, ale później - jak sam przyznaje - popełnił błąd. Ostatecznie był drugi, a tuż za podium uplasował się Kamil Stoch.

ETPCz: państwa muszą zapewnić prawne uznanie i ochronę par homoseksualnych

Pary homoseksualne chciały rejestracji ślubu, ale rosyjskie władze odmówiły. Sprawie przyjrzał się Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu i orzekł, że Rosja, nie zezwalając na zawarcie jednopłciowych małżeństw, złamała Europejską Konwencję Praw Człowieka. Ponadto ETPCz ocenił, że państwa-strony Konwencji mają obowiązek "zapewnienia prawnego uznania i ochrony par osób tej samej płci". W Trybunale czekają podobne sprawy przeciwko Polsce.

Sędzia Piotr Gąciarek wrócił do pracy. Był zawieszony przez 14 miesięcy

Sędzia Piotr Gąciarek w czwartek wrócił do pracy w Sądzie Okręgowym, choć nie do wydziału karnego, a do wykonawczego. W środę sędzia został przywrócony do orzekania po tym, jak Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o jego zawieszeniu. Gąciarek zapewnia, że nie odstąpi od walki o praworządność, bo to neo-KRS - jak mówi - zatruwa polskie państwo i produkuje pseudosędziów.

Mnożą się pytania po incydencie w pobliżu Naftoportu. Premier: zleciłem bardzo gruntowny raport tej sprawy

Pojawia się coraz więcej pytań po tym, jak trzech nurków, którzy podawali się za Hiszpanów, z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu schodziło pod wodę w środku nocy w okolicy Naftoportu w Gdańsku. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że ochrona infrastruktury krytycznej jest wzmocniona, ale "zlecił bardzo gruntowny raport tej sprawy". Z kolei szef klubu PiS Ryszard Terlecki przyznaje, że "trochę się dziwi", gdy słyszy o takich sytuacjach, a opozycja nie dowierza i żąda wyjaśnień.

Tajemniczy nurkowie w pobliżu kluczowej infrastruktury

Gdzie były służby - pytają z niedowierzaniem eksperci i komentatorzy po niecodziennej interwencji ratowników w Zatoce Gdańskiej. Trzej - rzekomo - obywatele Hiszpanii w środku nocy, bez dokumentów, ale ze specjalistycznym sprzętem do nurkowania, byli na wyciągnięcie ręki od kluczowej infrastruktury krytycznej. Policja puściła ich wolno, bo mężczyźni powiedzieli, że tylko szukali bursztynów.

Zamieszanie z wykładem doktor Hanny Machińskiej

Doktor Hanna Machińska pojawiła się we wtorek po południu na Uniwersytecie Warszawskim. Wygłosiła trwający około 40 minut "wstęp do wykładu". Jego dalsza część ma się odbyć w późniejszym terminie. Zamieszanie wokół wydarzenia to skutek decyzji rektora, który odwołał je z "przyczyn technicznych". Potem jednak zmienił zdanie.

Będą ograniczenia przy zakupie mieszkań. Ministerstwo podało szczegóły

To ma być koniec hurtowego wykupowania mieszkań. Przynajmniej teoretycznie. Osoba mająca już pięć lokali, z których co najmniej jedno kupiła w ciągu roku, lub taka, która chce kupić więcej niż pięć, nie będzie mogła nabyć więcej niż jednego mieszkanie raz na rok. Ograniczeniami mają nie być objęte mieszkania uzyskane w wyniku dziedziczenia, darowizn, wyroku sądu czy egzekucji zobowiązania. Zgodnie z projektem, osoba, która ma już pięć mieszkań, zapłaci przy transakcji wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ma wynieść 6 procent.

Fundacja polityków PiS kupuje willę za pieniądze od ministerstwa

Za ponad pięć milionów złotych od ministra edukacji Przemysława Czarnka fundacja Polska Wielki Projekt kupuje willę na warszawskim Mokotowie. Kupuje od Polskiego Holdingu Nieruchomości, który jest pod nadzorem ministra Jacka Sasina. Fundację kontrolują politycy PiS, a do kwietnia jej prezeską była Anna Bielecka, u której odbywają się słynne niedzielne obiady z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Po pięciu latach willa będzie mogła być przeznaczona na cele komercyjne.

18-letni Eryk Goczał zachwycił podczas Rajdu Dakar

Jadący z hiszpańskim pilotem Oriolem Meną Eryk Goczał był objawieniem Dakaru. Dopiero w listopadzie uzyskał prawo jazdy i niespełna dwa miesiące później został najmłodszym w historii kierowcą startującym w tym jednym z najtrudniejszych rajdów na świecie. Wygrał w sumie cztery etapy.