Polacy mierzą się z drożyzną przed świętami

Wysokie ceny przed świętami nie wszystkich skłaniają do oszczędności. Sklepy już są pełne klientów szukających prezentów i okazji. Jedni planują skromniejszą wigilię, dla innych wysokie ceny przed Bożym Narodzeniem nie są przeszkodą.

Opozycja krytykuje słowa Jarosława Kaczyńskiego o "niszczeniu ludzi"

Polska nie może być silnym narodem, nie może mieć silnego państwa, bo to się nie podoba naszym sąsiadom. Otóż nie, będziemy mieli silne państwo i zniszczymy tych ludzi - mówił na spotkaniu w Chojnicach Jarosław Kaczyński. Zjednoczona Prawica tłumaczy, że chodzi o zwalczanie konkurencji. Zdaniem opozycji - trudno byłoby o bardziej niepotrzebne słowa.

Trwa Weekend Cudów Szlachetnej Paczki

Tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki poruszyła serca 8000 wolontariuszy, którzy najpierw weryfikowali zgłoszone rodziny i sprawdzali, jakie są ich potrzeby. Wcześniej koordynowali kompletowanie paczek, a teraz je rozwożą.

Służby ostrzegają przed trudnymi warunkami na drogach

Dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych po tym, jak bus uderzył w samochód obsługi autostrady niedaleko Opola. Warunki na drogach pogorszyły się. Bywa ślisko, a służby ostrzegają przed opadami śniegu i zalecają ostrożność. W Tatrach już teraz jest bardzo niebezpiecznie.

Donald Tusk przemawiał podczas finału wydarzenia "Meet Up - Nowa Generacja Platformy Obywatelskiej"

W Polsce mamy do czynienia z połowiczną dyktaturą. To Kaczyński boi się nas wszystkich, ale my się go nie boimy - mówił Donald Tusk w Warszawie w czasie finałowej edycji wydarzenia z cyklu "Meet Up - Nowa Generacja Platformy Obywatelskiej". Jego zdaniem - według PiS-u - Zachód jest zagrożeniem. Tusk mówił dużo o zbliżających się wyborach i o obecnie rządzących, szczególnie o Jarosławie Kaczyńskim.

Sikorski reaguje na zarzuty PiS. Chodzi o sprawę Tomasza L. i powiązania z Macierewiczem

Tomasz L., który w marcu został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, 16 lat temu był członkiem komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Politycy PiS pytani o to, jak to się stało, że Tomasz L. do tej komisji trafił, mówią, że odpowiadał za to ówczesny szef MON Radosław Sikorski. Ten publikuje zdjęcie dokumentu, z którego wynika, że Jarosław Kaczyński sprawę WSI kazał przekazać Antoniemu Macierewiczowi.

Jarosław Kaczyński: będziemy mieli silne państwo i zniszczymy tych ludzi

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z sympatykami i działaczami partii w pomorskich Chojnicach mówił, że "walka polityczna w Polsce jest niezwykle ostra". Zdaniem prezesa dzieje się tak, bo w polskie sprawy "interweniują siły zewnętrzne" i w tym kontekście nawiązał do Niemiec. - Będziemy mieli silne państwo i zniszczymy tych ludzi - powiedział, nie precyzując, o jakich ludziach mowa.

Dziennikarze TVN z 14 nominacjami w konkursie Grand Press

Długa lista nominacji dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl, TVN24 GO i Konkret24 do nagród Grand Press. Piotr Jacoń ma szanse na nagrodę w dwóch kategoriach. Z kolei w kategorii reportażu telewizyjnego nasi dziennikarze otrzymali aż 6 na 7 możliwych nominacji. Zwycięzców poznamy na uroczystej gali 13 grudnia.

Zarzut dyscyplinarny dla Małgorzaty Gersdorf. "Gra Ziobry przeciwko Morawieckiemu"

Była pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf od dwóch lat nie orzeka i jest na emeryturze, ale rzecznik dyscyplinarny wszczął wobec niej postępowanie dyscyplinarne. Pod jej przewodnictwem Sąd Najwyższy wydał uchwałę trzech połączonych izb, w której stwierdzono - zgodnie z orzeczeniem TSUE - że sędziowie powołani przez nową KRS nie są uprawnieni do orzekania. Właśnie ta uchlała ma być powodem postępowania wobec Gersdorf. Jednocześnie dzieje się to w momencie, gdy rząd stara się przekonać Komisję Europejską, że dochowuje standardów praworządności.

Nowa posada Jacka Kurskiego. "Życie przerośnie kabaret"

Jacek Kurski, były prezes TVP, pełni już funkcję zastępcy dyrektora wykonawczego Banku Światowego. Na stanowisko rekomendował go szef NBP Adam Glapiński. Zgodnie z oficjalnymi kodeksem postępowania dla członków zarządu Banku Światowego, oczekuje się od nich traktowania wszystkich z godnością i szacunkiem, wspierania różnorodności pochodzenia, czy tożsamości kulturowej.

Opozycja chce zwołania specjalnego posiedzenia komisji ds. służb specjalnych po reportażu "Historia agenta"

Tomasz L., który pracował w jednym z warszawskich urzędów stanu cywilnego, został zatrzymany w marcu pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Jak ustalili dziennikarze TVN24 i tvn24.pl, L. był również w przeszłości członkiem komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Miał dostęp do największych tajemnic polskiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Zdaniem opozycji ta sprawa pokazuje "jak bezbronne w istocie jest państwo polskie". Koalicja Obywatelska chce zwołania specjalnego posiedzenia komisji ds. służb specjalnych.

Stopy procentowe bez zmian. Decyzja RPP nie zaskoczyła ekonomistów

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów i wbrew obawom kredytobiorców - Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, czyli główna, referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 procent. Mimo że inflacja nawet lekko spada, to trudno wielu osobom dostrzec to przy codziennych zakupach. Ceny niektórych produktów wzrosły nawet dwukrotnie.

"Czad zabija powoli, w ciszy. Chcemy, żeby był głośny"

O tym, jak niebezpieczny jest czad, przekonała się 5-osobowa rodzina z Chorzowa, która trafiła do szpitala wskutek zatrucia tlenkiem węgla. Rodzinę uratował czujnik czadu. Dlatego strażacy podkreślają, jak bardzo jest potrzebny w domach i apelują o instalację urządzenia.

Kilkaset rodzin wciąż czeka na darczyńców

Nadchodzący weekend ma być Weekendem Cudów Szlachetnej Paczki. Ale żeby był taki dla wszystkich zgłoszonych, wszystkie rodziny czy osoby muszą znaleźć ludzi, którzy zechcą je wesprzeć. Takich rodzin jest jeszcze kilkaset.

"Oczekujemy, że państwo polskie zamknie ten rozdział"

Dziennikarze TVN24 i tvn24.pl Piotr Świerczek oraz Robert Zieliński dotarli do konkluzji międzynarodowego zespołu biegłych, powołanego przez Prokuraturę Krajową. Z opinii wynika, że badanie ekshumowanych szczątków nie wykazało śladów eksplozji. W reakcji na ustalenia dziennikarzy Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie. Podkreśla w nim, że "przesądzające informowanie o przyczynach katastrofy smoleńskiej na obecnym etapie śledztwa jest nieuprawnioną spekulacją". Tymczasem część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej chciałyby zakończenia sprawy, by móc przeżywać żałobę prywatnie.

Jacek Kurski ma nową pracę. Jego kandydaturę zgłosił prezes NBP Adam Glapiński

Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie - poinformował Narodowy Bank Polski. Bank centralny przekazał, że jego kandydatura została zgłoszona przez prezesa NBP Adama Glapińskiego jako Gubernatora RP w Banku Światowym. - Tu też dobrze przysłużę się Polsce - napisał w mediach społecznościowych Kurski, który ze stanowiska prezesa TVP został odwołany we wrześniu.

Darowizny dla PiS. Po 45 tysięcy złotych wpłacili między innymi prezesi Orlenu i Taurona

Prezes Orlenu Daniel Obajtek oraz prezes Taurona Paweł Szczeszek przelali w listopadzie na konto Prawa i Sprawiedliwości po 45 tysięcy złotych. Niemal maksymalną dopuszczalną kwotę wpłacił też wiceprezes Orlenu Robert Perkowski. Zgodnie z prawem mogli dokonać wpłat, ale opozycja pyta, czy powinni i mówi o patologii w spółkach Skarbu Państwa. Informację o wpłatach jako pierwszy podał tygodnik "Polityka".