Pięć rekomendacji Poroszenki dla Zachodu. "Przede wszystkim nie ufajcie Putinowi"

Cała Ukraina jest wdzięczna Polakom za pomoc - mówi Petro Poroszenko. Były ukraiński prezydent czynnie angażuje się w obronę swojego kraju, koordynując między innymi pracę i organizację jednostek obrony terytorialnej. W rozmowie z Michałem Sznajderem Poroszenko mówi o głównych potrzebach i wyzwaniach, jakie stoją obecnie przed Ukraińcami i o sile amerykańskiego przywództwa w NATO.

Tosia i Krzyś czekają na nową rodzinę

7-letnie bliźnięta - Tosia i Krzyś - czekają, aż ktoś je pokocha. Trafiły najpierw do pieczy zastępczej, potem do domu dziecka w Gdańsku. Los obdarzył ich aż dwiema traumami rozstania, dlatego tak ważne jest, żeby teraz adoptować ich razem.

Robot da Vinci wspomógł leczenie trojga małych pacjentów w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku

Robot da Vinci coraz częściej pomaga lekarzom wykonywać skomplikowane operacje - prawie bezinwazyjne i z dużo mniejszym bólem dla pacjentów. W ostatnich dniach robot wspomógł leczenie dzieci w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Lekarze chcieliby takich operacji wykonywać więcej, ale problem w tym, że robot jest drogi i nie każdy ośrodek ma do niego dostęp na stałe, a NFZ nie finansuje operacji z jego użyciem u dzieci.

Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Włodzimierza Karpiński

Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla byłego ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego. Obecny sekretarz miasta stołecznego Warszawy jest podejrzany o korupcję w związku z procedurą wyłaniania firm, które odbierają śmieci na terenie stolicy. Prokuratura zarzuca Karpińskiemu przyjęcie łapówek w wysokości pięciu milionów złotych. Obrońcy Karpińskiego zapowiadają odwołanie.

Pacjentki, których dokumentacja została zarekwirowana, spotkały się z prawnikami

Pacjentki ginekolożki doktor Marii Kubisy biorą sprawy w swoje ręce i organizują spotkanie z prawnikami w sprawie dalszych kroków. To ich dokumentacja medyczna została zabrana z gabinetu przez prokuraturę i to ich prawo do zachowania tajemnicy lekarskiej mogło zostać poważnie naruszone - w imię wyjaśnienia jednej sprawy dotyczącej przerwania ciąży.

Kasacja w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wraca na wokandę

Sprawa ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wraca na wokandę. Sąd Najwyższy nie chce dłużej czekać na rozstrzygnięcie przez Trybunał Konstytucyjny sporu kompetencyjnego między prezydentem a Sądem Najwyższym. Trybunał zwlekał, a to blokowało postępowanie. Dla PiS-u to kłopot. Pytanie brzmi - czy ministrowie Kamiński i Wąsik powinni pełnić swoje funkcje?

Prokuratura wszczęła śledztwa w sprawie maili ze skrzynki Michała Dworczyka

Prokuratura zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie maili ze skrzynki Michała Dworczyka. Chodzi konkretnie o korespondencję z jego doradcą do spraw obronności pułkownikiem Krzysztofem Gajem i podejrzenie, że mogło przez wyciek dojść do ujawnienia tajemnicy państwowej. Maili byłego szefa kancelarii premiera, które zostały ujawnione, było znacznie więcej, ale rządzący unikali tematu lub bagatelizowali sprawę. Czy teraz to się zmieni?

W Trybunale Konstytucyjnym nie ma kryzysu? Tak twierdzi Julia Przyłębska

Cisza, spokój, nic się nie dzieje - tak Julia Przyłębska opisuje pracę kierowanego przez siebie Trybunału Konstytucyjnego. Nic o podważaniu jej kadencji i prezesury, o listach i buncie części sędziów. To tylko czysto fachowy spór merytoryczny - dowiadujemy się z wywiadu. To dlaczego prezydent mówi, żeby Trybunał przestał się kłócić i zajął pracą?

Marcin Oleksy przeszedł do historii. Polak zdobył nagrodę imienia Ferenca Puskasa

To dowód na to, że niemożliwe nie istnieje - mówił Marcin Oleksy, odbierając nagrodę FIFA im. Ferenca Puskasa na najpiękniejszą bramkę roku. Trudno się dziwić takim emocjom, kiedy ampfutbolista w ogólnoświatowym konkursie pokonuje światowe gwiazdy piłki nożnej. Głosowali kibice, ale cieszą się nie tylko oni. Bo nagroda - pierwszy raz przyznana piłkarzowi z niepełnosprawnością - to symboliczne docenienie wszystkich reprezentantów tej dziedziny.

NIK ma wiele wątpliwości w sprawie programu "Polskie Szwalnie"

Jest wiele wątpliwości Najwyższej Izby Kontroli co do programu "Polskie Szwalnie", w ramach którego w czasie pandemii miały być produkowane maseczki. 313 milionów złotych wydano, ale maseczki się nie sprawdziły. Tak samo jak próby wyjaśnienia, na jakich zasadach przedsiębiorstwa dostawały kontrakty. W tej sprawie kontrolerzy NIK chcieli przesłuchać ministra Michała Dworczyka i marszałek Elżbietę Witek. Nie udało im się.

Opozycja wznawia pakt senacki przed wyborami parlamentarnymi

Opozycja jednoczy się w Senacie i zawiera pakt na jesienne wybory parlamentarne. Na jakich zasadach, kto będzie dowodził? Tego jeszcze nie wiadomo. Nazwiska mieliśmy poznać po Wielkanocy, ale już słychać, że może jednak dopiero przed wakacjami. Czy ta współpraca przyniesie sukces nie tylko w Senacie? To pokażą wybory.

Zwrócono dokumentację medyczną pacjentek, która została zabrana z prywatnego gabinetu ginekolożki w Szczecinie

Prokuratura zwraca dokumentację medyczną pacjentek, którą 9 stycznia służby zabrały z prywatnego gabinetu ginekolożki w Szczecinie. Zarekwirowano wszystkich karty pacjentek od 1996 roku. Zabrano także telefon lekarki i komputer. Sprawa dotyczy pomocnictwa w przerwaniu ciąży i pozyskania leków, które nie uzyskały w Polsce atestu. Przejęcie dokumentów mogło naruszać tajemnicę lekarską i utrudniało przez kilka tygodni leczenie pacjentek.

W Warszawie otworzono klinikę Budzika dla dorosłych

Otwarto kolejną klinikę słynnego Budzika. Tym razem w Warszawie na Bródnie. Będzie pomagać w wybudzaniu ze śpiączki dorosłych. Kliniki Budzika dla dzieci i dorosłych wybudziły już sto kilkadziesiąt osób. Im więcej takich specjalistycznych miejsc dla pacjentów, tym większa nadzieja na sukces.

Wizyty prezesa PiS na Pomorzu. Policja podała dane na wniosek posła KO

Dwa wydarzenia na Pomorzu z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego były zabezpieczane przez łącznie 1120 policjantów - ujawnia, pytana przez opozycję, policja w Gdańsku. Zapewnia, że nie chodziło tylko o ochronę samego prezesa. Opozycja zarzuca prezesowi, że - będąc zwykłym posłem - korzysta z państwowej ochrony, coraz większej i droższej.

Zapadł wyrok w sprawie wypadku premier Szydło w Oświęcimiu

Winny wypadku jest kierowca seicento, ale nie tylko on. Także kierowca z kolumny rządowej premier Beaty Szydło, który nie włączył sygnałów dźwiękowych. Chodzi o głośny wypadek w Oświęcimiu. Wyjaśnianie tej sprawy trwało aż sześć lat. W tym czasie były problemy ze znikającymi dowodami i fałszywymi zeznaniami. Teraz jednak zapadł prawomocny wyrok. Sąd uznał winę Sebastiana Kościelnika, ale odstąpił od wymierzenia mu kary.

Chór dzieci z Ukrainy wyruszył w charytatywną trasę koncertową

We Wrocławiu powstał chór dzieci uchodźców z Ukrainy. Muzyka pomaga im uporać się z wojenną traumą. W ciągu pół roku od rozpoczęcia działalności chór KapustaBand dał ponad 10 występów na różnych festiwalach oraz imprezach w całej Polsce. Teraz wyrusza w podróż do krajów nadbałtyckich z charytatywną trasą koncertową.

Ferie zimowe dobiegają końca. Krótsze pobyty, rezerwowane z mniejszym wyprzedzeniem

Ferie zimowe w Polsce dobiegają końca. W poniedziałek do szkół wracają uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Branża turystyczna oceniła, że tegoroczne ferie pod względem frekwencji okazały się dużo lepsze, niż przewidywała. Jednak przedsiębiorcy nie ukrywają, że pobyty były krótsze i rezerwowane z mniejszym wyprzedzeniem.

CBA weszło do gabinetu ginekologicznego w Szczecinie

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do prywatnego gabinetu ginekologicznego w Szczecinie. Na polecenie prokuratury zabrali karty medyczne pacjentek i historie ich chorób z prawie 30 lat. Ginekolożka złożyła zażalenie na decyzję prokuratury.

Wojna w Ukrainie rozdzieliła tysiące rodzin

Tysiące ukraińskich rodzin żyje w obawie o swoich bliskich, którzy wciąż walczą na froncie. Części z nich udało się znaleźć bezpieczne schronienie w Polsce, ale - jak mówią - nie ma dnia, kiedy nie tęsknią za domem.

Rosja wyręczyła Orlen w sprawie wstrzymania dostawy ropy? Komunikat spółki budzi wiele pytań

Orlen poinformował w komunikacie, że Rosja wstrzymała dostawy ropy naftowej do Polski przez rurociąg Przyjaźń. Jednocześnie koncern zapewnił, że spółka jest w pełni przygotowana na taką sytuację, a dostawy do jej rafinerii mogą odbywać się w całości drogą morską. Obecnie spółka importuje ropę pochodzącą z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego, a także Zatoki Perskiej i Meksykańskiej. Spółka podkreśliła, że ważnym partnerem koncernu jest Saudi Aramco.