Wtargnęli z hasłami Strajku Kobiet na mszę. Sąd uniewinnił 32-osobową grupę

Weszli do poznańskiej katedry z hasłami Strajku Kobiet i przerwali mszę. Sprawa z jesieni 2020 roku trafiła do sądu, który teraz uniewinnił całą 32-osobową grupę. To był czas potężnych, masowych protestów przeciwko decyzji kierowanego przez Julię Przyłębską Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Ta okoliczność została mocno zaakcentowana w uzasadnieniu wyroku.

"Ceny są takie, że nikogo nie stać"

Ceny warzyw są rekordowe. To, co klienci odczuwają w portfelach, potwierdzają oficjalne raporty. Za żywność musieliśmy płacić w lutym średnio o 1/5 więcej niż przed rokiem. Na przykład jajka podrożały o ponad 50 procent. Najnowsze dane o inflacji mamy poznać w środę.

Arcybiskup Gołębiewski złamał zakaz nałożony przez Watykan

Arcybiskup Marian Gołębiewski wziął udział w sobotniej uroczystości religijnej - choć od sierpnia 2021 roku Watykan zabronił mu uczestnictwa w jakichkolwiek uroczystościach publicznych. Zarówno kościelnych, jak i świeckich. Zakaz jest karą za zaniedbania w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w czasie jego posługi biskupiej. Czy będą konsekwencje złamania tych sankcji?

"Nikt z rządzących nie przyszedł do nas porozmawiać"

Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie protestują na sejmowych korytarzach. Trudno już zliczyć, ile razy upominali się, by państwo i rządzący naprawdę zauważyli ich problemy. Obietnic było wiele. Konkretów - jak na lekarstwo. Zwłaszcza tych finansowych. Retorycznie pytają dziś - jak żyć za 1217 złotych miesięcznie?

Koniec procesu w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza. W czwartek ma zapaść wyrok

Prokuratura żąda dożywocia i podkreśla, że oskarżony nie zasługuje na złagodzenie kary., a jego motywacja zasługuje na szczególne potępienie. Stefan W. jest oskarżony o zabójstwo Pawła Adamowicza. W styczniu 2019 roku podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zadał prezydentowi Gdańska ciosy nożem. - Nigdy nie przeprosił, nigdy nie okazał skruchy - mówiła w sądzie Magdalena Adamowicz. Mowy końcowe zamykają proces. W czwartek odbędzie się ogłoszenie wyroku.

Protest osób z niepełnosprawnościami i och opiekunów trwa. "Jest ogromna determinacja"

Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie są "skazani na wieczny stres i żebractwo" - tak mówiła w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, odnosząc się do protestu na sejmowym korytarzu. Podziękowała protestującym za to, że są tam w imieniu setek tysięcy najsłabszych. Protest o zrównanie renty socjalnej z najniższym wynagrodzeniem trwa już od tygodnia. W weekend, mimo trwającego protestu, dziennikarze nie zostali wpuszczeni do Sejmu.

Obchody 80. rocznicy likwidacji getta w Krakowie

W Krakowie stało się coś, czego nikt nie mógł przewidzieć, ani nikt nie jest w stanie zrozumieć. Naród żydowski musiał zginąć tylko dlatego, że się urodził - mówił ambasador Izraela w Polsce podczas obchodów 80. rocznicy likwidacji getta w Krakowie. Ci, którzy ocaleli i ich potomkowie, proszą o pamięć i o to, abyśmy nie byli obojętni.

Tusk w Poznaniu, Morawiecki w Jaśle. Politycy ruszyli w teren

PiS ruszył w Polskę. Mają być tysiące rozmów i inspiracje do napisania programu. Już jest chwalenie się rządzeniem i krytyka opozycji, która nie rządzi od dwóch kadencji. Z kolei politycy opozycji też pojechali do wyborców, ale z programem i przesłaniem dla przedsiębiorców, seniorów i nauczycieli.

Pytania o nieprawidłowości w NCBR. Są pierwsze konsekwencje

Wychodzą na jaw nieprawidłowości w przyznawaniu dotacji przez NCBR i są już pierwsze konsekwencje - prokuratorskie śledztwo, dymisja wiceministra Jacka Żalka, kontrole CBA i NIK-u. To nie koniec sprawy, a dopiero początek - mówią politycy opozycji, bo z NCBR miały wypływać miliony z publicznych pieniędzy do firm powiązanych z Partią Republikańską. Lewica chce nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu i informacji premiera i ministra sprawiedliwości w tej sprawie.

Nieformalna kampania już ruszyła. Zmienił się też Kodeks wyborczy

Daty wyborów jeszcze nie ma, ale kampania już ruszyła - razem z politykami, którzy ruszyli w Polskę. Jedni z programem, inni po program, wszyscy po głosy wyborców. I w sytuacji, gdy głosami polityków partii rządzącej zmieniany jest właśnie Kodeks wyborczy, jak reguły gry w trakcie gry - słychać z ław opozycji. Słychać też, że ta kampania to walka o wszystko.

PiS rusza z nową trasą po Polsce

"Przyszłość to Polska" - to hasło kampanijnego tournée, które ogłosił sam Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zapowiada rozmowy w terenie. Dodatkowo - Sejm głosami Zjednoczonej Prawicy odrzucił senackie poprawki i przyjął zmiany w Kodeksie wyborczym. Opozycja mówi, że to zmiana reguł gry w trakcie gry.

Sąd i prokuratura zapewniają, że nie były źródłem przecieku

Kto przekazał pracownikowi Radia Szczecin informację o tym, że ofiarą pedofila był syn posłanki Magdaleny Filiks? Sąd, który skazał pedofila, zapewnia, że nie był źródłem wycieku. Podobnie mówi prokuratura, a pełnomocnik posłanki mówi wprost: to była publikacja na polityczne zamówienie. Część dziennikarzy Radia Szczecin wydała oświadczenie. Jak piszą - chcą oficjalnie powiedzieć "nie" działaniom dalekim od etyki zawodowej.

Kolejna dymisja w związku z aferą w NCBR. Jacek Żalek odchodzi z resortu

Kolejna dymisja po aferze w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Jacek Żalek nie jest już wiceministrem funduszy i polityki regionalnej. To on nadzorował NCBR, z którego miliony dotacji miały popłynąć do firm powiązanych towarzysko z Partią Republikańską. Żalek do dymisji podał sie sam, a premier dymisję przyjął. Ale to sprawy nie zamyka. NCBR sprawdza CBA i NIK.

Skażona woda w Wejherowie. Sanepid: nadaje się do spożycia po przegotowaniu

W części Wejherowa woda jest skażona między innymi bakterią coli i enterokokami. Zamknięte są miejska pływalnia, a wielu uczniów przeszło na nauczanie zdalne. Zdaniem władz miasta o zagrożeniu mieszkańcy dowiedzieli w niewłaściwy sposób. W czwartek sanepid poinformował, że skażona woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu.

Protest osób z niepełnosprawnościami w Sejmie trwa. Warunki są ciężkie

Od czterech dni w Sejmie trwa protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Jak mówią, warunki tam panujące nie należą do najlepszych. Nie mają między innymi dostępu do prysznica, a w nocy grupa sprawdzana jest pod kątem różnych zagrożeń, w tym pirotechnicznych. Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba radzi, by wrócili do domu, bo stamtąd ich głos też jest słyszany.

Sprawa Mikołaja Filiksa. Prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie zabrał głos

Nie ujawniliśmy Radiu Szczecin danych ofiary - oświadczył prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie. Przed tym sądem skazany na karę więzienia został pedofil, którego ofiarą był syn posłanki Magdaleny Filiks. Radio i rządowa telewizja przekazały informacje, które pozwoliły na zidentyfikowanie ofiary. Sąd podkreśla, że przez rok od wyroku nikt sprawą się nie interesował. Zmieniły to publikacje państwowych mediów.

Konflikt w Trybunale Konstytucyjnym narasta

Mieli się "odkłócić", ale coś poszło nie tak. Julia Przyłębska zwołała naradę w Trybunale Konstytucyjnym, na którą przyszło 9 zasiadających w nim osób. To za mało, żeby mówić o pełnym składzie. A tylko taki może ocenić zgodność z konstytucją nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, którą skierował tam prezydent. Powodem niskiej frekwencji jest spór o prezesurę Julii Przyłębskiej.

Branża turystyczna odbija się po pandemii

Na Podhalu mówią o udanym sezonie turystycznym. Widać też ożywienie w turystycznym ruchu Polaków. Branża turystyczna z umiarkowanym optymizmem patrzy na nadchodzący sezon, chociaż nadal odczuwalny jest brak gości z zagranicy.