Fani The Beatles znów mogą usłyszeć głos Johna Lennona. "To piękne, że można jeszcze raz wejść do tego świata"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wiemy już, jak brzmi najnowsza i ostatnia piosenka The Beatles. Historia "Now and Then" sięga jeszcze lat 70., kiedy John Lennon w swoim domu nagrał ją na kasetę magnetofonową. Utwór został przekazany w latach 90. żyjącym członkom zespołu przez Yoko Ono, ale jakość dźwięku była bardzo słaba, a technologia wtedy nie pozwalała wydobyć głosu Johna Lennona. Trzeba było czekać dekady, aż w końcu z pomocą przyszła sztuczna inteligencja.

W czwartek światową premierę ma najnowsza i jednocześnie ostatnia piosenka The Beatles - "Now and Then". - Z perspektywy tych, którzy zostali z Beatlesów, ale też przede wszystkim publiczności, jest to piękne, że można jeszcze raz kiedyś wejść do tego świata, którego już nie ma - komentuje Andrzej Smolik, kompozytor, muzyk i producent muzyczny.

Historia utworu sięga drugiej połowy lat 70., bo to wtedy John Lennon w swoim nowojorskim mieszkaniu nagrał demo utworu. 20 lat później Yoko Ono przekazała taśmę pozostałym muzykom The Beatles.

Muzycy w filmie dokumentalnym "Now and Then - The Last Beatles Song" opowiedzieli historię powstania ostatniego utworu. - Kiedy straciliśmy Johna, wiedzieliśmy, że to naprawdę koniec - wspomina Paul McCartney. - Rozmawiałem z Yoko, a ona powiedziała: "chyba mam taśmę z Johnem" - opowiada George Harrison. - Paul zadzwonił do mnie i powiedział, że chciałby popracować nad "Now and Then". On włączył bas, ja perkusję - dodaje Ringo Starr.

ZOBACZ FILM "NOW AND THEN - OSTATNIA PIOSENKA THE BEATLES" W TVN24 GO

Trzeba było czekać prawie kolejnych 30 lat, żeby głos Johna Lennona znów rozbrzmiał. - Yoko Ono pobłogosławiła to wszystko, dała te kasety z nagraniami Johna Lennona. Tutaj problemem było to, że nie można było oddzielić głosu od pianina i to fatalnie brzmiało - wyjaśnia Roman Rogowiecki, dyrektor muzyczny Radia dla Ciebie.

Pomogła sztuczna inteligencja

Z pomocą muzykom przyszedł Peter Jackson. Ogromny fan The Beatles, tworząc serial o czwórce z Liverpoolu, wykorzystał specjalną technologię, dzięki której można było odizolować wokale od instrumentów i dzięki temu udało się również ze starej kasety wydobyć głos Lennona. - McCartney zdublował ze słuchu jego partie pianina, razem z Ringo Starrem dograli gitarę basową i perkusję teraz współcześnie w 2023 roku. McCartney nawet wymyślił, że gdyby George żył, to pewnie chciałby zagrać na gitarze slide i w jego stylu zrobił tam jakąś solówkę - wyjaśnia Piotr Metz, dziennikarz muzyczny.

The Beatles jak za starych czasów, ale ze wsparciem wynalazków XXI wieku. - Warto, żeby to wybrzmiało, to jest narzędzie sztucznej inteligencji, które pozwoliło wyczyścić demo, podzielić na ślady, pozwolić wzmocnić wokal Johna Lennona bez fortepianu - dodaje dr Stanisław Trzciński, kulturoznawca.

Do piosenki stworzono również teledysk, żeby wzmocnić to bezprecedensowe muzyczne wydarzenie. Opublikowany zostanie w piątek, a stworzył go Peter Jackson. - To jest hołd dla jego ulubionego zespołu, bo Peter Jackson jest naprawdę fanem Beatlesów, ja nie wiem, czy nie większym ode mnie, a to trudne - mówi Piotr Metz.

The Beatles być może zdobędą nowe rzesze wiernych fanów, bo zarówno teraz, jak i wtedy członkowie zespołu dokonują rewolucji w świecie muzyki.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Apple Corps Limited/"Help!", The Beatles, wyd. Parlophone, Capitol, EMI

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS