Fani The Beatles znów mogą usłyszeć głos Johna Lennona. "To piękne, że można jeszcze raz wejść do tego świata"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wiemy już, jak brzmi najnowsza i ostatnia piosenka The Beatles. Historia "Now and Then" sięga jeszcze lat 70., kiedy John Lennon w swoim domu nagrał ją na kasetę magnetofonową. Utwór został przekazany w latach 90. żyjącym członkom zespołu przez Yoko Ono, ale jakość dźwięku była bardzo słaba, a technologia wtedy nie pozwalała wydobyć głosu Johna Lennona. Trzeba było czekać dekady, aż w końcu z pomocą przyszła sztuczna inteligencja.

W czwartek światową premierę ma najnowsza i jednocześnie ostatnia piosenka The Beatles - "Now and Then". - Z perspektywy tych, którzy zostali z Beatlesów, ale też przede wszystkim publiczności, jest to piękne, że można jeszcze raz kiedyś wejść do tego świata, którego już nie ma - komentuje Andrzej Smolik, kompozytor, muzyk i producent muzyczny.

Historia utworu sięga drugiej połowy lat 70., bo to wtedy John Lennon w swoim nowojorskim mieszkaniu nagrał demo utworu. 20 lat później Yoko Ono przekazała taśmę pozostałym muzykom The Beatles.

Muzycy w filmie dokumentalnym "Now and Then - The Last Beatles Song" opowiedzieli historię powstania ostatniego utworu. - Kiedy straciliśmy Johna, wiedzieliśmy, że to naprawdę koniec - wspomina Paul McCartney. - Rozmawiałem z Yoko, a ona powiedziała: "chyba mam taśmę z Johnem" - opowiada George Harrison. - Paul zadzwonił do mnie i powiedział, że chciałby popracować nad "Now and Then". On włączył bas, ja perkusję - dodaje Ringo Starr.

ZOBACZ FILM "NOW AND THEN - OSTATNIA PIOSENKA THE BEATLES" W TVN24 GO

Trzeba było czekać prawie kolejnych 30 lat, żeby głos Johna Lennona znów rozbrzmiał. - Yoko Ono pobłogosławiła to wszystko, dała te kasety z nagraniami Johna Lennona. Tutaj problemem było to, że nie można było oddzielić głosu od pianina i to fatalnie brzmiało - wyjaśnia Roman Rogowiecki, dyrektor muzyczny Radia dla Ciebie.

Pomogła sztuczna inteligencja

Z pomocą muzykom przyszedł Peter Jackson. Ogromny fan The Beatles, tworząc serial o czwórce z Liverpoolu, wykorzystał specjalną technologię, dzięki której można było odizolować wokale od instrumentów i dzięki temu udało się również ze starej kasety wydobyć głos Lennona. - McCartney zdublował ze słuchu jego partie pianina, razem z Ringo Starrem dograli gitarę basową i perkusję teraz współcześnie w 2023 roku. McCartney nawet wymyślił, że gdyby George żył, to pewnie chciałby zagrać na gitarze slide i w jego stylu zrobił tam jakąś solówkę - wyjaśnia Piotr Metz, dziennikarz muzyczny.

The Beatles jak za starych czasów, ale ze wsparciem wynalazków XXI wieku. - Warto, żeby to wybrzmiało, to jest narzędzie sztucznej inteligencji, które pozwoliło wyczyścić demo, podzielić na ślady, pozwolić wzmocnić wokal Johna Lennona bez fortepianu - dodaje dr Stanisław Trzciński, kulturoznawca.

Do piosenki stworzono również teledysk, żeby wzmocnić to bezprecedensowe muzyczne wydarzenie. Opublikowany zostanie w piątek, a stworzył go Peter Jackson. - To jest hołd dla jego ulubionego zespołu, bo Peter Jackson jest naprawdę fanem Beatlesów, ja nie wiem, czy nie większym ode mnie, a to trudne - mówi Piotr Metz.

The Beatles być może zdobędą nowe rzesze wiernych fanów, bo zarówno teraz, jak i wtedy członkowie zespołu dokonują rewolucji w świecie muzyki.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Apple Corps Limited/"Help!", The Beatles, wyd. Parlophone, Capitol, EMI

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS