Za "cztery ściany przykryte dachem" tyle co za dwa mieszkania. Tak zdecydowali urzędnicy

Urzędniczy absurd najwyższych lotów. 125 tysięcy złotych - tyle będzie musiał zapłacić hodowca gołębi z małej miejscowości w województwie zachodniopomorskim. Inspektor nadzoru budowlanego zdecydował, że pan Tadeusz gołębnik zbudował nielegalnie. By zalegalizować budowę sprzed 15 lat, będzie musiał zapłacić teraz tyle, ile za dwa mieszkania w miejscowości w której mieszka.

"Chcemy usłyszeć, że ten teatr i ta grupa nikogo nie obchodzi"

Co dalej z Teatrem Polskim we Wrocławiu? - odpowiedzi na to pytanie wciąż nie dostali aktorzy, którzy protestują od 6 miesięcy. Dzisiaj sprzed Teatru przenieśli się do Urzędu Marszałkowskiego. Mają dość bierności Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który ich zdaniem - pozwala, aby Cezary Morawski zwalniał ludzi i niszczył dorobek artystyczny.

"Trzeba się było chować, bo dzieci służyły do pseudomedycznych eksperymentów"

W piątek minęła 72. rocznica wyzwolenia nazistowskiego niemieckiego obozu Auschwitz. Był to powrót do bolesnych wspomnień dla tych, którzy przeszli przez jego piekło. Lidia Maksymowicz trafiła do obozu z matką ponad 70 lat temu. Przetrwała, choć dramatyczne wydarzenia pozostaną w pamięci na zawsze. Dzieli się nimi przede wszystkim po to, żeby nigdy więcej podobny koszmar się nie powtórzył.

Refundacja pokrywa 1/10 kwoty. 11-latka marzy o wózku, bo chce być samodzielna

30 tysięcy złotych - kwota relatywnie niewielka, by spełnić życiowe marzenie. Jedenastolatka z Białegostoku urodziła się z przepukliną oponową-rdzeniową. Nie chodzi, ale chce być samodzielna. Marzy o elektrycznym wózku inwalidzkim. Babci, która wychowuje dziewczynkę, nie stać na zakup takiego urządzenia. Pomóc chcą lokalni przedsiębiorcy. W niedzielę organizują koncert charytatywny. Każdy może się dorzucić.

Proste pomaganie. Wystarczy wieszak i niepotrzebne rzeczy

Bez procedur i formalności dawać i brać. Proste pomaganie - wystarczy wieszak i dobra wola. To, czego w szafie mamy za dużo, dla innych może być na wagę złota. Zwłaszcza gdy na termometrach grubo poniżej zera. Kurtki, swetry, czapki, szaliki zostawiamy w miejscu, z którego brać mogą potrzebujący. Akcja podpatrzona w Budapeszcie przyjęła się w Warszawie, a w ślad za stolicą idą kolejne miasta.

Chorzy na autyzm mogą żyć normalnie. Szykują dla nich specjalne domy

Chorzy na autyzm rzadko planują przyszłość. Zazwyczaj robią to za nich rodzina i organizacje pozarządowe. Dzięki ich wsparciu ta przyszłość nie musi rysować się w czarnych barwach. W odpowiednich warunkach - mimo choroby - pacjenci mogą żyć normalnie. Samodzielnie, choć nie samotnie. Stowarzyszenie "Dalej Razem" chce z myślą o nich otworzyć kilka całodobowych domów. Do jednego z nich, w Gdańsku, pierwsi lokatorzy wprowadzą się lada dzień.

Burmistrz z PiS krytykuje plany zmian w ordynacji. "To jest zamach na polską samorządność"

Jak szybko i w jakim zakresie wejdą w życie zmiany w ordynacji wyborczej? Do dyskusji rozpoczętej przez Jarosława Kaczyńskiego włączają się samorządowcy. Także z PiS. I niektórzy - podobnie jak opozycja - krytykują je. Dwukadencyjność z możliwością liczenia kadencji wstecz to zamach na polską samorządność - ocenia Józef Kurek, burmistrz Mszczonowa z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, który piastuje swój urząd od ponad ćwierć wieku.

"Utrata czucia w twarzy", "nieustający ból". Ofiary stomatologa z Łomianek

Bez prawa do wykonywania zawodu, za to z wyrokami za narażanie życia i zdrowia swoich pacjentów. Mimo tego leczył dalej. Stomatolog z Łomianek, dzięki reporterom programu "Uwaga!" TVN, został złapany na gorącym uczynku. Prokuratura postawiła mu zarzut, a policja sprawdza, ilu może być poszkodowanych. Wiadomo, że w gabinecie stomatologa zabezpieczono dokumentacje medyczne 500 osób. Poszkodowanych jednak może być więcej.

"Był głód, strach, bicie za każdy krok postawiony nieodpowiednio"

"Fabryka śmierci", "golgota", "miejsce gdzie przestrzeń i czas tracą swoją moc względem tych, którzy mieli stać się numerami" - takie słowa padały w piątek, podczas 72. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W obchodach wzięli udział byli więźniowie, oficjalne delegacje państwowe oraz premier Beata Szydło.

Wykorzystali popularność, zagrali dla WOŚP. Sukces pierwszego chińskiego finału

Podbili Szanghaj, sprzedali Chińczykom polskiego rocka i ideę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W "Faktach po Południu" bydgoski zespół Roan. Za wielkim murem są gwiazdami. Tym razem oprócz autografów rozdawali czerwone serduszka. Nie za darmo oczywiście. Do kraju wrócili z pełnymi puszkami, a w nich - ponad 20 tysięcy złotych. I to nie koniec.

Komputer, książki, sanki. Jak przyjemnie spędzić ferie

Podlaskie i warmińsko-mazurskie dopiero zaczynają, pięć pierwszych województw mija półmetek. Wymiana turnusów potrwa do końca lutego. Trzymajmy kciuki, żeby do końca wytrzymała zimowa pogoda. Choć - jak przekonują dzieci - niekoniecznie trzeba wyjeżdżać, żeby atrakcyjnie spędzić czas.

Schemat za każdym razem jest ten sam. Szajka złodziei grasuje

Najpierw obserwacja posesji, potem włamanie i plądrowanie całego mieszkania. Schemat zawsze ten sam. Mieszkańcy Dziwnowa w zachodniopomorskiem publikują nagranie złodziejskiej szajki w akcji. Od kilku miesięcy bandyci grasują na terenie powiatu kamieńskiego. Dzięki monitoringowi można zobaczyć jak działają. Póki co, złodzieje są nieuchwytni.

Lekarze nie dawali Tymkowi szans. Nadzieją leczenie w USA

Jest nadzieja na zdrowie dla 11-miesięcznego Tymoteusza. Lekarze w Polsce nie dawali mu szans, bo cierpi na chorobę, którą bardzo trudno wyleczyć. Jest jednak możliwość leczenia w Stanach Zjednoczonych, dlatego mama dziecka się nie poddaje i walczy o zdrowie syna.

Okolice Przemyśla bocianią alternatywą ciepłych krajów

Nie wszystkie bociany odleciały na zimę do ciepłych krajów. Część została, głównie ze względów zdrowotnych – na przykład z powodu złamanego skrzydła. Te, które zostały, swój zimowy dom mają na południu Polski, w okolicach Przemyśla. Przeczekują tam mrozy i w oczekiwaniu, aż śnieg stopnieje, dochodzą do siebie – by na wiosnę wrócić na łono Matki Natury.

Każdy miesiąc to inna osoba i jej historia. Niezwykły kalendarz

Niezwykły kalendarz, a w nim 12 niezwykłych historii. Marzenia, pasje i obawy osób, które cierpią na autyzm i zespół Aspergera. Na co dzień są podopiecznymi łódzkiej fundacji i przeważnie żyją w swoim świecie. Teraz postanowili do tego świata zaprosić innych. Ich przesłanie jest proste: nie wykluczajcie nas, tylko postarajcie się zrozumieć.

Sadowy finał sprawy brutalnego zabójstwa przedsiębiorcy

Poszukiwano ich półtora roku, później przez rok pisano akt oskarżenia. Teraz sprawa porwania i brutalnego zabójstwa przedsiębiorcy z Trąbek Wielkich znajduje swój sądowy finał. Ciało mężczyzny znaleziono zakopane w lesie. Prawdopodobnie został pogrzebany, gdy jeszcze żył. Oskarżeni mieli to zrobić, by przejąć jego majątek warty około miliona złotych. Przed sądem w Gdańsku stanie siedmiu mężczyzn oskarżonych między innymi o morderstwo oraz próbę wyłudzenia.

Mrożące krew w żyłach lądowanie w Gdańsku

Samolot podchodzi do lądowania na lotnisku im. Lecha Wałęsy, a pilot – walczy z silnymi podmuchami wiatru. Szczęśliwie w tej walce żywioł zostaje poskromiony – samolot bezpiecznie ląduje. Film nagrano dwa dni temu, gdy nad Polską szalał orkan Barbara. Na Pomorzu prędkość wiatru momentami przekraczała 120 km/h.

Nowe fakty w sprawie śmierci Ewy Tylman

Tajemnice aktu oskarżenia i pytanie: Co wydarzyło się w przed śmiercią Ewy Tylman? Dziennikarze „Gazety Wyborczej” ujawniają nieznane wcześniej fakty. Oskarżony o zabójstwo Adam Z. miał być bardzo bliskim znajomym Tylman, ale w pewnym momencie miała się go wystraszyć. O szczegółach tragicznej nocy.

Głodówka w obronie gmin. Protestują, bo nie chcą być częścią Opola

Mieszkańcy Dobrzenia Wielkiego będą protestować do skutku, bo nie chcą stać się częścią Opola. Od Nowego Roku cztery gminy w województwie opolskim stracą w sumie 12 wsi na rzecz miasta. Opole ma wzbogacić się o ponad 5 tysięcy hektarów ziemi i zyskać prawie 10 tysięcy mieszkańców. Pomysłodawcą jest Prezydent Opola, który ma silne wsparcie jednego z wiceministrów.

Smutek i strach zamiast magii świąt. Dodatkowe patrole przypominają o tragedii w Berlinie

To wyjątkowe święta dla Niemców, w szczególności dla mieszkańców Berlina. Wciąż przychodzą w miejsce tragedii, jaka miała miejsce kilka dni przed świętami. Przychodzą zapalić świeczkę, zostawić kwiaty lub kartkę z kondolencjami, pamiętając o 12 ofiarach terrorysty. W wielu krajach Europy o dramacie na bożonarodzeniowym jarmarku przypominają dodatkowe patrole policjantów i żołnierzy. Trudno w ogóle zapomnieć o zagrożeniu, skoro na pytanie o to, czy jesteśmy bezpieczni nikt nie odważy się odpowiedzieć „tak”.

„Krzyczał: mamusiu, bolą mnie nóżki”. Rodzice Kordiana proszą o pomoc

Rodzice Kordiana proszą o pomoc, by ulżyć synkowi w cierpieniu. Chłopiec wije się w bólach, które utrzymują go na krawędzi omdlenia. Rodzice nie mogą nic zrobić. Za ten ból odpowiedzialny jest wadliwy gen. Chłopiec został uznany za jedyny na świecie przypadek dziecka, które żyje z taką chorobą. Pojawiła się szansa, by mu pomóc. Jednak leczenie jest niezwykle kosztowne.

Nauczyciele zapowiadają strajk generalny

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna przygotowania do strajku generalnego. Nauczyciele domagają się wycofania reformy edukacji, której założeniem jest między innymi likwidacja gimnazjów. Prezydent mówi, że na razie ustawy nie podpisze, bo ta jest konsultowana.

Wielka akcja CBŚP. Zatrzymano policjantów i zawodnika MMA

Duża akcja Centralnego Biura Śledczego Policji. W czterech województwach – zachodniopomorskim, dolnośląskim, mazowieckim i wielkopolskim – policjanci zatrzymali dwudziestu jeden członków grupy zajmującej się handlem narkotykami i papierosami na ogromną skalę. Wśród zatrzymanych są dwaj funkcjonariusze policji i znany zawodnik MMA.

Wielkie pieniądze dla wielkiego piłkarza. Lewandowski z nowym kontraktem

173 tysiące złotych dziennie, czyli wielkie pieniądze w świecie wielkiego sportu. Robert Lewandowski w Bayernie Monachium zostaje na dłużej. Polski napastnik podpisał kontrakt do 2021 roku. Ma zarabiać około 15 milionów euro za sezon. Po doliczeniu pieniędzy z kontraktów reklamowych, reprezentant Polski może być najlepiej opłacanym piłkarzem Bundesligi.