Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.
Martina Hell na co dzień pomaga sobie rękami. Jest niewidoma od urodzenia. Widzi jedynie zarysy otaczających ją przedmiotów. Jeśli chodzi o szczegóły, przykładowo nie rozpozna koloru papryki. Z pomocą przychodzi jej Video-ChatGPT.
- Jestem niewidoma. Czy możesz mi powiedzieć, która papryka jest czerwona? - pyta Martina Hell, mówiąc do swojego smartfona. - Oczywiście, czerwona papryka jest po twojej lewej stronie, następne są zielona i żółta - odpowiada ChatGPT. - Ta mi się najbardziej podoba. Super! Czerwona papryka jest podobnej twardości co żółta. Fajnie jest móc je rozróżnić - mówi Martina.
Sztuczna inteligencja może podpowiedzieć jej, której pasty używa, albo czy dany strój na nią pasuje.
- Czy wszystko w porządku z moimi ubraniami? - pyta innym razem Martina. - Tak, poza małą plamką z przodu wszystko pasuje - odpowiada jej ChatGPT.
Nie tylko opisuje, ale potrafi też "zachwalać"
Aplikacja potrafi nie tylko opisać to, co aktualnie rejestruje kamera telefonu. Może też odtworzyć obrazy zarejestrowane wcześniej, na przykład położenie przedmiotów. Tyle teoria.
- Gdzie dokładnie jest klucz? - pyta Martina, osoba niewidoma. - Klucz nadal leży na stole bezpośrednio przed tobą - odpowiada jej sztuczna inteligencja.
ZOBACZ TEŻ: Nagrali album bez muzyki. Brytyjscy artyści protestują przeciwko zmianom w prawie korzystnym dla AI
- Myślę, że informacje z aplikacji mogłyby być trochę bardziej precyzyjne - ocenia Martina. Aplikacja może przydać się na wspólnym spacerze. Nie tylko opisuje, w którym miejscu rozwidla się ścieżka, ale potrafi też "zachwalać" uroki okolicy. - Łąka po lewej jest soczyście zielona. Wygląda doprawdy wiosennie - ocenia ChatGPT.
Szczególnie przydatna na zakupach
Ta aplikacja jest szczególnie przydatna podczas zakupów. Opisuje Martinie, co leży na sklepowych półkach - przynajmniej w większości przypadków. Nawet sztuczna inteligencja może popełniać błędy. Aplikacja nie zawsze potrafi odróżnić musli od makaronu. Jednak wirtualny asystent może odczytać Martinie menu w restauracji.
- Frytki kosztują cztery euro - informuje ChatGPT. Ta funkcja działa bezbłędnie, o ile Martina trzyma telefon pod właściwym kątem. Dla osób niewidomych nie jest to takie proste.
Bezwarunkowe zaufanie ChatowiGPT nie jest wskazane. Jeśli aplikacja stanie się w przyszłości dokładniejsza i łatwiejsza w obsłudze, może stać się prawdziwą, codzienną pomocą dla osób takich jak Martina Hell.
Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: Enex