Wojna w Ukrainie i katastrofa smoleńska. PiS chciało, żeby uchwała Sejmu dotyczyła obu spraw

Parlamenty na całym świecie jednogłośnie przyjmują uchwały uznające Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Podobnie miało być u nas. Uchwałę przygotowano i uzgodniono. W ostatniej chwili PiS chciało dopisać, że Rosja ponosi odpowiedzialność za katastrofę smoleńską. Na sali plenarnej wybuchła awantura. Posłowie opozycji wyjęli karty do głosowania, zrywając kworum. Uchwała przepadła.

Mirosław Skrzypczyński, były prezes PZT wydał oświadczenie

Były prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński, który ustąpił ze stanowiska w związku ze stawianymi mu zarzutami o molestowanie seksualne, wydał oświadczenie. Zapowiedział w nim, że swojego dobrego imienia i spokoju rodziny będzie bronił przed sądem. Wyraził też nadzieję, że posłanka Katarzyna Kotula "nie zasłoni się immunitetem". W środę sprawą przypadków przemocy fizycznej i seksualnej w PZT zajmie się sejmowa komisja sportu.

GUS: inflacja w listopadzie wyniosła 17,4 procent rok do roku

17,4 procent rok do roku - takie dane o inflacji za listopad podał w środę GUS. To mniej o pół punktu procentowego niż w październiku. Ale to nie oznacza spadku cen, które wciąż są bardzo wysokie. Rok temu w tym samym czasie inflacja wynosiła 7,8 procent.

Igor Tuleya został przywrócony do orzekania. W środę stawił się do pracy w warszawskim sądzie

Po 740 dniach zawieszenia sędzia Igor Tuleya wraca do pracy. We wtorek Izba Odpowiedzialności Zawodowej orzekła, że nie popełnił żadnego przestępstwa i uchyliła decyzję o zawieszeniu go w obowiązkach. W środę prezes warszawskiego Sądu Okręgowego w wydanym piśmie poinformowała sędziego, że został on przywrócony do pracy na poprzednich warunkach. Szef kancelarii premiera Marek Kuchciński, pytany o sprawę Tulei, stwierdził, że "nie zna jegomościa". Z kolei wiceminister klimatu, poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba ocenił, że "popełniono błąd".

Gigantyczna tarcza dotarła na Podkarpacie

Gigantyczny konwój dotarł do celu. Załadowane tonami elementów pojazdy długie na 74 metry poruszały się maksymalnie 10 kilometrów na godzinę. Choć nie było ani szybko, ani krótko, to było bardzo spektakularnie. Po dwóch tygodniach drogi potężna maszyna będzie drążyć tunel na Podkarpaciu. Takiej operacji jeszcze w Polsce nie było.

Wysokie ceny energii dobijają polskich restauratorów

Inflacja dobija gastronomię. Dla wielu restauracji to ostatni sezon. Niektóre zamykają się już teraz. Właściciele nie radzą sobie z galopującymi cenami energii elektrycznej i gazu, i coraz wyższymi cenami surowców. Najgorsze dopiero przed nimi. Od nowego roku przestanie obowiązywać tarcza antyinflacyjna i wróci standardowy VAT na prąd i gaz.

Zamieszanie w sprawie niemieckich Patriotów. Kaczyński podważa wiarygodność Niemiec

Nie ma gwarancji, że Niemcy strzelaliby do rosyjskich rakiet - mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński o niemieckich Patriotach, które miałyby trafić do Polski. Jarosław Kaczyński podważył w ten sposób wiarygodność Niemiec nie tylko jako partnera Polski, ale także członka NATO, sugerując, że niemieccy żołnierze nie broniliby Polski, gdyby zaatakowała nas Rosja.

Igor Tuleya może wrócić do orzekania

Sędzia Igor Tuleya został przywrócony do orzekania. "Nie popełnił przestępstwa" - orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, która nie zgodziła się na przymusowe doprowadzenie sędziego do prokuratury w celu przesłuchania i postawienia mu zarzutów ujawnienia informacji z postępowania. Uchyliła też decyzję o zawieszeniu sędziego w obowiązkach i obniżeniu jego wynagrodzenia. Oznacza to, że Igor Tuleya będzie mógł wrócić do pracy.

Uczniowie wrocławskich szkół pomagają Ukrainie

Zebrali 600 kilogramów darów, ale to nie koniec. Uczniowie z Wrocławia dają przykład, jak pomagać Ukrainie. Po raz dziewiąty w mieście organizowana jest pomoc. Do tej pory była nazywana "Paczką dla lwowiaka". Tym razem, ze względu na wojnę, zbierane są dary i datki nie tylko dla Lwowa.

Nie milkną echa skandalu w Polskim Związku Tenisowym

Katarzyna Kotula apeluje do ministra sportu o skierowanie wniosku o zawieszenie wszystkich członków zarządu Polskiego Związku Tenisowego. W odpowiedzi na zarzuty molestowania zarząd przyjął dymisję prezesa Mirosława Skrzypczyńskiego, ale pozostał on w zarządzie.

Narasta konflikt ziobrystów i pisowców. Chodzi o KPO

Coraz gorętsze są polemiki PiS-u z Solidarną Polską w sprawie warunków uzyskania unijnych miliardów na KPO. Minister Ziobro i jego partyjni koledzy ostrzegają prezesa PiS-u przed kapitulacją i grożą odejściem z rządu. Sugerują, że premier wprowadza Jarosława Kaczyńskiego w błąd. Domagają się stawiania przez Polskę w Unii weta za wetem, aż dostaniemy pieniądze.

Polska nie może porozumieć się z Niemcami w sprawie systemu Patriot

Oferta Niemiec wciąż leży na stole - mówi ambasador naszych zachodnich sąsiadów. Chodzi o zestawy baterii Patriot, które wraz z obsługą mogłyby chronić nasze terytorium. To propozycja w ramach NATO. Początkowo spotkała się z aprobatą szefa MON, ale Mariusz Błaszczak zmienił zdanie po tym, jak swoje zdanie na temat niemieckiej oferty wyraził Jarosław Kaczyński. Polskie władze chcą, by Niemcy przekazali rakiety Ukraińcom. Tak według według opozycji brzmi "nie" dla oferty Berlina ze strony polskiego rządu.

"Święta godne, a nie głodne". Zbiórkę żywności dla potrzebujących można wesprzeć w sklepach, ale też internetowo

W Polsce każdego roku do śmieci wyrzuca się około 9 milionów ton żywności. Tymczasem ponad półtora milionów Polaków żyje na skraju ubóstwa. Pod hasłem "Święta godne, a nie głodne" rusza akcja Banku Żywności. W ponad dwóch tysiącach sklepów, na terenie 500 miast, zbierane są artykuły spożywcze, które trafią później do najbardziej ubogich rodzin. To już 26. edycja świątecznej zbiórki, Stacjonarna akacja trwa do soboty, ale później będzie można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej.

Przygotowania do 31. Finału WOŚP w pełni. Jurek Owsiak pokazał nowe puszki

Skarbonki z serduszkami to znak rozpoznawczy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku pojawią się też na nich baśniowe oceany i dżungla - po to, żeby zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne. 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy odbędzie się 29 stycznia 2023 roku, a celem będzie zebranie środków na zakup nowoczesnych urządzeń do walki z sepsą.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował o wykluczenie Rosji z OBWE

Przedstawiciele Rosji i Białorusi nie dostali polskich wiz i nie zostali dopuszczeni do posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, które odbyło się w Warszawie. Polska nie wyraziła też zgody na przylot do kraju rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa na szczyt organizacji w Łodzi. OBWE w założeniu ma zapobiegać konfliktom w Europie, jednak pojawiają się pytania, czy ta misja jest jeszcze aktualna, a prezydent Ukrainy apeluje o wykluczenie Rosji z organizacji.

Skrzypczyński nie jest już prezesem PZT, ale pozostanie w zarządzie. Kotula: to próba zamiatania pod dywan

Mirosław Skrzypczyński zrezygnował z funkcji prezesa Polskiego Związku Tenisowego, ale w zarządzie jednak pozostanie. To próba zamiatania sprawy pod dywan - mówi wprost Katarzyna Kotula. Dodaje, że nie tego oczekiwały osoby przez niego skrzywdzone. Posłanka Lewicy publicznie opowiedziała o molestowaniu seksualnym przez Skrzypczyńskiego. PZT chce powołać specjalną komisję.