Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem. "Będą próbowali nas rozbić"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem. Zapewnia, że jest gotowa stworzyć nowy rząd
Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem. Zapewnia, że jest gotowa stworzyć nowy rząd
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem. Zapewnia, że jest gotowa stworzyć nowy rządKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Przed spotkaniem u prezydenta demokratyczna opozycja wzmacnia swój przekaz i deklaruje, że jest gotowa stworzyć nowy koalicyjny rząd z Donaldem Tuskiem na czele. Jednocześnie apeluje do Andrzeja Dudy, by wysłuchał głosu większości. Prezydencki minister podkreśla, że prezydent nie może opierać się na informacjach medialnych.

Prezydencki minister i poseł elekt Paweł Szrot pięć dni po ogłoszeniu wyniku wyborów parlamentarnych i tuż przed konsultacjami prezydenta w sprawie powołania nowego rządu przyznaje, że Andrzej Duda "nie może opierać się na informacjach medialnych czy niepotwierdzonych plotkach".

Liderzy trzech komitetów - Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy - na konsultacje wybierają się z jednym apelem. - Apeluję do prezydenta, żeby jednak zauważył, że o cztery miliony więcej Polaków zagłosowało na te ugrupowania, które chcą tworzyć koalicję po wyborach, niż na PiS - mówi Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

To wciąż zdaje się zbyt mało, choć z sejmową arytmetyką trudno dyskutować, bo Prawu i Sprawiedliwości do większości w Sejmie brakuje 37 głosów. Szef sztabu partii Joachim Brudziński przyznał, że na demokrację nie ma się co obrażać, a miejsce PiS-u widzi w opozycji. To jednak nijak ma się do oczekiwań innych polityków ugrupowania.

- W systemie parlamentarno-gabinetowym dosyć naturalną rzeczą jest, że pierwszą próbę tworzenia większości podejmuje ta partia, które zdobyła najlepszy wynik, która ma najwięcej posłów - uważa Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz również: Konsultacje z partiami po wyborach. Andrzej Duda: Będę miał listę pytań. Padnie to sakramentalne

Koalicja Obywatelska w czwartek formalnie wskazała kandydata na premiera, a dwa pozostałe komitety - współpracę deklarujące jeszcze przed wyborami - kandydaturę Donalda Tuska przyjęły za naturalną. Partie opozycyjne robią wszystko, żeby dopełnić formalności i żeby wspólne oświadczenie ich liderów, zaakceptowane przez partyjne struktury, wybrzmiało jeszcze przed rozmowami z prezydentem.

- Będą próbowali nas rozbić, musimy sobie dawać wzajemnie wsparcie, po to, żeby zbudować rząd, który będzie silny, trwały i zmieniający zdewastowane państwo w ostatnich latach przez PiS - podkreśla Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej, poseł elekt. - Wiele osób, które uważało, że ma większość, przekonywało się na sali sejmowej, że jest inaczej. Na razie jest jeden fakt podstawowy: najlepszy wynik wyborczy miało Prawo i Sprawiedliwość - wskazuje Paweł Szrot.

Przydacz: PiS wygrało wybory, więc ma prawo o sobie myśleć jako o rządzącym ugrupowaniu
Przydacz: PiS wygrało wybory, więc ma prawo o sobie myśleć jako o rządzącym ugrupowaniuTVN24

PiS odbierze posłów opozycji?

Spotkanie premiera Morawieckiego z prezydentem Dudą, bez specjalnej zapowiedzi, odbyło się w powyborczą środę. Miało być rutynowym, ale nieoficjalnie wiemy, że właśnie tam zapaść miała decyzja, że prezydent pierwsze posiedzenie Sejmu zwoła w połowie listopada. Upływający czas jednak daje pole do spekulacji. - Warszawa huczy od plotek, że możliwa jest koalicji wokół PiS-u i wyjęcie posłów opozycji demokratycznej - mówi Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji. Im więcej takich sugestii, tym więcej zapewnień opozycji.

Zobacz też: Bartoszewski: koncepcja, że moglibyśmy połączyć siły z PiS-em, jest absurdalna

Rozmowy koalicyjne już trwają i nie jest tajemnicą, że są kwestie, na które partie deklarujące wspólny rząd patrzą inaczej. - Czekamy na rozmowy, czekamy na konkrety, w którą stronę będzie szedł ten rząd - zaznacza Dorota Olko, poseł elekt Nowej Lewicy.

Różnice jednak już teraz próbuje wykorzystać Prawo i Sprawiedliwość. - Ta koalicja jest niespójna, łączy ją teraz emocja antypisowska, taki hejt wobec PiS-u, który został nakręcony - uważa Horała.

Opozycja natomiast podkreśla, że w demokracji różnorodność to sprawa naturalna. - Jestem po czterech latach współpracy z Razem i wiem, że w wielu kwestiach się po prostu dogadywaliśmy. Uważam, że w tych dniach najważniejszy jest spokój, najważniejszy jest rozsądek - wskazuje Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Nowej Lewicy. - Nie ma idealnych połączeń koalicji rządzącej, ale jesteśmy na tyle odpowiedzialni, że każdy z nas wie, że najważniejszym dla Polski jest to, żeby ten rząd powstał - dodaje Arłukowicz.

Dotychczasowe deklaracje prezydenta wskazują na to, że komitety wyborcze, które w nowym Sejmie zdobyły większość 248 głosów szansę na stworzenie rządu dostaną w drugim konstytucyjnym kroku - najwcześniej w grudniu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS