Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem. "Będą próbowali nas rozbić"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem. Zapewnia, że jest gotowa stworzyć nowy rząd
Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem. Zapewnia, że jest gotowa stworzyć nowy rząd
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem. Zapewnia, że jest gotowa stworzyć nowy rządKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Przed spotkaniem u prezydenta demokratyczna opozycja wzmacnia swój przekaz i deklaruje, że jest gotowa stworzyć nowy koalicyjny rząd z Donaldem Tuskiem na czele. Jednocześnie apeluje do Andrzeja Dudy, by wysłuchał głosu większości. Prezydencki minister podkreśla, że prezydent nie może opierać się na informacjach medialnych.

Prezydencki minister i poseł elekt Paweł Szrot pięć dni po ogłoszeniu wyniku wyborów parlamentarnych i tuż przed konsultacjami prezydenta w sprawie powołania nowego rządu przyznaje, że Andrzej Duda "nie może opierać się na informacjach medialnych czy niepotwierdzonych plotkach".

Liderzy trzech komitetów - Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy - na konsultacje wybierają się z jednym apelem. - Apeluję do prezydenta, żeby jednak zauważył, że o cztery miliony więcej Polaków zagłosowało na te ugrupowania, które chcą tworzyć koalicję po wyborach, niż na PiS - mówi Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

To wciąż zdaje się zbyt mało, choć z sejmową arytmetyką trudno dyskutować, bo Prawu i Sprawiedliwości do większości w Sejmie brakuje 37 głosów. Szef sztabu partii Joachim Brudziński przyznał, że na demokrację nie ma się co obrażać, a miejsce PiS-u widzi w opozycji. To jednak nijak ma się do oczekiwań innych polityków ugrupowania.

- W systemie parlamentarno-gabinetowym dosyć naturalną rzeczą jest, że pierwszą próbę tworzenia większości podejmuje ta partia, które zdobyła najlepszy wynik, która ma najwięcej posłów - uważa Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz również: Konsultacje z partiami po wyborach. Andrzej Duda: Będę miał listę pytań. Padnie to sakramentalne

Koalicja Obywatelska w czwartek formalnie wskazała kandydata na premiera, a dwa pozostałe komitety - współpracę deklarujące jeszcze przed wyborami - kandydaturę Donalda Tuska przyjęły za naturalną. Partie opozycyjne robią wszystko, żeby dopełnić formalności i żeby wspólne oświadczenie ich liderów, zaakceptowane przez partyjne struktury, wybrzmiało jeszcze przed rozmowami z prezydentem.

- Będą próbowali nas rozbić, musimy sobie dawać wzajemnie wsparcie, po to, żeby zbudować rząd, który będzie silny, trwały i zmieniający zdewastowane państwo w ostatnich latach przez PiS - podkreśla Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej, poseł elekt. - Wiele osób, które uważało, że ma większość, przekonywało się na sali sejmowej, że jest inaczej. Na razie jest jeden fakt podstawowy: najlepszy wynik wyborczy miało Prawo i Sprawiedliwość - wskazuje Paweł Szrot.

Przydacz: PiS wygrało wybory, więc ma prawo o sobie myśleć jako o rządzącym ugrupowaniu
Przydacz: PiS wygrało wybory, więc ma prawo o sobie myśleć jako o rządzącym ugrupowaniuTVN24

PiS odbierze posłów opozycji?

Spotkanie premiera Morawieckiego z prezydentem Dudą, bez specjalnej zapowiedzi, odbyło się w powyborczą środę. Miało być rutynowym, ale nieoficjalnie wiemy, że właśnie tam zapaść miała decyzja, że prezydent pierwsze posiedzenie Sejmu zwoła w połowie listopada. Upływający czas jednak daje pole do spekulacji. - Warszawa huczy od plotek, że możliwa jest koalicji wokół PiS-u i wyjęcie posłów opozycji demokratycznej - mówi Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji. Im więcej takich sugestii, tym więcej zapewnień opozycji.

Zobacz też: Bartoszewski: koncepcja, że moglibyśmy połączyć siły z PiS-em, jest absurdalna

Rozmowy koalicyjne już trwają i nie jest tajemnicą, że są kwestie, na które partie deklarujące wspólny rząd patrzą inaczej. - Czekamy na rozmowy, czekamy na konkrety, w którą stronę będzie szedł ten rząd - zaznacza Dorota Olko, poseł elekt Nowej Lewicy.

Różnice jednak już teraz próbuje wykorzystać Prawo i Sprawiedliwość. - Ta koalicja jest niespójna, łączy ją teraz emocja antypisowska, taki hejt wobec PiS-u, który został nakręcony - uważa Horała.

Opozycja natomiast podkreśla, że w demokracji różnorodność to sprawa naturalna. - Jestem po czterech latach współpracy z Razem i wiem, że w wielu kwestiach się po prostu dogadywaliśmy. Uważam, że w tych dniach najważniejszy jest spokój, najważniejszy jest rozsądek - wskazuje Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Nowej Lewicy. - Nie ma idealnych połączeń koalicji rządzącej, ale jesteśmy na tyle odpowiedzialni, że każdy z nas wie, że najważniejszym dla Polski jest to, żeby ten rząd powstał - dodaje Arłukowicz.

Dotychczasowe deklaracje prezydenta wskazują na to, że komitety wyborcze, które w nowym Sejmie zdobyły większość 248 głosów szansę na stworzenie rządu dostaną w drugim konstytucyjnym kroku - najwcześniej w grudniu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS