Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem. "Będą próbowali nas rozbić"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem. Zapewnia, że jest gotowa stworzyć nowy rząd
Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem. Zapewnia, że jest gotowa stworzyć nowy rząd
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem. Zapewnia, że jest gotowa stworzyć nowy rządKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Przed spotkaniem u prezydenta demokratyczna opozycja wzmacnia swój przekaz i deklaruje, że jest gotowa stworzyć nowy koalicyjny rząd z Donaldem Tuskiem na czele. Jednocześnie apeluje do Andrzeja Dudy, by wysłuchał głosu większości. Prezydencki minister podkreśla, że prezydent nie może opierać się na informacjach medialnych.

Prezydencki minister i poseł elekt Paweł Szrot pięć dni po ogłoszeniu wyniku wyborów parlamentarnych i tuż przed konsultacjami prezydenta w sprawie powołania nowego rządu przyznaje, że Andrzej Duda "nie może opierać się na informacjach medialnych czy niepotwierdzonych plotkach".

Liderzy trzech komitetów - Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy - na konsultacje wybierają się z jednym apelem. - Apeluję do prezydenta, żeby jednak zauważył, że o cztery miliony więcej Polaków zagłosowało na te ugrupowania, które chcą tworzyć koalicję po wyborach, niż na PiS - mówi Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

To wciąż zdaje się zbyt mało, choć z sejmową arytmetyką trudno dyskutować, bo Prawu i Sprawiedliwości do większości w Sejmie brakuje 37 głosów. Szef sztabu partii Joachim Brudziński przyznał, że na demokrację nie ma się co obrażać, a miejsce PiS-u widzi w opozycji. To jednak nijak ma się do oczekiwań innych polityków ugrupowania.

- W systemie parlamentarno-gabinetowym dosyć naturalną rzeczą jest, że pierwszą próbę tworzenia większości podejmuje ta partia, które zdobyła najlepszy wynik, która ma najwięcej posłów - uważa Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz również: Konsultacje z partiami po wyborach. Andrzej Duda: Będę miał listę pytań. Padnie to sakramentalne

Koalicja Obywatelska w czwartek formalnie wskazała kandydata na premiera, a dwa pozostałe komitety - współpracę deklarujące jeszcze przed wyborami - kandydaturę Donalda Tuska przyjęły za naturalną. Partie opozycyjne robią wszystko, żeby dopełnić formalności i żeby wspólne oświadczenie ich liderów, zaakceptowane przez partyjne struktury, wybrzmiało jeszcze przed rozmowami z prezydentem.

- Będą próbowali nas rozbić, musimy sobie dawać wzajemnie wsparcie, po to, żeby zbudować rząd, który będzie silny, trwały i zmieniający zdewastowane państwo w ostatnich latach przez PiS - podkreśla Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej, poseł elekt. - Wiele osób, które uważało, że ma większość, przekonywało się na sali sejmowej, że jest inaczej. Na razie jest jeden fakt podstawowy: najlepszy wynik wyborczy miało Prawo i Sprawiedliwość - wskazuje Paweł Szrot.

Przydacz: PiS wygrało wybory, więc ma prawo o sobie myśleć jako o rządzącym ugrupowaniu
Przydacz: PiS wygrało wybory, więc ma prawo o sobie myśleć jako o rządzącym ugrupowaniuTVN24

PiS odbierze posłów opozycji?

Spotkanie premiera Morawieckiego z prezydentem Dudą, bez specjalnej zapowiedzi, odbyło się w powyborczą środę. Miało być rutynowym, ale nieoficjalnie wiemy, że właśnie tam zapaść miała decyzja, że prezydent pierwsze posiedzenie Sejmu zwoła w połowie listopada. Upływający czas jednak daje pole do spekulacji. - Warszawa huczy od plotek, że możliwa jest koalicji wokół PiS-u i wyjęcie posłów opozycji demokratycznej - mówi Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji. Im więcej takich sugestii, tym więcej zapewnień opozycji.

Zobacz też: Bartoszewski: koncepcja, że moglibyśmy połączyć siły z PiS-em, jest absurdalna

Rozmowy koalicyjne już trwają i nie jest tajemnicą, że są kwestie, na które partie deklarujące wspólny rząd patrzą inaczej. - Czekamy na rozmowy, czekamy na konkrety, w którą stronę będzie szedł ten rząd - zaznacza Dorota Olko, poseł elekt Nowej Lewicy.

Różnice jednak już teraz próbuje wykorzystać Prawo i Sprawiedliwość. - Ta koalicja jest niespójna, łączy ją teraz emocja antypisowska, taki hejt wobec PiS-u, który został nakręcony - uważa Horała.

Opozycja natomiast podkreśla, że w demokracji różnorodność to sprawa naturalna. - Jestem po czterech latach współpracy z Razem i wiem, że w wielu kwestiach się po prostu dogadywaliśmy. Uważam, że w tych dniach najważniejszy jest spokój, najważniejszy jest rozsądek - wskazuje Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Nowej Lewicy. - Nie ma idealnych połączeń koalicji rządzącej, ale jesteśmy na tyle odpowiedzialni, że każdy z nas wie, że najważniejszym dla Polski jest to, żeby ten rząd powstał - dodaje Arłukowicz.

Dotychczasowe deklaracje prezydenta wskazują na to, że komitety wyborcze, które w nowym Sejmie zdobyły większość 248 głosów szansę na stworzenie rządu dostaną w drugim konstytucyjnym kroku - najwcześniej w grudniu.

Autorka/Autor:Katarzyna Kowalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS