Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem. "Będą próbowali nas rozbić"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem. Zapewnia, że jest gotowa stworzyć nowy rząd
Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem. Zapewnia, że jest gotowa stworzyć nowy rząd
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Opozycja przygotowuje się na konsultacje z prezydentem. Zapewnia, że jest gotowa stworzyć nowy rządKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Przed spotkaniem u prezydenta demokratyczna opozycja wzmacnia swój przekaz i deklaruje, że jest gotowa stworzyć nowy koalicyjny rząd z Donaldem Tuskiem na czele. Jednocześnie apeluje do Andrzeja Dudy, by wysłuchał głosu większości. Prezydencki minister podkreśla, że prezydent nie może opierać się na informacjach medialnych.

Prezydencki minister i poseł elekt Paweł Szrot pięć dni po ogłoszeniu wyniku wyborów parlamentarnych i tuż przed konsultacjami prezydenta w sprawie powołania nowego rządu przyznaje, że Andrzej Duda "nie może opierać się na informacjach medialnych czy niepotwierdzonych plotkach".

Liderzy trzech komitetów - Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy - na konsultacje wybierają się z jednym apelem. - Apeluję do prezydenta, żeby jednak zauważył, że o cztery miliony więcej Polaków zagłosowało na te ugrupowania, które chcą tworzyć koalicję po wyborach, niż na PiS - mówi Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

To wciąż zdaje się zbyt mało, choć z sejmową arytmetyką trudno dyskutować, bo Prawu i Sprawiedliwości do większości w Sejmie brakuje 37 głosów. Szef sztabu partii Joachim Brudziński przyznał, że na demokrację nie ma się co obrażać, a miejsce PiS-u widzi w opozycji. To jednak nijak ma się do oczekiwań innych polityków ugrupowania.

- W systemie parlamentarno-gabinetowym dosyć naturalną rzeczą jest, że pierwszą próbę tworzenia większości podejmuje ta partia, które zdobyła najlepszy wynik, która ma najwięcej posłów - uważa Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz również: Konsultacje z partiami po wyborach. Andrzej Duda: Będę miał listę pytań. Padnie to sakramentalne

Koalicja Obywatelska w czwartek formalnie wskazała kandydata na premiera, a dwa pozostałe komitety - współpracę deklarujące jeszcze przed wyborami - kandydaturę Donalda Tuska przyjęły za naturalną. Partie opozycyjne robią wszystko, żeby dopełnić formalności i żeby wspólne oświadczenie ich liderów, zaakceptowane przez partyjne struktury, wybrzmiało jeszcze przed rozmowami z prezydentem.

- Będą próbowali nas rozbić, musimy sobie dawać wzajemnie wsparcie, po to, żeby zbudować rząd, który będzie silny, trwały i zmieniający zdewastowane państwo w ostatnich latach przez PiS - podkreśla Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej, poseł elekt. - Wiele osób, które uważało, że ma większość, przekonywało się na sali sejmowej, że jest inaczej. Na razie jest jeden fakt podstawowy: najlepszy wynik wyborczy miało Prawo i Sprawiedliwość - wskazuje Paweł Szrot.

Przydacz: PiS wygrało wybory, więc ma prawo o sobie myśleć jako o rządzącym ugrupowaniu
Przydacz: PiS wygrało wybory, więc ma prawo o sobie myśleć jako o rządzącym ugrupowaniuTVN24

PiS odbierze posłów opozycji?

Spotkanie premiera Morawieckiego z prezydentem Dudą, bez specjalnej zapowiedzi, odbyło się w powyborczą środę. Miało być rutynowym, ale nieoficjalnie wiemy, że właśnie tam zapaść miała decyzja, że prezydent pierwsze posiedzenie Sejmu zwoła w połowie listopada. Upływający czas jednak daje pole do spekulacji. - Warszawa huczy od plotek, że możliwa jest koalicji wokół PiS-u i wyjęcie posłów opozycji demokratycznej - mówi Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji. Im więcej takich sugestii, tym więcej zapewnień opozycji.

Zobacz też: Bartoszewski: koncepcja, że moglibyśmy połączyć siły z PiS-em, jest absurdalna

Rozmowy koalicyjne już trwają i nie jest tajemnicą, że są kwestie, na które partie deklarujące wspólny rząd patrzą inaczej. - Czekamy na rozmowy, czekamy na konkrety, w którą stronę będzie szedł ten rząd - zaznacza Dorota Olko, poseł elekt Nowej Lewicy.

Różnice jednak już teraz próbuje wykorzystać Prawo i Sprawiedliwość. - Ta koalicja jest niespójna, łączy ją teraz emocja antypisowska, taki hejt wobec PiS-u, który został nakręcony - uważa Horała.

Opozycja natomiast podkreśla, że w demokracji różnorodność to sprawa naturalna. - Jestem po czterech latach współpracy z Razem i wiem, że w wielu kwestiach się po prostu dogadywaliśmy. Uważam, że w tych dniach najważniejszy jest spokój, najważniejszy jest rozsądek - wskazuje Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Nowej Lewicy. - Nie ma idealnych połączeń koalicji rządzącej, ale jesteśmy na tyle odpowiedzialni, że każdy z nas wie, że najważniejszym dla Polski jest to, żeby ten rząd powstał - dodaje Arłukowicz.

Dotychczasowe deklaracje prezydenta wskazują na to, że komitety wyborcze, które w nowym Sejmie zdobyły większość 248 głosów szansę na stworzenie rządu dostaną w drugim konstytucyjnym kroku - najwcześniej w grudniu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS