100 konkretów na 100 dni jest zagrożone? "Każda z tych propozycji ma swoją poduszkę finansową"

Autor:
Martyna
Olkowicz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Nowy rząd będzie musiał zmierzyć się ze sporym deficytem. Jak to wpłynie na realizację wyborczych obietnic?
Nowy rząd będzie musiał zmierzyć się ze sporym deficytem. Jak to wpłynie na realizację wyborczych obietnic?
Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24
Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24Nowy rząd będzie musiał zmierzyć się ze sporym deficytem. Jak to wpłynie na realizację wyborczych obietnic?

Mamy nawiększy dług w historii - alarmują ekonomiści, ale przedstawiciele rządu mówią o "złotym wieku" i zaprzeczają temu, że budżet jest w złym stanie. Dodatkowo w debacie wybrzmiewa pytanie, jak opozycja w obecnym stanie finansów publicznych zrealizuje wszystkie wyborcze obietnice. Duże nadzieje wiąże się z odblokowaniem środków na KPO.

Zajęcie się budżetem i zadłużeniem państwa to będą pierwsze zadania dla wszystkich, którzy usiądą w ławach rządowych. - Mamy największy dług w historii, największy przyrost długu w historii, czyli mamy zupełne załamanie się kontroli nad budżetem - wskazuje prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz główny doradca ekonomiczny PWC.

Wiceminister finansów Artur Soboń zapewnia, że sytuacja polskich finansów jest najlepsza w historii, a premier Mateusz Morawiecki mówi o "złotym wieku". - Jesteśmy w sytuacji, w której tak dobrze nigdy w Polsce nie było. Od momentu, w którym mierzymy polskie PKB w polskich dziejach, jesteśmy dzisiaj najbogatsi w całej swojej historii - ocenia Soboń. - Polski złoty wiek będzie trwał nadal. Warunkiem koniecznym dla dalszego rozwoju jest jednak to, by kolejny rząd, bez względu na to, kto stanie na jego czele, nie zboczył z kursu wytyczonego przez Zjednoczoną Prawicę - podkreśla szef rządu.

Czytaj także: Ile wyniesie deficyt na koniec roku? Premier Morawiecki o "bardzo dużej szansie"

Jednak dług publiczny liczony metodą unijną, czyli pokazującą też zadłużenie funduszy wyprowadzanych poza budżet, już na początku roku sięgnął półtora biliona złotych. Z kolei deficyt sektora finansów publicznych - czyli rządu i samorządów razem - na koniec roku wyniesie prawie 200 miliardów złotych i będzie o 80 miliardów wyższy niż rok temu.

- Finanse publiczne są w bardzo złym stanie, ale to też wynika z tego, że gospodarka polska ma zerowy prawie wzrost - wyjaśnia Ryszard Petru, poseł elekt Trzeciej Drogi.

Zadanie przyszłego rządu będzie trudne. Pojawia się też pytanie, jak w obecnym stanie finansów publicznych zrealizować wszystkie wyborcze obietnice. - Wszystkich obietnic nie da się zrealizować w jednym roku - zaznacza Petru i przedstawia plan Trzeciej Drogi w sprawie finansów. - Powrót do poprzedniej wersji składki zdrowotnej i posprzątanie po Polskim Ładzie - wskazuje.

Zapytaliśmy też Koalicję Obywatelską i Lewicę o pierwsze kroki, jakie podejmą przyszli ministrowie. - Na pewno trzeba ściągnąć środki unijne - to jest coś, na co czeka polska gospodarka i polski budżet - podkreśla Arkadiusz Myrcha, poseł elekt Koalicji Obywatelskiej. - Przede wszystkim mówimy o uporządkowaniu budżetu państwa, czyli o likwidacji funduszy pozabudżetowych, które spuchły w czasie ostatniej kadencji Prawa i Sprawiedliwości - informuje Dariusz Standerski, polityk Nowej Lewicy.

Zalewski i Petru o pierwszych zadaniach dla potencjalnego nowego rządu
Zalewski i Petru o pierwszych zadaniach dla potencjalnego nowego rząduTVN24

Drogie obietnice

Koalicja Obywatelska obiecała 100 konkretów, które chciałaby wprowadzić przez pierwsze sto dni rządów. Wśród nich jest obniżenie podatków, czyli podniesienie kwoty wolnej od podatku i zniesienie podatku Belki, ale też wzrost wydatków, jak na przykład: podwyżki dla nauczycieli, czy kredyt 0 procent na zakup pierwszego mieszkania. Pytanie, czy znajdą się na to pieniądze.

- Te 100 konkretów było tworzone na podstawie wiedzy, którą posiadamy z ogólnie dostępnych informacji, z założeniem, że może nie być tak kolorowo. Niemniej jednak każda z tych propozycji ma swoją poduszkę finansową - zapewnia Arkadiusz Myrcha.

Nowy rząd dostanie w spadku po Prawie i Sprawiedliwości bardzo ciasny gorset finansowy - zwracają uwagę eksperci. - Krótka kołderka, naprawdę będzie bardzo trudno, szczególnie w kontekście tego, że zapowiedzi przedwyborcze były takie, które skazują budżet na dużo więcej wydatków i schłodzone dochody do budżetu - wskazuje prof. Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.

Bogusław Grabowski: Przewidywany deficyt to 192 miliardy. To absolutny rekord. Premier napisał o tym do Brukseli
Bogusław Grabowski: Przewidywany deficyt to 192 miliardy. To absolutny rekord. Premier napisał o tym do BrukseliTVN24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości straszą, że Koalicja Obywatelska nie da rady podnieść kwoty wolnej od podatku. - Według mnie oszuka Polaków i będzie próbowała w tej sprawie kluczyć - mówi Artur Soboń, wiceminister finansów, poseł elekt Prawa i Sprawiedliwości. Dodaje, że to kosztuje 45 miliardów złotych, z czego 15,5 jest ubytkiem samorządów.

O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy też byłego członka Rady Gospodarczej przy premierze z czasów rządów PO-PSL. - Jeśli pani pyta ekonomistę, czy stać nas na obniżanie podatków w tej chwili, na dodatkowe wydatki, to odpowiedź będzie, oczywiście, że nie, przy czym dziękujmy za to odchodzącemu rządowi. Natomiast, jeśli pani spyta polityków, czy stać ich na to, żeby nie zrealizować takich jasno złożonych obietnic, to też pewnie powiedzą, że nie stać na to - odpowiada prof. Witold Orłowski.

Jak słyszymy, realnie poprawić nasze finanse mogą środki z unijnego funduszu odbudowy, bo przecież chodzi w nich o to, żeby rozkręcić inwestycje i wzrost gospodarczy.

Autor:Martyna Olkowicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS