Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to stajnia Augiasza, instytucja powinna zostać zlikwidowana - to nie są słowa polityka opozycji. Tak w TVN24 o instytucji, z której wielomilionowe dotacje miały popłynąć do ledwie otwartej firmy 26-latka i do generującej straty firmy z Białegostoku, mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk z Partii Republikańskiej. Poza tym jednak uważa, że nie ma afery, bo w czas problem zdiagnozowano i zareagowano. Poseł PO Michał Szczerba twierdzi, że nie byłoby żadnych reakcji, gdyby sprawa nie została nagłośniona.

Jest areszt dla podejrzewanego o podwójne zabójstwo Marcina W. w Wielkopolsce. Według śledczych 24-latek ostrym narzędziem najpierw zabił 22-latka, a potem 45-letnią kobietę. Po tym, jak policja rozpoczęła jego poszukiwania, sam zgłosił się na komendę. W piątek w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszał zarzuty. Przyznał się do winy. Sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

Energia geotermalna, czyli pochodząca z wody w głębi ziemi, już od ćwierć wieku ogrzewa domy na Podhalu. Teraz powstaje tam nowy, najgłębszy dotąd odwiert. Będzie miał aż siedem kilometrów. Na tej głębokości znajduje się para wodna o temperaturze 180 stopni Celsjusza. W przyszłości ogrzeje ona kolejne domy, zapewni także energię elektryczną.

W środę Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisało porozumienie z organizacjami skupiającymi polskich rolników. Jednak rolnicy w Szczecinie wciąż protestują. Chcą, aby przyjechali do nich najważniejsi przedstawiciele rządu. O podpisanym dokumencie mówią nieufnie, że "to czcze życzenia i nie wiadomo, kiedy zostaną spełnione".

Czy rząd powinien zapłacić za to, że nie chroni obywateli przed degradacją środowiska? Czy jeden kraj może domagać się odszkodowania od innego za niewypełnianie zobowiązań klimatycznych? Między innymi na ten temat wypowie się Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. To efekt historycznej rezolucji przyjętej przez ONZ. Inicjatywę rozpoczęli studenci, zyskali poparcie maleńkich krajów na Pacyfiku, a teraz sprawą zajmie się najważniejszy sąd na świecie, bo problem jest globalny.

Rząd chwali się, że dotrzymał obietnicy i przeznacza już 6 procent PKB na ochronę zdrowia. Nie dodaje, że chodzi o PKB sprzed dwóch lat. Gdyby tegoroczne wydatki na ochronę zdrowia porównać do tegorocznego PKB, to okazuje się, że wydajemy 4,8 procent.

Jest wstępne porozumienie związków rolniczych z rządem w sprawie zboża. Dotyczy przywrócenia cła i wprowadzenia kaucji na artykuły rolno-spożywcze z Ukrainy. Rząd obiecuje wyeksportowanie nadmiaru zbóż i rzepaku jeszcze przed żniwami, by opróżnić magazyny, a także zwiększenie przepustowości portów. Dokument nie zakończył jednak protestów rolników w Szczecinie, którzy też chcą negocjacji i działań rządu już teraz.

Obserwujemy niepokojący wzrost zachorowań na raka. Do szpitali i poradni onkologicznych trafia nawet dwa razy wiecej pacjentów niż w 2019 roku. Wielu z nich w zaawansowanym stadium choroby. Onkolodzy alarmują, że to skutek między innymi pandemii. Pacjenci ze strachu przed zakażeniem koronawirusem rezygnowali z badań profilaktycznych, które dawały możliwość wczesnego wykrycia raka. Dostęp do specjalistów też był utrudniony.

Branża motoryzacyjna w Europie ma odchodzić od spalin - to kierunek wyznaczony przez Unię. Jest już nawet wyznaczony termin - to 2035 rok. Kierunek w wymiarze lokalnym kilka lat temu wyznaczył też premier Morawiecki. Zgodnie z zapowiedzią po polskich ulicach już za dwa lata ma jeździć milion elektryków.

Nigdy nie lobbowałam, nie miałam żadnego zawiązku ani wiedzy o grantach - pisze w mediach społecznościowych posłanka Solidarnej Polski Maria Kurowska. To reakcja na doniesienia o tym, że jej trzej byli już asystenci byli niezwykle skuteczni w pozyskiwaniu państwowych dotacji dla prowadzonych przez siebie fundacji i stowarzyszeń. Zdobyli prawie 1 milion 300 tysięcy złotych, starają się o kolejne miliony. Dla opozycji to kolejny przykład tego, że pieniądze od wszystkich podatników najszerszym strumieniem płyną do ludzi obozu rządzącego.

Wraca do pracy po ponad 520 dniach zawieszenia. Sędzia Maciej Ferek nie mógł orzekać, bo kwestionował status sędziów powołanych przez upolitycznioną KRS, za co ukarała go nieistniejąca już Izba Dyscyplinarna. Te decyzję uchyliła powołana w jej miejsce Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Sędzia z jednej strony się cieszy, bo zawieszenie uznawał za nielegalne, z drugiej mówi, że chaos w sądownictwie się nie skończył.

W Trybunale Konstytucyjnym panuje wewnętrzny chaos. I to się nie zmieniło, bo część sędziów uważa, że kadencja Julii Przyłębskiej już się skończyła. Chcą wyboru nowego prezesa. Żeby rozpatrzyć wniosek prezydenta w sprawie ustaw sądowych, co mogłoby otworzyć drzwi unijnym pieniądzom dla Polski, potrzebny jest pełny skład. Żadnego sporu prawnego nie ma - mówi prezes PiS - do głosu doszły ambicje - uważa. Jarosław Kaczyński stwierdził też, że prezesem Trybunału jest Julia Przyłębska.

Trwają ćwiczenia wojskowe Zalew-23, między innymi w rejonie Mierzei Wiślanej. Bierze w nich udział 2,5 tysiąca żołnierzy Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz sił sojuszniczych.