Donald Trump twierdzi, że zostanie aresztowany w najbliższy wtorek

Były prezydent USA Donald Trump za pośrednictwem mediów społecznościowych oświadczył, że w najbliższy wtorek zostanie aresztowany i wzywa swoich zwolenników do ogólnokrajowych protestów. Sprawa ma dotyczyć pieniędzy dla Stormy Daniels, aktorki filmów porno, z którą miały łączyć Trumpa intymne relacje. Daniels dostała 130 tysięcy dolarów w zamian za milczenie od prawnika byłego prezydenta w trakcie kampanii. Michel Cohen między innymi właśnie za to usłyszał już wyrok trzech lat więzienia. Nowojorska prokuratura na razie sprawy Trumpa nie komentuje.

Plaga szczurów we Wrocławiu. "Więcej jest ich jak ludności"

Plaga gryzoni we Wrocławiu. Chodzą po rurach kanalizacyjnych, przegryzają kable w zaparkowanych autach i nie boją się ludzi. Problem szczurów we Wrocławiu jest jest znany od lat, ale chyba jeszcze nigdy nie występował na taką skalę, jak na osiedlu Nadodrze. Jedna z mieszkanek znalazła szczura w swojej toalecie.

Politycy mobilizują elektorat przed jesiennymi wyborami

Liderzy partii politycznych zaczynają coraz aktywniej prowadzić kampanię przed jesiennymi wyborami do parlamentu. Scenariusz właściwie wszędzie jest ten sam - spotkanie z wyborcami, odpowiedzi na ich pytania. Na jednych uczestników jest więcej, na innych zdecydowanie mniej. Na jedne spotkania każdy może wejść, na inne wstęp jest tylko za zaproszeniami.

"Będziemy walczyć do skutku"

W Sejmie do odwołania ma potrwać protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Dziennikarze - podobnie jak w miniony weekend - do środka wejść nie mogą. Protestujący skarżą się na to, że są źle traktowani. Śpią na podłodze, mają utrudniony dostęp do łazienki czy prysznica, a w miejscu, w którym przebywają, jest bardzo zimno. Zapewniają, że nie ustąpią, dopóki rząd nie zrealizuje ich kluczowego postulatu. Chodzi o zrównanie renty socjalnej z minimalną płacą.

Wicepremier ewakuowany z targów rolniczych w Kielcach

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk został ewakuowany z hali podczas targów rolniczych w Kielcach po tym, jak został otoczony przez niezadowolonych rolników, którzy gwizdali i skandowali wulgarne hasła. Chcemy oprowadzić ministra po targach, pokazać mu, że jesteśmy, że nasze problemy nie zniknęły. Mamy dosyć bezradności rządu - mówił jeden z protestujących.

Opozycja wciąż dyskutuje o wspólnym starcie. "Trzeba ten chocholi taniec zakończyć"

Szef PO Donald Tusk i liderzy Lewicy apelują o wspólną listę opozycji w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Ich zdaniem - tylko w ten sposób opozycja ma największe szanse na odsunięcie PiS-u od władzy. Entuzjazmu w tej sprawie po stronie Ludowców i Szymona Hołowni jednak nie widać. Chociaż wszyscy zgodnie podkreślają, że po wyborach trzeba pracować razem.

Kolejną rywalką Igi Świątek będzie Jelena Rybakina

Iga Świątek idzie przez turniej w Kalifornii niczym burza. Przed polską liderką światowej listy tenisistek wielkie wyzwanie - po drugiej stronie siatki stanie aktualna mistrzyni Wimbledonu i finalistka tegorocznego Australian Open. W Melbourne to właśnie reprezentantka Kazachstanu zakończyła zwycięski marsz Świątek. Kim jest Jelena Rybakina?

Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie wciąż protestują w Sejmie

Dwie grupy protestujących i różne postulaty. Ale sprawa jest wspólna - to walka o poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Jedni zostali zaproszeni na czwartkowe spotkanie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, drudzy wciąż protestują w Sejmie. Propozycja nowego świadczenia wspierającego to dopiero pierwszy krok i na razie bez konkretów. Postulat zrównania renty socjalnej z wynagrodzeniem minimalnym pozostaje bez zmian i bez odpowiedzi ze strony władzy.

Polacy negatywnie oceniają rozdysponowywanie funduszy przez rządzących

Seria nieprawidłowości w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i miliony dla swoich w ramach "willi plus". Funduszy i dotacji jest jednak o wiele więcej. Opozycja przypomina, że to nie są pieniądze ani PiS-u, ani rządu. To pieniądze Polaków. Polacy zabierają w tej sprawie głos - głos oburzenia. Proceder krytykuje wyraźna większość. Źle ocenia go 64 procent badanych w sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

Nowe standardy zeroemisyjności budzą sprzeciw niektórych polityków prawicy

Przegłosowane przez Parlament Europejski przepisy zakładają, że od 2028 roku wszystkie nowo budowane budynki prywatne mają posiadać fotowoltaikę, to także zakaz używania paliw kopalnych do ogrzewania domów - zależnie od decyzji Komisji Europejskiej - od 2035 lub 2040 roku. Niektórzy politycy Zjednoczonej Prawicy mówią, że to uderzy Polaków po kieszeni, ale eksperci zwracają uwagę na to, że zmiany w polityce energetycznej są koniecznie, a na dłuższą metę - bardzo opłacalne.

Inflacja w lutym wyniosła 18,4 procent rok do roku. Padł kolejny rekord

Inflacja w Polsce jest najwyższa od ponad 26 lat. W lutym - liczona rok do roku - wyniosła 18,4 procent. Żywność jest droższa o niemal 25 procent niż rok temu. Paliwa o 31 procent, a ceny energii poszły w górę o 40 procent. Nawet, jeśli w najbliższym czasie inflacja zacznie spadać, to na obniżki cen raczej nie ma co liczyć.

Sąd wydał wyrok w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza

Stefan Wilmont popełnił zbrodnię bez precedensu w historii Polski - stwierdziła sędzia w ustnym uzasadnieniu wyroku dożywocia dla zabójcy Pawła Adamowicza. Sąd zgodził się - ze względu na ważny interes społeczny - na publikację danych i wizerunku oskarżonego. Wyrok nie jest prawomocny.

Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy wzrosło. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Zjednoczona Prawica może liczyć na 31 procent poparcia, czyli o 3 punkty procentowe więcej niż przed miesiącem - tak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN 24. Spadło poparcie dla Koalicji Obywatelskiej, na którą obecnie chce głosować 26 procent badanych. Do Sejmu weszłyby jeszcze Konfederacja, Polska 2050 i Lewica. Poniżej progu wyborczego znalazły się PSL, Kukiz'15, a także Porozumienie i AgroUnia.

Od 2028 wszystkie nowe budynki w UE mają być zeroemisyjne

Od 2028 roku wszystkie nowo budowane budynki w Unii mają spełniać standardy zero emisyjności i - jeśli będzie to technicznie możliwe - posiadać panele fotowoltaiczne. Dwa lata wcześniej przepisy obejmą budynki publiczne. Wyjątkiem będą zabytki. Taką decyzję podjął Parlament Europejski. Zmiana tak zwanej "dyrektywy budynkowej" to także kolejny krok w stronę rezygnacji z surowców energetycznych, w tym tych z Rosji.

Po wyroku dla Justyny Wydrzyńskiej wraca polityczna dyskusja na temat aborcji

We wtorek Sąd Okręgowy Warszawa-Praga uznał aktywistkę Aborcyjnego Dream Teamu Justynę Wydrzyńską za winną pomocy przy przerwaniu ciąży poprzez dostarczenie tabletek poronnych. Sąd wymierzył jej karę ośmiu miesięcy ograniczenia wolności polegającego na wykonywaniu nieodpłatnej pracy na cele społeczne - w wymiarze 30 godzin miesięcznie.

Inflacja w Polsce. Najmocniej podrożała żywność

Przy tak galopujących cenach - coraz trudniej opłacić wszystkie rachunki, wykupić niezbędne leki i zrobić podstawowe zakupy. Ceny żywności szokują. Dla coraz większej grupy ludzi każde zakupy to sztuka wyboru. Bo ceny najbardziej potrzebnych produktów rosną jeszcze bardziej niż inflacja.

Inflacja w lutym wyniosła 18,4 procent rok do roku

Inflacja w lutym wyniosła 18,4 procent r/r. Tak źle nie było od ponad 26 lat. A jesli spojrzymy na poszczególne ceny - to jest jeszcze gorzej. Żywność jest droższa o niemal 25 procent niż rok temu, paliwa - o 31 procent, opał blisko 54 procent, a ceny energii poszły w górę o 40 procent. Wszystko wskazuje jednak na to, że z tego szczytu inflacja będzie teraz szybko spadać.

Terapeutyczne bajki pomagają leżącym w szpitalach dzieciom

Pobyt dziecka w szpitalu czy choroba to przeżycie dla całej rodziny. Często też wielka trauma. Żeby szpital nie kojarzył się z koszmarem, a dziecko nie bało się nowych emocji, powstały terapeutyczne bajki. Poruszają trudne tematy, opowiadają o chemioterapii czy niepełnosprawnościach. Jak się okazuje - bajka może być dobra na wszystko.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Opozycja mówi o wątpliwościach

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w Kodeksie wyborczym. PiS stara się w nim ułatwić głosowanie najstarszym wyborcom, zwłaszcza w małych miejscowościach i na wsi. Opozycja widzi w tym dbanie rządzących głównie o własny elektorat, bo ich propozycje przepadły. Ponadto podkreśla, że zmiany wprowadzono w czasie, w którym już ich być nie powinno.