Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków
Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków
Marcin Masewicz/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzykówMarcin Masewicz/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Trudno sobie wyobrazić obcowanie z obrazami bez możliwości ich widzenia, ale może to właśnie tylko kwestia granic naszej wyobraźni. Bobby Goulder jest niedowidzącym muzykiem i wpadł na pomysł, żeby za pomocą dźwięków rzucić trochę więcej światła na dzieła sztuki.

Razem z muzykiem w tym niezwykłym projekcie wzięli udział inżynierowie dźwięku ze studia Dolby. Od początku stworzony on został z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących, i miał za zadanie nie tylko przełożyć arcydzieła malarstwa na język dźwięku, ale wprowadzić odbiorców nawet jeszcze głębiej w świat obrazów. 

Twórcy tego projektu postanowili wykorzystać najnowsze osiągnięcia tzw. imersji, czyli udźwiękowienia przestrzennego. Jak mówią, chodziło o to, by zastosować rozwiązania techniczne, których nie było jeszcze kilkanaście lat temu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dzieła w najsłynniejszym muzeum zagrożone? Wyciekł "poufny list" 

- Jest tak wiele rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy pracujesz z dziełem sztuki i próbujesz stworzyć paralele między muzyką i dźwiękiem. Staraliśmy się koncentrować nie tylko na temacie tego, co jest widoczne na płótnie, ale także na kontekście, w którym malarz pracował. Czasem też staraliśmy się oddać cechy jego charakteru i niektóre z jego idei, i wydobyć z tego te najważniejsze emocje. Był to również pierwszy raz, kiedy pracowałem z zespołem projektantów dźwięku, więc mieliśmy naprawdę twórcze pole do współpracy - mówi Bobby Goulder, muzyk i współautor "Sound of a Masterpiece".

Obraz "Rzeczywistość" Malczewskiego został sprzedany za rekordową sumę. Następnie do akcji wkroczyła prokuratura
Obraz "Rzeczywistość" Malczewskiego został sprzedany za rekordową sumę. Następnie do akcji wkroczyła prokuraturaMaciej Mazur/Fakty TVN

"Tworzymy audiodeskrypcje, czyli takie słowne opisy"

Czy obraz, na przykład słynny "Krzyk" Edwarda Muncha, da się usłyszeć? To prawdopodobnie bardziej kwestie filozoficzne, czyli takie, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. To, co wiemy na pewno, to to, że techniki przekładania na dźwięk sztuk wizualnych dla osób z deficytem widzenia stosowane są już od jakiegoś czasu. 

- Opisując i udostępniając obrazy czy też rzeźby osobom z niepełnosprawnością wzroku, tworzymy audiodeskrypcję, czyli takie słowne opisy, które możemy na przykład urozmaicić, możemy do nich dodać ścieżki dźwiękowe, możemy stworzyć pewne kompozycje muzyczne, które będą na przykład oddawały pierwsze wrażenie, czyli to, co my widzimy, patrząc w pierwszym momencie na obraz i mamy jakieś pierwsze swoje wrażenia, spostrzeżenia. Stosujemy też kilka różnych innych technik, które pozwalają sobie lepiej wyobrazić i lepiej poznać to dane dzieło sztuki, czyli na przykład dotykowe materiały, takie jak miniatury, repliki, ale czasami też tyflografiki, które są takimi dotykowymi obrazami - wyjaśnia Monika Matusiak-Kondefer z Fundacji Wielozmysły. 

ZOBACZ TEŻ: Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Goulder od urodzenia cierpi na dystrofię plamki Stargardta. To dziedziczna choroba siatkówki oka, która polega na stopniowym zaniku fotoreceptorów, czyli de facto utracie wzroku. Muzyk postanowił jednak nie poddawać się chorobie. Ukończył studia muzyczne i obecnie jest pianistą, kompozytorem i dyrektorem muzycznym. Jego praca ma na celu pokonanie barier między malarstwem a osobami z dysfunkcją wzroku, a także uczynienie sztuki bardziej angażującą dla całego społeczeństwa. 

- Sztuka to wielowarstwowe doświadczenie, a my oferujemy zupełnie nowy sposób doświadczenia sztuki poprzez immersyjną moc muzyki. A gdy już ludzie tego doświadczą i odnajdą własne rozumienie tego, co to oznacza, myślę, że to podsyci ich zainteresowanie i ciekawość - uważa Robin Spinks z Royal National Institute of Blind People. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: YOAN VALAT/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS