Środki na KPO są wciąż zablokowane, ale część już trafiła do Polski? Wyjaśniamy słowa premiera Morawieckiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Środki na KPO są wciąż zablokowane, ale część już trafiła do Polski? Wyjaśniamy słowa premiera Morawieckiego
Środki na KPO są wciąż zablokowane, ale część już trafiła do Polski? Wyjaśniamy słowa premiera Morawieckiego
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Środki na KPO są wciąż zablokowane, ale część już trafiła do Polski? Wyjaśniamy słowa premiera MorawieckiegoMaria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Pieniędzy na KPO jak nie było, tak nie ma, bo Polska nie spełniła warunków, do których się zobowiązała. Mateusz Morawiecki twierdzi, że połowa z tych pieniędzy już jest w Polsce, a druga połowa jest blokowana na żądanie opozycji. Skąd takie stwierdzenie?

Podczas sobotniego spotkania Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Kościerzyny padło pytanie o środki z unijnego funduszu odbudowy. - Już teraz część z tych pieniędzy płynie do Polski. Druga część, zablokowana przez sędziów i komisarzy, i zablokowana na żądanie ludzi z Platformy Obywatelskiej, czeka - odpowiedział Mateusz Morawiecki.

Obiecywane 770 miliardów złotych to łączna kwota należnej Polsce części unijnego budżetu na następne lata oraz naszej części unijnego pandemicznego funduszu. Z tej pierwszej budżetowej puli do Polski docierają już, owszem, ale tylko techniczne zaliczki. Przy wypłacie ostatecznych sum Bruksela będzie sprawdzać, czy Polska nie łamie zasad praworządności, bo na taki warunek zgodził się premier Mateusz Morawiecki. Druga pula, środki z unijnego funduszu odbudowy, czyli pieniądze na słynne KPO, mogłyby być w Polsce od roku, ale nie są. - 100-procentowa odpowiedzialność za brak środków z KPO spoczywa na premierze Morawieckim i rządzie Prawa i Sprawiedliwości - uważa Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL.

- Zgodził się (premier - przyp. red.) na warunki, których nie jest w stanie dzisiaj dotrzymać - zauważa Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z PSL. Mateusz Morawiecki rzeczywiście sam negocjował z Brukselą warunki wypłat. Jeden z nich miała realizować najnowsza ustawa o Sądzie Najwyższym, ale kiedy już się zdawało, że sprawa zmierza do końca, to prezydent tę regulację odesłał do Trybunału Konstytucyjnego.

- Mogę potwierdzić, że poinformowaliśmy stronę polską, że ta ustawa może rozwiązać problem, ale nie wszystkie problemy wokół polskiego wymiaru sprawiedliwości - przekazała wiceszefowa KE Vera Jourova, zaznaczając, że chodzi tylko o pierwszy kamień milowy. Bruksela mówi, że nie pozostało nic innego, jak czekać, żeby ustawa weszła w życie. W Trybunale Konstytucyjnym trwa konflikt i jeszcze nie wiadomo, czy i kiedy TK wypowie się o tej ustawie. - Moim zdaniem się nie wypowie, a nawet jak się wypowie, to żeby to się udało w tym roku, to myślę, że to jest bardzo mało prawdopodobne - mówi Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej i Koalicji Obywatelskiej.

Trybunał Konstytucyjny w kryzysie. Co dalej z KPO?
Trybunał Konstytucyjny w kryzysie. Co dalej z KPO?Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

Impas trwa

- Nie znamy kalendarza pana Jarosława Kaczyńskiego, bo być może jest umówiony z panią prezes Trybunału Konstytucyjnego na jakiś deser i tam podejmą decyzję - zgaduje Robert Obaz, poseł Nowej Lewicy. Premier niezmiennie jest spokojny. - Jestem spokojny. Te pieniądze spokojnie do Polski przybędą, a projekty z tak zwanego KPO już teraz są realizowane. Już na nic nie czekamy, tylko realizujemy te projekty, więc proszę się o to nie obawiać - powiedział w sobotę Morawiecki.

Część projektów PiS zaczęło realizować ze środków krajowych, ale to chwilowe rozwiązanie. Na przykład we Włoszech, w Hiszpanii i Portugalii unijne granty są już inwestowane pełną parą. Polski rząd na początku też był zachwycony wizją ogromnych unijnych środków, ale w międzyczasie stanowisko wyraźnie się zmieniło. Kiedyś pieniądze nazywane "nowym planem Marshalla" stały się nagle "sumami stosunkowo nie największymi". Tak rządzący zaczęli mówić, kiedy po polskiej stronie pojawiły się problemy z realizacją warunków wypłat. - Ubolewam, że organy Unii Europejskiej szukają pretekstów, żeby tych środków nie wypłacić - stwierdził Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

- Unia Europejska będzie blokowała te pieniądze, chcąc pomóc wygrać wybory Platformie Obywatelskiej i Lewicy. To się nie uda. My wygramy wybory i środki do nas trafią - zapewnił Artur Szałabawka, poseł PiS.

Opozycja odpowiada, że rząd zakłamuje rzeczywistość. - No, niestety, ale PiS nie wycofało się z łamania praworządności, a to było głównym warunkiem do odblokowania pieniędzy z KPO - zauważa Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Poza kłopotami z pieniędzmi, które mogłyby w Polsce być i pracować, a nie ma ich i nie pracują, mamy też kłopot z pieniędzmi, które jesteśmy Brukseli winni. To kary za niewykonywanie decyzji TSUE. - Za to nieodpowiedzialne zachowanie PiS-u, za łamanie konstytucji, my płacimy rachunek. Naprawdę bardzo smutne - uważa Rafał Trzaskowski. Za samą działalność utworzonej przez PiS Izby Dyscyplinarnej jesteśmy Brukseli winni dwa i pół miliarda złotych. Część z tej sumy Bruksela już sobie potrąciła.

Autorka/Autor:Maria Bilińska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS