49 osób utonęło w Polsce od początku czerwca. Jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
49 osób utonęło w Polsce od początku czerwca. Ratownicy apelują do urlopowiczów
49 osób utonęło w Polsce od początku czerwca. Ratownicy apelują do urlopowiczów
Adam Krajewski/Fakty po Południu TVN24
49 osób utonęło w Polsce od początku czerwca. Ratownicy apelują do urlopowiczówAdam Krajewski/Fakty po Południu TVN24

Od początku czerwca w Bałtyku utonęło 49 osób, w tym w lipcu jedna. Na większości plaż ratownicy pojawili się dopiero wraz z początkiem lipca. Dbają o bezpieczeństwo, ale też apelują o rozwagę.

W niedzielę temperatura nad Bałtykiem była nieco niższa niż w poprzednich dniach. Pomimo świecącego słońca dało się odczuć powiewy chłodnego wiatru. Jednym z pozytywnych aspektów takiego stanu rzeczy jest fakt, że ratownicy w niedzielę mieli zdecydowanie mniej pracy, bo mniej osób zdecydowało się na wejście do wody.

Statystyki policyjne nie napawają jednak optymizmem. Od początku czerwca w Polsce utonęło 49 osób. W lipcu także utonęła już jedna osoba. Warto pamiętać, że w czerwcu ratowników nie było na plażach w zdecydowanej większości miejsc wypoczynkowych. Pracowały tam służby - jak między innymi Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, która w sytuacji, kiedy jest potrzebna pomoc, musi dojechać albo dopłynąć na miejsce zdarzenia. Zdarzało się jednak, że często docierała ona za późno.

Plaga utonięć nad wodą (27.06.2023)
Plaga utonięć nad wodątvn24

Na pierwszym miejscu bezpieczeństwo

Jak odpowiednio przygotować się do wypoczynku nad wodą? Podstawową zasadą jest to, żeby korzystać z kąpielisk strzeżonych. - Obserwujmy pogodę. To jest największe kryterium. A co zrobić, żeby to było bezpieczne? Wybierajmy miejsca, gdzie są ratownicy, wybierajmy miejsca, gdzie są kąpieliska strzeżone. W internecie jest serwis kąpieliskowy, więc nawet, jak jesteśmy na urlopie, na wakacjach, sprawdźmy na mapie, gdzie są najbliżsi ratownicy. Pilnujmy dzieci, alkohol zostawmy sobie na wieczór, a jeżeli idziemy na kajak czy inną jednostkę wodną kamizelka asekuracyjna poprawnie założona, poprawnie dobrana. Jeżeli o tych czterech zasadach będziemy pamiętali, to wrócimy do domu - wyjaśnia Maciej Dziubich z sopockiego WOPR-u.

Zasad bezpiecznego wypoczynku jest wiele, ale te podstawowe się nie zmieniają. Warto też pamiętać o sytuacjach, gdy wiatr porywa nam nad akwenem jakąś dmuchaną zabawkę. Często zdarza się, że gdy urlopowicze starają się odzyskać z wody przedmiot na własną rękę, nie są oni w stanie wrócić do brzegu i niezbędna staje się pomoc innych osób. W takiej sytuacji najlepiej od razu minimalizować ryzyko i poprosić o wsparcie wykwalifikowanego ratownika - nic nie jest ważniejsze od naszego zdrowa i życia.

Autorka/Autor:Adam Krajewski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS