49 osób utonęło w Polsce od początku czerwca. Jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
49 osób utonęło w Polsce od początku czerwca. Ratownicy apelują do urlopowiczów
49 osób utonęło w Polsce od początku czerwca. Ratownicy apelują do urlopowiczów
Adam Krajewski/Fakty po Południu TVN24
49 osób utonęło w Polsce od początku czerwca. Ratownicy apelują do urlopowiczówAdam Krajewski/Fakty po Południu TVN24

Od początku czerwca w Bałtyku utonęło 49 osób, w tym w lipcu jedna. Na większości plaż ratownicy pojawili się dopiero wraz z początkiem lipca. Dbają o bezpieczeństwo, ale też apelują o rozwagę.

W niedzielę temperatura nad Bałtykiem była nieco niższa niż w poprzednich dniach. Pomimo świecącego słońca dało się odczuć powiewy chłodnego wiatru. Jednym z pozytywnych aspektów takiego stanu rzeczy jest fakt, że ratownicy w niedzielę mieli zdecydowanie mniej pracy, bo mniej osób zdecydowało się na wejście do wody.

Statystyki policyjne nie napawają jednak optymizmem. Od początku czerwca w Polsce utonęło 49 osób. W lipcu także utonęła już jedna osoba. Warto pamiętać, że w czerwcu ratowników nie było na plażach w zdecydowanej większości miejsc wypoczynkowych. Pracowały tam służby - jak między innymi Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, która w sytuacji, kiedy jest potrzebna pomoc, musi dojechać albo dopłynąć na miejsce zdarzenia. Zdarzało się jednak, że często docierała ona za późno.

Plaga utonięć nad wodą (27.06.2023)
Plaga utonięć nad wodątvn24

Na pierwszym miejscu bezpieczeństwo

Jak odpowiednio przygotować się do wypoczynku nad wodą? Podstawową zasadą jest to, żeby korzystać z kąpielisk strzeżonych. - Obserwujmy pogodę. To jest największe kryterium. A co zrobić, żeby to było bezpieczne? Wybierajmy miejsca, gdzie są ratownicy, wybierajmy miejsca, gdzie są kąpieliska strzeżone. W internecie jest serwis kąpieliskowy, więc nawet, jak jesteśmy na urlopie, na wakacjach, sprawdźmy na mapie, gdzie są najbliżsi ratownicy. Pilnujmy dzieci, alkohol zostawmy sobie na wieczór, a jeżeli idziemy na kajak czy inną jednostkę wodną kamizelka asekuracyjna poprawnie założona, poprawnie dobrana. Jeżeli o tych czterech zasadach będziemy pamiętali, to wrócimy do domu - wyjaśnia Maciej Dziubich z sopockiego WOPR-u.

Zasad bezpiecznego wypoczynku jest wiele, ale te podstawowe się nie zmieniają. Warto też pamiętać o sytuacjach, gdy wiatr porywa nam nad akwenem jakąś dmuchaną zabawkę. Często zdarza się, że gdy urlopowicze starają się odzyskać z wody przedmiot na własną rękę, nie są oni w stanie wrócić do brzegu i niezbędna staje się pomoc innych osób. W takiej sytuacji najlepiej od razu minimalizować ryzyko i poprosić o wsparcie wykwalifikowanego ratownika - nic nie jest ważniejsze od naszego zdrowa i życia.

Autorka/Autor:Adam Krajewski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS