49 osób utonęło w Polsce od początku czerwca. Jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
49 osób utonęło w Polsce od początku czerwca. Ratownicy apelują do urlopowiczów
49 osób utonęło w Polsce od początku czerwca. Ratownicy apelują do urlopowiczów
Adam Krajewski/Fakty po Południu TVN24
49 osób utonęło w Polsce od początku czerwca. Ratownicy apelują do urlopowiczówAdam Krajewski/Fakty po Południu TVN24

Od początku czerwca w Bałtyku utonęło 49 osób, w tym w lipcu jedna. Na większości plaż ratownicy pojawili się dopiero wraz z początkiem lipca. Dbają o bezpieczeństwo, ale też apelują o rozwagę.

W niedzielę temperatura nad Bałtykiem była nieco niższa niż w poprzednich dniach. Pomimo świecącego słońca dało się odczuć powiewy chłodnego wiatru. Jednym z pozytywnych aspektów takiego stanu rzeczy jest fakt, że ratownicy w niedzielę mieli zdecydowanie mniej pracy, bo mniej osób zdecydowało się na wejście do wody.

Statystyki policyjne nie napawają jednak optymizmem. Od początku czerwca w Polsce utonęło 49 osób. W lipcu także utonęła już jedna osoba. Warto pamiętać, że w czerwcu ratowników nie było na plażach w zdecydowanej większości miejsc wypoczynkowych. Pracowały tam służby - jak między innymi Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, która w sytuacji, kiedy jest potrzebna pomoc, musi dojechać albo dopłynąć na miejsce zdarzenia. Zdarzało się jednak, że często docierała ona za późno.

Plaga utonięć nad wodą (27.06.2023)
Plaga utonięć nad wodątvn24

Na pierwszym miejscu bezpieczeństwo

Jak odpowiednio przygotować się do wypoczynku nad wodą? Podstawową zasadą jest to, żeby korzystać z kąpielisk strzeżonych. - Obserwujmy pogodę. To jest największe kryterium. A co zrobić, żeby to było bezpieczne? Wybierajmy miejsca, gdzie są ratownicy, wybierajmy miejsca, gdzie są kąpieliska strzeżone. W internecie jest serwis kąpieliskowy, więc nawet, jak jesteśmy na urlopie, na wakacjach, sprawdźmy na mapie, gdzie są najbliżsi ratownicy. Pilnujmy dzieci, alkohol zostawmy sobie na wieczór, a jeżeli idziemy na kajak czy inną jednostkę wodną kamizelka asekuracyjna poprawnie założona, poprawnie dobrana. Jeżeli o tych czterech zasadach będziemy pamiętali, to wrócimy do domu - wyjaśnia Maciej Dziubich z sopockiego WOPR-u.

Zasad bezpiecznego wypoczynku jest wiele, ale te podstawowe się nie zmieniają. Warto też pamiętać o sytuacjach, gdy wiatr porywa nam nad akwenem jakąś dmuchaną zabawkę. Często zdarza się, że gdy urlopowicze starają się odzyskać z wody przedmiot na własną rękę, nie są oni w stanie wrócić do brzegu i niezbędna staje się pomoc innych osób. W takiej sytuacji najlepiej od razu minimalizować ryzyko i poprosić o wsparcie wykwalifikowanego ratownika - nic nie jest ważniejsze od naszego zdrowa i życia.

Autorka/Autor:Adam Krajewski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS