Wciąż nie rozwiązano kwestii ukraińskiego zboża. Rolnicy zaostrzają protest

Rolnicy zaostrzają protesty w całym kraju. Rząd nie wywiązał się z żadnych umów - mówią i dodają, że porozumienie w sprawie wstrzymania wwozu ukraińskiego zboża ma byc podpisane dopiero w przyszłym tygodniu. Nie ma natomiast żadnego pomysłu na to, co zrobić z ziarnem, które już u nas jest. Zdaniem rolników - nawet z przyczyn technicznych wywiezienie go z kraju jest praktycznie niemożliwe. Nowy minister rolnictwa zapewnia z kolei, że nie może się to nie udać.

Zebrał na pozew przeciwko Czarnkowi i Roszkowskiemu. Za resztę pieniędzy ze zbiórki dofinansuje in vitro

Zrzutka na pozew przeciwko ministrowi edukacji Przemysławowi Czarnkowi oraz autorowi podręcznika do HiT-u profesorowi Wojciechowi Roszkowskiemu przeszła najśmielsze oczekiwania. Potrzeba było 30 tysięcy złotych, a zebrano ponad dziesięć razy tyle. Nadwyżkę inicjator akcji postanowił przeznaczyć na program in vitro dla par mieszkających w miejscowościach, w których samorządy nie refundują leczenia, a których nie stać na prywatny zabieg.

Będzie kaucja od butelek z plastiku i szkła oraz puszek. Wyniesie 50 groszy za sztukę

Jest rządowe rozporządzenie w sprawie kaucji za butelki szklane, plastikowe i puszki, a w nim konkretna kwota - 50 groszy za sztukę. Z projektu wynika, że informacje o kaucji mają być umieszczone na opakowaniach. Oddawać ją będą sklepy w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych kaucją. Dla sklepów wielkopowierzchniowych to obowiązek, pozostałe będą miały wybór.

Sejm zdecyduje o losach ministra Czarnka. "To publiczny akt oskarżenia"

W czwartek wieczorem ma odbyć się głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra edukacji Przemysława Czarnka. Jego odwołania chce opozycja i ma długą listę zarzutów. Mówi o brakach kadrowych w szkołach, homofobicznych wypowiedziach ministra, próbach wpływania na decyzje szkół za pośrednictwem kuratorów oświaty, a listę zamyka afera "willa plus".

KE odrzuciła wniosek Polski. Nie wstrzyma naliczania kary nałożonej przez TSUE

Kary w wysokości miliona euro dziennie będą nadal naliczane Polsce przez Komisję Europejską. O ich wstrzymanie wnioskował w listopadzie rząd. Chodzi o niewykonanie przez Polskę wyroku TSUE, który nakazał zawieszenie stosowania przepisów dotyczących systemu dyscyplinarnego sędziów. Ustawą, która miała problem rozwiązać, zajmie się Trybunał Konstytucyjny - wyznaczony termin to 30 maja.

Pogłębia się kryzys w polskiej psychiatrii dziecięcej

Nawet nie silą się na szukanie delikatnych określeń. Mówią o dramacie i zapaści psychiatrii dziecięcej. Samorządy, fundacje i stowarzyszenia - to głównie na ich barkach spoczywa ciężar organizowania wsparcia dla najmłodszych w kryzysie. Potrzeby rosną lawinowo.

Spis powszechny 2021. GUS opublikował wyniki

Ślązacy są największą mniejszością etniczną w Polsce. W ostatnim spisie powszechnym śląską identyfikację zadeklarowało blisko 586 tysięcy osób. Dla porównania - druga pod względem liczebności grupa, czyli Kaszubi - liczy sobie 177 tysięcy członków.

Wiceminister zgubił telefon. Z ratunkiem pospieszyło trzech policjantów

Tropem zaginionego w centrum Warszawy telefonu ruszyło trzech policjantów z Komedy Głównej Policji. Z najnowszym sprzętem i z determinacją godną podziwu. Jest sukces. Komórkę namierzyli i odnaleźli. Wróciła do prawowitego właściciela. Tak się akurat składa, że to wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. Jak przekazała komenda, każdy może liczyć na takie same działania policji. Nie każdy dał się przekonać.

Opozycja zamierza spróbować odwołać ministra Czarnka

Jest wniosek o wotum nieufności dla ministra Czarnka, ale nie było ministra Czarnka na posiedzeniu komisji. Jego obrony podjął się wiceminister. Lista zarzutów opozycji jest całkiem spora. Na jej szczycie znajduje się afera willa plus i rozdawanie budżetowych milionów dla swoich. Jest też podwójne weto prezydenta do lex Czarnek. Jest potężne niezadowolenie nauczycieli.

Stan 8-letniego Kamila się stabilizuje

Jego stan wciąż jest ciężki, ale przez święta się ustabilizował. Ośmioletni Kamil z Częstochowy od ponad tygodnia walczy o życie w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Chłopiec przeszedł piekło. Ma poważne urazy i poparzenia, ale też obrażenia, które powstały dużo wcześniej. Dużo wcześniej były też sygnały, że w tej rodzinie dzieje się źle. Czy służby odpowiednio te sygnały potraktowały? Zatrzymani matka i ojczym chłopca usłyszeli zarzuty.

Naukowcy ostrzegają, że katastrofa na Odrze może się powtórzyć

W 2022 roku w Odrze umarło nawet 75 procent ryb. Ponad pół roku później - nadal nie wskazano ani nie ukarano winnych. Naukowcy ostrzegają, że katastrofa na Odrze może się powtórzyć. Próby jej zarybiania - jakie teraz mają miejsce - nie sprawią, że ekosystem się odtworzy. Już zaczął się zakwit glonów, co może zwiastować kolejne nieszczęście.

Przeciwnicy budowy CPK protestowali przed Sejmem

W Warszawie przed Sejmem protestowali przeciwnicy budowy CPK. Swój głośny sprzeciw zamanifestowali mieszkańcy miast i miasteczek, na terenach których ma powstać nowe lotnisko lub infrastruktura z nim związana.

Mateusz Morawiecki: system podatkowy wymaga uproszczenia

Premier Mateusz Morawiecki przyjeżdża na forum przedsiębiorców i bije się w piersi. Szef rządu stwierdził, że stabilność, regulacje i przewidywalność tych regulacji to jest coś, co wymaga poprawy, a system podatkowy wymaga daleko idącego uproszczenia. Szef rządu tłumaczy, że w po pandemicznym okresie, z wojną tuż za naszą granicą, biznes potrzebuje stabilnej i przewidywalnej polityki gospodarczej państwa. Problem w tym, że szef rządu o tym, ile jest jeszcze do zrobienia, mówi po prawie ośmiu latach rządów PiS-u.

"Autorski sposób, by w łatwy i szybki sposób finansować wyjazdy kampanijne"

"Dziennik Gazeta Prawna" opisuje mechanizm, który pozwala partii władzy finansować na przykład kampanijne wyjazdy bez narażenia się Komisji Europejskiej. Chodzi o wykorzystanie pieniędzy z Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zasilany jest on głównie z odsetek od nieprawidłowo wykorzystanych eurofunduszy. Politycy opozycji mówią o patologii.

Mnożą się pytania o finansowe wsparcie dla Pawła Kukiza

Ponad cztery miliony złotych popłynęło z publicznych pieniędzy decyzją premiera dla fundacji związanej z Pawłem Kukizem. Wszytsko na "popularyzowanie" referendów, czyli de facto na popularyzowanie politycznej idei konkretnego ruchu. Mnożą się więc pytania o konkrety tego wsparcia.

Rośnie zdolność kredytowa Polaków

Były wielkie obietnice, miało być 100 tysięcy tanich mieszkań i to już cztery lata temu. Dziś mieszkań jest pięć razy mniej i naprawdę nie jest w nich tanio. Tak wygląda rzeczywistość programu Mieszkanie Plus. Rządzący i opozycja prześcigają się w kolejnych obietnicach związanych z rynkiem nieruchomości. Od lutego Komisja Nadzoru Finansowego lekko zluzowała zasady związane z zaciąganiem kredytów. Zdolność kredytowa przeciętnego Polaka wzrosła o 20 procent. Powoli Polacy znowu ruszają na zakupy mieszkaniowe. Ale nie jest to boom.

Kupujemy mniej, płacimy więcej. Inflacja w Polsce nie odpuszcza

O tym, że jest drogo, nie trzeba nikogo przekonywać. O tym, jak bardzo wszytsko podrożało - przekonują kolejne zestawienia. Rok do roku za zakupy w marcu musimy zapłacić więcej o średnio 24 procent. Pieczywo, nabiał czy chemia gospodarcza jest nawet jeszcze droższa. Najwięcej podrożała karma dla zwierząt.

Minister spotkał się z protestującymi rolnikami

Spotkanie z rolnikami nie zakończyło się po myśli nowego ministra rolnictwa. Minister na spotkanie przyjechał z komunikatem i apelem, że obie strony mogą sobie pomóc. Zapewnił również, że on sam jest do dyspozycji. Robert Telus słuchał problemów i oskarżeń rolników przez około godzinę, po czym wyszedł, by dotrzeć na sztab kryzysowy w kancelarii premiera. Rolnicza Solidarność, która ministra zaprosiła, jest zadowolona z efektów godzinnej wizyty. Inni już nie.

Pekin zastrasza Tajwan. Przećwiczyli blokadę wyspy

Chińscy komuniści w sobotę ogłosili 3-dniowe manewry wojskowe, w których została uwzględniona symulacja blokady morskiej Tajwanu. W Kalifornii prezydent Tajwanu spotkała się z przewodniczącym Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu.

Rolnicy nie zawieszają protestu. Chcą uregulowania kwestii ukraińskiego zboża

Nie przekonują ich deklaracje i wstępne porozumienia. Protestu, nawet na święta, nie zawiesili rolnicy w Szczecinie. Są tam już ponad dwa tygodnie. Chcą uregulowania kwestii ukraińskiego zboża, a także pomocy finansowej. Liczą na to, że po spotkaniu z nowym ministrem rolnictwa będą konkrety i efekty, a tak zwane zielone miasteczko będą mogli w końcu zamknąć.

Już za niespełna miesiąc rozpoczyna się kolejna edycja "Wings for Life"

To jedyny taki bieg na świecie. Na całym świecie - w tym samym momencie - tłumy ludzi biegną w szczytnym celu. To jedyny taki bieg, w którym to meta goni biegaczy. Już za niespełna miesiąc startuje "Wings for Life". Impreza wspiera badania nad urazami rdzenia kręgowego. W Polsce 7 maja pobiegnie Poznań, ale biec może każdy, gdziekolwiek.