Małopolska: służby ostrzegają przed niedźwiedziami. Także w terenie zabudowanym

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Małopolska. Służby ostrzegają przed niedźwiedziami. Także w terenie zabudowanym
Małopolska. Służby ostrzegają przed niedźwiedziami. Także w terenie zabudowanym
Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24
Małopolska. Służby ostrzegają przed niedźwiedziami. Także w terenie zabudowanymWojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24

Uwaga na niedźwiedzie. Zwierzęta nie tylko szukają jedzenia, są też w okresie godowym. Lepiej nie wchodzić im w drogę. Na południu kraju sypią się zatem ostrzeżenia. Dotyczą nie tylko wędrówek górskimi szlakami.

Niedźwiedzie wędrują nie tylko po górach. W Małopolsce coraz częściej słychać, że gdzieś te zwierzęta widziano. Ostatnio w gminie Łapsze Niżne. Gmina ostrzega mieszkańców przed spacerami do tamtejszego lasu. - Niedźwiedź był, jest i będzie na tym terenie. Znalazł również dobre warunki do rozrodu. Aktualnie mamy niedźwiedzicę z trzema małymi na terenie lasów. (...) Nocami na monitoringach były nagrywane niedźwiedzie również wchodzące pomiędzy domy we wsiach - mówi Jakub Jamróz, wójt gminy Łapsze Niżne.

- Samce dosyć często zabijają te młode osobniki, no i żeby przed tym chronić swoje dzieci, samice właśnie czują się bezpieczniej w pobliżu ludzi - tłumaczy Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Bliżej zabudowań niedźwiedzie często szukają jedzenia. - Niedźwiedź ma doskonały węch i znajduje jedzenie chociażby na kompostownikach. Lubi penetrować kontenery ze śmieciami - dodaje Stefan Jakimiuk, WWF Polska.

Wpis na portalu gminy Łapsze Niżnelapszenizne.pl

Podstawa to ostrożność

Chodź widok niedźwiedzi na nagraniach może być przyjemny dla oka, to przyrodnicy przypominają, że to nie są misie, tylko potężne drapieżniki. Sprowokowane mogą być niebezpieczne. - Nie podchodzimy do niedźwiedzia, staramy się nie zbliżać, najczęściej to jest tak, że niedźwiedź pójdzie w swoją stronę, jeżeli w ogóle zacznie się do nas zbliżać. Niedźwiedź ma bardzo słaby wzrok, to staramy się mieć pozycję wyprostowaną, mówić, żeby on zauważył, że rzeczywiście ma do czynienia z człowiekiem. Dlatego, że niedźwiedź nie poluje raczej na ludzi - wyjaśnia Tomasz Zając.

Pod żadnym pozorem, widząc niedźwiedzia, nie powinniśmy uciekać, bo dla niego to sygnał, żeby nas gonić, a w tej konkurencji nie będziemy mieli szans. Dorosły niedźwiedź potrafi biec z prędkością nawet pięćdziesięciu kilometrów na godzinę.

Co robić, jeśli zostaniemy przez niedźwiedzia zaatakowani? - Na początek dobrze by było coś rzucić przed niego. Jakąś rzecz, która odwróci jego uwagę. Jeżeli nią się nie zainteresuje, to staramy się skulić, chronić głowę, no i przeczekać ten atak. Nie robić żadnych gwałtownych ruchów, zakryć głowę plecakiem - mówi Tomasz Zając. Do takich sytuacji nie dochodzi na szczęście często, ale zazwyczaj są sprowokowane przez człowieka. - Tych ataków jest nie więcej niż kilka w ciągu roku. Niedźwiedzie wcale nie chcą się z nami spotykać, a jeśli już chcą, to pewnie chcą coś zjeść - przekonuje Stefan Jakimiuk.

Niedźwiedzie brunatne to gatunek zagrożony. W Polsce żyje ich zaledwie około stu. Większość z nich w Karpatach. - Oglądanie niedźwiedzia to niesamowita frajda, więc wszystkim turystom, gościom polskich Karpat, życzę, żeby mogli podziwiać niedźwiedzie, ale z bezpiecznej dla nich odległości - mówi Stefan Jakimiuk.

Autorka/Autor:Wojciech Sidorowicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Babiogórski Park Narodowy

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą dziewiątego czerwca, więc kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS