Młodzi apelują do polityków na około 100 przed wyborami. Przedstawili 12 ważnych postulatów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Chcą przekonać młodych do głosowania i apelują do polityków. Przedstawili 12 ważnych postulatów
Chcą przekonać młodych do głosowania i apelują do polityków. Przedstawili 12 ważnych postulatów
Katarzyna Gozdawa-Litwińska/Fakty po Południu TVN24
Chcą przekonać młodych do głosowania i apelują do polityków. Przedstawili 12 ważnych postulatówKatarzyna Gozdawa-Litwińska/Fakty po Południu TVN24

Młodzi ludzie z całej Polski zebrali się w piątek przed Sejmem i przedstawili swój manifest, na który składa się 12 postulatów. Aktywiści przekonują, że opozycja powinna je spełnić, by zachęcić młodych do udziału w wyborach.

W piątek młodzi ludzie z różnych polskich miast zebrali się przed Sejmem i przedstawili swój manifest. Chcą, żeby postulowane przez nich kwestie zostały przyjęte przez ugrupowania polityczne, bo to ich zdaniem zmobilizuje młodych do udziału w wyborach. - Aborcja do 12. tygodnia ciąży, zwiększenie budżetu na psychiatrię dzieci i młodzieży, odchudzenie podstawy programowej i dostosowanie jej do XXI wieku, publiczny żłobek i przedszkole dla każdego dziecka - wyliczała Dagmara Adamiak, prawniczka, aktywistka i inicjatorka Kampanii Prawdy. Wśród 12 postulatów znalazły się także kwestia odnawialnych źródeł energii, usprawnienie polityki przyznawania mieszkań komunalnych czy legalizacja związków partnerskich i małżeństw osób tej samej płci.

- Marzę o tym, żeby w Polsce młody chłopak, zakochując się w drugim chłopaku, mógł z nim planować ślub, wspólną przyszłość, a nie swoje samobójstwo - mówił przed Sejmem Krzysztof Michałek z Kampanii Prawdy. - Mojemu bratu urodził się drugi syn. Moja mama powiedziała, że to świetnie, bardzo się cieszy, bo chłopcy mają łatwiej. Rozumiecie? Powiedziała, że wolała wnuka niż wnuczkę, bo chłopcy mają łatwiej. Nie godzę się na taką Polskę i nie godzę się na taki świat - wyznała Katarzyna Nowak, inicjatywa i film "O tym się nie mówi".

Specjalna urna

To, że młodzi nie są obojętni, pokazuje też Inicjatywa Wschód, która przygotowała specjalna ankietę wyborczą, w której głosuje się nie na konkretną partię, ale na postulat czy kwestię, która jest dla danego wyborcy ważna. - Chcemy bardziej po prostu porozmawiać nad tą naszą już symboliczną urną wyborczą z głównie młodymi, ale też przede wszystkim z kobietami. Często jest tak, że słyszymy, że właśnie młode kobiety mówią, że nie mają na kogo głosować, więc nie głosują. Chcemy po prostu trochę przekonać je do tego, że nawet, jeśli mają poczucie, że nie ma na kogo głosować, to są powody, dla których warto głosować - wyjaśnia Wiktoria Jędroszkowiak z Inicjatywy Wschód, która wystartowała ze swoją akcją na Openerze. Teraz jednak specjalna urna wyborcza będzie krążyć po całej Polsce.

Zobacz także wydanie specjalne "Kampanii #BezKitu" z Open'er Festival 2023

Wsłuchując się w głosy młodych widać, że przed politykami jeszcze wiele pracy. Spotkani redakcje TVN24 młodzi ludzie najczęściej deklarowali, że na wybory pójdą i dokładnie wiedzieli jakie kwestie są dla nich najważniejsze. Wśród nich wymieniali między innymi zmiany w edukacji, kwestię aborcji, inflacji czy ekologii. Jednak większość pytanych osób mówiła, że wciąż nie wie, na kogo odda swój głos, bo wśród obecnych ugrupowań nie widzi swojej reprezentacji. - Mam problem z wyborem osoby, na którą chciałabym głosować na razie. Więc czekam, co jeszcze tutaj się zmieni - mówiła jedna z kobiet. - Nie mam takiego wybranego kandydata. Nie mam pojęcia, na kogo mogłabym zagłosować, bo młodzi ludzie nie mają jakby takiej perspektywy, żeby odpowiednio zadecydować. Jest za duży bałagan - stwierdziła inna kobieta. Takie właśnie słowa, na około 100 dni przed wyborami, powinny zwrócić szczególną uwagę polityków.

Dagmara Adamiak o postulatach Manifestu Młodych
Dagmara Adamiak o postulatach Manifestu MłodychTVN24

Autorka/Autor:Katarzyna Gozdawa-Litwińska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS