Młodzi apelują do polityków na około 100 przed wyborami. Przedstawili 12 ważnych postulatów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Chcą przekonać młodych do głosowania i apelują do polityków. Przedstawili 12 ważnych postulatów
Chcą przekonać młodych do głosowania i apelują do polityków. Przedstawili 12 ważnych postulatów
Katarzyna Gozdawa-Litwińska/Fakty po Południu TVN24
Chcą przekonać młodych do głosowania i apelują do polityków. Przedstawili 12 ważnych postulatówKatarzyna Gozdawa-Litwińska/Fakty po Południu TVN24

Młodzi ludzie z całej Polski zebrali się w piątek przed Sejmem i przedstawili swój manifest, na który składa się 12 postulatów. Aktywiści przekonują, że opozycja powinna je spełnić, by zachęcić młodych do udziału w wyborach.

W piątek młodzi ludzie z różnych polskich miast zebrali się przed Sejmem i przedstawili swój manifest. Chcą, żeby postulowane przez nich kwestie zostały przyjęte przez ugrupowania polityczne, bo to ich zdaniem zmobilizuje młodych do udziału w wyborach. - Aborcja do 12. tygodnia ciąży, zwiększenie budżetu na psychiatrię dzieci i młodzieży, odchudzenie podstawy programowej i dostosowanie jej do XXI wieku, publiczny żłobek i przedszkole dla każdego dziecka - wyliczała Dagmara Adamiak, prawniczka, aktywistka i inicjatorka Kampanii Prawdy. Wśród 12 postulatów znalazły się także kwestia odnawialnych źródeł energii, usprawnienie polityki przyznawania mieszkań komunalnych czy legalizacja związków partnerskich i małżeństw osób tej samej płci.

- Marzę o tym, żeby w Polsce młody chłopak, zakochując się w drugim chłopaku, mógł z nim planować ślub, wspólną przyszłość, a nie swoje samobójstwo - mówił przed Sejmem Krzysztof Michałek z Kampanii Prawdy. - Mojemu bratu urodził się drugi syn. Moja mama powiedziała, że to świetnie, bardzo się cieszy, bo chłopcy mają łatwiej. Rozumiecie? Powiedziała, że wolała wnuka niż wnuczkę, bo chłopcy mają łatwiej. Nie godzę się na taką Polskę i nie godzę się na taki świat - wyznała Katarzyna Nowak, inicjatywa i film "O tym się nie mówi".

Specjalna urna

To, że młodzi nie są obojętni, pokazuje też Inicjatywa Wschód, która przygotowała specjalna ankietę wyborczą, w której głosuje się nie na konkretną partię, ale na postulat czy kwestię, która jest dla danego wyborcy ważna. - Chcemy bardziej po prostu porozmawiać nad tą naszą już symboliczną urną wyborczą z głównie młodymi, ale też przede wszystkim z kobietami. Często jest tak, że słyszymy, że właśnie młode kobiety mówią, że nie mają na kogo głosować, więc nie głosują. Chcemy po prostu trochę przekonać je do tego, że nawet, jeśli mają poczucie, że nie ma na kogo głosować, to są powody, dla których warto głosować - wyjaśnia Wiktoria Jędroszkowiak z Inicjatywy Wschód, która wystartowała ze swoją akcją na Openerze. Teraz jednak specjalna urna wyborcza będzie krążyć po całej Polsce.

Zobacz także wydanie specjalne "Kampanii #BezKitu" z Open'er Festival 2023

Wsłuchując się w głosy młodych widać, że przed politykami jeszcze wiele pracy. Spotkani redakcje TVN24 młodzi ludzie najczęściej deklarowali, że na wybory pójdą i dokładnie wiedzieli jakie kwestie są dla nich najważniejsze. Wśród nich wymieniali między innymi zmiany w edukacji, kwestię aborcji, inflacji czy ekologii. Jednak większość pytanych osób mówiła, że wciąż nie wie, na kogo odda swój głos, bo wśród obecnych ugrupowań nie widzi swojej reprezentacji. - Mam problem z wyborem osoby, na którą chciałabym głosować na razie. Więc czekam, co jeszcze tutaj się zmieni - mówiła jedna z kobiet. - Nie mam takiego wybranego kandydata. Nie mam pojęcia, na kogo mogłabym zagłosować, bo młodzi ludzie nie mają jakby takiej perspektywy, żeby odpowiednio zadecydować. Jest za duży bałagan - stwierdziła inna kobieta. Takie właśnie słowa, na około 100 dni przed wyborami, powinny zwrócić szczególną uwagę polityków.

Dagmara Adamiak o postulatach Manifestu Młodych
Dagmara Adamiak o postulatach Manifestu MłodychTVN24

Autorka/Autor:Katarzyna Gozdawa-Litwińska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS