Młodzi apelują do polityków na około 100 przed wyborami. Przedstawili 12 ważnych postulatów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Chcą przekonać młodych do głosowania i apelują do polityków. Przedstawili 12 ważnych postulatów
Chcą przekonać młodych do głosowania i apelują do polityków. Przedstawili 12 ważnych postulatów
Katarzyna Gozdawa-Litwińska/Fakty po Południu TVN24
Chcą przekonać młodych do głosowania i apelują do polityków. Przedstawili 12 ważnych postulatówKatarzyna Gozdawa-Litwińska/Fakty po Południu TVN24

Młodzi ludzie z całej Polski zebrali się w piątek przed Sejmem i przedstawili swój manifest, na który składa się 12 postulatów. Aktywiści przekonują, że opozycja powinna je spełnić, by zachęcić młodych do udziału w wyborach.

W piątek młodzi ludzie z różnych polskich miast zebrali się przed Sejmem i przedstawili swój manifest. Chcą, żeby postulowane przez nich kwestie zostały przyjęte przez ugrupowania polityczne, bo to ich zdaniem zmobilizuje młodych do udziału w wyborach. - Aborcja do 12. tygodnia ciąży, zwiększenie budżetu na psychiatrię dzieci i młodzieży, odchudzenie podstawy programowej i dostosowanie jej do XXI wieku, publiczny żłobek i przedszkole dla każdego dziecka - wyliczała Dagmara Adamiak, prawniczka, aktywistka i inicjatorka Kampanii Prawdy. Wśród 12 postulatów znalazły się także kwestia odnawialnych źródeł energii, usprawnienie polityki przyznawania mieszkań komunalnych czy legalizacja związków partnerskich i małżeństw osób tej samej płci.

- Marzę o tym, żeby w Polsce młody chłopak, zakochując się w drugim chłopaku, mógł z nim planować ślub, wspólną przyszłość, a nie swoje samobójstwo - mówił przed Sejmem Krzysztof Michałek z Kampanii Prawdy. - Mojemu bratu urodził się drugi syn. Moja mama powiedziała, że to świetnie, bardzo się cieszy, bo chłopcy mają łatwiej. Rozumiecie? Powiedziała, że wolała wnuka niż wnuczkę, bo chłopcy mają łatwiej. Nie godzę się na taką Polskę i nie godzę się na taki świat - wyznała Katarzyna Nowak, inicjatywa i film "O tym się nie mówi".

Specjalna urna

To, że młodzi nie są obojętni, pokazuje też Inicjatywa Wschód, która przygotowała specjalna ankietę wyborczą, w której głosuje się nie na konkretną partię, ale na postulat czy kwestię, która jest dla danego wyborcy ważna. - Chcemy bardziej po prostu porozmawiać nad tą naszą już symboliczną urną wyborczą z głównie młodymi, ale też przede wszystkim z kobietami. Często jest tak, że słyszymy, że właśnie młode kobiety mówią, że nie mają na kogo głosować, więc nie głosują. Chcemy po prostu trochę przekonać je do tego, że nawet, jeśli mają poczucie, że nie ma na kogo głosować, to są powody, dla których warto głosować - wyjaśnia Wiktoria Jędroszkowiak z Inicjatywy Wschód, która wystartowała ze swoją akcją na Openerze. Teraz jednak specjalna urna wyborcza będzie krążyć po całej Polsce.

Zobacz także wydanie specjalne "Kampanii #BezKitu" z Open'er Festival 2023

Wsłuchując się w głosy młodych widać, że przed politykami jeszcze wiele pracy. Spotkani redakcje TVN24 młodzi ludzie najczęściej deklarowali, że na wybory pójdą i dokładnie wiedzieli jakie kwestie są dla nich najważniejsze. Wśród nich wymieniali między innymi zmiany w edukacji, kwestię aborcji, inflacji czy ekologii. Jednak większość pytanych osób mówiła, że wciąż nie wie, na kogo odda swój głos, bo wśród obecnych ugrupowań nie widzi swojej reprezentacji. - Mam problem z wyborem osoby, na którą chciałabym głosować na razie. Więc czekam, co jeszcze tutaj się zmieni - mówiła jedna z kobiet. - Nie mam takiego wybranego kandydata. Nie mam pojęcia, na kogo mogłabym zagłosować, bo młodzi ludzie nie mają jakby takiej perspektywy, żeby odpowiednio zadecydować. Jest za duży bałagan - stwierdziła inna kobieta. Takie właśnie słowa, na około 100 dni przed wyborami, powinny zwrócić szczególną uwagę polityków.

Dagmara Adamiak o postulatach Manifestu Młodych
Dagmara Adamiak o postulatach Manifestu MłodychTVN24

Autorka/Autor:Katarzyna Gozdawa-Litwińska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS