Nie milkną pytania o rosyjską rakietę pod Bydgoszczą. "Dzisiaj żadne służby państwa tego nie sprawdzą"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Nie milkną pytania o rosyjską rakietę pod Bydgoszczą. "Dzisiaj żadne służby państwa tego nie sprawdzą"
Nie milkną pytania o rosyjską rakietę pod Bydgoszczą. "Dzisiaj żadne służby państwa tego nie sprawdzą"
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Nie milkną pytania o rosyjską rakietę pod Bydgoszczą. "Dzisiaj żadne służby państwa tego nie sprawdzą"Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

"Silna Biało-Czerwona" - pod takim hasłem odbędą się w 2023 roku obchody Święta Wojska Polskiego - ogłosił szef MON Mariusz Błaszczak. 15 sierpnia w Warszawie odbędzie się pierwsza od trzech lat wojskowa defilada. Minister chętnie opowiadał o planach i zasobach polskiej armii. Na pytania o rosyjską rakietę, która w grudniu przeleciała przez pół Polski i spadła pod Bydgoszczą, odpowiadać już nie chciał.

Minister Błaszczak zostaje na stanowisku, dlatego może zająć się organizacją Święta Wojska Polskiego. W niedzielę opowiadał o zasobach polskiej armii. - Jest to dowód tego, że Wojsko Polskie stoi na straży naszego bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa naszej ojczyzny - ocenił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Jednak na pytania o bezpieczeństwo ojczyzny i rakietę odpowiadać już minister nie chciał. Mimo, że PiS go obroniło, odrzucając wotum nieufności, to jednak to nie sprawiło, że zniknęły pytania o to, jak to się stało, że rosyjska rakieta przeleciała przez pół Polski i spadła pod Bydgoszczą. - Jak można mieć zaufanie do faceta, który twierdzi, że przez polską granicę mysz się nie prześlizgnie, a później 6-metrowa ruska rakieta spada w środku Polski, odkrywa ją kobieta na koniu? - pyta Rober Biedroń, eurodeputowany Nowej Lewicy.

Mariusz Błaszczak może cieszyć się zaufaniem głowy państwa, jak zapewnia minister w Kancelarii Prezydenta RP. - Musi być jedność dowodzenia i tutaj co do tego nie ma wątpliwości, że nadzór polityczny i nadzór wojskowy jest w tej chwili właściwie sprawowany. Nie ma żadnych zgrzytów i żadnych kłopotów w tej sprawie - zapewnia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Polska nie ma pretensji do Rosji w sprawie rakiety? "Cicha rakieta, cicha reakcja, cichy minister"Rosyjska rakieta spadła w Polsce, ale w tej sprawie nie ma protestu wobec Rosji. Premier, pytany o to, zachowuje się tak, jakby nie rozumiał, o co chodzi.Fakty TVN

Pytania o rosyjską rakietę pod Bydgoszczą

Kłopot w tym, jak wskazuje opozycja, że po tym, jak rosyjska rakieta przeleżała cztery miesiące w lesie, zaczęło się gorączkowe poszukiwanie winnego. Szef resortu obrony jako winnego wskazał dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. - Błaszczak mówi, że to wina generałów, żaden nie jest zdymisjonowany, a PiS broni Błaszczaka. To pokazuje aberrację całej tej sytuacji i skrajną niekompetencję Błaszczaka - jest zdania Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany PO. - Nie wiadomo, co leciało, nie wiadomo, gdzie spadło.

Niestety, takie przypadki się zdarzają, i nie można tego w żaden sposób uogólniać - uważa Andrzej Dera. Według PiS autorzy wniosku o wotum nieufności wpisują się w wojnę hybrydową. - Jest takie określenie "zbrodnicza głupota". Nie idźcie tą drogą. Nie róbcie politycznego cyrku z bezpieczeństwa Polski - ocenia Błaszczak. Podobnego zdania jest też szef polskiego rządu. - W czasie, kiedy mamy wojnę za wschodnią granicą, Platforma Obywatelska postanowiła wbić kij w szprychy polskiego bezpieczeństwa - przekonuje Mateusz Morawiecki.

Głosowanie w sprawie wotum nieufności PiS wygrało. Mimo to opozycja wciąż domaga się wyjaśnień odnośnie tego, co wydarzyło się po tym, jak rakieta spadła na terytorium Polski. - Albo minister wiedział i nic nie powiedział, co jest już dyskwalifikujące, albo nie wiedział i nad tym nie panuje, co też jest dyskwalifikujące. Zrzucanie odpowiedzialności na wojskowych jest hańbiące. Dowiemy się o prawdzie dopiero po wygranych wyborach. Dzisiaj żadne służby państwa tego nie sprawdzą - zapewnia Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL. Służby sytuację sprawdzają. Konkretnie śledczy Prokuratury Krajowej, która podlega pod Prokuraturę Generalną.

Autorka/Autor:Marta Warchoł

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS