Nie milkną pytania o rosyjską rakietę pod Bydgoszczą. "Dzisiaj żadne służby państwa tego nie sprawdzą"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Nie milkną pytania o rosyjską rakietę pod Bydgoszczą. "Dzisiaj żadne służby państwa tego nie sprawdzą"
Nie milkną pytania o rosyjską rakietę pod Bydgoszczą. "Dzisiaj żadne służby państwa tego nie sprawdzą"
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Nie milkną pytania o rosyjską rakietę pod Bydgoszczą. "Dzisiaj żadne służby państwa tego nie sprawdzą"Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

"Silna Biało-Czerwona" - pod takim hasłem odbędą się w 2023 roku obchody Święta Wojska Polskiego - ogłosił szef MON Mariusz Błaszczak. 15 sierpnia w Warszawie odbędzie się pierwsza od trzech lat wojskowa defilada. Minister chętnie opowiadał o planach i zasobach polskiej armii. Na pytania o rosyjską rakietę, która w grudniu przeleciała przez pół Polski i spadła pod Bydgoszczą, odpowiadać już nie chciał.

Minister Błaszczak zostaje na stanowisku, dlatego może zająć się organizacją Święta Wojska Polskiego. W niedzielę opowiadał o zasobach polskiej armii. - Jest to dowód tego, że Wojsko Polskie stoi na straży naszego bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa naszej ojczyzny - ocenił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Jednak na pytania o bezpieczeństwo ojczyzny i rakietę odpowiadać już minister nie chciał. Mimo, że PiS go obroniło, odrzucając wotum nieufności, to jednak to nie sprawiło, że zniknęły pytania o to, jak to się stało, że rosyjska rakieta przeleciała przez pół Polski i spadła pod Bydgoszczą. - Jak można mieć zaufanie do faceta, który twierdzi, że przez polską granicę mysz się nie prześlizgnie, a później 6-metrowa ruska rakieta spada w środku Polski, odkrywa ją kobieta na koniu? - pyta Rober Biedroń, eurodeputowany Nowej Lewicy.

Mariusz Błaszczak może cieszyć się zaufaniem głowy państwa, jak zapewnia minister w Kancelarii Prezydenta RP. - Musi być jedność dowodzenia i tutaj co do tego nie ma wątpliwości, że nadzór polityczny i nadzór wojskowy jest w tej chwili właściwie sprawowany. Nie ma żadnych zgrzytów i żadnych kłopotów w tej sprawie - zapewnia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Polska nie ma pretensji do Rosji w sprawie rakiety? "Cicha rakieta, cicha reakcja, cichy minister"Rosyjska rakieta spadła w Polsce, ale w tej sprawie nie ma protestu wobec Rosji. Premier, pytany o to, zachowuje się tak, jakby nie rozumiał, o co chodzi.Fakty TVN

Pytania o rosyjską rakietę pod Bydgoszczą

Kłopot w tym, jak wskazuje opozycja, że po tym, jak rosyjska rakieta przeleżała cztery miesiące w lesie, zaczęło się gorączkowe poszukiwanie winnego. Szef resortu obrony jako winnego wskazał dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. - Błaszczak mówi, że to wina generałów, żaden nie jest zdymisjonowany, a PiS broni Błaszczaka. To pokazuje aberrację całej tej sytuacji i skrajną niekompetencję Błaszczaka - jest zdania Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany PO. - Nie wiadomo, co leciało, nie wiadomo, gdzie spadło.

Niestety, takie przypadki się zdarzają, i nie można tego w żaden sposób uogólniać - uważa Andrzej Dera. Według PiS autorzy wniosku o wotum nieufności wpisują się w wojnę hybrydową. - Jest takie określenie "zbrodnicza głupota". Nie idźcie tą drogą. Nie róbcie politycznego cyrku z bezpieczeństwa Polski - ocenia Błaszczak. Podobnego zdania jest też szef polskiego rządu. - W czasie, kiedy mamy wojnę za wschodnią granicą, Platforma Obywatelska postanowiła wbić kij w szprychy polskiego bezpieczeństwa - przekonuje Mateusz Morawiecki.

Głosowanie w sprawie wotum nieufności PiS wygrało. Mimo to opozycja wciąż domaga się wyjaśnień odnośnie tego, co wydarzyło się po tym, jak rakieta spadła na terytorium Polski. - Albo minister wiedział i nic nie powiedział, co jest już dyskwalifikujące, albo nie wiedział i nad tym nie panuje, co też jest dyskwalifikujące. Zrzucanie odpowiedzialności na wojskowych jest hańbiące. Dowiemy się o prawdzie dopiero po wygranych wyborach. Dzisiaj żadne służby państwa tego nie sprawdzą - zapewnia Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL. Służby sytuację sprawdzają. Konkretnie śledczy Prokuratury Krajowej, która podlega pod Prokuraturę Generalną.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Uczniowski okrągły stół odbędzie za tydzień w Białymstoku. Premier Donald Tusk obiecał jednemu z uczniów, że powie o tej propozycji ministrze edukacji. Teraz już wiadomo, że Barbara Nowcka jest za. Powoli kończy się rok szkolny. Zaczynał go minister Czarnek, a kończy minister Nowacka. Co się w tym czasie zmieniło i co się zmieni po wakacjach?

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS