Jacek Żalek zabrał głos po dymisji. Adam Bielan zeznawał w sprawie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jacek Żalek zabrał głos po dymisji. Adam Bielan zeznawał w sprawie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Jacek Żalek zabrał głos po dymisji. Adam Bielan zeznawał w sprawie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Jacek Żalek zabrał głos po dymisji. Bielan zeznawał w NCBREwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Lider Republikanów Adam Bielan został wezwany do Najwyższej Izby Kontroli. Zeznawał w sprawie nieprawidłowości w NCBR. O szczegółach zeznań nie chce mówić, bo - jak tłumaczy - nie może. Dużo powiedział za to Jacek Żalek. W pierwszym po dymisji wywiadzie wspomniał między innymi o szerokiej wiedzy Bielana i o skojarzeniach ze zorganizowaną grupą przestępczą. 

Adam Bielan złożył zeznania w Najwyższej Izbie Kontroli. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest pod lupą NIK-u od marca. Wszystko po tym, jak na jaw wyszło, że ogromne dotacje były przyznawane ludziom powiązanym z członkami Partii Republikańskiej Adama Bielana. - Adam Bielan umeblował kierownictwo NCBR-u. A to kierownictwo chciało przepuścić 17 projektów na łączną kwotę 300 milionów złotych - mówi Michał Szczerba, poseł PO. Republikanie przejęli nadzór nad NCBR w wyniku umowy koalicyjnej z Prawem i Sprawiedliwością. Jacek Żalek został wiceministrem funduszy i polityki regionalnej i to on sprawował nadzór właścicielski i merytoryczny nad centrum. Po wybuchu afery podał się do dymisji.

W rozmowie z tvn24.pl były wiceminister mówi, że ludzie powiązani z liderem Republikanów chcieli wyciągnąć z NCBR jak najwięcej pieniędzy. Mieli uzurpować sobie prawo do sprywatyzowania instytucji publicznej. - Kiedy się o tym dowiedziałem, nie mogłem mieć innych skojarzeń jak zorganizowana grupa przestępcza, która po prostu działa w oparciu o jakieś nieformalne zależności, układy - opowiada Jacek Żalek. Były wiceminister miał od początku o tym nie wiedzieć, ale Adam Bielan - już tak.

- Akcja "Czarny węgiel", mam wrażenie, że była po prostu kryptonimem takiego pomysłu na to, jak urządzić się po ewentualnych przegranych wyborach - wyjaśnia Żalek. W akcji "Czarny węgiel" kryptonim "Sponsor" miał zyskać sam Adam Bielan. - Pan Jacek Żalek jest rozgniewany, że spółka należąca do jego przyjaciela nie otrzymała środków w programie Szybka Ścieżka - przekonuje Adam Bielan. Opozycja ma jednak inne zdanie. - Ja myślę, że pan Żalek wie, co mówi o swoich kolegach. Przypomnijmy, że to jest jego były szef pan Bielan. Powiem więcej, dla mnie to jest kuriozalna sytuacja, w której okazuje się, że jak odwołali Żalka, to na miejsce jego została wzięta asystentka Bielana - mówi Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej.

Żalek zabrał głos w sprawie NCBiR. Sroka: chciałby być małym świadkiem koronnym, ale jest już na to za późno
Żalek zabrał głos w sprawie NCBiR. Sroka: chciałby być małym świadkiem koronnym, ale jest już na to za późnoTVN24

Walka o wpływy

NCBR było areną walki o wpływy między Bielanem a Żalkiem. Najwięcej kontrowersji wzbudziło przyznanie tych dwóch dotacji: 55 milionów dla firmy 26-latka założonej na 10 dni przed końcem terminu na składanie wniosków. 123 miliony miały trafić do białostockiej firmy, która wykazywała straty. - Adam Bielan jest częścią tak zwanej Zjednoczonej Prawicy. W związku z powyższym Kaczyński postanowił poświęcić Żalka, a chronić Bielana - dodaje Michał Szczerba.

Jacek Żalek to jedyna osoba, która poniosła polityczne konsekwencje afery w NCBR. Zdymisjonowany wiceminister był przesłuchiwany przez prokuraturę. Adam Bielan - już nie. - Do momentu, póki będzie rządził PiS, myślę, że pan Bielan nie będzie przesłuchany, bo to są kwestie dotyczące ustalania list wyborczych, przygotowań do wyborów - przewiduje Dariusz Wieczorek, poseł Nowej Lewicy. W tych przygotowaniach do wyborów Bielan odgrywa ważną rolę - został członkiem sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

- Gdyby prokuratura podjęła w tej sprawie konkretne działania w interesie publicznym, to byłoby to sprzeczne z interesem partii, a dla PiS-u interes partii jest ważniejszy niż interes Polski - mówi Miłosz Motyka, rzecznik PSL. Adam Bielan przyznaje, że z prezesem Kaczyńskim rozmawia często. - Trzeba zwyciężyć z PiS i wtedy zdejmiemy parasol ochronny i zostaną rozliczeni winni - przekonuje Lubnauer. Aferze w NCBR - poza polskimi instytucjami - przygląda się OLAF, Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS