Rezygnują z części atrakcji i zamiast jeść w restauracji, sami gotują. Drożyzna wpływa na wakacje Polaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rezygnują z części atrakcji i zamiast jeść w restauracji, sami gotują. Drożyzna wpływa na wakacje Polaków
Rezygnują z części atrakcji i zamiast jeść w restauracji, sami gotują. Drożyzna wpływa na wakacje Polaków
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Rezygnują z części atrakcji i zamiast jeść w restauracji, sami gotują. Drożyzna wpływa na wakacje PolakówEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Wakacje w Polsce kosztują coraz więcej. W sondażu przeprowadzonym przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 na początku czerwca aż połowa Polaków zadeklarowała, że w tym roku wydatki wakacyjne zdecydowanie ograniczy, co widać w nadmorskich kurortach. Nasz kraj staje się też coraz droższy dla zagranicznych turystów. Według danych Eurostatu poziomem cen zbliżamy się do Hiszpanii czy Portugalii.

Kraków to jedno z najpopularniejszych polskich miast odwiedzanych przez turystów, także latem. Jednak przez drożyznę i inflację nie wszyscy na podróżowanie mogą sobie pozwolić. - Od kilku dni obserwuję, że jest mało turystów - zauważa jeden z odwiedzających.

Zwiedzenie wszystkich krakowskich atrakcji czterosobową rodzinę - dwóch dorosłych i dwoje dzieci - kosztowałoby 1412 złotych. - Wawel jest bardzo drogi. Nie ma takiej dostępności, jaka była - ocenia jedna z turystek.

Ceny atrakcji turystycznych w KrakowieFakty po Południu TVN24

W Tatrach turyści też muszą łapać się za portfel. - Jeden bilet normalny i jeden ulgowy w jedną stronę na Kasprowy to 200 złotych. To sporo według nas - mówi jeden z turystów.

Czytaj także: 260 zł za wstęp do zoo, kilkaset do parku rozrywki. Drożyzna w turystycznych atrakcjach

Atrakcji także nie brakuje w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Jednak za normalny bilet, który pozwala zwiedzać wszystkie atrakcje, trzeba zapłacić 42 złote, a za ulgowy 29 złotych. - To jest cena porównywalna do ceny biletów do kina - zauważa Katarzyna Nowicka, rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik.

Wakacje w Polsce coraz droższe

Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 na początku czerwca wynikało, że ponad połowa Polaków zamierza ograniczyć wydatki wakacyjne. Z kolei 39 procent badanych zadeklarowało, że nie planuje takiego kroku.

Zobacz sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24: Wydatki wakacyjne Polaków w czasach drożyzny.

Turyści, którzy zdecydowali się na wakacje w Kołobrzegu, mają jednak swoje sposoby na oszczędzanie. - Mamy apartament z własną kuchnią, więc śniadania i kolacje we własnym zakresie, a na obiady już zawsze gdzieś idziemy - zdradza jedna z kobiet. Koszt obiadu dla czteroosobowej rodziny też bywa spory. - Zjedliśmy rybkę w cztery osoby, zapłaciliśmy 350 złotych. Nie jest tanio, ale jest sezon - zauważa pani Katarzyna.

W sezonie, czyli od Wielkanocy do końca września, płatne jest też wejście na molo w Sopocie. - Są specjalne bilety rodzinne, w tym roku na wniosek starszych turystów wprowadziliśmy zniżkowe bilety dla osób 70 plus - informuje Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

Seniorzy zapłacą 8 złotych, z kolei bilet bez zniżki dla jednej osoby to koszt 10 złotych. Czteroosobowa rodzina po zniżkach zapłaci 22 złote. Natomiast 300 złotych taka rodzina musi zapłacić za rejs w jedną stronę z Gdańska do Sopotu., ale chętnych nie brakuje. - Decydujemy się pomimo wszystko. Przyjechaliśmy z daleka, żal nie skorzystać - mówi jedna z turystek.

Władysławowo - wakacje 2023 pod znakiem drożyzny
Władysławowo - wakacje 2023 pod znakiem drożyznyTVN24

Zupełnie inaczej do cen podchodzą ci, którzy na wakacje do Polski przyjeżdżają z zagranicy. - Nie mam dobrego porównania, bo mieszkam za granicą, ale dla nas jest bardzo tanio - uważa pani Danuta.

Jednak Polska na turystycznej mapie Europy staje się coraz droższa - tak wynika z analizy Business Insider na podstawie danych Eurostatu. Na 31 przeanalizowanych krajów Polska zajmuje 12. miejsce, a poziom cen zbliżony jest do tych w Hiszpanii czy Portugalii.

Najtańsze i najdroższe kraje turystyczne w EuropieBusiness Insider

Autorka/Autor:Ewa Koziak

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS