Polacy coraz chętniej korzystają z bibliotek publicznych. Zwracają uwagę na kwestię finansową

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polacy coraz chętniej korzystają z bibliotek publicznych. Zwracają uwagę na kwestię finansową
Polacy coraz chętniej korzystają z bibliotek publicznych. Zwracają uwagę na kwestię finansową
Maciej Słomczyński/Fakty po Południu TVN24
Polacy coraz chętniej korzystają z bibliotek publicznych. Zwracają uwagę na kwestię finansowąMaciej Słomczyński/Fakty po Południu TVN24

Polacy wracają do bibliotek publicznych. Według danych GUS w 2022 roku wzrosła liczba zarówno odwiedzin, jak i zarejestrowanych użytkowników. To zmiana po dwuletniej, pandemicznej zapaści. Ponadto biblioteki są coraz nowocześniejsze i lepiej zaopatrzone, zatem stanowią dobrą alternatywę dla kupowania książek.

Coraz częściej zamiast iść do księgarni lub zamówić książkę w internecie, wracamy do bibliotek publicznych. - To jest jakby drugie otwarcie po lockdownie - ocenia Elżbieta Frankiewicz, zastępczyni dyrektora biblioteki publicznej w dzielnicy Mokotów. - Rzeczywiście o takim powrocie, powolnym, rok do roku, możemy mówić i tylko można się z tego powodu cieszyć - dodaje Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w ciągu 2022 roku biblioteki publiczne odwiedziło, by skorzystać z ich zasobów, ponad 54 miliony osób. To wzrost o prawie 18 procent. - Odnotowaliśmy wzrost liczby zarejestrowanych czytelników, mówimy tutaj o liczbie czytelników ponad pięć milionów, to jest wzrost mniej więcej o 6 procent w porównaniu z rokiem 2021 - wskazuje Karolina Banaszek, rzeczniczka Głównego Urzędu Statystycznego.

Czytaj także: Ilu Polaków przeczytało w 2022 roku przynajmniej jedną książkę? Raport

Po covidowej zapaści sytuacja powoli wraca do normy. Możliwości mamy wiele. Interesujący nas tytuł możemy wypożyczyć w formie tradycyjnej, a także e-booka czy audiobooka za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji. Jednak wielu z nas woli pojawić się w bibliotece osobiście. - Jest bardziej ekologicznie, bo nie trzeba magazynować na półkach u siebie tysięcy książek - uważa pan Jacek Szostakiewicz. Zalet jest jednak więcej. - Tutaj właściwie jest miejsce dla każdego. Dla każdej historii na półce i dla każdej historii w człowieku, który przychodzi - zachęca Justyna Gorgoń z American Corner Gdańsk. - Książnica ma bardzo dużo nowości, praktycznie wtedy, kiedy pojawiają się one na rynku, w bardzo krótkim czasie są dostępne - twierdzi pani Dorota, czytelniczka.

Ciekawe zajęcia

Biblioteka to już nie tylko wypożyczalnia szkolnych lektur, to coraz częściej miejsce, w którym wiele się dzieje. - Jest taką świątynią świecką - ocenia Agata Passent, pisarka, krytyczka literacka. Oferta skierowana jest do młodych ludzi, szczególnie uczniów i studentów. W bibliotekach organizowane są kółka zainteresowań, na przykład mangi i RPG, a same miejsca dysponują nowoczesnym sprzętem - jak na przykład drukarki 3D. - Biblioteka nie jest tylko po to, żeby przyjść, wypożyczyć i pójść, co też jest bardzo ważne, ale jest takim miejscem, w którym możemy spędzać czas - zwraca uwagę Passent.

Zobacz też: Te słowa zniknęły z powieści Agathy Christie. Kolejne książki pod lupą "wrażliwych czytelników"

Przykładem takiego miejsca jest choćby Biblioteka Multimedialna dla Dzieci i Młodzieży na warszawskim Mokotowie, gdzie organizowane są różne zajęcia. - Warsztaty plastyczne czy warsztaty teatralne, literackie. To wszystko jest atrakcyjne - wylicza Elżbieta Frankiewicz, zastępczyni dyrektora biblioteki publicznej w dzielnicy Mokotów. Mokotowscy bibliotekarze wpadli też na niecodzienny pomysł, by zachęcać do czytania. Wózek będący przez lata teatralnym rekwizytem stał się mobilną biblioteką. - Został przystosowany do potrzeb bibliotecznych, ma półki i bibliotekarze sami ciągną ten wózek do pobliskiego Ogrodu Jordanowskiego - wyjaśnia Frankiewicz.

Kwestia finansowa

Jest jeszcze jeden, bardzo ważny powód, dla którego decydujemy się korzystać z wypożyczalni książek - chodzi o oszczędzanie. - Będąc studentem, nie mamy zbyt dużych kwot pieniężnych, (...) więc o wiele łatwiej jest nam zawitać do biblioteki - mówi Wiktor Andrusiewicz. Według raportu Santander Consumer Banku na książkach oszczędza niemal jedna czwarta badanych. - Mamy dużo takich czytelników i czytelniczek, którzy przychodzą i mówią: "a nie, ja już przestałem/przestałam kupować książki i teraz będę przychodził do państwa" - mówi Justyna Gorgoń z American Corner Gdańsk.

Drożyzna i jej prawdziwe przyczyny
Drożyzna i jej prawdziwe przyczynyTVN24

W dobie wysokich cen, kiedy pieniądze wolimy sobie odłożyć, książki, komiksy czy nawet gry planszowe znajdziemy w bibliotekach. - Nie zapominajmy o tym, że biblioteka jest tą instytucją kultury, która wszystko to, co proponuje, proponuje za darmo. Tutaj dostęp do książki, dostęp do wydarzeń, jest zawsze darmowy - zwraca uwagę Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. W dobie inflacji warto pamiętać, że na czytaniu nie musimy oszczędzać.

Autorka/Autor:Maciej Słomczyński

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS