Polacy coraz chętniej korzystają z bibliotek publicznych. Zwracają uwagę na kwestię finansową

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polacy coraz chętniej korzystają z bibliotek publicznych. Zwracają uwagę na kwestię finansową
Polacy coraz chętniej korzystają z bibliotek publicznych. Zwracają uwagę na kwestię finansową
Maciej Słomczyński/Fakty po Południu TVN24
Polacy coraz chętniej korzystają z bibliotek publicznych. Zwracają uwagę na kwestię finansowąMaciej Słomczyński/Fakty po Południu TVN24

Polacy wracają do bibliotek publicznych. Według danych GUS w 2022 roku wzrosła liczba zarówno odwiedzin, jak i zarejestrowanych użytkowników. To zmiana po dwuletniej, pandemicznej zapaści. Ponadto biblioteki są coraz nowocześniejsze i lepiej zaopatrzone, zatem stanowią dobrą alternatywę dla kupowania książek.

Coraz częściej zamiast iść do księgarni lub zamówić książkę w internecie, wracamy do bibliotek publicznych. - To jest jakby drugie otwarcie po lockdownie - ocenia Elżbieta Frankiewicz, zastępczyni dyrektora biblioteki publicznej w dzielnicy Mokotów. - Rzeczywiście o takim powrocie, powolnym, rok do roku, możemy mówić i tylko można się z tego powodu cieszyć - dodaje Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w ciągu 2022 roku biblioteki publiczne odwiedziło, by skorzystać z ich zasobów, ponad 54 miliony osób. To wzrost o prawie 18 procent. - Odnotowaliśmy wzrost liczby zarejestrowanych czytelników, mówimy tutaj o liczbie czytelników ponad pięć milionów, to jest wzrost mniej więcej o 6 procent w porównaniu z rokiem 2021 - wskazuje Karolina Banaszek, rzeczniczka Głównego Urzędu Statystycznego.

Czytaj także: Ilu Polaków przeczytało w 2022 roku przynajmniej jedną książkę? Raport

Po covidowej zapaści sytuacja powoli wraca do normy. Możliwości mamy wiele. Interesujący nas tytuł możemy wypożyczyć w formie tradycyjnej, a także e-booka czy audiobooka za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji. Jednak wielu z nas woli pojawić się w bibliotece osobiście. - Jest bardziej ekologicznie, bo nie trzeba magazynować na półkach u siebie tysięcy książek - uważa pan Jacek Szostakiewicz. Zalet jest jednak więcej. - Tutaj właściwie jest miejsce dla każdego. Dla każdej historii na półce i dla każdej historii w człowieku, który przychodzi - zachęca Justyna Gorgoń z American Corner Gdańsk. - Książnica ma bardzo dużo nowości, praktycznie wtedy, kiedy pojawiają się one na rynku, w bardzo krótkim czasie są dostępne - twierdzi pani Dorota, czytelniczka.

Ciekawe zajęcia

Biblioteka to już nie tylko wypożyczalnia szkolnych lektur, to coraz częściej miejsce, w którym wiele się dzieje. - Jest taką świątynią świecką - ocenia Agata Passent, pisarka, krytyczka literacka. Oferta skierowana jest do młodych ludzi, szczególnie uczniów i studentów. W bibliotekach organizowane są kółka zainteresowań, na przykład mangi i RPG, a same miejsca dysponują nowoczesnym sprzętem - jak na przykład drukarki 3D. - Biblioteka nie jest tylko po to, żeby przyjść, wypożyczyć i pójść, co też jest bardzo ważne, ale jest takim miejscem, w którym możemy spędzać czas - zwraca uwagę Passent.

Zobacz też: Te słowa zniknęły z powieści Agathy Christie. Kolejne książki pod lupą "wrażliwych czytelników"

Przykładem takiego miejsca jest choćby Biblioteka Multimedialna dla Dzieci i Młodzieży na warszawskim Mokotowie, gdzie organizowane są różne zajęcia. - Warsztaty plastyczne czy warsztaty teatralne, literackie. To wszystko jest atrakcyjne - wylicza Elżbieta Frankiewicz, zastępczyni dyrektora biblioteki publicznej w dzielnicy Mokotów. Mokotowscy bibliotekarze wpadli też na niecodzienny pomysł, by zachęcać do czytania. Wózek będący przez lata teatralnym rekwizytem stał się mobilną biblioteką. - Został przystosowany do potrzeb bibliotecznych, ma półki i bibliotekarze sami ciągną ten wózek do pobliskiego Ogrodu Jordanowskiego - wyjaśnia Frankiewicz.

Kwestia finansowa

Jest jeszcze jeden, bardzo ważny powód, dla którego decydujemy się korzystać z wypożyczalni książek - chodzi o oszczędzanie. - Będąc studentem, nie mamy zbyt dużych kwot pieniężnych, (...) więc o wiele łatwiej jest nam zawitać do biblioteki - mówi Wiktor Andrusiewicz. Według raportu Santander Consumer Banku na książkach oszczędza niemal jedna czwarta badanych. - Mamy dużo takich czytelników i czytelniczek, którzy przychodzą i mówią: "a nie, ja już przestałem/przestałam kupować książki i teraz będę przychodził do państwa" - mówi Justyna Gorgoń z American Corner Gdańsk.

Drożyzna i jej prawdziwe przyczyny
Drożyzna i jej prawdziwe przyczynyTVN24

W dobie wysokich cen, kiedy pieniądze wolimy sobie odłożyć, książki, komiksy czy nawet gry planszowe znajdziemy w bibliotekach. - Nie zapominajmy o tym, że biblioteka jest tą instytucją kultury, która wszystko to, co proponuje, proponuje za darmo. Tutaj dostęp do książki, dostęp do wydarzeń, jest zawsze darmowy - zwraca uwagę Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. W dobie inflacji warto pamiętać, że na czytaniu nie musimy oszczędzać.

Autorka/Autor:Maciej Słomczyński

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS