Polacy coraz chętniej korzystają z bibliotek publicznych. Zwracają uwagę na kwestię finansową

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polacy coraz chętniej korzystają z bibliotek publicznych. Zwracają uwagę na kwestię finansową
Polacy coraz chętniej korzystają z bibliotek publicznych. Zwracają uwagę na kwestię finansową
Maciej Słomczyński/Fakty po Południu TVN24
Polacy coraz chętniej korzystają z bibliotek publicznych. Zwracają uwagę na kwestię finansowąMaciej Słomczyński/Fakty po Południu TVN24

Polacy wracają do bibliotek publicznych. Według danych GUS w 2022 roku wzrosła liczba zarówno odwiedzin, jak i zarejestrowanych użytkowników. To zmiana po dwuletniej, pandemicznej zapaści. Ponadto biblioteki są coraz nowocześniejsze i lepiej zaopatrzone, zatem stanowią dobrą alternatywę dla kupowania książek.

Coraz częściej zamiast iść do księgarni lub zamówić książkę w internecie, wracamy do bibliotek publicznych. - To jest jakby drugie otwarcie po lockdownie - ocenia Elżbieta Frankiewicz, zastępczyni dyrektora biblioteki publicznej w dzielnicy Mokotów. - Rzeczywiście o takim powrocie, powolnym, rok do roku, możemy mówić i tylko można się z tego powodu cieszyć - dodaje Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w ciągu 2022 roku biblioteki publiczne odwiedziło, by skorzystać z ich zasobów, ponad 54 miliony osób. To wzrost o prawie 18 procent. - Odnotowaliśmy wzrost liczby zarejestrowanych czytelników, mówimy tutaj o liczbie czytelników ponad pięć milionów, to jest wzrost mniej więcej o 6 procent w porównaniu z rokiem 2021 - wskazuje Karolina Banaszek, rzeczniczka Głównego Urzędu Statystycznego.

Czytaj także: Ilu Polaków przeczytało w 2022 roku przynajmniej jedną książkę? Raport

Po covidowej zapaści sytuacja powoli wraca do normy. Możliwości mamy wiele. Interesujący nas tytuł możemy wypożyczyć w formie tradycyjnej, a także e-booka czy audiobooka za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji. Jednak wielu z nas woli pojawić się w bibliotece osobiście. - Jest bardziej ekologicznie, bo nie trzeba magazynować na półkach u siebie tysięcy książek - uważa pan Jacek Szostakiewicz. Zalet jest jednak więcej. - Tutaj właściwie jest miejsce dla każdego. Dla każdej historii na półce i dla każdej historii w człowieku, który przychodzi - zachęca Justyna Gorgoń z American Corner Gdańsk. - Książnica ma bardzo dużo nowości, praktycznie wtedy, kiedy pojawiają się one na rynku, w bardzo krótkim czasie są dostępne - twierdzi pani Dorota, czytelniczka.

Ciekawe zajęcia

Biblioteka to już nie tylko wypożyczalnia szkolnych lektur, to coraz częściej miejsce, w którym wiele się dzieje. - Jest taką świątynią świecką - ocenia Agata Passent, pisarka, krytyczka literacka. Oferta skierowana jest do młodych ludzi, szczególnie uczniów i studentów. W bibliotekach organizowane są kółka zainteresowań, na przykład mangi i RPG, a same miejsca dysponują nowoczesnym sprzętem - jak na przykład drukarki 3D. - Biblioteka nie jest tylko po to, żeby przyjść, wypożyczyć i pójść, co też jest bardzo ważne, ale jest takim miejscem, w którym możemy spędzać czas - zwraca uwagę Passent.

Zobacz też: Te słowa zniknęły z powieści Agathy Christie. Kolejne książki pod lupą "wrażliwych czytelników"

Przykładem takiego miejsca jest choćby Biblioteka Multimedialna dla Dzieci i Młodzieży na warszawskim Mokotowie, gdzie organizowane są różne zajęcia. - Warsztaty plastyczne czy warsztaty teatralne, literackie. To wszystko jest atrakcyjne - wylicza Elżbieta Frankiewicz, zastępczyni dyrektora biblioteki publicznej w dzielnicy Mokotów. Mokotowscy bibliotekarze wpadli też na niecodzienny pomysł, by zachęcać do czytania. Wózek będący przez lata teatralnym rekwizytem stał się mobilną biblioteką. - Został przystosowany do potrzeb bibliotecznych, ma półki i bibliotekarze sami ciągną ten wózek do pobliskiego Ogrodu Jordanowskiego - wyjaśnia Frankiewicz.

Kwestia finansowa

Jest jeszcze jeden, bardzo ważny powód, dla którego decydujemy się korzystać z wypożyczalni książek - chodzi o oszczędzanie. - Będąc studentem, nie mamy zbyt dużych kwot pieniężnych, (...) więc o wiele łatwiej jest nam zawitać do biblioteki - mówi Wiktor Andrusiewicz. Według raportu Santander Consumer Banku na książkach oszczędza niemal jedna czwarta badanych. - Mamy dużo takich czytelników i czytelniczek, którzy przychodzą i mówią: "a nie, ja już przestałem/przestałam kupować książki i teraz będę przychodził do państwa" - mówi Justyna Gorgoń z American Corner Gdańsk.

Drożyzna i jej prawdziwe przyczyny
Drożyzna i jej prawdziwe przyczynyTVN24

W dobie wysokich cen, kiedy pieniądze wolimy sobie odłożyć, książki, komiksy czy nawet gry planszowe znajdziemy w bibliotekach. - Nie zapominajmy o tym, że biblioteka jest tą instytucją kultury, która wszystko to, co proponuje, proponuje za darmo. Tutaj dostęp do książki, dostęp do wydarzeń, jest zawsze darmowy - zwraca uwagę Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. W dobie inflacji warto pamiętać, że na czytaniu nie musimy oszczędzać.

Autorka/Autor:Maciej Słomczyński

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS